Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Je náhodná erekce normální? Buďte v klidu. Prokazuje, že jste zdravý

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Muži často zažívají erekce, někdy zvané ztopoření, bez fyzické nebo psychologické stimulace. I přes to, že většinou není důvod k obavám, mohou se cítit trapně.

Náhodné erekce jsou normální u adolescentů i dospělých, zvláště po probuzení. Příčinou může být kolísání testosteronu.

V tomto článku prozkoumáme příčiny a zvládání náhodných erekcí a také vztah k erektilní dysfunkci.

náhodná erekce

 

Jaká erekce je normální?

K erekci obvykle dochází, když je dotyčný sexuálně vzrušený. U náhodných erekcí se zdá, že se objeví “odnikud”, bez jakékoli sexuální stimulace.

Náhodné erekce jsou nejběžnější v období dospívání a u mladých dospělých, nicméně je mohou zažít muži jakéhokoli věku. Je to naprosto normální a může to značit zdravé sexuální fungování.

Nejčastější je náhodná erekce při probuzení. Tento jev je známý jako noční penilní tumescence.

Nicméně pokud mívá člověk náhodné erekce, ale často není schopen dosáhnout či udržet erekci při sexuálním vzrušení, může se jednat o známku erektilní dysfunkce.

 

Příčiny nečekaných erekcí

K erekci většinou dojde, když je člověk sexuálně vzrušený pomocí myšlenek na sex, nebo vidění či slyšení něčeho, co je sexuálně vzrušující.

Mozek vyšle signály, které rozšíří tepny napojené na penis, čímž je umožněn větší přísun krve. Žíly, které většinou odvádějí tuto krev zpět do zbytku těla se smrští. Výsledkem je otok a ztuhnutí penisu, což vede k erekci.

Erekce, která se objeví bez sexuální stimulace, může mít několik příčin.

Noční penilní tumescence, která je někdy označována jako ranní erekce, může být způsobena hormonálními změnami v průběhu noci, nebo fyzickou stimulací z kontaktu s povlečením. 

Zdravý muž obvykle zažije 3-5 erekcí v průběhu spánku, každá o trvání 25- 30 minut.

Hladiny hormonů rovněž kolísají v průběhu dne, především testosteron, což může vyvolat náhodné erekce.

Studie z roku 2006 přinesla závěr, že testosteron je klíčový pro vznik erekce. O 10 let později jiná studie navrhla, že tento hormon hraje významnou roli v sexuálním fungování.

Nicméně souvislost testosteronu s náhodnými erekcemi zůstává nejasná.

 

Náhodné erekce a erektilní dysfunkce

Je normální, že člověk někdy není schopen erekce, nebo jejího udržení, i když je sexuálně stimulovaný. Může to být způsobeno únavou nebo konzumací alkoholu. Nebo může být přítomen jiný důvod.

Nicméně pokud k tomu dochází často, může to být znakem ED.

Rozpoznání fyzických a psychologických příčin způsobujících ED může pomoci v nalezení nejlepší léčby.

Pokud někdo zažívá náhodnou erekci a častou neschopnost dosáhnout a udržet erekci při sexuální stimulaci, příčina bude pravděpodobně způsobena psychologickými faktory.

Fyzické příčiny mohou zahrnovat problémy s nervy nebo s prokrvením, pomoci může medikace jako je např. sidenafil (Viagra), která zvyšuje prokrvení penisu.

Vedlejšími účinky těchto léků mohou nicméně být náhodné erekce.

 

Jak věc zvládat?

Může být těžké se náhodným erekcím vyhnout, protože se objevují neočekávaně. To může způsobovat rozpaky.

Tipy pro zvládnutí náhodných erekcí zahrnují:

  • Zakrytí erekce: Sednutí si za desku stolu, použití tašky nebo jiného objektu jako štítu, nebo přerovnání látky kalhot tak, aby se pomohlo zamaskování erekce.
  • Soustředění: Ke ztrátě erekce může dojít pomocí přesměrování pozornosti. Pro někoho může být užitečné provádění mentálních úkolů, jako je např. řešení jednoduchých matematických úloh, nebo prostě myslet na něco zcela neerotického.
  • Vyhnout se další stimulaci erekce: Pokud je erekce nadále stimulována pohybem nebo oblečením, její zmizení může trvat déle.
  • Zchladit se: Pokud je to možné, může pomoci jít ven do studeného počasí nebo dát si studenou sprchu.

SLOVO REDAKCE:

Náhodné erekce jsou u mužů jakéhokoli věku běžnou zkušeností. Nejsou škodlivé a často neznačí ani žádný vnitřní problém.

Nicméně pokud se náhodné erekce stanou obtěžujícími, nebo se objevují s dalšími příznaky, vyhledejte lékařskou radu. Osoba, která má podezření na ED, by si rovněž měla promluvit s lékařem.

vimax facebook

/ODBORNÝ ZDROJ ČLÁNKU/

Stupnice tvrdosti erekce se ukázala jako efektivní hodnocení kvality erekce
Co všechno je známo o erektilní dysfunkci?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR