Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Častá ejakulace a rakovina prostaty: Existuje souvislost? Lékaři zatím jasno nemají.

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Prostata (prostatická žláza) má důležitý úkol během ejakulace. Produkuje prostatický sekret, který zvlhčuje močovou trubici a usnadňuje tak spermiím putování za vajíčkem.

Mnozí muži se domnívají, že častá ejakulace snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Ta je jednou z nejčastějších rakovin u českých mužů a postihuje zhruba každého devátého muže.

Právě kvůli častému výskytu rakoviny prostaty je důležité znát rizikové faktory, které vzniku přispívají. Článek z odborných zdrojů zjišťuje, zda pomůže častá ejakulace snížit riziko rakoviny a zmiňuje další rizikové vlivy.

ejakulace a rakovina prostaty

 

Existuje souvis mezi masturbací a rakovinou prostaty?

Existují vědecké důkazy, které potvrzují, že častá ejakulace skutečně může riziko rakoviny snižovat. Podle této studie mají muži, kteří ejakulují často, nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty. Čím méně muž masturbuje a ejakuluje, tím vyšší je riziko onemocnění. Další studie tvrdí, že muži, kteří ejakulují 21 a vícekrát za měsíc, mají nižší riziko rakoviny prostaty než muži ejakulující pouze 4 až 7x měsíčně.

Bohužel existují i protichůdná tvrzení a jiní vědci nesouhlasí s tím, že by četnost ejakulací jakkoliv ovlivňovala rizika vzniku rakoviny u jakékoliv věkové skupiny mužů.

Podle jiné studie častá masturbace může snížit riziko rakoviny prostaty u mužů straších 50 let. Na druhé straně ale tvrdí také to, že častá ejakulace může naopak zvýšit riziko rakoviny prostaty u mladých mužů ve věku 20 až 30 let.

Je tedy obtížné posoudit, co je pro muže bezpečné a vhodné. Jiná studie totiž uvádí, že muži, kteří ejakulovali často v mladém věku, měli během pozdnějšího života snížené riziko vzniku rakoviny prostaty.

Poslední výzkumy dospěly k závěru, že četnost masturbací a ejakulací společně s věkem a životním stylem mají vliv na riziko vzniku rakoviny. Bohužel samotní autoři zatím nemají dostatek dat, aby přesně pochopili, jak tyto faktory vzájemně souvisí. Výsledky jsou tedy pořád nejasné a odporují si navzájem. Studie a výzkumy proto pořád trvají.

Zůstává tedy pouze doporučit staré známé „všeho s mírou“ a to i v otázce sexu, masturbace a ejakulace.

Masturbujte kdykoliv se vám zažádá a poslouchejte své tělo. Žádný extrém není prospěšný, ale škodlivá je i absence sexuální aktivity.

 

Rizikové vlivy pro vznik rakoviny prostaty

Pokud si muž uvědomí běžné vlivy způsobující rakovinu prostaty, o to lépe se jim může celoživotně vyhýbat a prostatu tak chránit.

Tyto faktory způsobují nádory na prostatě nejčastěji:

Věk: Bohužel je riziko vzniku rakoviny prostaty přímo úměrné pokročilému věku. Až 60% případů rakoviny se objevuje právě u mužů nad 65 let. Čím jste starší, o to častěji si nechte prostatu preventivně kontrolovat.

Rasa: Bohužel je to tak, ale černoši mají vyšší riziko rakoviny prostaty i úmrtí na ni.

Původ: Je to zajímavé, ale některé oblasti mají zvýšený počet výskytu rakoviny prostaty. Pokud mluvíme o Americe, čísla jsou nejvyšší v Severní Americe a nižší ve Střední a Jižní Americe. Vědci tyto statistiky pilně zkoumají, ale jako pojítko se jeví stravovací návyky a skladba jídelníčku.

Výskyt rakoviny v rodině: Riziko vzniku je mnohem vyšší u mužů, ve kterých rodině se rakovina prostaty (ale i jiné druhy) objevila.

Časté vystavování se škodlivinám: Některé chemické škodlivé látky mohou zvýšit riziko rakoviny prostaty.

Stravovací návyky: Většina vědců se shoduje, že i skladba jídelníčku má významný vliv na kondici prostaty a riziko rakoviny. Do jídelníčku je vhodné zařadit čerstvou zeleninu a ovoce a libové maso. Vyhnout se je potřeba přemíře tuků, soli a přídatných látek.

Genetické predispozice.

 

Domácí tipy pro snížení rizika rakoviny prostaty

Odborníci doporučují zařadit tyto změny životosprávy pro nižší riziko vzniku jakékoliv rakoviny:

  • ihned přestat kouřit a už nikdy více nezačínat
  • pravidelně cvičit a nikdy nepolevit
  • jíst kvalitně, pestře a zdravě během celého života

 

Pravidelné vyšetření prostaty

Zodpovědný muž by měl myslet na preventivní testy, které pomohou zachytit i začínající, a tedy méně nebezpečná stadia rakoviny prostaty. Prostata se vyšetřuje pomocí krevních testů nebo rektálního vyšetření.

Muži, kterým byla rakovina zjištěná v zárodeční fázi, měli průměrně až 100% jistotu, že se dožijí minimálně dalších 5 let. Naproti tomu pokud k odhalení dojde v pozdnějším stadiu, šance se snižuje na pouhých 30%. Preventivní vyšetření a také vyšetření v případě jakýchkoliv komplikací s prostatou je velice důležité.

Domácí testy na rakovinu prostaty nedoporučujeme. Sice existují, jsou dostupné, ale nejsou přesné a kvůli tomu nemají téměř žádnou výpovědní hodnotu. Domácí testovací souprava sleduje přítomnost specifického prostatického antigenu (PSA). Ten se ale může objevovat i v těle mužů zcela bez přítomnosti rakoviny a strašit je tak zbytečně. Jednoznačnou odpověď dovede zjistit pouze lékař.

MĚJTE PŘEHLED: Jak přesně probíhá vyšetření prostaty?

vimax facebook

 

Masturbace a velikost penisu: Zvětšuje jej nebo zmenšuje?
Jak často by měl zdravý muž ejakulovat? Má ejakulace prospěšné účinky?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR