Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Sexuální dysfunkce a dlouhodobé užívání opiátů – je rizikové?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Některé výzkumy naznačují, že dlouhodobé užívání opiátů může zvýšit riziko vzniku sexuální dysfunkce u mužů. Tyto studie mají nicméně svá omezení a nemusí zohledňovat další faktory.

Role opioidů při vzniku sexuální dysfunkce je nejasná. Sexuální dysfunkce může být výsledkem interakcí různých faktorů, včetně chronických bolestí, depresí a kouření.

V tomto článku se podíváme na důkazy dostupné z klinických testování.

opiáty a sexuální dysfunkce

 

Ovlivňují opioidy sexuální fungování mužů?

V roce 2016 vydala Americká správa pro potraviny a léčiva (FDA) varování ohledně závažných bezpečnostních potíží spojených s užíváním opiátových léků proti bolesti.

Mezi informacemi o narušené funkci ledvin a reakcí centrálního nervového systému, zmínila FDA také, že “dlouhodobé užívání opioidů může být spojeno se sníženými hladinami pohlavních hormonů a dalšími symptomy, jako je např. snížený zájem o sex, impotence nebo neplodnost.”

FDA při svých rozhodnutích vycházela z rozboru publikovaných studií, které měřily hladiny pohlavních hormonů u lidí, kteří užívají opioidy dlouhodobě tak, že užívání bylo autory jejich užívání označeno jako chronické. 

Byli také identifikovány značky opioidů, které samy o sobě obsahují varování ohledně tohoto rizika.

FDA však také upozornila, že všechny studie, které podrobili rozboru na toto téma “měly svá omezení, díky kterým bylo obtížné determinovat, které symptomy byly způsobeny opioidy a které zapříčinily jiné faktory.”

Sexuální dysfunkce je běžný problém mezi lidmi, kteří se potýkají s chronickými bolestmi.

Navzdory tomu pokrývá toto téma jen malé množství literatury. Pravděpodobně proto, že se lékaři při sestavování anamnézy chronických bolestí obvykle neptají na sexuální zdraví.

V důsledku toho může být obtížné zjistit, zda jsou léky proti bolesti přímou příčinou sexuální dysfunkce.

Jeden z faktorů, který může maskovat vztah mezi sexuální dysfunkcí a užívání léků proti bolesti, je deprese.

Deprese je rizikový faktor pro vznik sexuální dysfunkce. Opioidy užívají i někteří lidé trpící depresí, a výzkum ukazuje, že opioidy mohou způsobit zhoršení psychického stavu.

Lékařská komunita si stále není jistá, zda deprese, užívání opiátů nebo obojí zhoršuje sexuální funkčnost, nebo zda užívání opiátů zhoršuje obojí: jak depresi, tak sexuální fungování.

Podobně také existuje vztah mezi kouřením spolu s opioidy na předpis a erektilní dysfunkcí. Může pak být obtížné určit, který faktor má na sexuální fungování nejsilnější vliv.

 

Výzkum

Možný vztah mezi užívání opioidů a sexuální dysfunkcí zkoumala pouze omezená skupina studií.

Studie z roku 2018 se zabývala 11 517 účastníky v Dánsku, kteří vyplnili dotazník o jejich životě s rakovinou. Výsledky ukázaly, že ti, kteří užívali opioidy k vyrovnání se chronickou nerakovinovou bolestí po dobu delší 6 měsíců měli potlačenou sexuální touhu.

Výsledky studie z roku 2017, která zahrnuje 8 829 dospělých mužských účastníku, ukázali významný nárůst rizika erektilní dysfunkce v průběhu užívání opioidů. 

Autoři poznamenali, že za účelem získání většího množství spolehlivých dat bude potřeba více náhodných kontrolovaných experimentů

Jiná studie z toho samého roku ukázala silnou tendenci ke kouření u těch jedinců, kteří se zotavují z poruchy vzniklé v důsledku užívání opioidů. V průběhu léčby závislosti na opiátech kouřilo tabák 84- 98% účastníků.

Kouření má silnou vazbu k erektilní dysfunkci a může přispět k dalším sexuálním problémům v průběhu užívání opioidů.

V roce 2013 zjistila průřezová analýza farmakologických a lékařských záznamů silnou souvislost mezi lidmi dlouhodobě užívajícími opioidy a těmi, kteří brali léky na erektilní dysfunkci.

Autoři také zjišťovali věk, přítomnost dalších zdravotních potíží a depresi jakožto faktory mající vztah k erektilní dysfunkci. Výsledky napomáhají při identifikaci opioidů jakožto spouštěče erektilní dysfunkce.

Studie z roku 2013 publikovaná v magazínu Spine zjistila, že u mužů, kteří užívají opiáty po delší časové období, byla větší pravděpodobnost léčby erektilní dysfunkce a hormonální substituční terapie, než u jiných mužů.

Studie zahrnovala 11 327 dospělých mužů, kterým byla diagnostikována bolest zad. Vědci zjistili, že 909 z nich byly doporučeny léky na erektilní dysfunkci nebo náhrada testosteronu.

Tito účastnící byli výrazně starší než ti, kteří nebyli léčeni pro sexuální dysfunkci. Bylo mezi nimi také více kuřáků, depresivních jedinců a uživatelů sedativně – hypnotické medikace.

Vědci vypočítali, že téměř 20% účastníků, kteří se léčili pomocí vysokých dávek opioidů po dlouhou dobu, jevilo známky sexuální dysfunkce.

 

Hormony

Opioidy mohou snížit sexuální funkčnost, protože ovlivňují hormony v hypothalamicko-hypofyzárně-gonadálních drahách. Ty regulují produkci pohlavních hormonů vypouštěním hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH).

Opioidy tlumí GnRH, což vede ke snížení produkce luteinizačního hormonu. To pak tlumí produkci testosteronu.

Nízká hladina testosteronu může způsobovat depresi a sexuální dysfunkci u mužů i u žen.

 

Opioidy a ženské sexuální fungování

Výzkumy možného vztahu mezi ženskou sexuální dysfunkcí a užíváním opiátů jsou nedostatečné.

Studie publikovaná v Magazínu klinické endokrinologie a metabolismu nicméně informuje o sníženém libidu u 22 z 32 účastnic, kterým je podávána opioidová léčba skrz páteř.

V porovnání se sníženým libidem nebo impotencí u 23 z 24 mužských účastníků s opiátovou léčbou.

Výsledky jedné studie z roku 2016 navrhují, že partnerky mužů závislých na opioidech se mohou potýkat se změnami v sexuálním fungování, sexuální touze a chování ve vztahu k sexuálnímu kontaktu.

 

Léčba

U mužů užívající opiáty za účelem léčby bolesti je primární terapií doplňování testosteronu. Vhodnější však mohou být léky na erektilní dysfunkci, jako je např. sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) nebo vardenafil (Levitra).

Lidem závislým na opioidech mohou pomoci rehabilitační kliniky nebo lékařské náhrady. Příznaky při vysazení mohou být vážné, na proces vysazení léků by tak měl dohlížet lékař.

Kvůli nedostatečnému výzkumu jsou si lékaři méně jistí ohledně léčby sexuální dysfunkce související s opiáty u žen. Nabízet se může léčba androgenem, což je jistá forma hormonální terapie, nebo preorální antikoncepční pilulka.

 

OTÁZKA:

„Jaké jsou možnosti úlevy od bolesti, které nevedou k sexuální dysfunkci?“

ODPOVĚĎ:

„V ideálním případě by se léky proti bolesti měli používat pouze v případě potřeby a po co nejkratší dobu. Ještě méně by se měli užívat silné léky proti bolesti, jako je acetaminofen a ibuprofen, které mají u některých lidí vztah k sexuální dysfunkci.

O tom, jaké léky mohou mít nejmenší dopad na sexuální fungování, si promluvte se svým lékařem a buďte připraveni experimentovat. Jeden konkrétní lék může sexuální dysfunkci způsobit více či méně než jiný.

Při určování léku, který nejlépe pomáhá dosáhnout rovnováhy mezi snížením bolesti a sexuálním fungování, spolupracujte se svým lékařem,“ Timothy J. Legg, PhD, CRNP.

Odpovědi představují názory našich expertů z řad lékařů. Veškerý obsah je striktně informativní a neměl by být považován za lékařské doporučení.

vimax facebook

/ODBORNÝ ZDROJ ČLÁNKU/

Nová studie vyvrací mýtus, že antikoncepční prostředky zabíjí libido
Erektilní dysfunkce: terapie s využitím kmenových buněk obnovuje sexuální funkce již při prvních pokusech
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR