Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Co byste měli vědět o doplňování oxidu dusnatého a má to vůbec smysl?

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Oxid dusnatý je sloučenina v těle, která způsobuje rozšíření krevních cév a stimuluje uvolňování určitých hormonů, jako je inzulín a růstový hormon.

Doplňky obsahující oxid dusnatý představují kategorii produktů, která zahrnuje L-citrulin a L-arginin. Vědci provedli velké množství klinických testů doplňků s oxidem dusnatým a jejich efektivity, často s nejednoznačnými  výsledky.

Tento článek zkoumá, jak oxid dusnatý funguje v těle a některé z uváděných zdravotních výhod a rizik suplementace oxidem dusnatým.

oxid dusnatý

 

Jak suplementy pracují v těle?

Dva z nejznámějších doplňků oxidu dusnatého jsou L-arginin a L-citrulin.

L-arginin je aminokyselina nebo proteinová stavební jednotka, která se přirozeně nachází v červeném mase, mléčných výrobcích, drůbeži a rybách. Výrobci jej vyrábějí v laboratořích ve formě pilulek, prášku nebo krému.

L-citrulin je také aminokyselina nacházející se v mase, ořechách, luštěninách a vodním melounu. L-citrulin lze také vyrobit v laboratoři a balíčkovat ho jako pilulky nebo prášek.

Podle článku v Magazínu výživy zkonzumuje člověk bez doplňků oxidu dusnatého obvykle kolem 5 gramů L-argininu denně.

Někteří vědci mají za to, že oxid dusnatý uvolňuje a rozšiřuje krevní cévy. Některá léčiva, jako je např. Viagra, využívají cestu oxidu dusnatého za účelem podpory rozšíření krevních cév a zlepšení prokrvení penisu, aby došlo k zlepšení erekce

Mnoho lidí věří, že užívání suplementů oxidu dusnatého zlepší prokrvení celého těla a dojde tak k zlepšení sportovních výkonů, podpoře hojení, zlepšení srdečního zdraví a získání dalších potencionálních benefitů.

I přes to, že užívání doplňků oxidu dusnatého, nabízí mnoho potenciálních výhod, pro podporu tohoto tvrzení není dostatek výzkumů.

BEZPEČNÝ TIP: 

Pro podporu tvorby oxidu dusnatého lze využít kanadské tobolky Vimax.

Do 2 dnů jsou u vás. Užívejte dlouhodobě.

tablety vimax na erekci

 

Výzkum pozitivních účinků

Zde jsou některá vědecká tvrzení ohledně pozitivních účinků suplementace oxidem dusnatým:

 

Zlepšuje zdraví srdce

Podle článku publikovaného v magazínu Biochemické a biofyzikální výzkumné zprávy nabízí doplňky oxidu dusnatého několik možných účinků zlepšujících stav srdce.

Mezi ně patří snížení ztuhlosti cév, snížení krevního tlaku a zlepšení průtoku krve krční tepnou.

Je však třeba podotknout, že vědci při zkoumání těchto účinků studovali zvířata, nikoli člověka.

 

Podpora cvičení a regenerace

Vědci se domnívají, že užívání suplementů oxidu dusnatého může podpořit dodávku kyslíku do svalů. To by potencionálně mohlo zlepšit sportovní výkon a snížit bolesti po cvičení.

Podle článku publikovaného ve Sportovní medicíně bylo ve studiích prokázáno, že užívání suplementů oxidu dusnatého může zlepšit schopnost snášet cvičení. To však může platit pouze pro ty, kdo necvičí pravidelně, nebo cvičí pouze v přiměřené míře.

Výzkum neprokázal, že doplňky oxidu dusnatého mohou pomoci vrcholovým sportovcům. Studie byly provedeny u mladých mužů, takže není jasné, jak mohou doplňky oxidu dusnatého ovlivňovat starší jedince a ženy.

 

Zmírnění erektilní dysfunkce

Protože oxid dusnatý zlepšuje celkové prokrvení, provedli vědci šetření za účelem zjištění, zda by oxid dusnatý mohl pomoci zlepšit průtok krve u lidí s erektilní dysfunkcí (ED).

Podle článku v magazínu Future Science OA prokázaly některé studie, že užívání doplňků oxidu dusnatého může snížit ED u jedinců trpících mírnou nebo střední formou ED.

 

Snížení vysokého krevního tlaku v těhotenství

Preeklampsie, což je forma vysokého krevního tlaku, která se objevuje v průběhu těhotenství, může být nebezpečná pro matku i dítě.

Studie z roku 2005 v Evropském magazínu klinických šetření zjistila, že těhotné ženy, které užívaly L-argininové suplementy po delší časové období, měly nižší krevní tlak v porovnání se ženami, které L-arginin nebraly.

I přes to, že vědci musí provést další výzkum, jsou výsledky šetření slibné pro ženy, které se v těhotenství potýkají s vysokým krevním tlakem.

 

Budoucí výzkum

Toto jsou jen některé příklady rozsáhlejších studií, které zkoumaly účinnost oxidu dusnatého.

Neexistují však žádné studie, které by stanovovaly, jaké množství doplňků oxidu dusnatého by bylo třeba užívat, aby bylo dosaženo stejných výsledků jako u účastníků studie.

 

Informace o dalších přínosech

Lidé užívají oxid dusnatý z různých důvodů, z nichž mnoho není vědecky podloženo.

Mezi některé z hlášených přínosů užívání suplementů oxidu dusnatého patří:

  • podpora ztráty hmotnosti
  • zlepšení plicních funkcí u pacientů s cystickou fibrózou
  • léčba výškové nemoci
  • podpora uzdravení po vážném traumatu nebo zranění
  • prevence nachlazení
  • snížení vedlejších účinků ztráty paměti
  • hojení diabetických vředů na nohou

Většina z těchto přínosů je nepodložená ve smyslu, že lidé sice nahlásili zlepšení, ale pro jeho potvrzení neexistuje žádná vědecká studie.

 

Rizika

Užívání doplňků stravy nezpůsobuje u většiny lidí žádné vedlejší účinky. Pokud se některé vedlejší účinky objeví, jsou většinou mírné a může mezi ně patřit:

Někteří lidé by však neměli užívat suplementy oxidu dusnatého z důvodu rizika vedlejších účinků. Mezi ně patří lidé s:

  • Cirhózou: Lidé s cirhózou, nebo zjizvením jater by měli užívat doplňky oxidu dusnatého s opatrností tak, aby nedošlo ke zhoršení stavu jater.
  • Nedostatkem guanidinoacetát methyltransferázy: Jedná se o vzácnou dědičnou poruchu, kdy osoba trpí nedostatkem enzymu, který přeměňuje arginin v kreatin, který je odpadním produktem. Výsledkem je, že lidé s tímto nedostatkem, by neměli užívat doplňky oxidu dusnatého.
  • Nízký krevní tlak: Pokud již člověk trpí nízkým krevním tlakem, neměl by užívat doplňky oxidu dusnatého z důvodu rizika ještě většího snížení krevního tlaku. Doporučení lékařů bývá, aby kdokoli, kdo užívá suplementy oxidu dusnatého, s tím přestal před plánovanou operací.

Lékaři se také obávají zhoršení určitých potíží v důsledku užívání doplňků oxidu dusnatého. Mezi ně patří onemocnění ledvin, herpes a období po prodělaném infarktu. 

Studie publikovaná v roce 2006 v JAMA zjistila, že u lidí užívajících L-arginin po prodělaném infarktu, existuje vyšší riziko úmrtí, opakovaného infarktu a hospitalizace, než u těch, kteří L-arginin neužívají.

Tento článek nepředkládá ucelený seznam podmínek, kdy by se suplementy oxidu dusnatého neměly užívat.

Suplementy se mohou také vzájemně rušit s působením jiných léčiv, jako jsou např. léky na cukrovku a vysoký krevní tlak.

Každý, kdo zvažuje užívání doplňků oxidu dusnatého by si měl nejprve promluvit se svým lékařem, aby se ujistil, že suplementy nebudou narušovat stávající stav,nebo že se nebudou rušit s další užívanou medikací.

SLOVO REDAKCE:

Doplňky oxidu dusnatého jsou k dispozici po desítky let, v důsledku nedostatku vědeckých důkazů pro podporu jejich pozitivních účinků na lidské zdraví je však lékaři nemusí běžně doporučovat.

Místo toho může lékař doporučit změnu životního stylu nebo medikaci, která je vědecky uznávaná jako efektivní. 

Suplementy oxidu dusnatého většinou nezpůsobují žádné vedlejší účinky, velká část lidí je tak může vyzkoušet. Je však potřeba se ujistit, že nezhorší aktuální zdravotní stav.

Před použitím suplementů oxidu dusnatého nebo jakéhokoliv jiného doplňku by si měl každý nejprve promluvit se svým lékařem a ujistit se, že se jedná o bezpečnou a zdravou volbu.

vimax facebook

/ODBORNÝ ZDROJ ČLÁNKU/

Způsobuje marihuana erektilní dysfunkci? Analýza souvislost neprokázala
Co je třeba vědět o "Viagře pro ženy", a tedy lécích Addyi a Vyleesi?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR