Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Je erektilní dysfunkce raným příznakem kardiovaskulárního onemocnění? Bohužel ano, potvrzují studie

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Erektilní dysfunkce může být prvním ukazatelem kardiovaskulárního onemocnění a muži s touto diagnózou by tak měli být podrobeni důkladnějšímu kardiovaskulárnímu vyšetření.

Jedná se o závěr nové studie publikované v časopise Vascular Medicine.

erektilní dysfunkce jako příznak kardiovaskulární nemoci

Celý mechanismus erekce je závislý od průchodnosti cév. Pokud jsou cévy penisu zúžené nebo neprůchozí, k erekci nemůže dojít.

 

Erektilní dysfunkce (ED) je definována jako neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci.

Obecně se věří, že ED je ovlivněno přibližně 30 miliónů mužů ve Spojených státech, riziko rozvoje onemocnění stoupá s věkem. 

Není překvapením, že ED může mít široké spektrum negativních důsledků pro psychologické zdraví člověka, může způsobovat nízké sebevědomí, úzkost a depresi.

ED však může představovat riziko také pro fyzické zdraví.

Předchozí výzkum naznačil, že u mužů s ED existuje větší riziko rozvoje kardiovaskulárního onemocnění.

Jedná se o zastřešující pojem pro onemocnění, která postihují srdce a cévy.

Podle vědců z nové studie je však souvislost mezi ED a subklinickým kardiovaskulárním onemocněním (tj. takové kardiovaskulární onemocnění, které není natolik závažné, aby byly přítomny pozorovatelné příznaky) nejasná.

“Především není známo, které ukazatele subklinického kardiovaskulárního onemocnění mají největší nebo nejkonzistentnější vztah s ED,” říkají výzkumníci, včetně Dr. Chukwuemeka Osondu z Baptist Health South Florida v Miami-Dade County.

 

Souvislost ED s endoteliální dysfunkcí

Pro svou studii provedli Dr. Osondu a jeho spolupracovníci systematickou revizi a meta analýzu 28 studií, které se zaměřují na šetření vztahu mezi ED a ranými známkami kardiovaskulárního onemocnění.

Identifikovali silnou souvislost mezi ED a poruchou funkce endotelu, kdy cévy nejsou schopny se plně rozšířit a umožnit tak průtok krve.

Entoteliální dysfunkce je raným příznakem aterosklerózy, onemocnění, při kterém se v tepnách hromadí plak a zvyšuje se tak riziko infarktu či mrtvice. 

Vědci navíc zjistili, že ED souvisí se zvýšením tloušťky intimální mediální vrstvy krkavice, což je jeden z raných příznaků aterosklerózy.

“Tyto vztahy zůstaly konzistentní v rámci věku, kvality studie, metod hodnocení ED a publikačních ročníků,” uvedli vědci.

Tým sdělil, že tato zjištění jsou důležitá zejména pro mladší muže, u kterých existuje menší pravděpodobnost přisouzení diagnózy subklinického kardiovaskulárního onemocnění než u starších mužů, a kteří vyhledávají doktora kvůli příznakům ED poprvé.

“Výsledky našeho výzkumu naznačují, že tito muži jsou více ohroženi výskytem identifikovaného subklinického kardiovaskulárního onemocnění a mohou těžit z aktivní práce na kardiovaskulárním onemocnění,” píší autoři a dodávají:

“Naše studie podporuje důraznější přístup v hodnocení rizik a ve zvládání kardiovaskulárního onemocnění u osob s erektilní dysfunkcí, včetně mladých mužů, kteří by jinak kvůli svému mladému věku mohli být hodnoceni jako nízkorizikoví.”

V komentáři připojeném ke studii od Drs. Naomi Hamburg a Matt Kluge z Bostonské University v Massachusetts je uvedeno, že zjištění Dr. Osondu a jeho kolegů zdůrazňují význam ED při určování nebezpečí vzniku kardiovaskulárního onemocnění. 

“Jednoduchý standardizovaný screening ED může pomoci identifikovat vaskulární dysfunkci.

Podobně také vaskulární dysfunkce může posloužit jako zástupný znak pro hodnocení účinnosti terapií zaměřených na léčbu kardiovaskulárních onemocnění u mužů s ED,”píšou autoři.

“Přítomnost ED,” dodávají “zvyšuje riziko vzniku budoucích kardiovaskulárních příhod, zejména u mužů se středním rizikem vzniku a může posloužit jako příležitost pro posílení strategií prevence vzniku kardiovaskulárních rizik.”

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce a léčebné terapie
Erektilní dysfunkce – vše o příčinách, projevech
9 nečekaných příčin erektilní dysfunkce
Léčba erektilní dysfunkce – léky, operace a cviky
Fakta o ED

vimax facebook

(ODBORNÝ ZDROJ ČLÁNKU)

Má erektilní dysfunkce vliv na pracovní produktivitu? Studie od Pfizeru souvislost potvrzuje
Jak se rychle zbavit nechtěné erekce v 7 krocích?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR