Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

HIV – 19 příznaků bezcitného zabijáka, kterého se nezbavíte

1/52/53/54/55/5 (16 hlasů, průměr: 3,25 z 5)
Loading...

V posledních letech se na smrtelný virus HIV způsobující nemoc AIDS jaksi zapomnělo. Stále přitom jde o nejnebezpečnější a velmi rozšířenou smrtelnou chorobu. Nakazit se může kdokoli, takže riziko je přítomno stále. Neexistuje člověk imunní proti zabijákovi jménem HIV.

Zatím se nenašel účinný lék, který by AIDS naplno vyléčil. V článku se podíváme na způsoby přenosu nákazy, na její prvotní příznaky a možnosti zmírnění nepříjemných komplikací, kterými musí infikovaný člověk trpět, než přijde trpký konec.

Stužka jako symbol dne proti AIDS

Červená stužka je symbolem 1. prosince – Světového dne boje proti AIDS

 

Prvotní projevy HIV jsou podobné chřipce

Odhalit, že jste se skutečně nakazili virem HIV, je ze začátku těžké. Jednotlivé symptomy se projevují nenápadně, a pokud si člověk nevzpomíná na nechráněný styk nebo sdílení jehly s nakaženým, možnost nákazy si nepřipouští.

Pokud máte jakékoli podezření, ihned navštivte svého obvodního lékaře. Nasměruje vás ke správnému specialistovi.

Prvořadým příznakem jsou stavy podobné chřipce. Celý virus totiž podkopává imunitu organismu, takže pacienta ohrozí i drobné nachlazení. Tělo se s bakterií nebo zánětem nedokáže vypořádat.

výskyt AIDS v Česku

 

16 prvních příznaků HIV infekce

Nenápadné, ale dlouhotrvající zvýšení teploty

Virus se v těle zabydluje a začíná se šířit v krevním řečišti. Teploty nejsou vysoké a málokdy překročí 38 °C.

K horečce se přidávají nepříjemné, ale jinak běžné pocity, jako soustavná únava, silné vyčerpání, bolesti a záněty krku, oteklé uzliny nebo návaly studeného potu.

Zatím nic, co by člověka překvapilo, zejména pokud bývá nachlazený vícekrát za rok.

 

Stupňující se nepřekonatelná únava

Únava s vyčerpáním se projevují v počáteční, ale i v závěrečné fázi nemoci. Nakažený nemá sílu zvládnout jinak běžné denní úkony jako chůze do schodů nebo běh na autobus. Po čase je nadlidským výkonem i vynášení odpadků.

Fyzické vyčerpání doplňuje psychické „vyhoření“. Nakažený začíná být apatický, má pocit, že nic nemá smysl a projevovat se začnou občasné deprese z pocitu vlastní bezmocnosti.

Ani toto zatím nejsou stavy, které by lidi nepostihovaly i běžně. Nemoc se rozmáhá, ale pokud o ní nakažený stále neví, neodvratně se blíží další projevy.

VIDEO: HIV pozitivní Alena vypráví o pocitech lidí, kteří se s nemocí skrývají a nepřiznají ji před veřejností.

 

Pobolívání celého těla

Postupně člověka začínají trápit bolesti svalů, šlach, kloubů a záněty lymfatického systému. Po čase zjistí, že je celý rozbolavělý, nemůže se normálně hýbat, a dokonce ani spát, protože bolesti neznají odpočinek.

 

Soustavné pocení a návaly horka

Trápí nakažených převážně v prvních stadiích, přičemž nezáleží na teplotě okolí a ani na tom, zda se vůbec hýbali. Nakažení zažívají silné návaly horka ve dne i v noci.

 

Poruchy soustředění

V počátcích se projevují jako nesoustředěnost na jednu věc a roztroušená pozornost. Stavy však přetrvávají, což nakaženého vede k hněvu, frustraci a soustavné podrážděnosti.

Později se připojují problémy s pohybem a končetinami, hůře se orientuje v prostoru. Nemoc totiž začíná napadat mozek a důležitá centra v něm.

 

Nepřestávající bolest v krku

Je velmi obtížné připsat bolesti a otoky v hrdle nákaze HIV. Pokud se však projevuje společně s ostatními zmíněnými, dokáže být bolavý krk velmi dobrým důkazem.

 

Nepříjemný suchý kašel

„HIV kašle“ se nedá jen tak zbavit. Pokud nezabírají sirupy, kapky ani tablety od alergologa, tajemný kašel bez příčiny není radno podceňovat.

 

Zánět plic

Problémy s kašlem a zánětem hrdla se postupně zhoršují, až přerostou do zápalu plic. Virus tělo oslabuje, a to postupně chřadne.

 

Nepříjemně velké vyrážky a vředy

Ošklivé vyrážky podobné akné se dospělým lidem obvykle netvoří. Proto pokud na své tváři nebo zbytku těla najdete těžko zhojitelné vyrážky, mějte se na pozoru.

Problém mohou mít narkomani, jejichž obličeje a těla jsou poseté odpudivými vředy. Nové „přírůstky“ z viru HIV nemusí zaznamenat.

 

Kvasinkové infekce

Objevují se v ústech, na dásních a jazyku, v krku, na pohlavních orgánech a dokážou se dostat až do trávicího traktu.

Připomínají aftydrobné bolestivé záněty, kvůli kterým nakažený nedokáže polykat stravu. I kvůli této infekci ještě více hubne a přichází o živiny.

ČTĚTE TAKÉ: Zvýšené riziko přenosu pohlavních nemocí hrozí i na swingers party – při skupinovém sexu. Klikněte a zjistěte, jak swingers probíhá a co dalšího hrozí. 

 

Genitální a jiné opary

Zmíněné drobné afty prorůstají do rozsáhlejších oparů. Jelikož jde o otevřené rány na těle, mnohem rychleji se do těla dostávají další a další bakterie s infekcemi.

Horší je, že se z nich dostává virus ven z těla, a právě tehdy vzniká riziko nakažení dalších lidí. Nakažený by si už měl být jistý, jakou chorobou trpí a upozorňovat na ni každého, s kým přijde do styku.

Bohužel, ne každý je natolik svědomitý, takže HIV se často šíří bez vědomí ostatních a ti v šíření pokračují.

hiv afty v ústech

Afty a zápaly brání polykání jídla i vody

 

Trávicí a žaludeční potíže

Problémy s trávením i vylučováním postihují přes 60 % nakažených. Někteří trpí zácpami a mají problémy s vylučováním.

Jiní trpí průjmy a strava přes tělo pouze „proběhne“. Zdravotní stav se zhoršuje tak kvůli tomu, že tělo přestává přijímat potřebné živiny.

 

Ztráta váhy

Pacient v pozdním stadiu AIDS vypadá jako smrtka. Lékaři varují, pokud dojde k více než 10% ztrátě hmotnosti v průběhu 30 dní.

Při těchto komplikacích už se dá virus HIV odhadnout. Často už však bývá pozdě.

 

Vynechávání a ztráta menstruace

Jak tělo slábne a chřadne, krve je při menstruaci méně. Později k menstruaci nedochází vůbec a u žen nastává předčasná menopauza. Klidně i ve 20. roku života, kdy by ve zdravém stavu měla být žena na vrcholu plodnosti. Ztráta menstruace se lékařsky nazývá amenorea.

 

Problémy s ústní dutinou a vypadávání zubů

Časté jsou bolestivé záněty a otoky dásní spolu s infekcemi. HIV může vést i ke ztrátě zubů. Ustupující dásně obnažují zubní krčky, ty se rychle kazí a zuby po čase vypadávají.

VIDEO: HIV pozitivní Roman vypráví o nepříjemných zkušenostech s neochotou lékařů.

 

Deformace a poškozování nehtů

Změny na nehtech se projevují až v pozdějším stadiu. Nepřirozeně zhrubnou, kroutí se, mění barvu na tmavší. Chovají se podobně jako při mykóze – plísni na nehtech.

Důvodem může být i sama mykóza, protože oslabená imunita si s ní neumí poradit a lehce jí podlehne.

 

Vypadávání vlasů

Pokožka je velmi slabá i na hlavě, tělu navíc chybí živiny, což se odráží na kvalitě vlasů. V pozdějších etapách onemocnění vlasy vypadávají i kvůli silné chemoterapii.

 

Tiky, křeče a záchvaty

Poukazují na zhoršenou mozkovou činnost. Nakažený zažívá nečekané křeče a nepříjemné záchvaty, které brání v pohybu.

Vyskytují se také různé tiky a nervozita, které ještě více podkopávají psychickou pohodu a fyzický komfort nakaženého.

 

Degradace svalů a ztráta pohyblivosti

Virus zákeřně ničí nervy, takže mozek nemůže do těla šířit signály správně. Nastupují poruchy pohybu, které končí v trvalé invaliditě bez možnosti pohybu.

 

Jak se chránit a jak léčit HIV? Čtěte dál…

Tolik k běžným projevům infikování se virem HIV. Dříve nebo později je zakusí každý nakažený. To ale není všechno, co byste měli vědět o viru HIV. Pokračujte na druhou část, prosím.

DÁLE ČTĚTE: Druhou část článku, kde se dovíte vše o prevenci, riziku nákazy, častým mýtech a statistikách HIV nakažení v ČR.

vimax facebook

 

HIV - prevence, léčba, časté mýty a nové statistiky z Čech
Erekce - primární ukazatel mužské atraktivity pro ženy
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR