Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

HIV – prevence, léčba, časté mýty a nové statistiky z Čech

1/52/53/54/55/5 (4 hlasů, průměr: 3,75 z 5)
Loading...

V minulém článku jste uvedli 19 běžných projevů nákazy virem HIV. Dnes blíže vysvětlíme, jak se lze HIV nakazit a jak se nakažení bránit.

Podíváme se také na aktuální statistiky pro ČR za rok 2017. Na Slovensku jsou hodnoty přibližně o polovinu nižší, co ale neznamená, že by Slováci nebyli HIV a AIDSem ohroženi. Buďte opatrní.

hiv a aids - přenost stříkačkou

HIV je nebezpečný virus, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS

 

Jak se chránit před virem HIV?

Momentálně bohužel neexistuje žádné preventivní očkování ani jiné preparáty. Jedinou prevencí tedy zůstává opatrnost a vhodná osvěta problematiky. Ta by měla začínat již u dětí školního věku.

 • Výchova dětí k bezpečnému a chráněnému sexuálnímu životu bez přílišného střídání partnerů. Doporučujeme chránit se vždy minimálně kondomem, a to i v případě, že máte stabilního partnera.
 • Zajistit přísnou hygienu a bezpečnost krevních konzerv v případě darované krve.
 • U narkomanů dávat pozor na sterilitu injekcí a ostatního materiálu
 • Nahlašovat HIV pozitivních jedinců Národní referenční laboratoři pro AIDS. Postižení na to často „rádi“ zapomínají.

VÍTE, ŽE na nakažené se nevztahuje žádná karanténa ani izolace? Mají zcela volný pohyb a mohou normálně pracovat, samozřejmě pouze v případě, pokud jim to zdravotní stav ještě dovoluje. Samotná nákaza virem HIV je ze společnosti nijak nevyčleňuje, díky čemuž se i v těžkých časech mohou alespoň částečně cítit jako „normální“ členové společnosti.

výskyt AIDS v Česku

 

ABC metoda

ABC metoda je zkratkou pro vhodnou prevenci. Co označuje?

 • Abstinence (sexuální) – úplné vyhýbání se sexu však není prospěšné pro intimní zdraví. Čtěte vše o erekci – primárním znaku mužské plodnosti.
 • Být věrný – najít si stabilního sexuálního partnera a zbytečně neexperimentovat a nehazardovat
 • Condom – vždy používat kondom, a to se stabilním partnerem. Nikdy totiž není 100% jistota, že partner nezkouší i „jiné chodníčky“
 • Dezinfikovat tatérské a piercingové nástroje, případně jehly od stříkaček
 • Nebýt závislý na drogách a žít zdravý, šťastný a spokojený život

 

VIDEO: O nepříjemném přístupu zaměstnavatele a výpovědi kvůli nálezu HIV vypráví nakažený Pavel. 

 

HIV test

Na HIV test se můžete objednat kdykoliv. Testy se pravidelně dělají i při darování spermií, orgánů nebo krve. Test prokáže přítomnost nebo nepřítomnost viru HIV, nikoli jeho pozdější poškození organismu.

Otestovat se můžete i anonymně, přičemž od předpokládané nákazy musí uplynout alespoň 3–6 měsíců, aby byly výsledky co nejpřesnější.

ZDE najdete seznam klinik, kde vás otestují na přítomnost viru HIV. 

TIP: Zajděte za obvodním lékařem nebo urologem. Klikněte a čtěte, jak probíhá vyšetření u urologa. 

 

Jak se přenáší virus HIV?

Přenos krevní cestou

Přenos pohlavním stykem

Přenos z matky na dítě

 

VIDEO: Krátký dokument o HIV pozitivních matkách.

  

Časté mýty o HIV/AIDS

Pro zdravého člověka je logicky velmi nepříjemné, pokud ví, že má být v bližším kontaktu s nakaženým. Nahrávají tomu i různé dezinformace, které se kolem nemoci rozšířily.

 • Virus HIV se nepřenáší podáním ruky, koupáním ve společné vodě, použitím stejného ručníku či toalety, objetím, a dokonce ani polibkem.
 • Není pravda, že tetování nebo piercing jsou zcela bezpečné. Při zanedbání hygieny se může virus dostat do těla přes kůži z infikovaného tetovacího nářadí.
 • Nákaza se nešíří výhradně mezi narkomany a homosexuály, i když tam je riziko největší.

VÍTE, ŽE některé africké kmeny věří, že AIDS vyléčí soulož s pannou? Možná i to je důvod, proč se v Africe virus šíří tak rychle.

 

Jak se léčí AIDS?

Cílem léčby je co nejvíce brzdit poškození, které virus HIV napáchá. Používá se protivirová terapie a profylaxe. Zjednodušeně jde o soustavné čištění těla a opravu napáchaných škod.

Lékaři se snaží zpomalit rozmnožování viru a udržet imunitní systém funkční co nejdéle.

K tomu slouží hlavně agresivní chemoterapie, které zpomalují virus, zároveň ale zpomalují i přirozené obranné mechanismy organismu. Taková léčba je dvousečná zbraň a záleží na síle člověka, zda podlehne virus nebo on.

Je smutné, že zatím neexistuje 100 % úspěšná léčba a nakažený nakonec AIDS podlehne. Záleží na lékařích a na tom, jak dlouho ho dokáží udržet při životě.

 

Inkubační doba může být různá

Inkubační doba je čas od nakažení do projevení prvních příznaků onemocnění. Nejčastěji se pocity jako při chřipce projevují již do 2 měsíců.

Pokud je však člověk převážně zdravý a má silnou imunitu, symptomy se mohou začít projevovat i po 10 letech.

Je vhodné nechat se vyšetřit na testu HIV. Ten nelže a pomůže co nejrychleji zahájit léčbu.

Počítat ale třeba i s tím, že v počátečním stadiu je choroba těžko zjistitelná v krevních testech, mnohdy se proto test a odběr musí dělat opakovaně.

 • Příznaky onemocnění jsou stejné až u 90 % nakažených
 • Kvůli špatnému odhadu 1 z 5 nakažených o nemoci neví

Otestovat byste se měli nejen kvůli sobě, ale hlavně kvůli partnerovi a rodině. AIDS je extrémně nakažlivá choroba a kvůli vlastní nevědomosti nelze ohrožovat ostatních.

 

Virus HIV ne vždy propukne až do nemoci AIDS

Je třeba chápat, že nakažení se virem nemusí nutně skončit až propuknutím nemoci AIDS. Bohužel, je jen velmi málo případů, kdy se HIV pozitivní lidé dožili více, než 15 let. I kvůli tomu se AIDS vnímá jako smrtelná a neléčitelná choroba.

Zatím není zcela jasné, kdo z nakažených virem HIV nakonec onemocní AIDS. Zdrojem nákazy je pouze člověk. Zvířecí mutace viru nejsou přenosné na člověka.

 

Stupně nakažlivosti HIV

Člověk se infikuje HIV ihned po jeho vniknutí do organismu a sám se tak stává nositelem. Nakažlivý zůstává až do konce života.

Stupeň nakažlivosti se mění v závislosti na fázi infekce a množství vylučovaného viru. Čím je onemocnění starší, tím více viru nakažený vylučuje a o to nebezpečnější je pro okolí.

 

VIDEO: Smutný příběh nakaženého Karla, který se kvůli sociálnímu vyloučení oběsil.

 

HIV/AIDS Statistika pro ČR za rok 2016

Podle tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu SZÚ došlo během roku 2016 k nárůstu výskytu zjištěných případů nákazy HIV. Zjistilo se 286 nových případů.

Statisticky je nakažených 2,71 Čechů ze 100 000. Čísla bohužel každoročně rostou, takže HIV má rostoucí tendenci a situace se v žádném případě nezlepšuje. Od roku 2002, a tedy za 17 let, je počet nakažených až 6x vyšší.

Může za to promiskuita lidí a časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný styk? Nebo choroba postihuje převážně narkomany?

Podle dostupných čísel se nemoc přenáší hlavně mezi homosexuály závislými na drogách. Za rok 2013 to bylo až 162 mužů – homosexuálů z celkového počtu 235 nakažených lidí.

HIV statistika pro ČR za rok 2016

HIV statistika nakažených v ČR za rok 2016

 

TIP: Prohlédněte si podrobné statistiky SZÚ k 31.12.2016

 • Průměrný věk nakažených pacientů je 35–36 let
 • Nejvyšší počet nakažených je v Praze (45,1 %)
 • Nejčastějším způsobem přenosu nákazy je nechráněný sexuální styk, na druhém místě přenos infikovanou injekční stříkačkou
 • Ojedinělý je přenos nákazy z matky na dítě
 • Ve světě i v Evropě patří Čechy k zemím s nižším výskytem nákazy. Čísla ale stále rostou.

V celosvětovém měřítku je na tom nejhorší africký kontinent a konkurovat mu začíná Asie. Pravděpodobně kvůli sexturismu, který v Asii vzkvétá.

Světová zdravotnická organizace již k roku 2000 předpokládala až 6 milionů nakažených chorobou AIDS, a dokonce až 40 milionů HIV pozitivních lidí na světě.

Chraňte se a nebuďte součástí těchto statistik!

DÁLE ČTĚTE: Jelikož HIV se šíří i přes infikovaný ejakulát, připravili jsme nejpodrobnější článek o spermiích, ejakulátu a plodnosti na internetu.

 

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Jak se projevuje virus HIV a nemoc AIDS a s čím si je můžete lehce splést?
Bolest varlat a všechny pravděpodobné příčiny
Mužská inkontinence - únik moči a jak zastavit soustavné kapání?
Příčiny a léčba svědění penisu, šourku a varlat
Jak přesně probíhá vyšetření u urologa a s čím vším vám dokáže pomoci?
Krev v moči (hematurie) - 8 častých příčin a metody jejich léčby

 

Sex po potratu - za jak dlouho lze opět souložit?
HIV - 19 příznaků bezcitného zabijáka, kterého se nezbavíte
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR