Sperma – nejpodrobnější článek na českém internetu + ROZHOVOR se sexuoložkou
Kvalitní sperma je nezbytná pro zplození dítěte. V článku vysvětlím všechno o spermiích a ejakulátu.
Zjistíte, z čeho se spermie skládají, co ovlivňuje jejich kvalitu, jaké poruchy mohou být se spermiemi spojeny, a dokonce i to, jak ejakulát chutná (pokud ještě nevíte).
Podle tvaru a přímého směru lze zjistit, že spermie na obrázku jsou zdravé a s dobrou hybností
Table of Contents
Co je sperma?
Spermie jsou mužské pohlavní buňky. Produkují je varlata. Z nich se tzv. chámovody dostávají do močové trubice. K spermiím se cestou přidává semenné plazma. To produkují přídavné pohlavní žlázy.
Co je ejakulát?
Vývoj spermií se odehrává ve varlatech, přesněji v jejich semenotvorných kanálcích. Dostatečná hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu je nezbytná pro tvorbu spermií.
Zralá spermie se skládá z hlavičky a bičíku, její délka je 55 – 66 μm. Hlavička je tvořena jádrem a akrozomem, který nasedá na jádro. Obsahuje enzymy, které jsou odpovědné za průnik spermie do vajíčka.
V jádře je uložený otcovský genetický materiál, který obsahuje haploidní sadu chromozomů a pohlavní chromozom X nebo Y. Bičík je připojený k dolnímu pólu hlavičky, odpovídá za pohyb spermie.
Zdravá spermie se v tekutém prostředí pohybuje rychlostí 1 – 4 mm/min, pohybuje se přímo se současnou rotací kolem svoji podélní osy. Zdrojem energie pro pohyb spermií je adenozintrofosfát.
Pohyb spermií je podpořený mírně zásaditým prostředím, potlačený slabě kyselým prostředím. Silně kyselé prostředí (např. pH moči 5) spermie znehybňuje.
Dobrou funkci spermií podporují minerály draslík, vápník, hořčík a zinek.
- Obvyklé množství ejakulátu by zaplnilo 1 čajovou až 1 polévkovou lžíci (2 až 6 ml)
- Koncentrace spermií je individuální, dolní hranice normy je > 15 mil/ml, celkové množství spermií v ejakulátu > 39 milionů (viz tabulka níže).
RYCHLÝ TIP PRO VÝŽIVU SPERMIÍ: Kanadský doplněk Vimax s bylinným složením a vitamínem E vyživuje varlata. Ty pak produkují silnější a kvalitnější spermie.
Vimax je u vás do 2 dnů. Neoslabujte svou plodnost a dopřejte spermiím kvalitní výživu.
Složení ejakulátu
Spermie tvoří 10 % objemu ejakulátu, 90 % je seminální plazma, která obsahuje sekrety vznikající ve varleti, nadvarleti, semenných váčcích, prostatě a žlázkách ústících do močové trubice.
Největší podíl objemu ejakulátu tvoří sekret ze semenných váčků, který je slabě zásaditý a obsahuje prostaglandiny, fruktózu a fibrinogen, který působením srážecích enzymů prostaty vyvolá tvorbu charakteristických hrudek.
Prostata produkuje asi 0,5 ml mléčně zkalené tekutiny, která obsahuje citrát, kyselou fosfatázu a enzym, který vyvolá zkapalnění ejakulátu za 15 – 20 minut po ejakulaci.
Ejakulát je bílý či nažloutlý, někdy i nahnědlý. Kromě spermií, sekretu z prostaty a semenných váčků obsahuje i sklovitou tekutinu ze žlázek ústících do močové trubice (uretrální, bulbouretrální žlázky).
Vlivem sexuálního vzrušení se u vnímavých jedinců objevuje sklovitá tekutina ve formě kapek v ústí močové trubice ještě před vlastní ejakulací.
Semenné váčky leží na zadní straně prostaty, jejich základní funkcí je produkce 90% objemu semenné tekutiny. Prostata je žlázový útvar velikosti jedlého kaštanu, je uložena za stydkou kostí pod močovým měchýřem. Od řitního otvoru je vzdálená asi 4 cm, což ji činí dobře přístupnou vyšetření.
Bulbouretrální žlázky jsou žlázky velikosti hrášku, jsou uloženy při kořeni penisu po obou stranách močové trubice. Produkují sekret, který je součástí ejakulátu.
Při ejakulaci se nejprve vyprazdňují uretrální a bulbouretrální žlázky, prostata, následují spermie a nakonec se vyprazdňují semenné váčky. Ejakulátu je od 2 – 6 ml.
MĚJTE JISTOTU: Jak se projevuje neplodnost? Jak na sobě muž a žena pozná, že trpí neplodností?
Nutriční hodnoty spermy
Ejakulát tedy nejsou pouze spermie, jak by si mohl nepoučený muž myslet. Kromě nich ejakulát obsahuje:
- Až 400 druhů různých bílkovin
- Cukry
- Vitamíny, zejména vitamin C
- Organickou kyselinu kreatin
- Minerální látky zinek, vápník, hořčík a sodík
Spermie tvoří pouze 5 až 15 % objemu ejakulátu. Ejakulát má mírně zásaditý charakter s pH 7,2 až 7,8.
K vajíčku ve vejcovodu se dostane pouze spermie již zbavená seminální plasmy, k tomu dochází již při průchodu hrdlem děložním.
BUĎTE ZODPOVĚDNÝ: Jak bezpečně a „zdravě” oplodnit ženu? Myslete hlavně na své zdravé spermie.
Ideální vzhled ejakulátu
Zdravý a kvalitní ejakulát má určité ideální vlastnosti. Plodnost se pozná až po vyšetření na spermiogramu.
Pokud byste však dlouhodobě pozoroval, že s ejakulátem něco není v pořádku, zajděte si odebrat vzorek k urologovi. Na to myslete hlavně tehdy, když se budete usilovat o dítě.
Vyšetření spermií – plodnosti – má na starosti tzv. spermiogram. O spermiogramu podrobně čtěte zde.
- Po zkapalnění ejakulát odkapává jako voda. Nesmí tvořit vazké a hlenovité „vlasce“.
- Ideální aroma by měla připomínat kaštanový květ, i když je pravda, že málokdo je takový „fajnšmekr“ aby tuto vůni rozpoznal.
NAUČTE SE: Jak zvýšit objem ejakulátu?
Kvalita spermií – jak se chová a pohybuje zdravá spermie?
Důležitá je pohyblivost spermie.Spermie se pohybuje pomocí bičíku. Zdravá spermie se v tekutém prostředí pohybuje rychlostí 1 – 4 mm/min, pohybuje se přímo se současnou rotací kolem svoji podélné osy.
I pohyblivost spermií prokáží výsledky spermiogramu.
Pohyb spermie stupně A
Dostatečné je, pokud je 25 % spermií v ejakulátu pohyblivých progresivně, tedy rychle a impulsivně. To budou ty, které oplodní vajíčko (viz tabulka níže).
Pohyb spermie stupně B
Pohybují se pomaleji. Spermie s pohybem A a B jsou vhodnými adepty na oplodnění vajíčka
Pohyb spermie stupně C
Tyto spermie sice vykonávají pohyb, ale nesměřují k určitému cíli.
Pohyb spermie stupně D
Jde o nepohyblivé spermie. Nepohyblivá spermie není schopna oplodnit vajíčko.
Vlastnosti zdravého a kvalitního spermatu podle WHO - Světové zdravotnické organizace
objem ejakulátu | nad 2 ml |
hmotnost ejakulátu | 1,5 g a více |
pH ejakulátu | 7,2 – 8,0 – zásadité |
počet spermií | nad 20 milionů/ml |
koncentrace spermií | 15 mil/ml a více |
pohyb | 40 % a více spermií s pohybem progresivním a neprogresivním (A+B) nebo 32 % spermií a více s progresivním pohybem (A) |
pohyblivé spermie | alespoň 50 % |
správně tvarované spermie | alespoň 30 % |
morfologie | alespoň 4 % spermií normálního tvaru |
viskozita ejakulátu | normální |
VIDEO: Všimněte si, jak některé spermie putují, jiné se spíše hmýří a některé se nehýbou vůbec.
Jak se chová „vítězná“ spermie?
Cílem je, aby „závody“ vyhrála ta nejkvalitnější spermie. Těch ale mohou být jen 4 %.
Zdravá spermie má pravidelnou oválnou hlavičku, krček a bičík. Fyziologický, tedy normální spermiogram je níže v tabulce. K oplození vajíčka stačí pouze jedna, jediná zdravá spermie.
Barva ejakulátu
Normální a zdravý ejakulát je bílý až šedavě opalescentní, homogenní a při pokojové teplotě obvykle do 15 minut zkapalní.
Jak chutná ejakulát?
Vaše partnerka možná tuší. Ejakulát ale není příliš „lákavá lahůdka“. Je hořký, slaný a kyselý zároveň. Navíc má charakteristické aroma.
Pokud vaše partnerka odmítá polykat, nevnucujte jí to a zkuste někdy ochutnat sám. Pochopíte ji.
Jak zlepšit chuť ejakulátu?
Chuť a kvalitu spermií skutečně ovlivňuje to, co jíme, ale také to, jaké máme návyky. Ještě horší chuť způsobí kouření a alkohol, mastná a nezdravá jídla.
Naopak, chuť zlepšují sladké potraviny, zejména ovoce, ale i kvalitní čokoláda. Zkuste tedy na čas zapomenout na vepřo-knedlo se šesti pivy. Na romantickou večeři si připravte raději lehký zeleninový salát, ovoce a sklenici bílého vína, ideální dlouhodobě!
Jak zlepšit kvalitu spermií?
V první řadě vám každý lékař nařídí změnu návyků, změnu stravování a odvyknutí si od zlozvyků. Teprve potom doporučí případné vitamíny. Pokud se však o sebe budete příkladně starat, spermie zkvalitníte i přirozeně.
- Obecně je důležitý zdravý životní styl
- Kvalitu spermií zhoršuje kouření, drogy, alkohol
- Pravidelná sexuální aktivita 3krát týdně je vhodná
- Nenosit těsné spodní prádlo, preferovat tzv. boxerky
- Pozor na rentgenové vyšetření, záření, horečku, užívání antibiotik, kontakt s chemickými látkami, i 3 měsíce poté může být zhoršená kvalita spermií (spermie dozraje zhruba za 3 měsíce). Pokud se týká onkologického onemocnění a léčbu chemoterapií či ozařování, je problematika složitější a je třeba konzultovat lékaře při plánování početí
- Samovyšetření varlat v rámci preventivního vyšetření ve vztahu k rakovině varlat: každý muž by měl znát svoje varlata. Jsou hladká oválná, mají elastickou konzistenci. Pokud zaznamenáte nějakou změnu (zduření, bolest…) než se stresovat je lepší navštívit lékaře
Vitamíny pro muže, které podpoří plodnost
Než jmenovat konkrétní vitamíny se všeobecně doporučuje pestrá, čerstvá a zdravá strava s přirozeným obsahem vitamínů a stopových prvků v optimálním množství.
VYZNEJTE SE: Zde najdete vhodné vitamíny a minerály pro muže na plodnsot včetně zdrojů.
Časté mýty o ejakulátu, které na vás číhají na internetu
Podle barvy ejakulátu poznám, zda mi byl muž nevěrný!
Barva ani hustota ejakulátu neprokazují nevěru. Zkuste si ve vztahu více věřit.
Alkohol podporuje libido a tím pádem i kvalitu spermií.
To bohužel pravda není. Platí, že malé dávky alkoholu (pivo či sklenička vína denně) příznivě ovlivňují pružnost a průchodnost cév. Tvorbě kvalitních spermií ale střídmá konzumace alkoholu nepomáhá.
Když se to s alkoholem přehání, oslabuje se jak libido, tak i tvorba testosteronu ve varlatech. Výsledkem je zhoršená plodnost a erekce. S alkoholem opravdu opatrně.
ČTĚTE TAKÉ: Alergie na spermie, kterou některé ženy trpí.
Zadržování spermií zvyšuje šanci na oplodnění ženy
Kdo plánuje početí, měl by mít styk zhruba obden, nejlépe v období tzv. koncepčního optima, to je zhruba v polovině menstruačního cyklu ženy, kdy se z vaječníku uvolňuje vajíčku a v tu dobu může být oplodněno.
Věk neovlivňuje kvalitu ejakulátu
Opak je pravdou. Věk se podepisuje na oslabování celého organismu, včetně činnosti varlat a kvality spermií.
Kdo zvažuje dítě, měl by si s ním popravdě pospíšit. Čím je muž starší, tím více se snižuje šance, že zplodí zdravé dítě, pokud vůbec.
ČTĚTE TAKÉ: Jaký bude váš sex po 50tce?
Těsné oblečení a teplota spermiím nevadí
Opět nesprávně. Varlata „visí“ z těla z nějakého důvodu. Pro ideální produkci spermií totiž potřebují o pár stupňů nižší teplotu než zbytek těla.
Pokud je tedy „mučíte“ v těsných kalhotách, celý den se vám potí v hrubých montérkách nebo pracujete s horkým počítačem v klíně, spermiím škodíte.
Pro zdraví varlat a kondici spermií jsou vhodné volné bavlněné trenýrky.
Ejakulát je dobrý jako pleťová maska
Tvrzení sice dává smysl, protože ejakulát obsahuje mix cenných látek. Zinek, vápník, hořčík, sodík, vitamíny, cukry a různé bílkoviny.
Lékařsky ale přínos na kvalitu pleti nebyl prokázán. Na internetu však najdete speciální kosmetické výrobky ze semene.
Protože však nejde o příliš lákavou představu, doporučuji zůstat u klasické Nivey.
Kvalitní ejakulát dělá muže vhodným otcem
Shrňme si to. Chovejte se ke svému tělu jako k vlastnímu autu. Pokud se o něj starat nebudete, bude sice trvat, než se poškodí, ale škody budou destruktivní.
Varlata si však vyměnit nedokážeme, takže svým chováním se o plodnost oberete velmi jednoduše.
Žijte zdravě, jezte zdravě, hýbejte se a mějte zdravé vztahy. Je to to nejlepší, co dokážete pro kvalitu svých spermií udělat.
ROZHOVOR S MUDR. TAŤÁNOU ŠRÁMKOVOU, PH.D. O KVALITĚ SPERMIÍ, JEJICH DAROVÁNÍ A BEZPEČNÝCH MOŽNOSTECH POČETÍ
MUDr. Taťána Šrámková, Ph.D., sexuoložka a odborný garant článku
Paní doktorko, kdy nejpozději mladý kluk produkuje zralé spermie v optimálním množství? Má se třeba 13letý kluk bát, pokud je jeho ejakulát prozatím čirý nebo žádný?
Jakmile zdravý mladý muž začne ejakulovat, jsou v jeho ejakulátu spermie. První známkou pohlavního dospívání je zvětšování varlat, které je spojeno s produkcí testosteronu, který je nezbytný pro vývoj spermií.
Dospělé velikosti varlat dosahují chlapci od 13 do 17 let. První výron semene bývá buď samovolný, noční (poluce) nebo při masturbaci. Od prvního pohlavního styku by měli muži používat antikoncepci, nejlépe kondom. Stejně jako dívka může otěhotnět při prvním pohlavním styku pokud je právě v ovulaci, stejně tak mladý muž může při prvním sexuálním styku oplodnit partnerku.
Může i čirý ejakulát obsahovat zralé spermie?
Vždy je třeba ejakulát vyšetřit pod mikroskopem, provést tzv. spermiogram, kdy hodnotíme počet, pohyblivost a tvar spermií. Sledujeme množství ejakulátu, jeho viskozitu, pH, rychlost zkapalnění. Na pouhý pohled okem se nemůžeme spoléhat.
Spermie tvoří 10 % objemu ejakulátu, 90 % je seminální plazma, která obsahuje sekrety vznikající ve varleti, nadvarleti, semenných váčcích, prostatě a žlázkách ústících do močové trubice. Bulbouretrální žlázky jsou žlázky velikosti hrášku, jsou uloženy při kořeni penisu po obou stranách močové trubice. Produkují sekret, který je součástí ejakulátu.
Největší podíl objemu ejakulát tvoří sekret ze semenných váčků, který je slabě zásaditý a obsahuje prostaglandiny, fruktózu a fibrinogen, který působením srážecích enzymů prostaty vyvolá tvorbu charakteristických hrudek. Prostata produkuje asi 0,5 ml mléčně zkalené tekutiny, která obsahuje citrát, kyselou fosfatázu a enzym, který vyvolá zkapalnění ejakulátu za 15 – 20 minut po ejakulaci.
Teprve po zkapalnění ejakulátu je možné ho vyšetřit. Semenné váčky leží na zadní straně prostaty, jejich základní funkcí je produkce 90% objemu semenné tekutiny. Prostata je žlázový útvar velikosti jedlého kaštanu, je uložena za stydkou kostí pod močovým měchýřem.
Za jak dlouho od první ejakulace je bezpečné opět souložit, pokud se bavíme o souloži bez kondomu? Jaká je životnost spermií na vzduchu a jak dlouho přežijí v močové trubici po ejakulaci?
Na vzduchu, jakmile ejakulát zaschne, spermie nepřežije. Spermie v močové trubici přežijí do vymočení. Při opakování soulože bez kondomu je proto třeba se vymočit a umýt si vlažnou vodou penis. Pokud pár neplánuje koncepci (otěhotnění), neměl by souložit bez ochrany početí (např. kondom, hormonální antikoncepce ženy).
Je každá ejakulace do pochvy zárukou početí, nebo by měl mladík znát blíže ženské cykly? Kdy je riziko početí největší?
Žena je schopna početí v době ovulace, tj. přibližně v polovině menstruačního cyklu. Oplodnění schopné vajíčko se uvolňuje z vaječníku při prasknutí tzv. Graafova folikulu – při ovulaci a zachytí se ve vejcovodu nebo na třásních lemujících vyústění vejcovodu do břišní dutiny.
Životnost zárodečných buněk je poměrně krátká: vajíčko může být oplodněno nejpozději do 12 – 17 hodin po ovulaci, zdravá spermie je životaschopná a oplozeníschopná, tzn. proniknout obaly do vajíčka až 48 hodin po styku.
Spermie pronikají pochvou, dělohou a vejcovody, kde, pokud je přítomno vajíčko, ho oplodní. Největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka je v období ovulace mezi 11. až 14. dnem menstruačního cyklu. Proto pár plánující otěhotnění by měl mít nechráněné pohlavní styky ob den právě v tomto období.
Neplánované početí se nedá vyloučit, je připouštěna tzv. violentní, souloží vyprovokovaná ovulace. Při ovulaci se vajíčko uvolní z vaječníku a je schopno si ve vejcovodu „počkat“ na spermii. Vajíčko je schopno oplození cca 12 – 17 hodin, životaschopná spermie přežije v pohlavních orgánech ženy 48 hodin. Tuto časovou kalkulaci je třeba mít na zřeteli. Pár, který neplánuje otěhotnění, by vždy měl používat některou z antikoncepčních metod.
NAUČTE SE: Kdy má žena plodné dny a jak je vypočítat?
Co senioři? Existuje průměrný věk, kdy se produkce spermií a ejakulátu oslabuje či úplně zastavuje?
Je to velmi individuální, závisí to na množství mužského pohlavního hormonu testosteronu, cévním zásobení varlat, prodělaných onemocněních (např. onkologických) a příslušné léčbě atd. Někteří muži mají tvorbu spermií zachovanou do vysokého věku.
Do kolika let maximálně doporučujete mužům snažit se o početí? Nevzniká věkem nějaké riziko produkce poškozených spermií, a tedy nebezpečí špatného vývinu plodu?
Optimální je počít dítě do věku 45 let, nejvíce 50 let věku muže. Součet věků obou partnerů by pak neměl přesáhnout 70 let.
I u mužů se riziko poškození spermií zvyšuje s věkem, kdy stoupá riziko poškození genetického materiálu spermie – DNA (deoxyribonukleové kyseliny, fragmentace DNA). Nicméně se ukazuje, že spermie mohou být zdrojem i vývojových vad, vznikajících jiným mechanizmem. Jsou důkazy, že vyšší věk muže může vést k růstovým poruchám, ADHD, autismu.
Jsou však výjimečné situace, které je třeba řešit je individuálně. Modelová situace: pokud manželský pár s jedním dítětem o tohoto potomka přijde- např. při dopravní nehodě, pak i žena ve věku 40 let a muž padesátník se mohou pokusit o zplození potomka. Rozhodnutí je vždy na zodpovědné volbě muže i ženy, kteří by však vždy měli být seznámeni s možnými riziky.
Co se s mužem nejčastěji děje, pokud objeví krev ve spermatu?
Krev v ejakulátu či rezavě zbarvený ejakulát vždy vyděsí muže. Daleko závažnější však je přítomnost krve v moči, tu však naopak muži zlehčují a lékaře nevyhledají. Pokud krev v ejakulátu vymizí během 1 – 3 ejakulací, muž se nemusí znepokojovat, zvláště pokud jde o zdravého muže kolem 30. roku věku.
Po 30. roce věku je častou příčinou neléčený vysoký krevní tlak, o kterém muž nemusí vědět, protože vysoký krevní tlak „nebolí“. Krev v ejakulátu se běžně objevuje po biopsii prostaty, tj. při odběru vzorků tkáně prostaty při podezření na zhoubný nádor prostaty, o této skutečnosti muž podstupující biopsii prostaty vědí.
Muž by měl vyhledat lékaře-urologa, pokud krev v ejakulátu spontánně nevymizí a je případně doprovázena dalšími potížemi. Urolog provede kompletní vyšetření včetně vyšetření ejakulátu, protože záněty prostaty případně semenných váčků mohou být rovněž příčinou krve v ejakulátu.
Ultrazvukové vyšetření provedené sondou zavedenou do konečníku (tzv. transrektální sonografie) je zásadní z diagnostického hlediska. Relativně raritním důvodem krve v ejakulátu je závažné infekce včetně tuberkulózy získaná v exotických zemích, např. při koupání v přírodě.
Vyjmenujte prosím nepřirozené vlastnosti ejakulátu, kvůli kterým by měl muž zajít na vyšetření.
Při jakékoli změně, která spontánně nevymizí během 1 – 3 ejakulací. Např. bolestivá ejakulace, ztráta schopnosti ejakulace dosáhnout nebo její neobvykle rychlý nástup, změna barvy ejakulátu, zápachu, výrazný pokles množství spermatu.
Mnozí muži vnímají své spermie jako rychlý přivýdělek. Jaké jsou ve zkratce podmínky pro vhodného dárce? Může to zkusit každý?
Muž by měl mít méně jak 30 let a mít minimálně středoškolské vzdělání (většinou jsou dárci spermatu vysokoškoláci do věku 25 let).
Měl by být zdravý a neměl by mít zatíženou rodinnou anamnézu – tj. výskyt závažných, geneticky přenášených onemocnění v rodině. Měl by mít normální výsledek genetického vyšetření.
Musí mít negativní krevní testy k vyloučení HIV infekce či žloutenek B a C, syfylis (HIV, HBsAg, anti- HCV, TPAH, RRR), tyto testy se opakují po 180 dnech od odběru spermatu.
Koho ve spermobance “otočí ve dveřích”? Kdo je naprosto nevhodným dárcem spermatu?
Z výše uvedeného je zřejmé, že na první pohled lze poznat věk, tedy staršího nebo starého muže nepřijmou jako dárce. Na první pohled může být v některých případech viditelné i závažné, často geneticky predisponované onemocnění. Dárcem spermatu by měl být zdravý, inteligentní, spolupracující mladý muž.
Pokud vyšetření potvrdí vhodnost spermií k dárcovství, kam byste budoucí dárce nasměrovala? Lze spermie darovat v každé nemocnici?
Spermie lze darovat v Centrech asistované reprodukce, která vlastní spermabanky, kde jsou spermie zamraženy a uchovávány a zároveň používány v programech asistované reprodukce.
Poradíte “babské rady” nebo jinou potvrzenou metodu pro podporu tvorby spermií?
Obecně zdravý životní styl: nebýt obézní (obézní muži mají nízkou hladinu testosteronu a dostatečná hladina testosteronu je pro spermie nezbytná), hýbat se, nekouřit, jíst přirozenou, pestrou stravu obohacenou o vitamíny a stopové prvky nejlépe v přirozené formě.
Spermiím, pro které je přirozená teplota nižší než běžná tělesná, škodí vyšší teplota při nošení těsného oblečení, ale také horečka >38 C, např. při chřipce, angíně. Je dobré se vyhýbat zdravotně škodlivému prostředí, např. záření, působení chemických látek a práce s chemickými látkami bez ochranných pomůcek.
Obecně spermiím prospívá např. zinek (dýňová jádra), vitamíny, ale mějme na paměti, že jsou to pouze doplňky stravy, které nedeklarují zlepšení hodnot spermiogramu.
V kosmetickém průmyslu vznikají “experimenty” a mužské sperma se přidává do pleťových masek a krémů. Údajně pomáhá zjemnit a vyživit pleť. Můžete tento účinek potvrdit nebo věc vnímáte skepticky?
Nemohu potvrdit, nemám zkušenost.
Existuje i vzácná alergie na sperma, která se projevuje zarudnutím pokožky, kýcháním a podobně, jako “běžné” alergie. Pomůže s tímto sexuolog nebo je lepší zajít pro radu k alergologovi?
K alergologovi, ale v širším kontextu je možná i konzultace na sexuologii. Je třeba komplexní přístup pro psychosomatickou komponentu potíží.
Děkuji za Vaše cenné informace, paní doktorko.
Nezapomeňte na kvalitní výživu varlat a spermií pro lepší plodnost.
Vimax v diskrétním balení je u vás do 2 dnů.
Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích