Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Impotence není špatná erekce, ale neplodnost! Kde je rozdíl?

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

„Už ti pořádně nestojí! Jsi impotent! Nemůžeme už mít žádný sex!“ Slyšeli jste i vy podobná slova?

Mysleli jste si, že slabá erekce má něco společného s impotencí? Jaký je vlastně rozdíl? Podrobný přehled rozdílů mezi poruchami erekce a poruchami plodnosti vysvětlujeme v článku.

neplodný pár

S neplodností se dá žít, ale lidé jsou předurčeni k plození dětí. Impotence tedy často vede k depresi a pocitu méněcennosti

 

Co je to erekce?

Na základě dotazů čtenářů jsme zjistili, že ne každý mladý muž má přesnou vědomost o fungování erekce. Zároveň jsou nezodpovězené mnohé otázky ohledně plodnosti.

Erekci jistě zažíváte denně. Je to stav, kdy se na základě sexuálního vzrušení nahrne krev do penisu a ten se ztopoří – postaví. Erekci vyvolá vzrušující stimul, ale může k ní dojít i zcela podvědomě. Muži se ráno budí s ranní erekcí, pomocí které mozek během noci „ověřuje“ funkčnost penisu.

 

K čemu slouží erekce?

Erekce je nutná zejména pro schopnost muže souložit. Pouze s penisem ve stavu erekce je možné dostat se do vaginy, a tak ženu oplodnit, pokud se pár usiluje o dítě.

Příroda to nastavila tak, aby se pevný penis v co nejlepší erekci dostal do vagíny a spermie tak co nejvíce přiblížil k vajíčku. Tím se zvyšuje šance na otěhotnění.

 

Proč erekce selhává?

O negativních vlivech na kondici erekce existuje mnoho článků. Čtěte, abyste pochopil, proč erekce věkem slábne, jaký vliv mají na její sílu nesprávné návyky a co dělat pro její zlepšení.

Z článků o erekci vybírám:

Zdravý penis tedy dosahuje pevnou erekci, kterou dokáže udržet až do ejakulace (orgasmu), kdy dojde k vyloučení spermií.

Muži si ale erekci nesprávně zaměňují s impotencí. Ta ale označuje zcela jinou (ne)schopnost.

BUĎTE ZODPOVĚDNÝ: Jak bezpečně a „zdravě” oplodnit ženu? Myslete hlavně na své zdravé spermie.

 

Co je potence a impotence?

Potence v překladu znamená plodnost. Potentní muž je ten, jehož varlata tvoří spermie. Ty muž vylučuje přes močovou trubici v podobě ejakulátu (spermie + preejakulační tekutina, kterou produkuje prostata).

Existuje několik stupňů potence od zcela kvalitního ejakulátu s výbornou pohyblivostí a kvalitou spermií, až po velmi slabou potenci. Tehdy je ejakulát nekvalitní a lékař dokonce nemusí doporučit takové spermie „použít“ při snaze o oplodnění.

Impotence je opak potence. Impotentní muž je neplodný. I kvalitu spermií a kondici varlat v obrovské míře ovlivňuje naše životospráva, ale i zděděné nebo získané nemoci.

Impotent je ten muž, jehož varlata kvůli poruše či nemoci spermie neprodukují. Impotentní je i ten, kdo nějaké minimum ejakulátu produkuje, avšak jeho kvalita je tak nízká, že ženu nedokáže oplodnit.

Plodnost tedy úzce souvisí s kvalitou spermií a kondicí varlat, případně ostatních přidružených orgánů, které společně tvoří „sehranou“ rozmnožovací soustavu.

 

VIDEO: O příčinách impotence a možnostech podpory potence. 

 

Nejčastější příčiny impotence

Je nutné upozornit, že mužská plodnost se snižuje. Dříve měli páry mnoho dětí a možná i vaši prarodiče byli jedním z více dětí. Rodiny byly rozvětvené.

Dnes páry rodí maximálně 1–2 děti, a nejen kvůli tomu, že současný trend je k tomu vede. Často i páry, které touží po dětech, prostě nemůžou. Neplodný je buď muž, ale také může být neplodná i žena.

Na naši plodnost působí doba, ve které žijeme. Stres, chemikálie v potravě, vzduchu, vodě i v zemi. Sedavé zaměstnání a absence sportu snižuje plodnost a k tomu oslabuje sexuální libido a erekci.

Vyhlídky do budoucna vůbec nejsou růžové. Zdravotní stav lidstva se prudce zhoršuje, a to i přes jinak vysokou úroveň zdravotnického systému. Zjednodušeně si za neplodnost můžeme sami tím, jak se chováme k vlastnímu tělu.

rozvetvěná rodina

Model rodiny s mnoha potomky dnes již není běžný a mladí lidé plodí maximálně 1 – 2 děti

 

Pretestikulární příčiny neplodnosti

Jde o nedostatečně vyvinutá varlata (hypogonadismus), která nepracují nebo nepracují správně.

 

Testikulární příčiny neplodnosti

Varlata sice produkují ejakulát, ale ten má sníženou kvalitu. Spermie rychle umírají, mají nesprávnou velikost nebo tvar, mají slabou pohyblivost a podobně. Je riskantní snažit se oplodnit ženu s nekvalitními spermiemi. Hrozí, že dítě se narodí postižené.

 

Posttestikulární příčiny

Funkce varlat je normální, kvalita ejakulátu také, ale spermie se z nějaké příčiny nedostanou z těla. Mohou být poškozeny chámovody, ejakulace může být retrográdní (zpětná) a podobně.

 

Co škodí mužské plodnosti – potenci?

 • Porucha může být vrozená – pokud se nesprávně vyvinula varlata nebo jiná součást rozmnožovací soustavy
 • Chemikálie v životním prostředí
 • Těžké kovy
 • Nadměrná konzumace alkoholu nebo drog
 • Kouření (mimo jiné zabiják erekce č. 1)
 • K neplodnosti vedou i různé nedoléčené záněty varlat, prostaty, močových cest a měchýře, virová onemocnění, nádory nebo pohlavně přenosné choroby. Klikněte pro podrobný seznam pohlavních chorob.
 • Dlouhodobé užívání léků nebo hormonů
 • Dlouhé jízdy na koni, na motorce nebo kole

 

VIDEO: Jak klesá mužská plodnost v průběhu doby? 

 

Jaké jsou vhodné podmínky pro tvorbu spermií?

K neplodnosti může přispět i nevhodné prostředí a podmínky pro varlata. Ty jsou v nejlepší kondici, pokud:

 • Pro tvorbu spermií je vhodná o něco nižší teplota, než teplota zbytku těla (přibližně o 2–3 stupně). Varlata by se neměla přehřívat.
 • Dávejte pozor na úzké prádlo a kalhoty. Pokud sedíte v zaměstnání, udělejte si malé procházky na „provětrání“, aby se varlata celý den netísnila pod váhou těla v křesle.
 • Pokud pracujete s počítačem, nedávejte si ho do klína na delší dobu. Spodní část počítače je velmi horká a přehřívala by varlata a zbývající orgány.
 • Pravidelný sex nebo denní masturbace. TIP: Proč souložit denně? 
 • Zdravé stravování a dostatečný pitný režim – jezte čerstvou zeleninu, ovoce, libové maso, luštěniny a vyhýbejte se zpracovaným, konzervovaným a trvanlivým polotovarům. Pijte co nejvíce čisté vody.
 • Varlata spotřebovávají minerály (zinek, selen, hořčík) takže se snažte tyto látky obsáhnout v jídelníčku

TIP DO LOŽNICE: Masáž varlat pro podporu plodnosti. 

 

Vasektomie – mužská sterilizace – cílená a vědomá impotence

Muži se ojediněle rozhodnou nechat se sterilizovat. Nejčastěji je cílem antikoncepce, a tedy vyloučit šanci otěhotnění.

Vasektomie spočívá v přestřižení chámovodu, který vede z varlat. Ejakulát se tedy nedostane ven z varlat a při orgasmu muž neejakuluje.

Sterilizace je ale nevratná, takže je nutné zákrok dobře promyslet, protože muž se tak na celý život vzdává své potence – schopnosti plodit potomky.

Osobně vasektomii nedoporučuji. Chámovod je přerušen nenávratně a takový postup se mi nezdá přirozený. Muž by se neměl obírat o svou plodnost. Nikdo nemůže vědět, zda v průběhu života nebude chtít plodit potomstvo.

Po zákroku je nutné muže opět vyšetřit, aby se úspěšnost vasektomie potvrdila a vyloučilo se riziko nechtěného otěhotnění.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Sex po vasektomii: Obvykle dokonale možný, počkejte aspoň 2 týdny.

 

VIDEO: Vasektomie je nenáročná, ale „oprava“ přestřiženého chámovodu je téměř nemožná.

 

 • Vasektomie se provádí při částečné nebo úplné anestézii
 • Zákrok není náročný a trvá přibližně 20 minut
 • Muž by se měl v rámci rekonvalescence vzdát sexu na 2–3 dny
 • Pojišťovna zákrok neproplácí. Cena je od 3 000 do 10 000 Kč
 • Znovunapojení chámovodu je náročné, a ne vždy možné. Nedoporučuji riskovat a chránit se raději běžnými metodami antikoncepce (tablety, kondomy, přerušovaná soulož).

Výhodou je, že žena nemusí užívat hormonální antikoncepci a pár při sexu nemusí používat kondom.

 

VIDEO: Vasektomie – ukázka mužské sterilizace. 

 

POTŘEBUJETE VĚDĚT:

 • Pokud máte slabou erekci, ale při orgasmu ejakulujete, nejste impotent, pokud spermie žijí.
 • Pokud erekce dlouhodobě selhává, případně je dlouhodobě slabá a penis se tak nedá použít k uspokojivému sexu, jde o erektilní dysfunkci.
 • Impotentní můžete být i tehdy, jestliže ejakulujete, ale rozbor ejakulátu zjistí, že spermie jsou mrtvé nebo se vůbec netvoří.
 • Existuje i porucha ejakulace – retrográdní ejakulace. Tehdy ejakulát neputuje ven přes penis, ale vrací se zpět do močového měchýře. Ani toto není impotence, problém je pouze s vyloučením ejakulátu ven – tzv. retrográdní ejakulace.

 

Co je to erektilní dysfunkce?

Zmiňované nemoci a negativní vlivy životosprávy mají na erekci neblahý vliv. Erektilní dysfunkce je stav, kdy už penis vůbec nestojí, nedochází k žádné erekci a dlouhodobě nelze sexuálně žít.

I při dysfunkci však můžete stále ejakulovat. Varlata dokáží produkovat spermie i když se penis neprokrvuje.

 

Dokáže muž s erektilní dysfunkcí zplodit dítě?

Naštěstí ano. Šanci otěhotnět tedy mají i páry, kde muž trpí dysfunkcí, ovšem nepůjde o klasické oplodnění souloží.

Pokud spermiogram zjistí, že jsou spermie použitelné, partnerka se oplodní pomocí tzv. asistované reprodukce, kdy se spermie zavedou k vajíčku uměle, ne pomocí partnerova penisu.

Páry, kde je kromě erekce nekvalitní i semeno, využívají nejčastěji zamrazené dárcovské spermie ze spermobanky.

ALARMUJÍCÍ STATISTIKY:

 • Polovina mužů po 40 roce trpí některým stupněm erektilní dysfunkce. Procento se navíc zvyšuje věkem. Dá se tvrdit, že je dokonce neobvyklé, aby po 40 roce muže netrápila erekce.
 • Podle Wikipedie trpí problematickou erekcí přes 150 000 000 (!) mužů.

 

Dá se impotence léčit?

Dá, ale prvořadá a nezbytná je návštěva urologa, který zjistí příčinu neplodnosti. Příčiny jsou různé, takže je důležitá přesná diagnóza.

Metody léčby spočívají v chirurgickém zákroku, léčbě léky nebo doporučením správné životosprávy.

Důrazně nedoporučuji zkoušet plodnost zlepšit vlastní pomocí a odpovědi hledat na internetu. Pravděpodobně byste našli stovky různých doplňků, které by vám slibovaly stonásobné zlepšení plodnosti, ale těm nevěřte.

Nikdo vám nemůže doporučovat vhodnou léčbu, aniž jste byl řádně vyšetřen a odhalila se příčina impotence. Vždy je nejdůležitější lékař.

Ani já vám nedoporučím vhodnou léčbu impotence, protože na to je nezbytné lékařské vyšetření. Nehazardujte a zajděte si pro pomoc tam, kde ji dostanete – do urologické ambulance.

 

Žijte plodný život a vaše plodnost neoslábne!

Jak vidíte, být neplodný nebo se k tomuto stavu blížit, není vůbec těžké. Namístě je proto prevence a konzultace s lékařem.

Žijte zdravě a nemoci se vám budou vyhýbat. Hýbejte se a mějte hladinu pohlavních hormonů v normálu. Pouze zdravý muž dokáže zdravě plodit, mít „neochvějnou“ erekci a souložit vždy, když má chuť.

S podezřením na oslabení nebo poruchy vždy zajděte za lékařem. Pouze on dokáže pomoci. Lepší rada proti impotenci neexistuje!

DÁLE ČTĚTE: Produkujete dostatek testosteronu? Tohle je 8 příznaků snížené hladiny. 

 

Sperma - nejpodrobnější článek na českém internetu + ROZHOVOR se sexuoložkou
Alfa samec k mužnosti potřebuje vysoký testosteron
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR