Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Spermiogram – ověřte si, zda budete otec zdravého dítěte

1/52/53/54/55/5 (5 hlasů, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Statisticky se dnes až 20 % párů pokouší o dítě marně. Obvykle jsou to ženy, kdo si ověřuje svou plodnost, ale v mnoha případech je za neschopnost oplodnění zodpovědný muž.

Mužskou neplodnost zapříčiňují různé faktory, avšak ve velké míře si za stav můžeme sami kvůli své životosprávě. Sníženou kvalitou spermií trpí zejména kuřáci, alkoholici a muži bez pravidelného pohybu.

V článku si popíšeme nejčastější příčiny mužské neplodnosti, jak probíhá vyšetření a co všechno se na spermiogramu o svých „nenarozených dětech“ v podobě spermií dozvíme.


sperm

Co je spermiogram a jak vyšetření probíhá?

Spermiogram je prvotním vyšetřením při podezření na mužskou neplodnost. Pokud se snažíte o dítě a partnerka je v pořádku, je na čase, abyste se na vyšetření objednal.

Na vyšetření se hodnotí odebraný vzorek spermií a semenné tekutiny (nosič spermií). Vzorek je vhodné „vytvořit“ a odevzdat přímo v ambulanci, ale pro zvolení správné nádoby a hygieny ho můžete donést i z domova. Lékař vám poradí.

Odběr se provádí po 3 dnech bez sexuální aktivity. Pár dní před vyšetřením se vyhněte drogám, alkoholu a užívání vśech doplňků výživy, jejichž přítomnost může zkreslovat výsledky. Nahlaste léky, které užíváte.

Vzorek ejakulátu se nechá odstát 30 minut, než zkapalní. Dále se měří ve válci, případně se váží na váze. Objem nemá vliv na plodnost. Ta závisí na počtu spermií.

 

Jaké vlastnosti ejakulátu vyšetření hodnotí?

spermie

Nalevo je zdravá spermie, ostatní jsou deformované a nežádoucí

 

Co může být příčinou zhoršených výsledků spermiogramu?

 

Kdy je vhodné objednat se na spermiogram?

 

Před spermiogramem lékař provede i kompletní urologické vyšetření, včetně hormonálních a infekčních testů

Na spermiogramu vidíme pohyblivé spermie, spermie se sníženou pohyblivostí a mrtvé spermie

 Různé fáze života a pohyblivosti spermií vidíme v každém ejakulátu. Je nemožné, aby bylo 100 % spermií živých, zdravých a dokonale pohyblivých

 

Co prozradí barva ejakulátu?

Barva, konzistence a hustota ejakulátu se mění podle obsahu spermií v semenné tekutině. Pokud často masturbujete nebo souložíte, spermie se nestíhají tak rychle množit. Tehdy je ejakulát „čistší“, průzračnější a méně hustý.

Neplodnost může prozradit dlouhodobá čistota ejakulátu, který je tím pádem bez spermií.

Pokud jste delší dobu sexuálně nežili, spermií bude v ejakulátu více, což se projeví na hustotě a bílé barvě.

Pozor si však dávejte při zvláštním zabarvení. Příliš žlutý, příliš bílý, hnědý ejakulát nebo ejakulát s narůžovělou příměsí krve už je důvodem pro návštěvu ambulance. Hrudky a „vločky“ mohou poukazovat na infekci.

TIP, víte, jak probíhá preventivní prohlídka u urologa?

 

Vlastnosti zdravého a kvalitního spermatu podle WHO

objem ejakulátu

nad 2 ml

pH ejakulátu

7,2 – 8,0 – zásadité

počet spermií

nad 20 milionů/ml

pohyblivé spermie

alespoň 50 %

správně tvarované spermie

alespoň 30 %

viskozita ejakulátu

normální

 

Co ovlivňuje kvalitu spermií?

 

Tipy pro dobré zdraví spermií

 

Máte pochybnosti? Na nic nečekejte!

Člověk si řekne, že spermií je tolik, že ta jedna si jistě najde cestu do vajíčka. To je ale riskantní způsob snahy otěhotnět.

Kvalitu spermií byste si měli nechat ověřit i v případě, že jste o ní přesvědčen. Vyšetření odhalí skryté hrozby, čímž snižuje riziko narození dítěte s vadou. Neriskujte, a zjistěte, jak na tom vaše spermie jsou.

Vyšetření vás nevyjde draho. Pokud vás na spermiogram nepošle zdarma přímo lékař s žádankou, ale půjdete sám, zaplatíte cca. 600 – 1000 Kč. V případě soukromých klinik se zeptejte na přesný ceník.

vimax facebook

DÁLE ČŤĚTE: Masáž varlat pro jejich lepší kondici. 

 

Sex v těhotenství - je dovolený, ale vždy naslouchejte ženě
Erekce – jaký vliv na ní má psychika?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR