Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Příznaky neplodnosti u muže a ženy: Co sledovat a jak postupovat, pokud se potvrdí?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Příznaky a projevy neplodnosti nejsou nijak neobvyklé, a bohužel dnes plodnost raketově klesá. To, zda jsou muži nebo ženy neplodní, nelze nijak jednoduše zjistit svépomocí a nelze proto házet vinu na nikoho z páru, dokud se oba nenechají lékařsky vyšetřit. Přesně tato nejasnost je pro lidi stresující, protože nevědí, kdo je vlastně „na vině“ tomu, že pár nemůže počít dítě.

Neplodnost tedy běžně postihuje jak muže, tak ženy. Podle hrubých statistik je neplodnost z jedné třetiny na straně mužů a z druhé třetiny na straně žen. Třetí třetina může být kombinací obou skupin, dalších důvodů a dokonce i neznámých příčin. O to důležitější je zajít na vyšetření plodnosti, jinak bude pár tápat.

Článek vám poradí, jaké znaky má mužská a ženská neplodnost a kdy je vhodná doba zajít za lékařem.

UPOZORŇUJEME, že článek jmenuje nejčastější příčiny neplodnosti. V žádném případě článek nevnímejte jako prevenci či náhradu za vyšetření. Příčinu je potřeba přesně pojmenovat, aby lékař vyvodil adekvátní léčbu.

příčiny neplodnosti u muže a ženy

 

Příznaky neplodnosti u muže

Zvlášť muže upozorňujeme, že být neplodný dnes není nic ojedinělého. Pokud se vám dlouhou dobu nedaří ženu oplodnit, ale na vyšetření chodí pouze ona sama a vy ne, je čas nechat se vyšetřit na spermiogramu. Ten sleduje a posuzuje, zda jsou spermie živé, zdravé a dostatečně pohyblivé pro dosažení a oplodnění vajíčka.

Až na základě vyšetření lze prohlásit, že je problém u partnerky.

 

Základní zdravotní příčiny

Kromě získaných nebo zděděných nemocí si muži na neplodnost zadělávají i svým nezdravým životním stylem. K neplodnosti prokazatelně vedou:

 • stárnutí a vysoký věk, se kterými přicházejí běžné nemoci
 • kouření tabáku, tabákových náhrad, moderních vaporizérů a liquidů, ale také marihuany, žvýkání a šňupání tabáku
 • časté pití alkoholu a alkoholismus
 • dlouhodobý stres
 • špatná strava a nedostatek pohybu

 

Hormonální nerovnováha

Hormony v těle řídí všechny procesy včetně tvorby spermií. Mají tedy vliv i na plodnost a neplodnost. Hlavním mužským hormonem je testosteron a produkují jej varlata.

Aby varlata fungovala správně a produkovala jak testosteron, tak zdravé spermie, potřebují dostatek luteinizačního hormonu a folikustimulačního hormonu.

Tyto nezbytné hormony produkuje hypofýza (drobná žláza uprostřed hlavy), takže i problémy nebo nemoci hypofýzy mohou stát za neplodností.

TIP NA DOPLNĚK STRAVY PRO PODPORU PLODNOSTI:

Kanadské tobolky Vimax vyživují varlata, která tak mohou produkovat více kvalitních spermií. Rostlinné složení zároveň stimuluje přirozenou tvorbu testosteronu a navozuje tak hormonální rovnováhu.

tablety vimax na erekci

Klikněte a podívejte se na všechny účinky. Objednaný Vimax vám diskrétně doručíme do 2 dnů.

 

Erektilní dysfunkce

Jde o stav, kdy muž nedovede získat nebo udržet erekci potřebnou pro vniknutí penisu do pochvy. Dysfunkci způsobují hormonální změny, duševní nebo fyzické faktory.

Pokud se ED projeví naplno, je problém dostat penis do pochvy a tím je pro spermie nemožné dosáhnout vajíčka.

 

Problémy s ejakulací nebo snížená kvalita ejakulátu

Plodný muž se neobejde bez zdravých varlat, která produkují zdravé a silné spermie. Ejakulace bez problémů za pevné erekce je nezbytná, aby se kvalitní spermie dostaly až k vajíčku a oplodnily jej.

Problémy s plodností mohou prokazovat zmenšená varlata, příliš tuhá a bolavá varlata. Dále pak snížený objem ejakulátu nebo čirý ejakulát, ve kterém se spermie nenacházejí.

Tyto problémy mohou mít různé příčiny a muž by měl navštívit androloga nebo sexuologa, aby ejakulát prozkoumal.

Problémy s ejakulací mohou způsobit i záněty prostaty nebo močových cest, které způsobují bakteriální či virové infekce. Tehdy stav zhodnotí urolog.

 

Obezita

Podle výzkumu mnohé studie spojují mužskou neplodnost s obezitou nebo dlouhodobou nadváhou. Obezita ohrožuje celkové mužské zdraví a zvyšuje riziko vzniku dalších komplikací, které muže obírají o plodnost. Obezita má vliv i na kvalitu a množství spermií a sexuální funkce.

 

Vlastnosti zdravého a kvalitního spermatu podle WHO - Světové zdravotnické organizace

objem ejakulátunad 2 ml
hmotnost ejakulátu1,5 g a více
pH ejakulátu7,2 – 8,0 – zásadité
počet spermiínad 20 milionů/ml
koncentrace spermií15 mil/ml a více
pohyb40 % a více spermií s pohybem progresivním a neprogresivním (A+B) nebo 32 % spermií a více s progresivním pohybem (A)
pohyblivé spermiealespoň 50 %
správně tvarované spermiealespoň 30 %
morfologiealespoň 4 % spermií normálního tvaru
viskozita ejakulátunormální

 

Příznaky neplodnosti u ženy

Některé příznaky jsou takové, že ženu ani nenapadne předpokládat, že mohou souviset právě s neplodností. Zde vzniká problém získat adekvátní lékařskou péči, protože ženy tyto potíže ne vždy řádně nahlašují a tím pomoc oddalují.

JAK POZNÁM, ŽE MÁM REÁLNĚ PROBLÉM OTĚHOTNĚT?

Hlavním znakem je zde to, že žena neotěhotní ani po opakovaných pokusech za určitou dobu. Lékař může usoudit, že je žena neplodná, pokud se o dítě neúspěšně snaží rok. Je to ale potřeba zkoušet a snažit se o oplodnění během každého sexu, který by měl být co nejčastější.

Ženy starší 35 let mohou být neplodné, pokud se jim nepovedlo otěhotnět ani po půl roce pokusů.

Samozřejmě je důležité a žádoucí, aby se nechal vyšetřit i partner. Stav a kvalitu spermií zjistí vyšetření spermiogram.

 

Základní zdravotní příčiny

Nemoci a úrazy mohou mít vliv na ženskou neplodnost:

 

Bolest během sexu

Tyto bolesti se nazývají také dyspareunie a mohou být projevem zdravotních komplikací, které ovlivňují nebo blokují ženskou plodnost. Běžnou příčinou jsou různé infekce, endometrióza nebo fibroidy (děložní nádory).

DYSPAREUNIE jsou nepříjemné stavy během soulože. Tehdy pohyb penisu v pochvě vyvolává nepříjemné až bolestivé pocity.

 

Dlouhá, náročná a bolestivá menstruace

Některé ženy mají menstruaci bez vážných komplikací, pro jiné je bohužel velice náročná. Ženy pociťují křeče a bolesti, silné krvácení, menstruace může být nepravidelná a podobně.

Ženy s problematickou menstruací mohou mít příznaky podobné endometrióze. To je nežádoucí stav, kdy se děložní tkáň dostane jinam do těla. Endometrióza patří mezi rizikové faktory neplodnosti.

Endometrióza se projevuje:

 • dlouhodobá bolest v pánevní oblasti během menstruace i mimo ní
 • bolest během soulože
 • bolesti zad
 • únava a vyčerpání
 • žaludeční nevolnost
 • nepravidelná menstruace
 • problémy s močením a stolicí, bolestivé vyprazdňování

 

Změny barvy menstruační krve

Sledujte, zda není krev příliš tmavá, nebo naopak příliš bledá. Pokud ano, zjevně něco není v pořádku. Menstruační krev je na začátku menstruace jasně červená a postupem času tmavne. Pokud na začátku menstruace prochází stará, a tedy silně tmavá krev, může se jednat o příznak endometriózy. Zde je vždy vhodné hlásit se u gynekologa.

 

Nepravidelná menstruace

Menstruační cyklus, jeho délka a pocity, které jej doprovází, se u každé ženy mírně liší. Stejně tak se mění během celého života a tak je to přirozené. Většina žen má menstruační cyklus pravidelný a doba mezi cykly je vždy přibližně stejná.

Opožděná, nepravidelná nebo chybějící menstruace již může k neplodnosti přispívat. Obvykle to znamená, že žena nemá pravidelnou ovulaci.  Ovulace označuje moment uvolnění zralého vajíčka z vaječníku.

Nepravidelnou ovulaci může způsobovat syndrom polycystických vaječníků (PCOS), nadváha a obezita nebo problémy se štítnou žlázou, které způsobují hormonální nerovnováhu. I nepravidelná menstruace je důvodem k diskusi s gynekologem.

 

Změny hormonální hladiny a hormonální nerovnováha

Změny v hladinách hormonů v krvi na sobě žena sice pocítí, ale nemusí vědět, co přesně za komplikacemi stojí. Nedostatek nebo nadbytek specifických hormonů ovlivňuje mnohé aspekty od chování a nálady po fungování tělesných mechanismů.

Sledujte proto, zda jste v krátké době nezpozorovala:

Pro zjištění hormonální hladiny je potřebný odběr krve. Pouze lékař dovede vykonat rozbor, který zjistí přesná množství.

 

Nadváha až obezita

Studie dokazuje, že obezita negativně ovlivňuje ženské reprodukční zdraví a schopnost otěhotnět. Obézní ženy mají bohužel nižší šance na otěhotnění, a zároveň u nich hrozí vyšší riziko problémového těhotenství než u žen bez nadváhy.

 

Kdy kvůli neplodnosti zajít za lékařem?

Zamyslete se, zda na sobě pociťujete některé problémy nebo přímo nemoci. Podle jejich typu a závažnosti vyhledejte nejdříve lékaře, který danou nemoc léčí.

Pokud zatím nevíte, zda jste neplodní, jděte na vyšetření plodnosti. Vyšetření doporučujeme každému, kdo se sice snaží, ale nedaří se mu otěhotnět déle než rok, nebo déle než půl roku v případě lidí nad 35 let.

Někdy lze plodnosti pomoct změnou životního stylu k lepšímu. Pokud to nepomůže, je potřeba zjistit základní příčinu a cíleně jí léčit.

A hlavně nezoufejte, pokud lékař zjistí neplodnost. Existují metody, jak lze plodnost opět vrátit zpět, ale je důležité plně dodržovat doporučení lékaře, který zná přesnou příčinu neplodnosti.

 

Kam si zajít na otestování mužské plodnosti?

Na otestování plodnosti můžete navštívit centrum pro umělé oplodnění, spermobanku anebo svého sexuologa, pokud takové testování provádí.

Zde jsou některá centra pro asistovanou reprodukci, kde provádí testování mužské plodnosti:
KLINIKA:SÍDLO:KONTAKT:
FertiCare PragueRadlická 3185/1c,
150 00 Praha 5
+420 222 997 100
info@prg.ferticare.cz
IVF CUBEEvropská 423/178,
160 00 Praha 6
+420 220 303 884
info@ivf-cube.eu
Gyncentrum OstravaDr. Šmerala 1332/27, Ostrava+420 596 120 685
+420 733 253 226
gyncentrum@gyncentrum.com
PRONATAL PlusČínská 888/4,
160 00 Praha 6
+420 226 218 190
pronatalplus@pronatalplus.cz
RepromedaStudentská 812/6, 625 00, Brno+420 511 158 222 brno@repromeda.cz
Sanatorium HeliosŠtefánikova 12,
602 00 Brno
+420 549 523 257
andrologie@sanatoriumhelios.cz
GENNETKostelní 9,
170 00 Praha 7
+420 222 313 118

Test plodnosti u gynekologa pro ženy - kam zajít?

K otestování plodnosti si můžete zajít jak ke svému gynekologovi, tak i do specializovaného centra:
KLINIKA:SÍDLO:KONTAKT:
PRONATAL - Centrum asistované reprodukceNa Dlouhé mezi 4/12
147 00 Praha 4
+420 261 711 606
Gyncentrum OstravaDr. Šmerala 1332/27, Ostrava+420 596 120 685
+420 733 253 226
gyncentrum@gyncentrum.com
Gyn MedicoCARE MEDICO s.r.o..
Sokolovská 131/86, 186 00 Praha 8
gynmedico@gynmedico.cz, +420 225 990 999
RepromedaStudentská 812/6, 625 00, Brno+420 511 158 222 brno@repromeda.cz
ReprofitReprofit International s.r.o.,
Hlinky 48/122, 603 00 Brno
+420 543 516 001
+420 543 516 036
info@reprofit.cz

vimax facebook

 

Jak často by měl zdravý muž ejakulovat? Má ejakulace prospěšné účinky?
Potraviny pro snížení estrogenu u muže. Co jíst a co ne?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR