Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Onemocnění prostaty – zvětšení, zánět a rakovina – příčiny, příznaky a metody léčby

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Prostata je velice zajímavý orgán. Ač na ni neustále slyšíme jen samé nářky s tím, jak mužům způsobuje četné onemocnění, je velice důležitá.

Plní totiž jednu velmi důležitou funkci, bez které bychom se jako lidstvo vůbec nemohli rozmnožovat. V prostatě se totiž vytváří sekret, který je hlavní složkou semene, a je důležitý pro životnost a pohyblivost spermií.

Bez tohoto sekretu by se tedy spermie nedostaly k vajíčku a vůbec by jej neoplodnily.

Ani prostata se bohužel neobejde bez nemocí a problémů. V tomto článku si tedy popíšeme ta nejběžnější onemocnění prostaty, které vás mohou postihnout a se kterými se Češi nejčastěji objevují v urologických ambulancích.

onemocnění prostaty

 

Nezhoubné zvětšení prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP)

V prvé řadě zde nemůžu opomenout již klasické zvětšení prostaty. S tímto pojmem se už setkal asi každý z nás.

Ať už tomu chcete říkat zvětšená prostata, zbytnělá prostata, nezhoubné zvětšení prostaty, nebo benigní hyperplazie prostaty, všechny tyto pojmy označují stejný problém.

V 50 letech věku má tyto potíže 50 % pacientů, v 80 letech věku až 80 %.

Odborně nezhoubné zvětšení prostaty vysvětluje MUDr. Jiří Stejskal z urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze 4:

Benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty (BHP) znamená zvětšení žlázové části prostaty, které není způsobeno karcinomem prostaty nebo jinou malignitou (zhoubným novotvarem).

Může k ní v některých případech docházet již od 30. roku věku, obvykle bývá velmi pozvolná, tempo je však individuální. Mírné obtíže se zpravidla vyskytují typicky kolem 50. roku.

Přestože je však ve vyšším věku postižena BHP skutečně většina mužů, obtíže s ní spojené zažívá pouze asi polovina z nich.

normální a zvětšená prostata

Na obrázku vidíte normální a zvětšenou prostatu, která tlačí na močový měchýř a močovou trubici.

 

Příčiny benigní hyperplazie prostaty

Čím je člověk starší, tím bývá prostata větší a větší. Prostata totiž začíná růst už okolo 25. roku života. Není to sice žádný radikální růst několika centimetrů ročně, avšak už ve vašich padesáti letech může mít dvojnásobnou velikost.

U zdravého muže má prostata velikost vlašského ořechu. Ve stáří pak může mít i velikost broskve.

A tím, jak se prostata zvětšuje, tlačí na okolní tkáně a orgány. Zejména na močovou trubici.

Vývoj a zvětšení prostaty je závislé na přeměně testosteronu na dihydrotestosteron uvnitř prostaty. Zvětšení prostaty je tedy jinak řečeno nezhoubné přemnožení buněk prostaty.

 

Příznaky benigní hyperplazie prostaty

Zvětšená prostata, nebo také benigní hyperplazie prostaty, se projevuje:

Mnoho mužů kvůli tomu ztratí sebevědomí, přestanou se stýkat s přáteli nebo se dokonce uzavřou doma.

PŘIPRAVTE SE: Vyšetření prostaty – Pro většinu mužů háklivé, ale nebolestivé prohmátnutí přes konečník.

vyšetření prostaty

 

Léčba benigní hyperplazie prostaty

Zvětšená prostata se léčí dvěma základními způsoby – lékovou léčbou nebo operativní léčbou.

  1. Léčba léky, tzv. alfablokátory, se volí v méně závažných případech. Alfablokátory se navazují na receptory buněk hladkého svalstva u močového měchýře a brání tak svalu v napětí. Díky tomu se můžete jednoduše řečeno snadněji vymočit.
  2. Pokud je zvětšení prostaty příliš závažné, nebo pokud na něj alfablokátory neúčinkují, přistupuje se k operativní léčbě. Ta stále patří k té nejúčinnější variantě léčby zvětšené prostaty. Během chirurgického zákroku se odstraňuje nadbytečná tkáň, která dělá potíže.

Jiří Ladman z Urologického oddělení, Nemocnice Písek a.s., popisuje postup odstranění části prostaty přes močovou trubici:

Při výkonu zavádíme do močové trubice úzký trubicovitý nástroj, s jehož pomocí elektrickou kličkou v malých řízcích odstraňujeme zbytnělou prostatickou tkáň, která uzavírá močovou trubici a brání odtoku moči.

Tkáň následně zašleme na histologický rozbor. Na závěr zákroku zavádíme močovou cévku, jejíž nafouknutý balónek nahrazuje původní tkáň a snižuje tak krvácení po výkonu.

Bohužel ani po úspěšné operaci či léčbě léky ještě nemáte vyhráno. Zvětšená prostata se vám totiž může vrátit, a proto je vhodné změnit životní styl, začít se zdravě stravovat, dostatečně se hýbat a dbát na zdravou životosprávu.

NAUČTE SE: Samovyšetření prostaty není přesné a neprokáže onemocnění. Co dělat?

 

Zánět prostaty – prostatitida

Jako druhé typické onemocnění prostaty zde mám prostatitidu – zánět prostaty. Záněty prostaty se dělí na akutní a chronické.

V případě akutního zánětu je na vině většinou bakteriální infekce, naopak u chronického zánětu jde nejčastěji o nedoléčený akutní zánět nebo sexuálně přenosnou nemoc.

Zánětem prostaty proto mohou být postiženi muži všech věkových kategorií.

 

Příčiny zánětu prostaty

Jak už jsem zmínila, nejčastěji je na vině bakteriální infekce. Může se jednat o infekci získanou nechráněným pohlavním stykem, nedostatečnou hygienou v intimní oblasti, nebo třeba o zánět jako následek prochladnutí.

Příčiny zánětu prostaty tak nejsou vždy zcela jasné. Rizikovými faktory zánětu prostaty jsou kromě prochladnutí také překrvení prostaty a celkové oslabení obranyschopnosti organismu.

 

Příznaky zánětu prostaty

Jak se projevuje zánětlivé onemocnění prostaty?

  • Zánět prostaty poznáte poměrně jistě:
  • vysoká horečka,
  • schvácenost,
  • bolesti svalů a kloubů,
  • bolest v podbřišku, tříslech a na hrázi,
  • obtížné a bolestivé močení,
  • výtok z močové trubice, s
  • exuální poruchy
  • objevit se může také krev v ejakulátu či krev v moči.

MĚJTE PŘEHLED: Bolest v podbřišku u mužů – 11 obvyklých příčin a metody léčby.

bolest v podbřišku u mužů

 

Léčba zánětu prostaty

Zánět prostaty se léčí antibiotiky. Pokud vás infekce trápí dlouhodobě, jinými slovy přešla již do chronického stadia, podávají se antibiotika dlouhodobě v malých dávkách.

Dále vám lékař může doporučit klid na lůžku, léky na zlepšení vyprazdňování močového měchýře, léky proti zánětům a analgetika.

 

Rakovina prostaty – karcinom prostaty

Kromě nezhoubného zvětšení a zánětu může prostatu postihnout také to zcela nejhorší onemocnění moderní doby – rakovina.

Rakovina prostaty postihuje muže zejména po padesátém roce života a je dokonce nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. Jen letos si v Česku vyslechne tuto diagnózu 9 000 mužů.

rakovina prostaty

Na obrázku vidíte rostoucí nádor na prostatě 

 

Příčiny rakoviny prostaty

Jaké jsou příčiny rakoviny prostaty? Na to zatím nikdo nedokáže přesně odpovědět.

Odborníci uvádí, že příčiny zhoubného bujení jsou uloženy především v genetické dispozici každého jedince, hormonálních změnách a životním stylu.

Jenže ne vždy tomu tak je. Zatím je pro nás záhadou, proč někdo rakovinou onemocní a jiný ne.

NAUČTE SE ROZLIŠIT: Rakovina prostaty a zvětšená (hyperplastická) prostata – takto je rozeznáte.

 

Příznaky rakoviny prostaty

Rakovina prostaty se projevuje velmi podobně jako zbytnělá prostata. V raných fázích onemocnění nebolí, nijak člověka nelimituje ani netrápí.

Ze začátku je proto rakovina prostaty odhalena čistě náhodou.

Častěji chodíte na záchod, míváte problémy s močením, může se objevit krev v moči, bolesti zad, nechutenství, krev ve spermatu, slabost či únava.

MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje:

Jakmile se začne rakovina projevovat některým z příznaků, jako jsou problémy při močení, v moči může být patrná krev, bolesti v kostech, nebo dokonce zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyléčitelný.

Apelujeme proto na muže, aby vyšetření podstoupili ještě v době, kdy obtíže nemají. Pokud lékař objeví onemocnění brzy, může předejít nebezpečným komplikacím, jako jsou kostní metastázy, a pacientovi ve výsledku zachránit život. Muži by se tedy vyšetření opravdu obávat neměli.

 

Léčba rakoviny prostaty

Rakovina prostaty se léčí různými způsoby. Samozřejmě záleží zejména na doporučení vašeho ošetřujícího lékaře. Možnosti léčby rakoviny prostaty jsou tyto:

  • Léčení ozářením – dochází k cílenému ozařování a hubení rakovinných buněk.
  • Konformní radiační terapie – radiační paprsky jsou směřovány do zasažené oblasti, kde se překrývají.
  • Radioterapie – jedná se o pokročilou formu konformní radiační terapie.
  • Kryoterapie – speciální sondy se vkládají do prostaty přes zeď konečníku, kde zmrazí prostatovou žlázu a tím zabijí rakovinné buňky.
  • Chemoterapie – nejznámější forma léčby rakoviny.

Každý lékař ovšem může zvolit jiné varianty léčby, nebo třeba více typů léčby najednou. Vždy záleží na uvážení vašeho ošetřujícího lékaře.

Naštěstí je už dnes rakovina prostaty velmi dobře léčitelná. Potvrzuje to také Doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta urologické kliniky FNO:

Rakovinu prostaty, je-li odhalena včas, lze velmi úspěšně léčit. Moderní diagnostika nám umožňuje vybrat pro pacienta léčbu s co možná nejmenšími nežádoucími účinky. Pokud je ale onemocnění pokročilé, dokážeme jeho průběh už jen zpomalit a zmírnit komplikace.

 

České urologické ambulance v krajských městech

UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
Fakultní nemocnice v MotoleV Úvalu 84, Praha 5, 150 06+420 224 431 111
Urocentrum BrnoPurkyňova 35e
Královo Pole, Brno
+420 549 257 130
Urologická ambulancePoliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice
+420 733 502 154
vinicni@uromeda.cz
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava-Poruba
+420 597 373 051
Urologické oddělení Vítkovické nemocniceZalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice+420 595 633 582
info@vtn.agel.cz
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o.Balcárkova 8
779 00 Olomouc
+420 585 414 511
medkonsult@medkonsult.cz
Urologie - Krajská nemocnice LiberecHusova 357/10
460 63 Liberec
+420 602 411 392
urologie.objednavky@nemlib.cz

 

SLOVO AUTORA:

Prostata nemusí nutně znamenat problém, jak si mnozí myslí. Můžete prožít naprosto spokojený a klidný život, aniž byste se někdy s problémy s prostatou setkal. Stačí žít zdravě, pravidelně se hýbat a nezapomínat také na preventivní lékařské prohlídky. Právě ty totiž mohou odhalit dosud skryté onemocnění včas a zachránit vám život.

Máte podezření na rakovinu prostaty? Nebo si chcete být jen jistý, že jste v naprostém pořádku? Pak je nejjistějším krokem návštěva lékaře.

Sexuolog, androlog a urolog – v čem se liší a s čím vám přesně pomohou?

Se svým problém se nebojte obrátit na obvodního lékaře nebo urologa. V medicíně vždy platí, že lépe přijít k lékaři zbytečně než pozdě. Z vyšetření vás čeká zřejmě kultivace moči, ultrazvuk, určitě rozbor krve. Vyšetření jsou veskrze nebolestivá,

uzavírá naše povídání MUDr. Zbyněk Mlčoch.

 

vimax facebook

Orchiektomie (chirurgické odstranění varlat) - příčiny, metody a vzhled šourku po zákroku
Nemoci varlat - soupiska nádorových, zánětlivých a kožních onemocnění, příznaky a léčba
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR