Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

PROSTATEKTOMIE – kdy a jak vám lékař uřízne část nebo celou prostatu?

1/52/53/54/55/5 (6 hlasů, průměr: 4,83 z 5)
Loading...

I prostata, žláza, která produkuje preejakulát – předejakulační tekutinu, může být ze závažných příčin odstraněna. Prostata má velikost vlašského ořechu, nachází se pod močovým měchýřem v přední části konečníku a obklopuje močovou trubici.

Prostatektomie je úplné nebo částečné odstranění prostaty. Pokud i vy máte problematickou prostatu a trápí vás časté, bolestivé močení, čtěte dál a dopátrejte se řešení.

chirurgické pomůcky

Prostatu je potřeba rychle zbavit rostoucího nádoru, i pokud si to vyžádá operační zákrok

 

Prostata a její příznaky

Problémy s prostatou začínají potichu a pomalu. V první řadě jde o problémy s močením. Nejčastěji jde o zhoršující se průtok moči, případně nepříjemné pocity, které se vás zmocní během či hned po vyprázdnění. Pocity může provázet i tlak, pálení a ostrá bodavá bolest v podbříšku.

Mnozí muži, kteří trpí problematickou prostatou, musí toaletu navštěvovat každou chvíli. Někdy se může vyskytnout i náročné spouštění močení či přerušované močení.

Při předešlých příznacích je nutné být obezřetný a opatrný. Průběh je totiž často velmi pomalý a mnoho mužů ho mávnutím ruky odsune do pozadí.

Zvětšená prostata trápí hlavně muže po 50. roce života. Nicméně, vyskytovat se může i u mužů mladších – 40letých.

ČTĚTE TAKÉ: Vše o sexu po 50tce. Jaký bude? Bude vůbec? Co se změní? 

 

Rakovina prostaty

Jedním z nejzávažnějších onemocnění, které mohou prostatu postihnout, je rakovina. Ta postihuje až 4 % mužů. Riziko rakoviny stoupá s přibývajícím věkem.

Příznaky rakoviny prostaty vás opět mohou zmást. Často se stává, že prvotní fáze nevykazuje žádné známky onemocnění. Pro další fázi je typický problém při močení. Muži někdy moč zadržují a močení odkládají na později, protože je pro ně obtížné a místy bolestivé.

V pokročilejším stadiu se rakovina může metastazovat – šířit se i do okolních kostí – kyčlí, končetin či zad. Z neřešeného lokálního problému s tak stává problém celého těla.

 

VIDEO: Vizualizace radikální prostatektomie. 

 

Příčiny rakoviny prostaty

Neexistuje konkrétní příčina rakoviny prostaty. Nicméně, problémy s prostatou ovlivňuje hned několik faktorů:

  • Věk – rakovina prostaty postihuje nejčastěji starší muže, a to ve věku 65 let.
  • Etnický původ – černoši jsou náchylnější než běloši a stejně se zvyšuje i pravděpodobnost, že Afroameričané na onemocnění zemřou. Nejmenší šanci dostat rakovinu prostaty mají na druhé straně muži asijského původu.
  • Genetika – jestliže onemocněním trpěl někdo z vašich blízkých, šance, že rakovinu dostanete i vy se rapidně zvyšují.
  • Sexuálně přenosné infekce – i přenosné nemoci mohou být jedním z důvodů, proč trpíte rakovinou prostaty. Lidé, kteří nějakou z nemocí v minulosti trpěli, mají až 1,4krát vyšší pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty.
  • Vitamín E – i tento vitamín může zvýšit riziko výskytu rakoviny.

KLIKNĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Jaký je rozdíl mezi zvětšenou prostatou, rakovinou prostaty a jak tyto nemoci rozlišit

 

Kdy je nutné podstoupit operaci prostaty?

Chirurgické odstranění celé prostaty se provádí v případech, kdy muž trpí rakovinou. Během operace je odstraněna celá prostata, semenné váčky i ampulky chámovodu. Operace je často prováděna v lokální anestezii, která není tolik riziková jako anestezie celková.

 

Jaký má vliv odstranění prostaty na život muže?

Zákrok může mít vliv na funkci pohlavního systému. Nicméně, ve většině případů při částečném odstranění se muž po operaci zotaví do jednoho roku. Pokud vám odstranili celou prostatu, zotavení záleží na velikosti zásahu a provedení zákroku.

Pokud chirurg při odstranění zachoval nervy kolem prostaty, vaše zotavení proběhne poměrně rychle. Pokud však nervy nezachoval, problémy mohou být dlouhotrvající (svévolný únik moči, šplouchání při močení či absence pohlavního života).

 

Invazivní operační metody odstranění prostaty

Tyhle metody odtstraní poškozenou část prostaty. V případě rozšířené rakoviny se musí prostata vyjmout celá. 

Laparoskopická prostatektomie

Operace probíhá přibližně stejně jako otevřená radikální prostatektomie. Na břiše jsou provedeny malé řezy, které vytvoří prostor nástrojům.

Robotická radikální prostatektomie

Na břichu se provede 5 malých řezů. Chirurg do nich vloží trubkovité nástroje a kameru, čímž si na monitoru vytvoří trojrozměrný obraz. Chirurg neprovádí operaci klasicky, ale pomocí konzoly řídí nástroje. Významnou výhodu má robotická radikální prostatektomie – pacient se rychleji zotaví a ztratí méně krve.

Obě techniky však mají přibližně stejný výsledek, co se týče pravděpodobnosti přežití, inkontinence či impotence.

MÝTUS? V mnoha článcích se jako prevence před rakovinou prostaty doporučuje častý pohlavní styk. Nicméně, pravdou je, že spojitost mezi sexem, jeho četností a rizikem rakoviny se neprokázala.

Každopádně pravidelným sexem a masturbací kompletně procvičíte celou intimní oblast, takže se sexu určitě nevyhýbejte!

 

Transuetrální prostatektomie

Alternativa k radikální prostatektomii odstraní pouze část mužské prostaty. Provede se pomocí nástroje, který je vložen do močové trubice. Na konci přístroje jsou upevněny malé drátěné smyčky, které pomocí elektrického proudu odstraní část prostaty.

Používá se hlavně u mužů, kteří se kvůli blokování průtoku nemohou vymočit a u těch, kteří nejsou natolik zdraví, aby mohli podstoupit klasický zákrok. Je však nutné podotknout, že transuetrálna prostatektomie neřeší problém s prostatou.

VIDEO: Radikální prostatektomie v praxi z nemocnice v Mostištích. 

Pooperační komplikace

Novější techniky povětšinou nezasahují nervy, které řídí močení a erekci. I přesto se však vyskytují komplikace:

  • Inkontinence – únik moči – v dnešní době je až 98 % mužů schopných po operaci kontrolovat svůj močový měchýř.
  • Problémy s erekcí – až 60 % mužů je po operaci schopných erekci dosáhnout.

Oba problémy z části závisí na tom, jak je onemocnění rozsáhlé a na zkušenostech či odborných znalostech chirurga. Je nutné poznamenat, že odstranění prostaty způsobuje sterilitu. Zákrok totiž přeruší spojení mezi varlaty a močovou trubicí.

ČTĚTE TAKÉ: Vasektomie – dobrovolná sterilizace. Proč muži stávají dobrovolně neplodní? 

 

Jak si udržet zdravou prostatu?

  • Nezadržujte moč příliš dlouho! Prostatě vůbec neprospívá, pokud odkládáte svou potřebu.
  • Ranní erekce je důsledkem tlaku močového měchýře na prostatu. Proto si i před ranním sexem raději odskočte a až tak se věnujte příjemnějším záležitostem. O ranní erekci jsme publikovali samostatný článek.
  • Vyzkoušejte cviky na posílení pánevního dna! Cviky nejsou určeny pouze ženám, jak si mnoho mužů myslí. Mají totiž vliv i na mužskou prostatu, a proto se je vyplatí naučit. Nadechněte se, zadržte dech na 3 sekundy a při vydechování stahujte svaly pánevního dna. Stáhněte slabiny i svěrač minimálně 5krát po sobě.
  • Vyhýbat byste se měli také sezení na studených površích, nekouřit tabák, nepít velká množství alkoholu, dostatečně jíst a žít zdravě.

 

DALŠÍ ČLÁNKY O PROBLÉMECH S PROSTATOU

SEZNAM ČASTÝCH ONEMOCNĚNÍ PROSTATY
ZVĚTŠENÁ PROSTATA - JAKÁ JE LÉČBA?
PŘESNÝ PRŮBĚH VYŠETŘENÍ PROSTATY
SOUVIS MEZI PROSTATOU A SÍLOU EREKCE
PROSTATEKTOMIE – ODŘEZÁNÍ PROSTATY
SAMOVYŠETŘENÍ PROSTATY JE NEPŘESNÉ

 

INKONTINENCE u mužů - proč "kape" a jak únik moči nadobro zastavit?
Vitamíny pro muže - které suroviny a doplňky podpoří erekci?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR