Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Samovyšetření prostaty není přesné a neprokáže onemocnění. Co dělat?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Letos si v Česku vyslechne 9 000 mužů neradostnou diagnózu: „Máte rakovinu prostaty”. Každý den to je celkem 24 Čechů, kterým se ze dne na den obrátí život vzhůru nohama. A zhruba čtyři pánové jí každý den podlehnou. Očekává se, že se počet případů do roku 2030 ještě zdvojnásobí.

Rakovina prostaty je velice zákeřné onemocnění. V počátečních stádiích se nijak nehlásí o slovo. Nebolí, nepřekáží, nevadí, nebrání běžným každodenním činnostem. Jenže jakmile přeroste v něco většího, je už prakticky nevyléčitelná.

Proto je více než kdy jindy důležitá prevence a preventivní vyšetření. Je možné si prostatu vyšetřovat sám doma? Existuje nějaká metoda samovyšetření prostaty, jako například samovyšetření prsou u žen? To je otázka, na kterou najdete odpověď v tomto článku.

samovyšetření prostaty

Samovyšetření prostaty – existuje vůbec něco takového?

MUDr. Marek Tůma z urologické kliniky UroKlinikum Praha uvádí:

Od vyšetření prostaty běžně muže odrazuje především to, že se provádí přes konečník. Je pochopitelné, že to pro ně není příjemné, ale právě preventivní prohlídky mohou mnoha mužům zachránit život.

Je logické, že muži hledají nějaké jiné způsoby, jak se tradičnímu vyšetření prostaty vyhnout a přitom odhalit závažné onemocnění včas. Bohužel vás ale budu muset zklamat – žádné účinné a prokazatelné domácí vyšetření prostaty neexistuje.

Pouze můžete sledovat fyzické změny na svém těle a podezřelé příznaky, které ovšem nemusí být vždy prokazatelné. V tom je právě ona obrovská zrádnost tohoto onemocnění.

Urolog MUDr. Jiří Kladenský vysvětluje:

Bohužel u rakoviny prostaty neexistuje žádné „domácí“ vyšetření, které by si muž provedl sám, či jeho partnerka, proto vzhledem k tomu, že rakovina prostaty u mužů patří k jednomu z nejčastějších zhoubných nádorů v mužské populaci, je důležité u mužů nad 50 let podstoupit takzvanou preventivní prohlídku zaměřenou na prostatu.

Dnes tato vyšetření jsou prováděna neinvazivním způsobem, takže strach z bolesti či snad stud nejsou namístě. A zde může mužova partnerka sehrát významnou roli v tom, že svého partnera může přesvědčit, aby toto vyšetření zbytečně neodkládal.

 

Orientační samovyšetření prostaty – krok za krokem

Samozřejmě existují určité postupy k samovyšetření prostaty a příznaky, které vás na rakovinu mohou upozornit. Bohužel ale nikdy nejsou natolik přesné jako právě ono obávané vyšetření u lékaře.

Orientační samovyšetření prostaty se provádí pozorováním ejakulace semene. Zkrátka klasicky ejakulujete a pozorujete svůj výron semen. Pokud je ejakulace nevýrazná a semeno nestříká dost daleko, zřejmě není vaše prostata úplně zdravá.

Ovšem znovu zopakuji, že se nejedná o jednoznačně prokazatelný symptom, který by s jistotou rakovinu prostaty odhalil. Někdy i muži s rakovinou mají kvalitní ejakulaci jako zdraví pánové. Proto jsou důležité klasické lékařské prohlídky.

KLIKNĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Jaký je rozdíl mezi zvětšenou prostatou, rakovinou prostaty a jak tyto nemoci rozlišit

 

Varovné signály odhalující rakovinu prostaty

Varovným signálem pro vás může být i malé množství semene anebo neobvyklá konzistence semene. Pokud si však chcete být 100% jistý, navštivte vašeho ošetřujícího lékaře či urologa. K lékaři zajděte i v případě, že chodíte častěji čůrat nebo vás nutkání k močení budí ze spánku.

Věnujte pozornost také tomu, jestli máte problémy s dlouhým močením nebo přerušovaným proudem moči. Podezřelá je také dlouhodobá bolest v podbřišku. To všechno může značit rakovinu prostaty.

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, upozorňuje:

Když už je nádor značně velký a prorůstá celý orgán, pak se v tu chvíli objeví problémy při močení, v moči může být patrná krev. Prvními projevy ale může být až bolest v kostech nebo dokonce zlomenina. Právě v kostech totiž nejčastěji tvoří rakovina prostaty metastázy.

 

Rakovina si nevybírá. Onemocněl jí i známý vrcholový sportovec Petr Koukal, badmintonista a naše olympijská naděje, kterému kvůli této nemoci hrozila dokonce i neplodnost:

V jedné chvíli jsem byl, podle sebe, zdravý mladý kluk, který sportuje a má před sebou slibnou kariéru, a pak jsem najednou ležel na operačním stole a smlouval o život. Čas, který strávíme tím, že se bojíme, nevíme, váháme, stydíme se, ten může být rozhodující ve kvalitě života, která nám po lékařském zákroku zůstane. Protože čím dřív přijdete, tím menší operace vás čeká.

 

Na co je důležité dávat pozor?

Pro orientačním samovyšetření prostaty jsou důležité tyto znaky:

  1. semeno nestříká dost daleko,
  2. malé množství semene,
  3. abnormální semeno,
  4. kapající semeno,
  5. krev v ejakulátu nebo v moči.

MUDr. Jana Horáková z urologického oddělení nemocnice v Českých Budějovicích, uvádí:

Přítomnost krve v moči nemusí být doprovázena bolestí ani dalšími příznaky. Krví zbarvená moč by tak měla být jasným signálem k návštěvě urologa.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak přesně probíhá odběr semene, jak se připravit a jak nebýt nervózní?

 

Jak často provádět samovyšetření prostaty?

Odborníci doporučují samovyšetření penisu, varlat a prostaty provádět jednou za čtyři týdny, tedy zhruba jednou měsíčně. Udělejte si z tohoto samovyšetření rutinu a vložte ji v pravidelných intervalech do svého každodenního života.

Zároveň nezapomeňte, že po 50. roku života byste měl docházet na pravidelné lékařské prohlídky prostaty jednou za dva roky. Do 50 let je totiž výskyt rakoviny prostaty nízký, po padesátce se výskyt tohoto onemocnění zvyšuje.

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, zdůrazňuje:

Prostata je orgán, který by si muži měli zhruba od padesáti let věku pořádně kontrolovat.

 

Domácí test k vyšetření prostaty

Novinkou na trhu je také domácí test k vyšetření prostaty Unionshare. Funguje stejně, jako těhotenský test pro ženy. Muž se na něj vyčůrá a po 5 minutách ví, na čem je. Tedy teoreticky.

Domácí test k vyšetření prostaty Unionshare vyzkoušel také MUDr. Jiří Kočárek, primář urologie v Ústřední vojenské nemocnici, u tří pacientů se zhoubným nádorem:

„Jednoho ze tří označil jako pozitivního, a to ještě pacienta, kde je už diagnóza pokročilejší. Ze zbývajících dvou pacientů má jeden PSA hodnotu 4,3 a druhý 3,8 a mají karcinom prostaty. Vyšli ale negativní.

Příbalový leták sice upozorňuje na skutečnost, že test je přesný jen na 97 %, ale i tak je zatím jeho úspěšnost diskutabilní.

Odborníci kontrují: přijďte na prevenci rovnou. Zvýšená hladina PSA může totiž značit i jiná onemocnění, například zánět prostaty. Naopak nízká může vyvolat falešný pocit bezpečí, neboť až 20 % pacientů s nádorem má normální hladinu PSA. Proto se na tento test nespoléhejte a raději rovnou navštivte svého lékaře.

MUDr. Jiří Kočárek upozorňuje:

Samovyšetření nemůže nahradit odborné urologické vyšetření.

 

VIDEO: O rakovině prostaty a jejich projevech. 

 

Největší problém českého muže? Strach

Rakovinou prostaty aktuálně trpí kolem 50 000 Čechů, přičemž 1 700 z nich každým rokem tomuto onemocnění podlehne. Problém je především v tom, že se rakovina prostaty u těchto pánů neodhalí včas, neboť muži podceňují pravidelné prohlídky u urologa, které jsou doporučené každé dva roky od 50. roku. Více než 60 % onemocnění se totiž projeví po 65. roce věku.

MUDr. Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti, doplňuje:

Kuřáci mají navíc častěji agresivnější typy nádorů než nekuřáci, onemocnění má horší prognózu a vyšší riziko opakování. Riziko onemocnění stoupá s počtem vykouřených cigaret.

 

To, jak jsou důležité prohlídky u lékaře, potvrzuje ze své vlastní zkušenosti také Honza:

Jmenuji se Honza, je mi přes 50 a strach jsem měl už tolikrát. Ten největší však přišel, když jsem si uvědomil, že bych už příští Vánoce nemusel trávit se svojí rodinou… Vždycky jsem měl na všechno dost času, i přesto jsem si nikdy neudělal pár minut, pár minut na to, abych šel na vyšetření…

Věděl jsem, že je u mě riziko propuknutí rakoviny prostaty vyšší, umřel na ní táta. V pětašedesáti. Nikdy jsem tomu ale nevěnoval pozornost, moc se se mnou o tom ani nebavil. I kvůli tomu jsem se bál jít na kontrolu a pokaždé si našel důvod, proč to znova odložit. Nakonec mě přesvědčila až manželka se synem.

Dvě třetiny českých mužů se sice bojí, že rakovinou prostaty onemocní, ovšem pravidelné onkologické prohlídky v průměru absolvuje pouze čtvrtina ze čtyř milionů dospělých mužů v ČR. Jenže strach může v tomto případě zabíjet.

 

VIDEO: Biopsie prostaty, její průběh a zdravotní význam.

 

Jak předcházet rakovině prostaty?

Jak se vůbec nedostat s rakovinou prostaty do styku? Jak jí předcházet? Anebo jak ji odhalit včas, kdy ještě nebude potřeba agresivní léčba? Jedním slovem: Prevence. Dodržujte pravidelnost preventivních prohlídek u svého praktického lékaře a rakovinu prostaty budete mít pod palcem.

Prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., přednosta Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK, podává uklidňující fakta:

Za posledních 30 let se záchyt nádorů prostaty zvýšil pětkrát. Existuje více preventivních prohlídek a moderní vyšetřovací metody, které nádory odhalí. Úmrtnost na karcinom prostaty se díky moderní medicíně a zdravotnictví nezvyšuje.

Neříkám, že díky preventivním prohlídkám se rakovině prostaty zcela vyhnete, ale pokud by si na vás přece jen ukázala prstem, odhalíte to hned v prvních stádiích nemoci a případné komplikace se vám tak zcela vyhnou. Proto výše popsané samovyšetření prostaty považujte pouze jako doplňující techniku, která ovšem nemůže konkurovat klasickému vyšetření u lékaře.

vimax facebook

 

DALŠÍ ČLÁNKY O PROBLÉMECH S PROSTATOU

SEZNAM ČASTÝCH ONEMOCNĚNÍ PROSTATY
ZVĚTŠENÁ PROSTATA - JAKÁ JE LÉČBA?
PŘESNÝ PRŮBĚH VYŠETŘENÍ PROSTATY
SOUVIS MEZI PROSTATOU A SÍLOU EREKCE
PROSTATEKTOMIE – ODŘEZÁNÍ PROSTATY
SAMOVYŠETŘENÍ PROSTATY JE NEPŘESNÉ

 

Samovyšetření varlat - domácí prevence rakoviny. Jak se samovyšetřit?
Ledvinové kameny - komu hrozí, jak vznikají a jak se odstraňují?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR