Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Samovyšetření varlat – domácí prevence rakoviny. Jak se samovyšetřit?

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Pokud náš blog sledujete pravidelně, víte, že účinný postup pro samovyšetření prostaty prakticky neexistuje. O tom jsme vás informovali v předchozím článku. Jak je tomu ale v případě varlat? Je možné odhalit rakovinu varlat či jinou závažnou nemoc ještě v jejím zárodku díky samovyšetření varlat? Jak na samovyšetření varlat krok za krokem? A jak často byste si jej měl provádět?

samovyšetření varlat

Proč provádět samovyšetření varlat?

Jakákoliv prevence předchází závažným, život ohrožujícím nemocem. Ne jinak je tomu i v případě samovyšetření varlat. Při něm se muži snaží odhalit hlavně nebezpečnou rakovinu varlat, a to ideálně ještě v jejím počátku.

Právě rakovina varlat patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění u dospívajících chlapců a mladých mužů. Nejvíce ohroženou věkovou skupinou jsou muži ve věku 15 až 25 let. Řeklo by se, že vás v tak mladém věku rakovina nemůže ohrozit, ale opak je pravdou.

Každý rok onemocní rakovinou varlat asi 450 mužů. To je více než jeden člověk každý den. A zhruba 40 pacientů ročně této nemoci podlehne. Přitom samovyšetření varlat provádí jen pětina českých mužů. A stejně jako v případě jiných nádorů, platí i u rakoviny varlat, že čím dříve ji odhalíte, tím vyšší je pravděpodobnost úplného vyléčení.

Doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, který patří mezi přední české kapacity v oboru, vysvětluje:

Nádor varlete je život ohrožující nemocí. Pacienti se ale často stydí o svém nálezu s lékařem promluvit, nebo jej tají před svým okolím. Není výjimkou pacient s několikaměsíční anamnézou rezistence na varleti, o které ví a nikomu se nezmíní.

Přitom „výhodou” tohoto onemocnění je, že na něj lze přijít i běžným samovyšetřením. I díky tomu dvě třetiny nemocných přijdou k lékaři včas, a tedy v počátečním stadiu, kdy je onemocnění ještě dobře léčitelné.

 

VIDEO: O samovyšetření s paní primárkou Barčiovou

 

Jak často provádět samovyšetření varlat?

Metody samovyšetření varlat, díky kterým můžete riziko rakoviny snížit na minimum, jsou velice jednoduché.

Pan doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA doporučuje provádět samovyšetření v pravidelných intervalech:

Vhodné je provádět samovyšetřování varlat průběžně u každého muže. Frekvence samovyšetření není nijak stanovena. Z mé praxe bych se ale přiklonil alespoň k tříměsíčnímu intervalu, nebo i kratšímu.

Někteří odborníci doporučují provádět samovyšetření varlat každý měsíc, stejně jako samovyšetření prostaty. Stanovte si pro něj konkrétní den, třeba první den v měsíci. Začněte se samovyšetřením už v inkriminovaném věku, a to v 15 letech. Ovšem ani v dospělosti s ním nepřestávejte. Rakovina, a nejenom varlat totiž může propuknout kdykoliv.

Udělejte si z toho pravidelnou životní rutinu. Ideální je provádět samovyšetření ihned po koupání či sprchování, protože po koupeli v teplé vodě je šourek uvolněný a nahmatání případných neobvyklých útvarů na povrchu varlat je tak snadnější.

Rozhodně neprovádějte samovyšetření ve chvíli, kdy vás to výrazně bolí a je to pro vás nepříjemné. Bolest varlat je totiž signálem, že něco není v pořádku.

Samovyšetření varlat vám nezabere více než 5 minut, takže se nemusíte bát, že byste si kvůli tomu museli vzít na půl dne volno.

 

VIDEO: Přesný manuál samovyšetření

 

Návod na samovyšetření varlat – jednoduchý manuál

Samovyšetření varlat zahajte pohledem. Podívejte se, jak vaše varlata vypadají, zda se na nich nenachází něco podezřelého a zda jsou varlata na pohled zdravá. Varlata by měla mít narůžovělou barvu.

Pokud tedy jsou na nějakém místě barevně odlišná, může to značit nějakou změnu tkáně. Porovnejte také tvar a velikost obou varlat. Jemným pohmatem zjistěte, zda je šourek lehce pohyblivý, nebolestivý a bez bulek.

A jak provádět samotné samovyšetření? Odpověď nám poskytl pan doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA:

Vyšetření varlat je jednoduché. Provádíme ho tak, že mezi prsty uchopíme varle, vyhmatáme jeho přední plochu a boční strany, které jsou po hmatu přístupné. Pokud zjistíte na varleti zatvrdlá místa, bulky, nerovné kontury, změnu konzistence, obraťte se ihned na svého praktického lékaře, anebo specialistu-urologa. Lékař vám provede klinické vyšetření, ultrazvukové vyšetření šourku, obou varlat. Při nejasnostech vám bude odebrána krev pro další vyšetření.

 

Takže si to shrneme:

  1. Každé varle vyšetřujte zvlášť, a to oběma rukama.
  2. Ukazováčky a prostředníčky obou rukou přiložte na spodní stranu varlete, zatímco palce položte na přední stranu.
  3. Poté pomocí jemného posunování šourku mezi prsty a palci ohmatávejte povrch varlete, zda na něm není nějaký hrbolek.

 

VIDEO: Další potřebné informace k samovyšetření varlat

 

Na co se zaměřit během samovyšetření varlat?

Během samovyšetření se zaměřte zejména na bouličky a hrbolky. Pokud je u vás přítomná rakovina, bude mít nejčastěji podobu kuličky zhruba o velikosti hrášku. Nečekejte tedy žádnou velkou bouli. Rakovina je totiž v první chvíli poměrně malá a šíří se pomalu.

Zcela zdravá varlata by se během samovyšetření měla projevovat naprosto měkkým, poddajným povrchem bez jakýchkoliv bulek, hrbolků a bouliček. Zatvrdnutí, změna tvaru nebo velikosti jsou nežádoucí signály, že je něco špatně.

Se svou vlastní zkušeností se s námi podělil pan Miroslav:

Moje problémy začaly tím, že mi ztvrdlo pravé varle. Bylo mi to divné, ale moc jsem to neřešil. Nějaké zdravotní problémy jsem si začal připouštět až v době, kdy mé varle začalo nabírat na objemu.

Bylo stále větší a větší. To mě trochu zneklidnilo, tak jsem asi po půl roce, kdy už bylo asi tak dvakrát větší než zdravé varle, začal hledat na internetu a opravdu jsem našel, že by se mohlo jednat o nádor.

Můj stav se postupně zhoršoval, až jsem skončil v nemocnici. Jednoho večera při návratu domů jsem pocítil řezavou bolest v podbřišku, ze které se mi dělalo nevolno.

Zůstal jsem stát a věděl jsem, že již neudělám ani krok. Chtěl jsem se posadit, ale bolelo to ještě víc, tak jsem raději zůstal stát. Lékařka mi v nemocnici oznámila, že mám rakovinu varlete a metastáze v břiše a plicích.

Zároveň byste neměl mít absolutně žádný problém s erekcí a ejakulací. Krev v ejakulátu může být také příznakem rakoviny varlat.

Zpozornět byste měl i v případě, že se nenadále změnila velikost jednoho či obou varlat. V takovou chvíli opět raději vyhledejte odborníka.

 

Kdy je nutné navštívit odborníka?

Kdy už je tedy nutné navštívit odborníka? Ve chvíli, kdy:

  • si nahmatáte na varleti bulku,
  • se významně změnila velikost jednoho či obou varlat,
  • jste zaznamenali krev v ejakulátu,
  • jste nahmatali na varleti zatvrdnutí,
  • varlata změnila tvar,
  • jste na varlatech zaznamenali změnu barvy.

MĚJTE PŘEHLED: Jak přesně probíhá vyšetření varlat u lékaře

vyšetření varlat

 

Bolí vás varlata? Nemusí to být hned rakovina, ale nepodceňujte ji

Začaly vás v poslední době pobolívat varlata a máte strach, že by to mohla být rakovina? Pak vás musím uklidnit. Většinou se totiž o rakovinu nejedná.

MUDr. Zdeněk Otava, FEBU z Polikliniky Budějovická uvádí:

Drobné rezistence na varlatech mohou být i nezávažné, třeba různé cysty. Nic to ale nemění na tom, že v případě každé změny by měl muž co nejrychleji navštívit urologa.”

Pokud si nenahmatáte na varlatech žádnou bouličku, může se jednat o mechanické poškození varlat, narušení přítoku krve do varlete v důsledku torze, narušení odtoku krve z varlete v důsledku tzv. varikokély, zánětlivé onemocnění nadvarlete či přímo varlete, nebo také bolest z jiné části těla. Mimochodem právě o bolestech v podbřišku u mužů najdete na našem blogu věnovaný celý jeden článek.

 

VIDEO: O karcinomu varlat, který může být důsledkem zanedbaného samovyšetřování

 

Nejčastější onemocnění varlat:

Bolest varlat tedy ještě neznamená to nejhorší. Ideální je se v takovou chvíli obrátit na vašeho praktického lékaře nebo urologa. Ten vás vyšetří a určí přesnou diagnózu vašich problémů.

vimax facebook

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

Samovyšetření varlat – návod na domácí prevenci rakoviny
Vyšetření varlat u lékaře – jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Masáž varlat - návod pro jejich zdraví a plodnost
Bolest varlat a časté příčiny
Otok varlat – nejčastější příčiny, metody jejich léčby a sexuální život po doléčení
Bolest nadvarlat – od příčin a příznaků přes léčbu až po sexuální život po doléčení
Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat
Varikokéla – bolestivé rozšíření cév varlat oslabuje prokrvení
Hydrokéla (vodní kýla) – příčiny vzniku, projevy a nejrychlejší metody léčby
Hypogonadismus jako důsledek slabé funkce varlat
Orchiektomie - chirurgické odstranění varlat

 

Krátká výdrž během sexu není nemoc ani hanba, to pouze žena si neužije. Co lze dělat a jak prodloužit výdrž?
Samovyšetření prostaty není přesné a neprokáže onemocnění. Co dělat?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR