Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Bolest nadvarlat – od příčin a příznaků přes léčbu až po sexuální život po doléčení

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Nadvarle. Malý, nenápadný výběžek, který se nachází na vrcholku vašeho varlete. Má jej každý muž a slouží vám jako zásobárna spermií. Přiškrcením nadvarlete může dojít ke sterilitě.

Je tedy pro vás velice důležité. Nadvarle si můžete velice snadno sám nahmatat. Stačí najít vrcholek svých varlat a zde ucítíte malý hrbolek, a to je právě nadvarle.

Jenže, co když vás nadvarle začne bolet? Jak vůbec zjistíte, že vás bolí zrovna nadvarle a ne třeba samotné varle? Jaké jsou příčiny bolesti nadvarle? A jak se bolavé nadvarle léčí? To všechno zjistíte v tomto článku.

bolest nadvarlat

 

Bolest nadvarlete a její projevy

Jak se vlastně projevuje bolest nadvarlat?

Taková bolest většinou o sobě dává vědět nepříjemnými bolestivými stavy v oblasti varlat. Šourek bývá velmi citlivý, kůže v oblasti varlat je napjatá a zarudlá, bolest může vystřelovat až do třísel nebo podbřišku a pacient může mít dokonce i horečku. Bolest nadvarlat pak doprovází také bolest při ejakulaci a v některých případech i krev ve spermatu.

MĚJTE PŘEHLED: 5 příčin bolesti penisu při erekci a nejčastější příčiny bolesti varlat.

Zároveň je potřeba rozlišovat bolest, která se u vás objevila teprve nedávno, a bolest, která vás už provází nějaký ten pátek.

V prvním případě se může jednat o banální pohmoždění varlat. V tom druhém případě už ale mohou být na vině různé příčiny. Ale k těm se dostaneme až za chvíli.

mužské pohlavní orgány

 

Občasná bolístka a chronická bolest nadvarlat

Jelikož se nadvarle nachází na horní straně varlete a na dolní straně varlete plynule přechází do chámovodu, bývá obvykle pro muže poměrně komplikované odhalit, zda jej bolí právě nadvarle, nebo spíše varle či chámovod. Navíc jsou tyto části společně propojené, takže když bolí jedno, může většinou bolet i druhé.

Pokud si nejste jistý a nechcete nic riskovat, uděláte samozřejmě nejlépe, pokud navštívíte svého ošetřujícího praktického lékaře nebo urologa.

Australský lékař, místopředseda tamější lékařské komory, Tony Bartone říká:

Obecně se dá říct to, že pokud se vám rozběhnou potíže, které přetrvávají několik týdnů a nemají zjevnou příčinu, nic nezkazíte, pokud navštívíte svého obvodního lékaře.

 

Příčiny bolesti nadvarlete

Asi si teď říkáte, „proč mě bolí nadvarle”? Proč se vlastně u vás bolest nadvarlat vůbec objevila?

Na prvním místě je jednoznačně traumatické poranění, tedy stav, kdy vás lidově řečeno „někdo kopne do koulí”. Do této kategorie spadá i zasednutí varlat, mechanické poranění varlat při sportu nebo po automobilové nehodě.

Taková bolest má naprosto zjevnou a jednoznačnou příčinu a většinou po pár hodinách či v nejhorším případě po pár dnech sama odezní. Není potřeba tento stav příliš přeceňovat a většinou se obejde i bez návštěvy lékaře.

Stačí varlata chladit, případně je obkládat heřmánkovým obkladem a vše zanedlouho bude zase jako dřív.

Jenže, co když jste v poslední době „do koulí” nedostal? Co když se bolest objevila doslova z čista jasna?

VÍTE, jak probíhá vyšetření u urologa?

příčiny bolesti nadvarlat

 

Zánět nadvarlat

Pokud jste „do koulí” nedostal a přesto vás varlata nebo nadvarlata bolí, může být na vině zánět. To je druhá nejčastější diagnóza po traumatickém poranění varlat, kterou muži slyší z úst svých lékařů. Samozřejmě to nejde takto na dálku jednoznačně říct, ale většinou je to právě zánět, který dokáže pány pořádně potrápit.

Zánět varlat způsobují patogenní mikroorganismy a nejčastěji se u mužů objevuje ve spojitosti s příušnicemi. Pokud se tedy právě teď léčíte s tímto onemocněním a do toho vás ještě začaly bolet varlata, pak je to skoro 100% jasné.

Zánět může postihnout obě nebo jen jedno nadvarle. Nejohroženější skupinou jsou sexuálně aktivní muži ve věku 15 až 35 let.

Jak poznáte, že se jedná o zánět nadvarlete? Nadvarle i celé varle bývá zarudlé, bolí vás, je napjaté a můžete mít i horečku.

 

Hydrokéla na varlatech

Další příčinou problémů s nadvarlaty, může být hydrokéla. Hydrokéla je pojem označující nahromadění tekutiny v obalech varlat. Opět se může objevit jak jen u jednoho nadvarlete či varlete, tak i u obou najednou.

Projevuje se zvětšeným šourkem, přetrvávajícím tlakem v oblasti nadvarlete a vystupujícími žilkami na varleti a nadvarleti.

Hydrokéla může být vrozená, ale také se může jednat o stav získaný, a to většinou poraněním varlat, pohmožděním varlat nebo přisednutím varlat.

 

Torze varlete

Torze varlat je asi to nejhorší, co může muže potkat. Je to snad ta nejhorší bolest, jakou si dokážete představit. S torzí varlat nevydržíte ani pár minut. Okamžitě musíte navštívit lékaře.

Ač se jedná primárně o problém týkající se samotných varlat, v tomto článku jej zmiňuji zcela záměrně. I torze varlat totiž může způsobit velkou bolest nadvarlat. Jako je totiž každý člověk unikátní, jsou unikátní i torze varlat. U někoho se tedy i tento problém může projevovat bolestí nadvarlat.

Torze varlete je náhlá urologická příhoda, při které se otočí kolem cévní stopky. Jak už jsem uvedla, nadvarle se nachází přímo na varleti, a to na jeho vrcholku. Proto může v některých případech torze bolet právě i nadvarle.

Se svou zkušeností se s námi podělil i pan Radek:

Zničehonic mi začala z levého varlete vystřelovat neuvěřitelná bolest. Řekl jsem si, že jsem si ho asi přimáčkl při jízdě na kole, vzal si prášky na bolest a šel si lehnout.

Doufal jsem, že to přejde, ale nepřešlo. Ráno mě kamarád odvezl na pohotovost. Tam mě lékař vyšetřil a ihned poslal na operační sál.

Bohužel, moje varle už se jim zachránit nepodařilo. Po operaci mi chirurg řekl, že bylo už úplně černé a odumřelé.

 

Cysta na nadvarleti

Další možnou příčinou bolesti vašeho nadvarlete může být cysta. Cysta je nezhoubný útvar většinou vyplněný tekutinou, který se vám může objevit prakticky kdekoliv v těle. Nebolí sice nijak zvlášť, ale přesto si jej všimnete.

Když je cysta malá, prakticky jí nevnímáte. Jakmile ale cysta trochu vyroste, může začít způsobovat problémy, začít tlačit na nadvarle a pomalu ale jistě více a více bolet.

Cysty sice nebývají nebezpečné a většinou se nijak neléčí, ale pokud jsou větší, dokáží pořádně potrápit.

 

Nádor na nadvarleti

Asi tou nejhorší možností, které se bojíme snad všichni, je nádor. Tedy rakovinotvorný, zhoubný útvar, který se vám v oblasti varlat či nadvarlat může vytvořit.

Rakovina varlat je nejčastěji diagnostikovaným rakovinovým onemocněním u mužů. Každý rok v České republice onemocní rakovinou varlat asi 450 mužů. Nejčastěji postihuje muže mezi 15 – 35 lety věku.

MUDr. Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti, doplňuje:

Kuřáci mají navíc častěji agresivnější typy nádorů než nekuřáci, onemocnění má horší prognózu a vyšší riziko opakování. Riziko onemocnění stoupá s počtem vykouřených cigaret.

Nádor se může objevit jak na varlatech, tak i právě v oblasti nadvarlat. V raném stádiu většinou nijak nebolí, ani se nijak neprojevuje. Až později, kdy už nabírá na velikosti, může začít bolet, tlačit na okolní tkáně a začít o sobě dávat hlasitě najevo.

Gynekolog MUDr. Petr Hrubeš radí:

Když půjdete k lékaři, nikdy mu netvrďte, že máte rakovinu varlete. Jen mu popište svoje problémy a diagnózu nechte na něm.

A připravte se na otázky typu: Jak dlouho na sobě příznaky pozorujete, jestli vás varlata bolí, a když, tak jakým způsobem (pořád, jenom vsedě atd.). Pomůžete tím lékaři lépe a rychleji určit příčinu vašich problémů.

 

Léčba bolavého nadvarlete

Jelikož je příčin bolesti nadvarlete hned několik, je také několik možných léčebných postupů. Pokud vás bolí nadvarle jen kvůli úrazu či nepříjemnosti spojené s „kopnutím do koulí”, dejte tomu čas a varlata se vám sama vyléčí. Není potřeba v takovou chvíli panikařit.

Jestliže vás ale nadvarle bolí už delší dobu, a to bez zjevné příčiny, může být na vině některá z výše uvedených možností. Sám to ale nezjistíte. S tím vám může pomoci pouze váš ošetřující lékař.

Proto na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře nebo urologa. Ten vás vyšetří, prohlédne a zeptá se vás, jak dlouho už dané problémy máte, kdy to všechno začalo, jak se vaše problémy projevují, případně zda nemáte k nějakým problémům genetické predispozice. Na základě všech těchto informací určí správnou diagnózu a doporučí vám vhodnou léčbu.

  • Zánět nadvarlat či zánět varlat se léčí chladnými obklady, klidem na lůžku a užívají se také léky tlumící zánětlivou reakci, tzv. glukokortikoidy.
  • Hydrokéla se léčí jednoduchým chirurgickým zákrokem, kdy se z varlat vypustí přebytečná tekutina. Pokud se u vás problém opakuje, sešijí se obaly varlat k sobě, aby se tekutina nemohla již dále tvořit.
  • Při torzi varlat musí v co nejkratším čase dojít k chirurgickému zákroku, během něhož se varle vrátí zpět do normální polohy a zafixuje se v ní speciálním poutkem.
  • Cysta na nadvarleti se většinou nijak neléčí. Může se dokonce i po čase sama vstřebat. Pokud by se příliš zvětšovala, odstraní se opět pomocí chirurgického zákroku.
  • Nádor na nadvarleti není jen tím nejnepříjemnějším problémem, ale obnáší zřejmě i tu nejsložitější léčbu. Léčebné možnosti jsou totiž velice široké a závisí jak na stupni pokročilosti rakoviny, tak i na její velikosti. Lékař může zvolit léčbu léky na potlačení rakoviny, chemoterapii, ozařování, nebo chirurgické odstranění (orchiektomie varlat).

TIP PRO ZDRAVÁ A SPOKOJENÁ NADVARLATA A VARLATA: Vyzkoušejte masáž varlat pro zdraví a plodnost.

 

Co se stane, když budete bolest nadvarlat ignorovat?

Co když své problémy nebudete řešit? Co když necháte bolest nadvarlat žít vlastním životem? Kam až to může dojít?

  • Tím naprosto nejhorším scénářem, a to v souvislosti s rakovinou, může být vaše smrt. Každý rok na rakovinu varlat zemře 41 českých mužů.
  • Druhým nejhorším případem, kdy bolest nadvarlat či varlat nijak neřešíte, může být odumření vašeho varlete, anebo obou varlat. Jedná se o častý důsledek neřešené torze varlat.
  • A třetí nejhorší situací, která může nastat, pokud bolest nadvarlat ignorujete, je neplodnost. Tedy stav, kdy už nikdy nebudete moct mít vlastní děti. Nadvarlata se totiž mohou během daného problému zaškrtit a tím se znemožní uchovávání spermií, jejich dostatečné dozrání a získání schopnosti oplodnit vajíčko.

Bolest varlat či nadvarlete rozhodně nepodceňujte. Důležitost lékařského vyšetření nejenom varlat zmiňuje i ředitelka Nadačního fondu Petra Koukala Kamila Lukášková:

Bohužel stále platí, že s pravidelnou prohlídkou lékaře jsou u mužů stále spojená značná tabu – stud, pocit ztráty „chlapáctví“, strach, že se potvrdí onemocnění, pocit „přeci se to nemůže stát mně“. Pravidelné prohlídky jsou přitom bezbolestná věc a pokud se nedej bože i nález objeví, při jeho včasném odhalení je vysoká pravděpodobnost na uzdravení.

 

Prevence proti bolesti nadvarlete

Jak zajistit, aby vás nadvarlata nikdy nebolela? Tak v prvé řadě se samozřejmě vyhýbejte jejich mechanickému poškození. Nenoste příliš těsné spodní prádlo nebo příliš obepnuté jeansy, během sportu si vždy dávejte na své nádobíčko pozor a vyhýbejte se nemocem a nachlazením.

Bohužel proti rakovině toho příliš mnoho neuděláte. Udržujte se proto v dobré kondici, pravidelně se hýbejte, zdravě jezte, užívejte si pravidelně společných chvil se svou partnerkou a mějte pozitivní přístup. To je asi ta nejlepší prevence.

Pan Josef nám popsal chvíli, kdy zjistil, že má rakovinu varlat:

Já jsem na rakovinu přišel ve vaně, když jsem se koupal a měl jsem najednou jedno varle velké cca 6 cm. A ještě mě bolela třísla. Šel jsem tedy k lékaři, kde mě vyšetřil, a ještě mě poslal do jiné nemocnice, kde mi potvrdili, že mám nádor ve varleti.

A pak to začalo, ráno vyšetření a odpoledne jsem už ležel v nemocnici a čekal na operaci.

 

Sexuální život po doléčení bolesti nadvarlete

Máte za sebou úspěšnou léčbu bolesti nadvarlete? Může mít tento problém na vás do budoucna nějaký vliv? Ovlivní to nějak vaši sexualitu?

Opět záleží na tom, jakou situací jste si prošel. Pokud vás někdo pouze „nakopl do koulí”, pak vás může pár hodin po daném incidentu bolet šourek, ale rozhodně to na vás žádné negativní důsledky nezanechá.

Jestliže ale máte za sebou léčbu rakoviny, pak může být dopad na vaši sexualitu mnohem citelnější. Jak ale záměrně píšu, tento problém na vás může mít negativní dopad, ale také nemusí.

Záleží na tom, jak závažným onemocněním jste si prošel, jak probíhala léčba a jak rychle jste dané potíže podchytil. I po doléčení rakoviny varlat totiž můžete mít normální sexuální život. Jednoznačnou odpověď vám ale může dát pouze váš lékař.

PREVENTIVNÍ TIP: Kanadský Vimax s bylinným složením funguje jako výživa varlat (tribulus, ženšen, vitamín E). 

Dobře vyživená varlata v dobré kondici produkují kvalitnější spermie ve větším množství. 

tablety vimax na erekci

 

 

Bolest nadvarlete vás nemusí ochromit

Pánové, pokud nebudete své problémy ignorovat, může se vše obejít bez zbytečných komplikací. Navíc můžete své potíže vyřešit velmi rychle. Proto na nic nečekejte a navštivte svého lékaře. Uvidíte, že budete rád, že jste na nic nečekal a své problémy ihned vyřešil. Zdraví máme jen jedno a je krásné si jej užívat.

Náš článek uzavírá Honza, 39 let, který se potýká s rakovinou varlat:

Všem chlapům bych rád řekl, aby se nestyděli a v případě problémů šli k urologovi, dokud se vše dá řešit. A nemysleli si, že se to vstřebá. Je třeba potlačit svou ješitnost, nebát se vyšetření a nestydět se o tom mluvit.

 

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

Samovyšetření varlat – návod na domácí prevenci rakoviny
Vyšetření varlat u lékaře – jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Masáž varlat - návod pro jejich zdraví a plodnost
Bolest varlat a časté příčiny
Otok varlat – nejčastější příčiny, metody jejich léčby a sexuální život po doléčení
Bolest nadvarlat – od příčin a příznaků přes léčbu až po sexuální život po doléčení
Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat
Varikokéla – bolestivé rozšíření cév varlat oslabuje prokrvení
Hydrokéla (vodní kýla) – příčiny vzniku, projevy a nejrychlejší metody léčby
Hypogonadismus jako důsledek slabé funkce varlat
Orchiektomie - chirurgické odstranění varlat

České urologické ambulance v krajských městech

UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
Fakultní nemocnice v MotoleV Úvalu 84, Praha 5, 150 06+420 224 431 111
Urocentrum BrnoPurkyňova 35e
Královo Pole, Brno
+420 549 257 130
Urologická ambulancePoliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice
+420 733 502 154
vinicni@uromeda.cz
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava-Poruba
+420 597 373 051
Urologické oddělení Vítkovické nemocniceZalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice+420 595 633 582
info@vtn.agel.cz
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o.Balcárkova 8
779 00 Olomouc
+420 585 414 511
medkonsult@medkonsult.cz
Urologie - Krajská nemocnice LiberecHusova 357/10
460 63 Liberec
+420 602 411 392
urologie.objednavky@nemlib.cz

 

Vyšetření varlat - jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR