Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Hydrokéla (vodní kýla) – příčiny vzniku, projevy a nejrychlejší metody léčby

1/52/53/54/55/5 (9 hlasů, průměr: 3,44 z 5)
Loading...

Možná jste už někdy o ní slyšeli, možná je to pro vás zcela nový, neznámý pojem. Hydrokéla. Časté mužské onemocnění, při kterém se hromadí tekutina mezi obaly varlete.

Co jí způsobuje? Jak se hydrokéla léčí? Jaké má projevy? A jak jí předcházet?

hydrokéla

 

Co je hydrokéla u dospělých mužů?

Možná jste už někdy o ní slyšeli, možná je to pro vás zcela nový, neznámý pojem. Hydrokéla. Časté mužské onemocnění, při kterém se hromadí tekutina mezi obaly varlete.

Co jí způsobuje? Jak se hydrokéla léčí? Jaké má projevy? A jak jí předcházet?

 

Co je hydrokéla u dospělých mužů?

Jak už jsem uvedla v úvodu, hydrokéla představuje poměrně časté onemocnění, které se vyskytuje čistě u mužské části populace.

Jedná se totiž o nahromadění čiré jantarové tekutiny mezi obaly varlete. Lékaři rozlišují dva druhy hydrokély:

Vrozená hydrokéla

– ta se projevuje přetrvávajícím hromaděním tekutiny v oblasti varlat.

 

Získaná hydrokéla

– ta může vzniknout poškozením cévního zásobení varlat při úrazech, zánětech nebo nádorech varlete či nadvarlete.

vodní kýla /hydrokéla/

 

Příčiny hydrokély

Proč se hydrokéla u mužů objevuje? Co jí způsobuje? Pravá příčina hydrokély je v současnosti pro lékaře nejasná.​ Může za tím stát úraz ve vaší intimní oblasti, ale taky za to může být zodpovědné nějaké skryté onemocnění.

Ani lékaři si v tomto ohledu nejsou zcela jistí. Přítomnost hydrokély bohužel nelze nijak ovlivnit. Můžete se o sebe tedy starat sebevíc a stejně se u vás může objevit.

Hydrokéla může být v dospělosti způsobena onemocněním varlete a jeho přívěsků, poškozením cévního zásobení šourku při úrazech, zánětech nebo nádorech varlete či nadvarlete.

MUDr. Nela Šrámková z Ordinace praktického lékaře, Praha 8 uvádí:

Příčin otoku varlat může být více – nejčastěji je to hromadění tekutiny v šourku zánětem, hydrokélou nebo poruchami oběhu. Pokud se otok prohlubuje, máte bolesti, zarudnutí, teploty nebo jiné další závažné příčiny, navštivte lékaře.

 

Příznaky hydrokély aneb jak ji bezpečně odhalit?

Hydrokéla se projevuje zvětšováním obsahu obalů varlat. Nejčastěji hydrokélu odhalíte sám prostě tak, že si všimnete, že se vám najednou zvětšila varlata.

Avšak žádné jiné obtíže vás netrápí. Nemáte žádné výrazné bolesti, nebývá zvýšená teplota, ani není patrná krev v moči nebo nejsou přítomné problémy s močením. Prostě se vám jen zvětšila varlata.

ČTĚTE TAKÉ: Otok varlat – nejčastější příčiny, metody jejich léčby a sexuální život po doléčení.

otok varlat

 

Jak odlišit hydrokélu od ostatních nemocí varlat?

Odhalit, že se jedná skutečně o hydrokélu, může být choulostivé. Podobně se totiž může projevovat i rakovina varlat nebo třeba zánět varlat.

Nejlépe proto uděláte, pokud navštívíte svého lékaře, tedy buď praktického lékaře nebo urologa. Ten vás prohlédne a určí přesnou diagnózu.

Na muže s oteklými varlaty apeluje MUDr. Zdeňka Janoušková z Ordinace praktického lékaře, Velká Bíteš:

Určitě zajděte na urologii. Může se jednat o zánět, který je nutno řešit. Současně si na vyšetření vezměte ranní moč. Na urologii se obvykle objednává. Pokud by vám dali dlouhý čekací termín, tak zajděte za praktickým lékařem.

 

MĚJTE PŘEHLED: Sexuolog, androlog a urolog – v čem se liší a s čím vám přesně pomohou?

androlog sexuolog urolog

České urologické ambulance v krajských městech

UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
Fakultní nemocnice v MotoleV Úvalu 84, Praha 5, 150 06+420 224 431 111
Urocentrum BrnoPurkyňova 35e
Královo Pole, Brno
+420 549 257 130
Urologická ambulancePoliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice
+420 733 502 154
vinicni@uromeda.cz
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava-Poruba
+420 597 373 051
Urologické oddělení Vítkovické nemocniceZalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice+420 595 633 582
info@vtn.agel.cz
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o.Balcárkova 8
779 00 Olomouc
+420 585 414 511
medkonsult@medkonsult.cz
Urologie - Krajská nemocnice LiberecHusova 357/10
460 63 Liberec
+420 602 411 392
urologie.objednavky@nemlib.cz

 

Diagnóza hydrokély

Lékař se nejprve na vaše varlata podívá a zhodnotí je pohledem. Prohmatá je, aby vyřadil možnost nádoru. Může provést také ultrazvukové vyšetření, při kterém zjistí, jak to vypadá v samotných varlatech a zda se v nich nenachází někde uvnitř příčina vašich problémů.

Pokud jsou výsledky stále nejasné, může lékař provést ještě tzv. punkci, kdy odebere část oné tekutiny z obalů varlete a provede na ní cytologické a mikrobiologické vyšetření. Na základě všech těchto kroků by měl lékař dojít k jednoznačné diagnóze a správnému typu léčby.

PŘIPRAVTE SE: Vyšetření varlat – jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?

vyšetření varlat

 

Léčba hydrokély

Pokud je vám diagnostikována skutečně hydrokéla, může být zvolena jedna z těchto možností:

Punktování hydrokély

Punktování hydrokély spočívá ve vypuštění tekutiny z vaku vašich varlat. Ač tento neinvazivní a velice jednoduchý zákrok přináší okamžitou úlevu, není definitivním řešením.

Hydrokéla se vám může vrátit.

 

Operační zákrok

Pak přichází na scénu operační zákrok, při kterém se vytvoří komunikace mezi dutinou vašich varlat s podkožím. Podkoží následně danou tekutinu dokáže snadno absorbovat a onemocnění se většinou už nevrací.

Pokud se u vás problém opakuje, sešijí se obaly varlat k sobě, aby se tekutina nemohla již dále tvořit.

Zákrok se provádí v celkové nebo spinální anestezii. Vlastní výkon trvá obvykle 30 – 45 minut. Operace se provádí během jednoho dne bez delší nutnosti hospitalizace anebo ambulance.

Po výkonu dostanete pooperační balíček, který obsahuje režimová opatření a pokyny pro domácí ošetřování v tištěné formě a zdravotnický materiál pro domácí ošetřování rány.

 

VIDEO: Operace hydrokély

Vzhledem k choulostivé povaze videí pro shlédnutí klikněte na odkazy níže:

 

Rekonvalescence po operaci hydrokély

Jak dlouho budete upoután na lůžko? Jak dlouho nebudete aktivní? Jak dlouho se budete zotavovat po operaci hydrokély?

Na tuto otázku odpovídají lékaři z ANDROGEOS, spol. s.r.o.:

Doba rekonvalescence po zákroku je individuální. Pokud muž pracuje na počítači, může pracovat první den po operaci, pokud však dojíždí do zaměstnání, může mu poloha vsedě s koleny u sebe činit potíže. Podobně je tomu při delší chůzi, nutnosti častého střídání poloh, při řízení automobilu.

Pokud pacient vykonává fyzicky namáhavou práci, lze dobu pracovní neschopnosti přirovnat k době obvyklé po operaci tříselné kýly. Po operaci je nutné dodržovat režimová opatření, celková doba nekomplikovaného hojení je 3 – 4 týdny.

 

Jaká jsou pooperační rizika či komplikace?

Stejně jako jakákoliv jiná operace, může mít i ta hydrokély svá jistá rizika. Nejběžnější komplikací je otok šourku a výtok z rány po dobu až několika dní po operaci. Tyto obtíže se objevují v méně než 10 případech ze 100.

Ještě méně běžné bývá infekce místa řezu vyžadující další operační či antibiotickou léčbu, nebo krvácení vyžadující si další operaci.

A nejvzácněji se u vás může objevit chronická bolest šourku či opětovné navrácení tohoto onemocnění. Ovšem těchto potíží se bát nemusíte. Jsou skutečně jen velmi výjimečné a pokud jste jinak naprosto zdráv, proběhne vše bez komplikací.

 

Kolik stojí operace hydrokély?

Určitě vás bude také zajímat, kolik vás to vlastně bude stát. Cena operace závisí na dané ordinaci, ve které vám zákrok provedou.

V průměru se cena za operaci hydrokély pohybuje od 9 900 Kč až po 15 000 Kč.

 

Sexuální život po léčbě hydrokély

Po vyléčení hydrokély se vše opět vrátí do zajetých kolejí. Na váš intimní život to nebude mít žádný vliv. Naopak se budete cítit mnohem lépe a sebejistěji.

Bude to pro vás mnohem příjemnější, když si konečně budete moct užít se svou partnerkou milostných chvilek bez nepříjemného nafouknutého varlete.

Neplodnosti ani problémů s erekcí se bát nemusíte. Tyto potíže se po operaci hydrokély prakticky vůbec nevyskytují.

 

Co když se hydrokéla nevyléčí nebo neléčí správně?

Jenže, co když jste léčbu hydrokély podcenil? Co když jste lékaře nenavštívil hned? Může to mít nějaké negativní následky? Stejně jako jakékoliv jiné onemocnění v oblasti vašeho přirození, může samozřejmě mít i neléčená hydrokéla své následky.

Ovšem v tomto případě většinou nebývají nijak katastrofické. Někdy se může hydrokéla sama vstřebat.

S největší pravděpodobností se vám ale budou varlata nadále neúměrně zvětšovat a může docházet k tzv. zanořování penisu, čímž se vám penis opticky zmenší.

V závažnějších případech může tekutina postupovat dále do dutiny břišní a způsobit tříselnou nebo břišní kýlu. Vždy je proto nejlepší navštívit lékaře a svůj problém vyřešit.

ČTĚTE TAKÉ: Zmenšení penisu: Které vlivy vám uberou na délce a objemu?

zmenšení penisu

 

Hydrokéla varlat u dětí

Hydrokéla postihuje muže v každém věku, často se objevuje také u dětí. Její příčina je většinou neznámá. Hydrokéla u dětí se dělí na nekomunikující a komunikující hydrokélu.

U dětí se většinou nevyskytují žádné vážnější komplikace a tekutina většinou sama zmizí do jednoho roku. Pokud by do jednoho roku nezmizela, přechází se stejně jako u dospělých k punkci nebo operaci.

Rekonvalescence bývá velice rychlá a následky jsou prakticky nulové. Dítě nemívá žádné problémy ani v dospělosti.

 

Pár slov závěrem

Důležitost lékařského vyšetření zmiňuje i ředitelka Nadačního fondu Petra Koukala Kamila Lukášková:

Bohužel stále platí, že s pravidelnou prohlídkou lékaře jsou u mužů stále spojená značná tabu – stud, pocit ztráty „chlapáctví“, strach, že se potvrdí onemocnění, pocit „přeci se to nemůže stát mně“. Pravidelné prohlídky jsou přitom bezbolestná věc a pokud se nedej bože i nález objeví, při jeho včasném odhalení je vysoká pravděpodobnost na uzdravení.

Hydrokéla není nic, na co by se umíralo. Přesto dokáže nejednoho muže potrápit. Ale zbytečně. Stačí navštívit svého lékaře a za pár hodin může být po problému. S hydrokélou se nemusíte spokojit, můžete jí velice rychle vyřešit.

URČITĚ NEZAPOMEŇTE: Doplněk Vimax varlatům dodává potřebnou výživu.

Je díky tomu vhodný i v rámci rekonvalescence po léčbě, aby byly varlata silná a produkovala kvalitní spermie. 

tablety vimax na erekci

 

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

Samovyšetření varlat – návod na domácí prevenci rakoviny
Vyšetření varlat u lékaře – jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Masáž varlat - návod pro jejich zdraví a plodnost
Bolest varlat a časté příčiny
Otok varlat – nejčastější příčiny, metody jejich léčby a sexuální život po doléčení
Bolest nadvarlat – od příčin a příznaků přes léčbu až po sexuální život po doléčení
Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat
Varikokéla – bolestivé rozšíření cév varlat oslabuje prokrvení
Hydrokéla (vodní kýla) – příčiny vzniku, projevy a nejrychlejší metody léčby
Hypogonadismus jako důsledek slabé funkce varlat
Orchiektomie - chirurgické odstranění varlat

vimax facebook

 

Životnost spermií - jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?
Krev v moči (hematurie) - 8 častých příčin a metody jejich léčby (řešte okamžitě!)
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR