Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Životnost spermií – jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?

1/52/53/54/55/5 (4 hlasů, průměr: 3,25 z 5)
Loading...

Spermie. Základní stavební prvek pro vznik nového života. Zdravý dospělý muž vytváří denně až 100 milionů spermií. Jak dlouho vlastně dokáže přežít mimo mužské tělo? Jak rychle se musí dostat k vajíčku a oplodnit jej než „umře”? A je možné otěhotnět sednutím si na ejakulát, který na daném místě leží už nějakou hodnou chvíli?

životnost spermií

 

Jak dlouho vydrží spermie na vzduchu?

Pokud se spermie nedostane do vagíny, velice rychle umírá. Ve vodě, na vzduchu a v chladnějším prostředí je životnost spermií jen několik hodin. Je to z toho důvodu, že na vzduchu ejakulát zhoustne a spermie ztrácejí pohyblivost a odumírají.

MUDr. Miroslav Verner z Canadian Medical uvádí:

O tom, jak skutečně dlouho spermie přežije na vzduchu, rozhoduje charakter zevního prostředí (vlhko, sucho, teplo, zima), složení ejakulátu a množství spermií v něm.

Může se jednat o časový údaj od několika minut až po několik hodin.

Takže rozhodně se nemůže stát, že by žena otěhotněla tím, že by si sedla na starý, zaschlý ejakulát. V něm už budou spermie s největší pravděpodobností neživé.

V teplé vodě (například v teplé koupeli) budou spermie žít déle, protože se jim daří v teplém, vlhkém prostředí. Avšak šance, že žena otěhotní při koupeli, je opět extrémně nízká.

Uznávaný český sexuolog MUDr. Radim Uzel doplňuje:

Pohyblivost spermií a tím také schopnost oplodnění na vzduchu zaniká vyschnutím semenné tekutiny. V ženských rodidlech a v příznivém prostředí mohou spermie přežívat i několik dní.

POZOR: Zároveň je nutné si uvědomit, že ač je spermie velice pohyblivá, není to brouček, který by sám vyhledal vagínu ženy, pronikl by tam a sám oplodnil vajíčko.

Aby mohlo dojít k oplodnění, musí být spermie zavedena přímo do vagíny ženy a tam musí najít vajíčko. Pokud tedy muž vyvrcholí například na bříško ženy, nemůže se stát, že by žena i přesto otěhotněla.

Se svým dotazem se na sexuoložku obrátil i pan Václav (26):

Zajímalo by mě, jak dlouho sperma přežije mimo lidské tělo. Přítelkyni se nějaké dostalo na ruku a asi o 10 minut později se dotkla vagíny. Může být těhotná?

 

A sexuoložka MUDr. Hana Fifková odpovídá:

Poté, co ejakulát opustí tělo, schne velmi rychle. A jakmile uschne, všechno sperma odumírá. Co se týče pokožky na ruce, semeno uschne a odumře velmi rychle, během několika minut.

Proto se nemusíte bát, že by vaše partnerka byla těhotná. A i kdyby sperma ještě neodumřelo, pouhým dotykem vagíny stejně k oplodnění nedojde.

 

Jak dlouho žije spermie v pochvě?

Ve vagíně ženy vydrží spermie o poznání déle. Ale pořád to je maximálně 5 dní. Vše totiž závisí na tom, jak „přátelský“ je ženský cervikální hlen.

Pokud je prostředí v ženské vagíně příliš agresivní, nemusí zde spermie přežít ani hodinu. Pak se hovoří o tzv. partnerské nekompatibilitě, kdy se páru nedaří počít miminko a většinou se v takovou chvíli obrací na odborníka.

Slavný český sexuolog MUDr. Radim Uzel říká:

Oplozovací schopnost spermie se prakticky kryje s její životností, či pohyblivostí, jsou to tedy vlastně synonyma. Na vzduchu zaniká vyschnutím ejakulátu, v pochvě vydrží i několik hodin, ve vyšších partiích ženského genitálního traktu (děloha, vejcovody) i několik dní.

Nejdelší zaznamenaná doba přežití, tedy nález pohyblivých spermií ve vejcovodu, byl 48 hodin po souloži, což ovšem neznamená, že by tato doba nemohla být o něco delší.

Svědčí pro to případy úspěšného otěhotnění i týden po ultrazvukově prokázané ovulaci. Tady ovšem nelze vyloučit i možnost pozdějšího pohlavního styku, protože pochopitelně celý týden tu ženu nikdo není schopen uhlídat. To je zřejmě důvod, proč se literární údaje od sebe tak liší.

 

Vliv lubrikačního gelu na životnost spermií

Používáte během sexu lubrikanty a nedaří se vám zplodit potomka? Pak lubrikační gely raději na chvíli přestaňte používat. Pro spermie totiž nejsou ideální. Mohou dokonce působit jako spermicidy, tedy látky, které spermie ničí. Stejně tak je tomu i v případě kondomů.

Celou záležitost osvětluje embryolog RNDr. Lucie Zetová:

Do kondomu není vhodné spermie získávat, protože většina prezervativů obsahuje spermicidní látky. Ze zkušenosti víme, že drtivá většina takto získaných spermií umírá během velmi krátké doby, nelze je tedy použít pro oplozování vajíček ve zkumavce ani pro inseminaci.

Dokonce i lidské sliny mohou nepříznivě ovlivňovat pohyblivost a životnost spermií. Nejlepší je tedy nechat spermiím volný průběh.

TIP: Aby byly vaše spermie zdravé a silné, musíte je správně živit. 

Pomohou potraviny s vyšším obsahem vitamínu E, ale také kanadský Vimax pro podporu erekce, libida a potence. 

tablety vimax na erekci

 

Základní informace o spermiích

Spermie je mužskou pohlavní buňkou, jejíž hlavní podstatou je dostat se k ženskému vajíčku a oplodnit jej. Žádný jiný úkol tato buňka nemá.

Přesto není její život jednoduchý a po milionech každý den na celém světě umírá. Při jedné jediné ejakulaci se do vagíny dostává v průměru přes 250 milionů spermií.

Parametry spermií a ejakulátu u muže a zvířat

DruhDélka Spermie (Μm)Šířka Hlavičky (Μm)Množství Spermií 1ml Ejakulátu (×10 na šestou)Objem Ejakulátu (Ml)
Člověk - muž485504
Skot Domácí705,17005-10
Kůň583,24070-120
Prase Domácí484,6150250-500
Pes6842002
Králík Domácí544,74501

 

Zvýšení šancí na početí

Pokud se snažíte o miminko, je dle nejrůznějších studií a průzkumů nejlepší sex 5 dní před ovulací. Spermie na vajíčko po tuto dobu vyčká a během ovulace, kdy vajíčko sestupuje do dělohy, jej oplodní. To je tedy ten nejlepší čas na početí.

Jestliže se naopak řídíte plodnými a neplodnými dny jako formou antikoncepce, pak vám sex 5 dní před ovulací vůbec nedoporučuji. Samozřejmě je ale nejjistější některá z oficiálních forem antikoncepce, jako například kondom.

výskyt spermií v ejakulátu

 

Pár slov závěrem…

Spermie jsou velice obdivuhodné pohlavní buňky. Ač jsou velmi choulostivé na vnější prostředí, dokázaly si to probojovat až k cíli a díky nim tady dneska vůbec můžeme být.

Pamatujte ale na to, že na vzduchu nedokáží přežít příliš dlouho. Takže pokud se snažíte o početí miminka, vždy je nejlepší jejich zavedení přímo do pochvy ženy.

BUĎTE ZODPOVĚDNÝ: Jak bezpečně a „zdravě” oplodnit ženu? Myslete hlavně na své zdravé spermie.

 

Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích

SPERMA – nejpodrobnější článek na českém internetu + ROZHOVOR se sexuoložkou
JAK ZVÝŠIT OBJEM EJAKULÁTU pro lepší kvalitu spermií, ale také ohromení partnerky?
ŽIVOTNOST SPERMIÍ - jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?
BARVA SPERMATU (ejakulátu) – zdravá je mléčně bílá
ODBĚR SEMENE – jak přesně probíhá, jak se připravit a jak nebýt nervózní?
JAK OPLODNIT ŽENU? Myslete hlavně na své zdravé spermie.
KREV VE SPERMATU (ejakulátu) – 15 pravděpodobných příčin
DAROVÁNÍ SPERMIÍ – kolik vyděláte, jaké spermie musíte mít a kam zajet?
ALERGIE NA SPERMA – utrpení při sexu? Jak ji zmírnit?
SPERMICIDNÍ GEL a další antikoncepční přípravky na hubení spermií

vimax facebook

 

 

Jak bezpečně a „zdravě” oplodnit ženu? Myslete hlavně na své zdravé spermie.
Hydrokéla (vodní kýla) - příčiny vzniku, projevy a nejrychlejší metody léčby
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR