Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Krev ve spermatu (ejakulátu) – 15 pravděpodobných příčin

1/52/53/54/55/5 (8 hlasů, průměr: 3,50 z 5)
Loading...

Jste doma sám. Partnerka je venku s kamarádkou. V televizi nic není. Na internetu jste už vše prošel a ani na sociálních sítích to nijak živě nevypadá. Napadne vás proto, co si takhle zkrátit chvíli menší erotikou?

Jen jak vás to napadne, už se vám kolega v kalhotách staví do pozoru. Začnete se tedy pokojně oddávat autoerotice. Jakmile ovšem dojde k vyvrcholení, čeká na vás šok.

Místo bělavé tekutiny, na kterou jste zvyklý, vidíte v ejakulátu krev. Co teď? Je to vážné? Je nutné okamžitě navštívit lékaře? Čím to může být způsobeno?

krev ve spermatu

 

Co prokazuje krev ve spermatu?

Ať už se vám krev objeví kdekoliv, nikdy nevěstí nic dobrého. Tedy až na menstruaci u žen, ale to je jiný příběh. Proto ani v případě ejakulace není zcela normální a neznačí, že je vše v naprostém pořádku. Naopak může být předzvěstí zdravotních problémů i závažných nemocí.

 

Krev v ejakulátu z pohledu odborníků

Krev v ejakulátu není nic nového, s čím by se lékaři a odborníci dosud nesetkali. Odborný termín pro přítomnost krve v ejakulátu je hemospermie. Odborná literatura hovoří o hemospermii jako o červeném nebo rezavě hnědém ejakulátu, který signalizuje příměs krve ve spermatu.

Tento příznak často přivede pacienta nejprve do urologické ordinace. Podle odborníků by ale většina z nich měla mnohem dříve navštívit hematurii, tedy odborné pracoviště pro nemoci ledvin, kterou často někteří pacienti ignorují a bagatelizují.

Stopy krve v ejakulátu se většinou objeví bez související bolesti a často i bez jiných příznaků. Co všechno tedy může být příčinou krve v ejakulátu? Na to se podíváme právě teď:

 

Příčiny výskytu krve v ejakulátu/spermatu

Rakovina, karcinom varlat

Vidět ve své „posvátné tekutině“ krev není rozhodně nic příjemného. Na prvním místě určitě každého hned napadne to nejhorší, a to třeba rakovina.

Petr, 19 let:

„Dnes jsem si všiml, že mám ve svém ejakulátu krev. Zkoušel jsem hledat na netu, ale dočetl jsem se jen to, že je to rakovina varlat apod. Jenže nikde žádnou bulku nemám. Mám docela strach, je mi 19 let. Chtěl jsem se zeptat, co by to tedy mohlo znamenat? Máte s tím někdo zkušenosti?“

Ano, rakovina varlat skutečně může být strůjcem celého problému, ale není tomu tak zcela nutně ve všech případech.

Je jasné, že máte obavy i z něčeho vážného, nádor se ale potvrdí jen v 3,5 procentech případů. Určitě ale vyhledejte lékaře, ten určí přesnou příčinu,uklidňuje pacienty sexuoložka MUDr. Petra Sejbalová.

Jak rakovinu varlat poznáte? Stačí si varlata prohmátnout stejně, jako si ženy samovyšetřují svá prsa. Pokud jsou varlata tuhá, nerovnoměrná, anebo v nich nahmatáte nějaké bouličky, může být přítomná rakovina.

Ale stále se pohybujeme v oblasti spekulací a hypotéz. Dokud vás lékař nevyšetří, nemusíte malovat čerta na zeď.

Jestliže vám bude rakovina varlat přece jen diagnostikována, ještě není všem dnům konec.

Pokud se totiž tento typ rakoviny zachytí v léčitelném stádiu, máte velkou šanci na celkové uzdravení a navrácení se do normálního života. Takže pokud si myslíte, že něco na varleti „máte“, obraťte se na svého lékaře.

 

Rakovina, karcinom prostaty

Stejně tak to platí i v případě rakoviny prostaty. Ta je druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Výskyt rakoviny se pohybuje kolem 60 případů na 100 000 mužů. I ta může být příčinou, proč se ve vašem ejakulátu objevila krev. Avšak opět se nemusíte bát.

Pokud se obrátíte na svého lékaře a pokud toto onemocnění zachytíte včas, máte opět obrovskou šanci na úplné uzdravení. Už dávno neplatí, že je jakákoliv rakovina diagnózou smrti. Avšak v pokročilých stádiích už nádor metastazuje, především do kostí, a pak je prakticky neléčitelná. Proto svou návštěvu lékaře neodkládejte. Víme, že je to nepříjemné, ale je to zcela nutné.

 

Infekce močového měchýře

Zatím jsme se věnovali těm nejzávažnějším možnostem. Na vině, ale mohou být i prostší důvody. Jedním z nich je i infekce močového měchýře.

Ta většinou způsobí nejen přítomnost krve v ejakulátu, ale také bolest a pálení při močení, problémy s močením, pálení v oblasti rozkroku či neustálé nutkání na malou. Zánět močového měchýře má vliv i na erekci a výkonnost.

Léčba je v tomto případě mnohem jednodušší, než v případě rakoviny. Váš lékař vám předepíše účinná antibiotika a do pár dnů budete opět jako rybička.

 

Infekce prostaty

Záněty a infekce jsou všeobecně základní příčinou výskytu krve k ejakulátu, proto v této oblasti ještě chvíli zůstaneme. Další příčinou tohoto problému může být infekce prostaty.

I ta se v některých případech projevuje krví v ejakulátu spojenou s pálením při močení, problémy s močením a pálením v oblasti rozkroku. Ovšem stačí cílená léčba a za chvíli už opět budete v pořádku.

 

Infekce močové trubice

Další možnou příčinou krve k ejakulátu je infekce močové trubice. Tato příčina je sice méně častá a běžná, ale i tak se u vás může objevit. Je zase velice jednoduše zaměnitelná za zánět močového měchýře.

Všechny podobné infekce se vyznačují podobnými symptomy a jsou zde přítomny i podobné bakterie. Výhodou je ale jejich jednoduchá léčba. Proto se nebojte navštívit svého lékaře a ten už vás dá do pucu.

 

Infekce v chámovodu

Poslední možnou infekcí, se kterou se můžete setkat a která může vést k výskytu krve v ejakulátu, je infekce chámovodu.

Chámovod je malý kanálek, který spojuje vývod nadvarlete a močovou trubici. Konkrétně při ejakulaci slouží k transportu spermií. A právě chámovod může také trpět infekcí, což ve výsledku vede ke krvi v ejakulátu.

Zpravidla se nejedná o nic vážného, ale je lépe ejakulát vyšetřit. Může se jednat například také o zánět nadvarlete. Při potvrzeném nálezu krve či červených krvinek v ejakulátu a nepřítomnosti zánětu se provede ještě urologické vyšetření k vyloučení chorobných změn,vysvětluje MUDr. Ivo Procházka.

Z jakých dalších částí se skládá penis? To zjistíte v článku Anatomie penisu – z čeho se skládá vaše chlouba a co mají části za úkol?

 

Zánět semenných váčků – vezikulitida

Oblast infekcí a zánětů zakončíme zánětem semenných váčků. Semenné váčky se nachází mezi močovým měchýřem a konečníkem a produkují hustý sekret, který se při ejakulaci mísí se spermiemi.

Tento sekret tvoří největší část objemu ejakulátu. Uvádí se, že zhruba 50 až 80 % ejakulátu je právě tento sekret. Proto se není čemu divit, když se objeví stopy krve v ejakulátu, pokud máte zánět semenných váčků.

Opět vás ale můžeme uklidnit. Nejedná se o nic závažného. Ač všechny zatím zmíněné infekce a záněty vypadaly nepříjemně a nebezpečně, nejedná se o nic, co by se po jedné návštěvě lékaře nedalo vyřešit.

NAUČTE SE: Jak zvýšit objem ejakulátu?

jak zvýšit objem ejakulátu?

 

Ledvinové kameny – ledvinový konkrement

Další možnou příčinou přítomnosti krve v ejakulátu mohou být ledvinové kameny. U tohoto problému se na chvíli zastavíme. Ledviny totiž nemají žádný přímý vliv na tvorbu spermií nebo na ejakulát jako takový.

Proč zde tedy tento problém zmiňujeme? Pokud máte skutečně závažný problém s ledvinovými kameny a vaše moč je silně kontaminovaná krví, je potom jasné, že se trocha krve může přimísit i do vašeho ejakulátu.

Ejakulát je totiž tvořen z prostatického sekretu, sekretu ze semenných váčků, ale také z moči. Proto i ledvinové kameny mohou být příčinou krve v ejakulátu.

 

Zvětšená prostata – benigní hyperplazie prostaty

Na vině může být i zvětšená prostata. Ta se podílí na tvorbě ejakulátu, a proto pokud prodělá nějakou významnou změnu, kterou její nekontrolovaný růst rozhodně je, může se pak objevit krev při orgasmu.

Jak odhalíte, že je problém právě se zvětšenou prostatou? Odhalte příznaky, vyšetření a léčbu zvětšené prostaty.

Ovšem zase se není čeho bát. Váš lékař vám dokáže předepsat účinnou léčbu, která dokáže zamezit dalšímu růstu prostaty.

 

Prasklá cévka

Ze závažných zdravotních problémů, které mohou vést ke krvi v ejakulátu, se na chvíli přesuneme do naprosto bagatelní oblasti.

Svůj problém popsal Karel:

Mám takový problém. S přítelem jsme se milovali (ne však anální sex) a mne po orgasmu společně se semenem vytekla ze žaludu trocha krve.

Normálně takový problém nemám. Stalo se to poprvé. Je to vážný problém? Čím to může být způsobeno? Den předtím jsem třikrát za sebou vyvrcholil. Může to být způsobeno „únavou materiálu”? Jinak je mi 22 let.

Sexuolog MUDr. Jaroslav Zvěřina na tento dotaz odpovídá:

Lidské tělo není dokonalé a občas se vyskytují neinfekční stavy, které buď bagatelizujeme, nebo jim věnujeme přílišnou pozornost.

Příměs krve ve spermatu je zajisté děsivá záležitost, ale přikláněl bych se k domněnce, že je to důsledek drobného vnitřního krvácení v důsledku mechanického poškození močové trubice evokované zvýšenou sexuální aktivitou.

Při erekci je v kavernózních tělesech pyje velké množství krve, v podstatě celá lokalizace pánevního dna je mohutně zásobena krví. Prasknutí drobné cévky či kapiláry je zcela běžné a není nebezpečné.

Množství krve, které z takového poranění uniká je nepostřehnutelné, ale někdy se krev dostane i ven z pyje, což je tvůj případ. Není v našich silách určit odkud krev pocházela, ale je možné, že to bylo poprvé a naposledy, co se objevila.

Okrajově bych zmínil, velmi nepravděpodobnou možnost: Některá krvácení, častěji však vnitřní, mohou být samovolná při prasknutí různých (i drobných) aneurysmat (výdutě na cévách), obzvláště pokud je sexuální aktivita takto vysoká.

Aneurysma je vrozené, či vzniká působením mnoha faktorů, vedle aterosklerózy to může být i působením některých chlamýdií či jiných bakterií, které se přenáší sexuálním stykem.

Myslím, že je na místě tě uklidnit, neboť se jedná o mechanickou záležitost a tedy nic závažného, ale pro pocit jistoty můžeš navštívit lékaře.

Pokud by se vyskytovalo krvácení samovolně, či opakovaně spolu s jinými symptomy, neprodleně navštiv urologickou ambulanci, stud není na místě!

TIP: Podívali jsme se na zoubek i dalším 5 příčinám bolesti penisu při erekci.

 

Kapavka

Kromě nejrůznějších zánětů nebo prasklé cévky může být příčinou krve v ejakulátu také některá z přenosných pohlavních chorob. Jednou z nich, která krev v ejakulátu může způsobit, je kapavka.

Patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci na světě. U mužů se projevuje řezáním a pálením při močení, hustým hnisavým výtokem z močové trubice a případně také krví v ejakulátu.

S podobnými projevy se potýkal také nedávno pan Tomáš:

Mám problém se spermatem. Poslední dobou při výronu je sperma zbarveno jakoby krví do tmava. Nevím si rady, jestli jsem něco někde nechytil nebo jen dobře prochladnul.

MUDr. Přemysl Procházka, vedoucí venerologie Praha, na tento problém odpovídá:

Myslím, že tento vámi popisovaný problém by měl řešit urolog. Každé projevy krve ve spermatu mohou znamenat zánět v oblasti nadvarlete či semenných váčků, nelze vyloučit i infekční původ obtíží, ale v každém případě je to řešení pro urologa, ke kterému byste se měl akutně dostavit a ten případně rozhodne o dalším venerologickém dovyšetření sexuálně přenosných chorob.

Zjistěte, jak probíhá vyšetření na venerologii, kde hledat ambulanci a kdy tam zajít.

 

Chlamydie

Další možnou pohlavně přenosnou nemocí, která může způsobit výskyt krve v ejakulátu, jsou chlamydie. Ty už mimo jiné zmínil i pan sexuolog MUDr. Jaroslav Zvěřina ve své odpovědi panu Karlovi.

Chlamydie jsou nepohyblivé bakterie, které parazitují uvnitř eukaryotických buněk. Způsobují výtok, svědění, bolesti při pohlavním styku a občas také lehké krvácení.

Prvním vodítkem, že máte chlamydie, může být bolestivý vřídek na genitálu.

Svědění pohlavních orgánů ovšem mohou mít na svědomí ještě i jiné nemoci. Pročtěte se proto 1. částí našeho seriálu o pohlavních nemocech.

 

Poruchy srážlivosti krve – hemofilie

Všechny krvácivé stavy a poruchy srážlivosti krve mohou být spojeny s krvácením i do pohlavního ústrojí, tedy do ejakulátu.

Pokud se u vás objeví i jiné symptomy, jako je krev ve stolici, krev v moči, krvácení z dásní, krvácení z nosu, můžete trpět poruchami srážlivosti krve.

Toto onemocnění je vrozené a jeho léčba spočívá v dodání chybějícího faktoru ke správné srážlivosti krve získaného z krve zdravých jedinců.

 

Ucpání některé z malých trubiček v pohlavním ústrojí

Někdy je příčina krve v ejakulátu více nejasná. Může dojít například k ucpání některé z malých cévek či trubiček v pohlavním ústrojí a hned je oheň na střeše. Většinou v takovou chvíli lékař přesně neodhalí, kde se skrývá zakopaný pes, ale účinnou léčbou se problému snadno zbavíte.

Paní Lucie se ptá:

Můj přítel při pohlavní styku i po něm krvácí. Před dvěma lety jsme navštěvovali urologii, kde podstoupil i cystoskopii, což nebylo moc příjemné.

Bylo mu sděleno, že mu praskají žilky. S tímto vysvětlením jsme moc spokojeni nebyli. Teď po dvou letech má opět krvácení. Zajímalo by nás jakého jiného lékaře s touto problematikou můžeme vyhledat.“

Pan doktor MUDr. Radim Uzel odpovídá:

Všechno záleží na tom, jak intenzivní je to krvácení. Pokud jsou to jen nepatrné známky krve, snad by to bylo možné ponechat bez léčby. Ovšem i na praskající žilky existuje příslušné léčení (podle výsledku cystoskopického vyšetření).

Nevím, jaké specializované urologické pracoviště máte v blízkosti vašeho bydliště, ale nejlepší by bylo obrátit se na některé krajské nebo univerzitní zařízení.

VÍTE, jak probíhá vyšetření u urologa? Není se čeho bát.

 

Po operaci prostaty

Poslední možností, proč se vám v ejakulátu objevila krev, je nedávná operace prostaty. Pokud jste v posledních několika dnech podstoupil tento zákrok, nejsou vážnější obavy na místě. Jasnou příčinou bude právě tato operace.

Můžete samozřejmě pro jistotu navštívit svého lékaře, ale s největší pravděpodobností to nebude nutné. Hlídejte si pouze, zda se u vás krev v ejakulátu znovu objeví, ale pokud ne, můžete být naprosto v klidu.

Urolog MUDr. Tomáš Vavřík celý problém vysvětluje:

Krev ve spermatu je jedna z možných komplikací, které se objevují po biopsii prostaty. Obtíže ve většině případů odezní několik dní po výkonu.

Pokud by krev ve spermatu přetrvávala cca 14 dní od provedení biopsie, doporučil bych vyšetření vaším urologem k provedení kultivačního vyšetření moče a jistě ultrasonografického vyšetření.”

 

Krev v ejakulátu – včasná návštěva lékaře je i životně důležitá

Všechny námi popsané body výše spojuje jedno rovnítko – vždy je nutná návštěva lékaře. Sám se sice můžete prohmatat na všech intimních místech, můžete se dlouhodobě sledovat, ale stejně nikdy neodhalíte pravou příčinu výskytu krve v ejakulátu.

Jediným způsobem, jak odhalíte skutečného strůjce těchto problémů, je návštěva lékaře. Proto na nic nečekejte a navštivte buď svého praktického lékaře, urologa nebo sexuologa.

V každém případě vás lékař prohlédne, vyšetří a určí pravou diagnózu vašich problémů. Pouze se správnou diagnózou můžete začít s účinnou léčbou.

Se svým problémem se nebojte obrátit na obvodního lékaře nebo urologa. V medicíně vždy platí, že lépe přijít k lékaři zbytečně než pozdě.

Z vyšetření vás čeká zřejmě kultivace moči, ultrazvuk, určitě rozbor krve (známky zánětu a případného nádorového bujení – tzv. tumormarkery nebo též onkomarkery, dále stanovení srážlivosti, ad.).

Vyšetření jsou veskrze nebolestivá, uzavírá naše povídání MUDr. Zbyněk Mlčoch.

DÁLE ČTĚTE: Jaké jsou časté příčiny svědění pohlavních orgánů?

 

Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích

SPERMA – nejpodrobnější článek na českém internetu + ROZHOVOR se sexuoložkou
JAK ZVÝŠIT OBJEM EJAKULÁTU pro lepší kvalitu spermií, ale také ohromení partnerky?
ŽIVOTNOST SPERMIÍ - jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?
BARVA SPERMATU (ejakulátu) – zdravá je mléčně bílá
ODBĚR SEMENE – jak přesně probíhá, jak se připravit a jak nebýt nervózní?
JAK OPLODNIT ŽENU? Myslete hlavně na své zdravé spermie.
KREV VE SPERMATU (ejakulátu) – 15 pravděpodobných příčin
DAROVÁNÍ SPERMIÍ – kolik vyděláte, jaké spermie musíte mít a kam zajet?
ALERGIE NA SPERMA – utrpení při sexu? Jak ji zmírnit?
SPERMICIDNÍ GEL a další antikoncepční přípravky na hubení spermií

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Jak se projevuje virus HIV a nemoc AIDS a s čím si je můžete lehce splést?
Bolest varlat a všechny pravděpodobné příčiny
Mužská inkontinence - únik moči a jak zastavit soustavné kapání?
Příčiny a léčba svědění penisu, šourku a varlat
Jak přesně probíhá vyšetření u urologa a s čím vším vám dokáže pomoci?
Krev v moči (hematurie) - 8 častých příčin a metody jejich léčby

 

Vyšetření prostaty - háklivé, ale nebolestivé prohmátnutí přes konečník
Sex po 60 - co vás čeká v posteli po šedesátce a bude sex vůbec možný?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR