Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Venerologie – jak probíhá vyšetření, kde hledat ambulanci a kdy tam zajít?

1/52/53/54/55/5 (5 hlasů, průměr: 3,60 z 5)
Loading...

Najít si dnes partnera na jednu noc není díky internetových seznamkám a klubům žádný problém. Větší problém ale může nastat poté, když začneme přemýšlet, jestli jsme se nemohli něčím nakazit. Nejde jen o HIV, protože sexuálně přenosných infekcí je opravdu mnohem víc. A například v případě hepatitidy C to není o nic méně nebezpečná nemoc, než je AIDS.

venerologické vyšetření

S každým podezřením byste se měl nechat vyšetřit. Pohlavní nemoci mohou neléčené dopadnout velice špatně.

 

Venerologie zachraňuje životy a chrání ostatní lidi před nákazou

Jak je možné se pohlavní nemocí nakazit nekoitální cestou v sauně nebo na WC?

Posazením na lavici v sauně asi ne, to byste v ní museli provádět opravdu jiné věci. Bakterie způsobující sexuálně přenosné choroby jsou totiž velmi citlivé, přežívají pouze krátce a to jen ve velmi teplém a vlhkém prostředí.

 

Příznaky pohlavní nákazy

Začnete-li na sobě pozorovat nějaké možné příznaky nákazy onemocnění, jako je pálení močové trubice, bolest v krku či vyrážka, je nejvyšší čas hned vyrazit ke specializovanému lékaři. Infekce přenášené pohlavním stykem se bohužel mají navíc tendenci se ještě sdružovat.

Nákaza jednou infekcí pak několikanásobně zvyšuje riziko nákazu jinou infekcí. Proto je nejlepší mít jistotu a podstoupit venerologické vyšetření. Hledejte, kde je nejbližší venerologická ambulance. Klidně zavolejte na tu hlavní, venerologická ambulance Praha a ptejte se na nejbližší venerologické oddělení. Každá venerologická ordinace totiž nemá potřebné vybavení.

 

Nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci v ČR

Nejrozšířenější je chlamydiová infekce. V lepším případě zánět močových cest či děložního čípku u žen, při komplikacích neprůchodnost vaječníků, neplodnost, mimoděložní těhotenství a řadu dalších problémů. Hojně se vyskytují virové opary, herpes viry a kvasinková onemocnění.

Ani pohlavní choroby, jako je příjice neboli syfilis či lues, dále kapavka neboli gonorea, nejsou minulostí. Kapavka se u mužů projevuje pálením při močení a výtokem, takzvanou ranní kapkou. U žen pak výtok snadno unikne pozornosti.

Příjice je velmi závažná choroba a probíhá ve 3 typických stádiích. Pokud se zanedbá, následně vede k poškození centrálního nervového systému, ale i srdce, cév a kostí. U žen vyvolává navíc potraty a vrozené vývojové vady plodu. Jde o nepříjemné venerologické onemocnění.

 

Kam se mám obrátit s pohlavní nemocí?

Na dermatovenerologa v místě bydliště. Ne každý dermatolog ale venerologické vyšetření provádí, někteří nemají k dispozici potřebné vybavení, ale jistě vás odešlou na správné pracoviště.

Vyšetření na dostačující úrovni zajišťují i všechny okresní nemocnice. Centrum, specializované na sexuálně přenosné nemoci je ale jediné v republice. STD centrum (Sexually Transmitted Diseases) u Apolináře při dermatovenerologické klinice VFN v Praze. Vyšetření i následná léčba je pak plně hrazena ze zdravotního pojištění.

 

Kde se v ČR provádí venerologické vyšetření?

TIP: Pokud budete kontaktovat jakoukoliv venerologickou ambulanci, vždy si ověřte, jaký je rozsah její činnosti a zda má potřebné vybavení na vámi požadované testy. Rozsah činnosti venerologického oddělení se může změnit.

 

Je nutné doporučení od praktického lékaře?

Na vyšetření může přijít kdokoli a odkudkoli, bez nutného objednání a bez doporučení praktickým lékařem. Snahou je pacienta neodradit. Na těchto pracovištích dobře vědí, že sem jde každý s úzkostí, studem, se strachem z HIV a dalších pohlavních nemocí. Úkolem těchto pracovišť je bránit šíření nákazy. Když pacient projeví důvěru, mnohem lépe pak spolupracuje při léčbě. Toho jsou si venerologická pracoviště dobře vědomá.

Budou zjišťovat rizikové chování, sexuální praktiky, náhodné styky, chráněné i nechráněné. Pak následují odběry krve, z močové trubice, eventuálně z krku, z konečníku a u žen z děložního čípku. Vzorky zpracovává vždy špičkově vybavená laboratoř a většinou jsou výsledky vyšetření k dispozici v průměru do dvou dnů. Každého pacienta standardně vyšetřují na kapavku, chlamydie, opary, urogenitální mykoplazmata, syfilis, gardnerellu, kvasinky, bičenku poševní, HIV protilátky, někdy i na žloutenku.

 

Co všechno venerologické vyšetření vyšetřuje?

Jak probíhá testování na původce infekcí přenášených pohlavním stykem ve specializovaném dermatovenerologickém pracovišti? Venerologické oddělení provádí:

 

Jak probíhá venerologické vyšetření?

Můžete se ráno klidně nasnídat a napít. Podmínkou vyšetření moči je odstup minimálně 1,5 hodiny od poslední mikce, tedy proces vyprázdnění močového měchýře. Potřebujete kartičku vaší zdravotní pojišťovny. Vyšetření u lékaře je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pokud jste na venerologickém vyšetření poprvé, vyplníte krátký registrační dotazník.

Lékař s vámi prodiskutuje obavy z nákazy a provede klinické vyšetření. Podle osobní anamnézy může spočívat v zevní kontrole genitálií a jiných kožních projevů kdekoliv na těle v některé venerologické ambulanci.

Budete odesláni na WC, odkud přinesete vzorek moči. Ideální je vzorek ranní, ale může se odebrat i zde. Z moči se provádí přímý průkaz kapavky a chlamydií, které jsou častým původcem zánětů močové trubice s tendencí přecházet do chronických zánětů.

Test na chlamydie se v případě přetrvávajících příznaků pálení v močové trubici opakuje, protože chlamydie mohou být v rámci svého životního cyklu v tu chvíli schované v buňkách a testem je nelze zachytit.

Na odběrovém křesle vám odeberou vzorek krve, který bude použit pro vyšetření protilátek proti viru HIV typ 1 a 2, žloutence typu C a syfilis. Ze vzorku krve bude proveden test i na přítomnost antigenu žloutenky typu B. Jak test dopadl, se dozvíte telefonicky.

 

Co pokud vyšetření potvrdí nákazu?

 

Venerologii se nevyhýbejte – může vám zachránit život

Diagnostika vyžaduje vždy důležité anamnestické údaje, kdy, kde a za jakých okolností k možné infekci došlo, a klinické příznaky, jako kožní příznaky a systémové projevy v podobě teploty, únavy, zvětšených uzlin apod. Důležité je včasné a kvalitní laboratorní vyšetření. Pokud nepožadujete lékařské vyšetření, máte v Medicínském centru Praha možnost absolvovat jen laboratorní vyšetření i bez registrace, které si sami zaplatíte na venerologie.cz.

On-line laboratorní systém nabízí širokou škálu laboratorních testů včetně pohlavních nemocí. Zvolíte si požadovaný test, odběrové místo, způsob převzetí výsledků osobně či elektronicky a způsob úhrady. Popřípadě vám bude zaslán odběrový set s instrukcemi, jak absolvovat odběr na jiném pracovišti a jakým způsobem doručit odebraný materiál do laboratoře. Zkuste tedy využít i venerologické ambulance nabízející tyto služby, i když si je takto budete hradit sami. Ceny jsou na webu.

DÁLE ČTĚTE: Jak probíhá preventivní vyšetření u urologa? 

Spermicidní gel a další antikoncepční přípravky na hubení spermií
Poluce - raduj se, mladíku, právě pohlavně zraješ a dospíváš!
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR