Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Venerologie – jak probíhá vyšetření, kde hledat ambulanci a kdy tam zajít?

1/52/53/54/55/5 (32 hlasů, průměr: 3,84 z 5)
Loading...

Najít si dnes partnera na jednu noc není díky internetových seznamkám a klubům žádný problém. Větší problém ale může nastat poté, když začneme přemýšlet, jestli jsme se nemohli něčím nakazit.

Nejde jen o HIV, protože sexuálně přenosných infekcí je opravdu mnohem víc. A například v případě hepatitidy C to není o nic méně nebezpečná nemoc, než je AIDS.

venerologické vyšetření

S každým podezřením byste se měl nechat vyšetřit. Pohlavní nemoci mohou neléčené dopadnout velice špatně.

 

Venerologie zachraňuje životy a chrání ostatní lidi před nákazou

Jak je možné se pohlavní nemocí nakazit nekoitální cestou v sauně nebo na WC?

Posazením na lavici v sauně asi ne, to byste v ní museli provádět opravdu jiné věci. Bakterie způsobující sexuálně přenosné choroby jsou totiž velmi citlivé, přežívají pouze krátce a to jen ve velmi teplém a vlhkém prostředí.

 • K přenosu nákazy často dochází zejména při orálním sexu nebo při jiných milostných hrátkách za účasti rukou.
 • Představa, že je člověk zcela v bezpečí, pokud nedojde doopravdy k souloži, je zcela mylná.
 • Existuje případ nákazy ročního dítě, které mělo kapavku a nakazilo se od matky, která měla kapavčitou infekci přímo v krku a přenesla ji na dítě při olizování dudlíku nebo lžičky.
 • Čtyřletý chlapec získal od matky chlamydiovou infekci po společném koupáním ve vaně.
 • Krční infekci lze velmi snadno přenést polibkem.
 • Možný je i přenos nákazy společným použitím vlhkého ručníku, ale je to spíše nepravděpodobné.
 • Určitě se nenakazíte ve veřejném bazénu, na lavičce v parku nebo z WC prkénka, i když se tyto mýty šíří.

 

Příznaky pohlavní nákazy

Začnete-li na sobě pozorovat nějaké možné příznaky nákazy onemocnění, jako je pálení močové trubice, bolest v krku či vyrážka, je nejvyšší čas hned vyrazit ke specializovanému lékaři. Infekce přenášené pohlavním stykem se bohužel mají navíc tendenci se ještě sdružovat.

Nákaza jednou infekcí pak několikanásobně zvyšuje riziko nákazu jinou infekcí. Proto je nejlepší mít jistotu a podstoupit venerologické vyšetření.

Hledejte, kde je nejbližší venerologická ambulance. Klidně zavolejte na tu hlavní, venerologická ambulance Praha a ptejte se na nejbližší venerologické oddělení. Každá venerologická ordinace totiž nemá potřebné vybavení.

 

Nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci v ČR

Nejrozšířenější je chlamydiová infekce. V lepším případě zánět močových cest či děložního čípku u žen (cervicitida), při komplikacích neprůchodnost vaječníků, neplodnost, mimoděložní těhotenství a řadu dalších problémů. Hojně se vyskytují virové opary, herpes viry a kvasinková onemocnění.

Ani pohlavní choroby, jako je příjice neboli syfilis či lues, dále kapavka neboli gonorea, nejsou minulostí. Kapavka se u mužů projevuje pálením při močení a výtokem, takzvanou ranní kapkou. U žen pak výtok snadno unikne pozornosti.

Příjice je velmi závažná choroba a probíhá ve 3 typických stádiích. Pokud se zanedbá, následně vede k poškození centrálního nervového systému, ale i srdce, cév a kostí.

U žen vyvolává navíc potraty a vrozené vývojové vady plodu. Jde o nepříjemné venerologické onemocnění.

 

Kam se mám obrátit s pohlavní nemocí?

Na dermatovenerologa v místě bydliště. Ne každý dermatolog ale venerologické vyšetření provádí, někteří nemají k dispozici potřebné vybavení, ale jistě vás odešlou na správné pracoviště.

Vyšetření na dostačující úrovni zajišťují i všechny okresní nemocnice. Centrum, specializované na sexuálně přenosné nemoci je ale jediné v republice.

STD centrum (Sexually Transmitted Diseases) u Apolináře při dermatovenerologické klinice VFN v Praze. Vyšetření i následná léčba je pak plně hrazena ze zdravotního pojištění.

 

Kde se v ČR provádí venerologické vyšetření?

 • Venerologická ambulance a STD centrum VFN a 1. LF UK, Dermatovenerologická ambulance Apolinářská 447/4, Praha, Nové Město, tel. 222 233 279
 • Medicentrum, Lidická 30 v Praze, vystoupíte na Andělu a vydáte se na ulici Lidickou, ideální je přijít mezi 8 a 13:30, neboť hned poté jsou odebrané vzorky odesílány přímo do laboratoře, jsou zde ale až do 17 hod. Dotazy a objednání: pevná linka 257 323 219, mobilní telefon 724 018 298. Můžete samozřejmě přijít i bez objednání.
 • Dermatovenerologická ambulance – Nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha, Libeň, tel. 266 082 237
 • Medicínské centrum Praha, s.r.o., Mezi vodami 205/29, Praha, Modřany, tel. 270 003 562
 • Olga Radochlebová, Revoluční 765/19, Praha, Staré Město, tel. 776 346 507
 • Dermatovenerologie SH&B, spol. s r.o., Revoluční 765/19, Praha, Staré Město, tel. 221 715 225
 • Dermatovenerologická klinika VFN a 1. LF UK, U Nemocnice 499/2, Praha, Nové Město, tel. 224 962 421
 • Venerologická ambulance Brno – Fakultní nemocnice Brno, Dermatovenerologie, Jihlavská 20, Brno, Pavilon F, tel. 53223 3381
 • Ambulance venerologie – Nemocnice České Budějovice, B. Němcové 585/54, České Budějovice 7, tel. 387 876 615
 • Katja Hadrová, Purkyňova 1849, 47001 Česká Lípa, tel. 487 954 906
 • Urologická ambulance – MUDr. Krishna Prasad Sapkota, EUC Klinika Ústí nad Labem, s.r.o., Masarykova 2000/92, Ústí nad Labem-centrum, tel. 477 102 172
 • Urologická ambulance – MUDr. Jiří Sokol, EUC Klinika Ústí nad Labem, s.r.o., Masarykova 2000/92, Ústí nad Labem-centrum, tel. 477 102 172
 • Urologická ambulance – MUDr. Václav Hynek, EUC Klinika Ústí nad Labem, s.r.o., Masarykova 2000/92, Ústí nad Labem-centrum, tel. 477 102 172
 • Urologická ambulance – MUDr. Zdeněk Pospíšil, EUC Klinika Ústí nad Labem, s.r.o., Masarykova 2000/92, Ústí nad Labem-centrum, tel. 477 102 172
 • Kožní ambulance – Nemocnice Břeclav, U Nemocnice 3066/1, Břeclav, tel. 519 315 220
 • Kožní ambulance – Nemocnice Litoměřice, Žitenická 2081, Litoměřice, Předměstí, tel. 416 723 545

TIP: Pokud budete kontaktovat jakoukoliv venerologickou ambulanci, vždy si ověřte, jaký je rozsah její činnosti a zda má potřebné vybavení na vámi požadované testy. Rozsah činnosti venerologického oddělení se může změnit.

 

Je nutné doporučení od praktického lékaře?

Na vyšetření může přijít kdokoli a odkudkoli, bez nutného objednání a bez doporučení praktickým lékařem. Snahou je pacienta neodradit. Na těchto pracovištích dobře vědí, že sem jde každý s úzkostí, studem, se strachem z HIV a dalších pohlavních nemocí.

Úkolem těchto pracovišť je bránit šíření nákazy. Když pacient projeví důvěru, mnohem lépe pak spolupracuje při léčbě. Toho jsou si venerologická pracoviště dobře vědomá.

Budou zjišťovat rizikové chování, sexuální praktiky, náhodné styky, chráněné i nechráněné. Pak následují odběry krve, z močové trubice, eventuálně z krku, z konečníku a u žen z děložního čípku.

Vzorky zpracovává vždy špičkově vybavená laboratoř a většinou jsou výsledky vyšetření k dispozici v průměru do dvou dnů.

Každého pacienta standardně vyšetřují na kapavku, chlamydie, opary, urogenitální mykoplazmata, syfilis, gardnerellu, kvasinky, bičenku poševní, HIV protilátky, někdy i na žloutenku.

 

Co všechno venerologické vyšetření vyšetřuje?

Jak probíhá testování na původce infekcí přenášených pohlavním stykem ve specializovaném dermatovenerologickém pracovišti? Venerologické oddělení provádí:

 • test na HIV prokáže negativitu až po 10 týdnech od posledního styku
 • tvorba protilátek proti viru typů různých hepatitid bývá otázkou měsíců
 • ostatní infekce lze diagnostikovat již po několika dnech
 • zajděte proto na venerologické vyšetření s odstupem aspoň 2x
 • světová zdravotnická organizace doporučuje mužům chodit na test alespoň 1x ročně, a pokud vystřídají více než 3 partnerky, pak i po každém půl roce.

 

Jak probíhá venerologické vyšetření?

Můžete se ráno klidně nasnídat a napít. Podmínkou vyšetření moči je odstup minimálně 1,5 hodiny od poslední mikce, tedy proces vyprázdnění močového měchýře.

Potřebujete kartičku vaší zdravotní pojišťovny. Vyšetření u lékaře je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pokud jste na venerologickém vyšetření poprvé, vyplníte krátký registrační dotazník.

Lékař s vámi prodiskutuje obavy z nákazy a provede klinické vyšetření. Podle osobní anamnézy může spočívat v zevní kontrole genitálií a jiných kožních projevů kdekoliv na těle v některé venerologické ambulanci.

Budete odesláni na WC, odkud přinesete vzorek moči. Ideální je vzorek ranní, ale může se odebrat i zde. Z moči se provádí přímý průkaz kapavky a chlamydií, které jsou častým původcem zánětů močové trubice s tendencí přecházet do chronických zánětů.

Test na chlamydie se v případě přetrvávajících příznaků pálení v močové trubici opakuje, protože chlamydie mohou být v rámci svého životního cyklu v tu chvíli schované v buňkách a testem je nelze zachytit.

Na odběrovém křesle vám odeberou vzorek krve, který bude použit pro vyšetření protilátek proti viru HIV typ 1 a 2, žloutence typu C a syfilis. Ze vzorku krve bude proveden test i na přítomnost antigenu žloutenky typu B. Jak test dopadl, se dozvíte telefonicky.

 • pokud je vše negativní, na další test můžete zajít až za rok na další test
 • pokud je něco v nepořádku, budete muset zajít k lékaři rychleji a podstoupit další vyšetření
 • v Národní referenční laboratoři se vyloučí falešná positivita laboratorního testu
 • zejména u HIV je známa celá řada příčin falešně positivního testu u základního vyšetření protilátek testem s názvem ELISA
 • výsledek vyšetření krve a vyšetření moči budete znát často i do druhého dne od odběru

 

Co pokud vyšetření potvrdí nákazu?

 • v tomto případě se zahájí léčba, jedná-li se o kapavku a chlamydie
 • na místě je také odstranit kondylomata a moluska
 • vhodné léky vám předepíší na svrab, kvasinkové záněty konečníku, žaludu a předkožky
 • syfilis se musí léčit v nemocnici, protože po podání antibiotik dojde k masivnímu rozpadu spirochet bakterií způsobujících syfilis, zvýšení teploty a přechodnému zhoršení celkového stavu pacienta
 • žloutenky se léčí na infekčním oddělení nemocnic, někdy ambulantně
 • nákaza virem HIV se léčí ambulantně v jednom z AIDS center, kterých je v ČR celkem 7
 • případě HIV, syfilis a žloutenek budete muset uvést kontakty na osoby, se kterými jste měli v poslední době pohlavní styk, neboť je musí lékař dle zákonných opatření pozvat na vyšetření

výskyt AIDS v Česku

 

Venerologii se nevyhýbejte – může vám zachránit život

Diagnostika vyžaduje vždy důležité anamnestické údaje, kdy, kde a za jakých okolností k možné infekci došlo, a klinické příznaky, jako kožní příznaky a systémové projevy v podobě teploty, únavy, zvětšených uzlin apod.

Důležité je včasné a kvalitní laboratorní vyšetření. Pokud nepožadujete lékařské vyšetření, máte v Medicínském centru Praha možnost absolvovat jen laboratorní vyšetření i bez registrace, které si sami zaplatíte na venerologie.cz.

On-line laboratorní systém nabízí širokou škálu laboratorních testů včetně pohlavních nemocí. Zvolíte si požadovaný test, odběrové místo, způsob převzetí výsledků osobně či elektronicky a způsob úhrady.

Popřípadě vám bude zaslán odběrový set s instrukcemi, jak absolvovat odběr na jiném pracovišti a jakým způsobem doručit odebraný materiál do laboratoře. Zkuste tedy využít i venerologické ambulance nabízející tyto služby, i když si je takto budete hradit sami. Ceny jsou na webu.

DÁLE ČTĚTE: Jak probíhá preventivní vyšetření u urologa?

 

Spermicidní gel a další antikoncepční přípravky na hubení spermií
Poluce - raduj se, mladíku, právě pohlavně zraješ a dospíváš!
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR