Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Jak probíhá vyšetření u urologa? Není se čeho bát

1/52/53/54/55/5 (10 hlasů, průměr: 4,20 z 5)
Loading...

Plánujete zajít na vyšetření k urologovi? Pravděpodobně vás trápí nějaký zdravotní problém nebo komplikace. V takovém případě vyšetření neodkládejte, jinak může být pozdě.

K lékaři se ale také vyplatí zajít i v rámci prevence, protože mnoho závažných onemocnění se často nijak neprojevuje, případně jsou těžkosti zanedbatelné. Čím dříve se zjistí případné onemocnění, tím úspěšnější je jeho léčba hned v zárodku.

Nemá cenu riskovat vlastní zdraví jen kvůli studu nebo strachu. Je to chvíle, která dokáže muži doslova zachránit život.

vysetreni u urologa

 

Kdy bych měl zajít na prohlídku k urologovi?

V rámci prevence můžete za lékařem zajít kdykoliv. Návštěvu byste ale neměli odkládat když:

krev v moci

Takto zabarvená moč signalizuje těžký úraz

 

Jak se mám připravit na prohlídku u urologa?

Prohlídka nevyžaduje žádné složité přípravy. Za urologem vás pošle obvodní lékař, objednat se můžete i přímo. Podle dohody s lékařem přineste vzorek ranní moči nebo vám ji odeberou přímo v ambulanci. Pro některá vyšetření je potřebné, abyste přišli s plným močovým měchýřem. Na to vás však urolog upozorní.

prohlidka u urologa

Urolog je člověk, který dělá svou práci. Není důvod se stydět nebo panikařit.

 

Nezapomeňte přijít důkladně osprchovaní a v čistém spodním prádle. Intimní partie si holit nemusíte. Pro lékaře je prohlídka denní rutinou, takže se na vás nebude znechuceně dívat, ani když máte bujnější porost. Trvá okolo 15 minut a výsledky vyšetření jsou známy do týdne.

 

Jak vyšetření u urologa probíhá?

Uznáváme, že pro někoho může být představa cizího muže, který se dotýká intimních míst, vysloveně odpuzující. Jak jsme však už psali, je to jediný postup, jak se můžete vyhnout pozdějším závažným problémům.

 

Podrobná anamnéza

Lékař si s vámi nejdříve podrobně promluví. Nebojte se mu upřímně odpovědět na všechny otázky. Jen tak může co nejdůkladněji posoudit váš stav.

Bude se vás ptát na sexuální život, počet sexuálních partnerek, jak často souložíte nebo masturbujete a jestli máte bezproblémové močení. Lékaře bude zajímat také situace ve vaší rodině a to, jestli někdo z příbuzných netrpěl nebo netrpí zvětšením a rakovinou prostaty, varlat a měchýře, cukrovkou, vysokým tlakem, alergií na léky a podobně.

 

VIDEO:  Jak se projevuje a léčí karcinom varlat?

 

Vyšetření moči

Pokud nesete ranní moč nebo vám bude odebrána na místě, v den prohlídky byste měl přijít nalačno. Je vhodné vypít větší množství čisté vody.

Důležité! – Pokud jste byli na preventivní prohlídce u obvodního lékaře a rozbor moči máte hotov, přineste si tyto výsledky s sebou.

 

Hmatové vyšetření prostaty

Pochopitelně nejméně oblíbená část návštěvy. Nemusíte se ale ničeho obávat. Vyšetření není bolestivé a netrvá dlouho. Za tu chvíli nepohodlí to stojí.

Svlékněte se od pasu dolů. Lékař pohmatem břicha vyšetří orgány močového ústrojí. Stejně tak pohmatem vyšetří varlata a penis, aby zjistil, jestli na nich nejsou nepřirozené výrustky a hrbolky.

 

VIDEOJak se odebírá vzorek z prostaty na histologické vyšetření?

Co se týká vyšetření prostaty přes konečník, lékař si musí vyžádat váš souhlas. Souhlasit s ním nemusíte, ale důrazně ho doporučujeme absolvovat. Onemocnění prostaty patří k nejčastějším, takže by bylo nerozumné se tomuto vyšetření vyhýbat.

Prostatu může lékař vyšetřit i ultrazvukem (sonda na břiše) nebo rentgenem. Informujte se u svého lékaře o dostupných možnostech.

Na základě zjištěných onemocnění lékař zvolí vhodnou léčbu, případně doporučí změny v životosprávě (pokud by onemocnění nebylo závažné).

 

Jaké jsou způsoby léčby?

Zjištěné onemocnění určuje způsob léčby. Těžší onemocnění se léčí léky, případně chirurgickým zákrokem. Při méně závažných problémech bude stačit změna životosprávy a to nejčastěji:

 

Nejčastější onemocnění v českých ambulancích

V Čechách se urologové setkávají nejčastěji s těmito problémy:

 

VIDEO:  Jak se projevuje a léčí nádorové onemocnění močového měchýře?

 

Věděli jste, že za za posledních 15 let se výskyt onemocnění ztrojnásobil? Můžou za to civilizační příčiny.

 

POZOR! S tímto vám urolog nepomůže!

V ambulancích urologů se často objevují i pacienti s nesouvisejícími problémy. Mylně se totiž domnívají, že urolog vyšetří každý intimní problém. S následujícími nepříjemnostmi vám ale nepomůže:

Tato onemocnění řeší nejčastěji kožní lékař nebo gastroenterolog.

 

Jak si sám vyšetřím varlata?

Preventivně by si měl každý muž zkontrolovat varlata alespoň jednou měsíčně a každé podezření na změnu ihned nahlásit lékaři. Zpozornět by měly hlavně mladší ročníky (20 – 40 let), protože rakovinou varlat trpí velmi často a vzhledem k věku ji nepředpokládají. Vyšetření proto ignorují.

Samovyšetření by měl pravidelně provádět každý, ale hlavně páni, kteří kouří, konzumují alkohol, mají nadváhu, žijí ve stresu a v jejich rodině se již rakovina vyskytla.

 

Návštěvu urologa neodkládejte na později

Vždy totiž může být pozdě, takže každou bulku nebo bolest si zajděte vyšetřit. Zdraví i penis máme jenom jedno!

DÁLE ČTĚTE: Injekční léčba slabé erekce.

 

Injekce na erekci – poslední možnost záchrany?
Volně prodejné léky na erekci – seženu je i bez lékaře?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze