Jak probíhá vyšetření u urologa? Není se čeho bát
Plánujete zajít na vyšetření k urologovi? Pravděpodobně vás trápí nějaký zdravotní problém nebo komplikace. V takovém případě vyšetření neodkládejte, jinak může být pozdě.
K lékaři se ale také vyplatí zajít i v rámci prevence, protože mnoho závažných onemocnění se často nijak neprojevuje, případně jsou těžkosti zanedbatelné. Čím dříve se zjistí případné onemocnění, tím úspěšnější je jeho léčba hned v zárodku.
Nemá cenu riskovat vlastní zdraví jen kvůli studu nebo strachu. Je to chvíle, která dokáže muži doslova zachránit život.
Table of Contents
Kdy bych měl zajít na prohlídku k urologovi?
V rámci prevence můžete za lékařem zajít kdykoliv. Návštěvu byste ale neměli odkládat když:
- se v moči objeví krev nebo hrudky spermatu
- máte potíže s močením – močení pod tlakem, bolest při močení, přerušované močení nebo nemožnost vymočit se, nepřirozený nález při samovyšetření, bolest v oblasti beder a podbříšku (může ukazovat na záněty)
- poruchy erekce
Jak se mám připravit na prohlídku u urologa?
Prohlídka nevyžaduje žádné složité přípravy. Za urologem vás pošle obvodní lékař, objednat se můžete i přímo. Podle dohody s lékařem přineste vzorek ranní moči nebo vám ji odeberou přímo v ambulanci. Pro některá vyšetření je potřebné, abyste přišli s plným močovým měchýřem. Na to vás však urolog upozorní.
Nezapomeňte přijít důkladně osprchovaní a v čistém spodním prádle. Intimní partie si holit nemusíte. Pro lékaře je prohlídka denní rutinou, takže se na vás nebude znechuceně dívat, ani když máte bujnější porost. Trvá okolo 15 minut a výsledky vyšetření jsou známy do týdne.
Jak vyšetření u urologa probíhá?
Uznáváme, že pro někoho může být představa cizího muže, který se dotýká intimních míst, vysloveně odpuzující. Jak jsme však už psali, je to jediný postup, jak se můžete vyhnout pozdějším závažným problémům.
Podrobná anamnéza
Lékař si s vámi nejdříve podrobně promluví. Nebojte se mu upřímně odpovědět na všechny otázky. Jen tak může co nejdůkladněji posoudit váš stav.
Bude se vás ptát na sexuální život, počet sexuálních partnerek, jak často souložíte nebo masturbujete a jestli máte bezproblémové močení. Lékaře bude zajímat také situace ve vaší rodině a to, jestli někdo z příbuzných netrpěl nebo netrpí zvětšením a rakovinou prostaty, varlat a měchýře, cukrovkou, vysokým tlakem, alergií na léky a podobně.
VIDEO: Jak se projevuje a léčí karcinom varlat?
Vyšetření moči
Pokud nesete ranní moč nebo vám bude odebrána na místě, v den prohlídky byste měl přijít nalačno. Je vhodné vypít větší množství čisté vody.
Důležité! – Pokud jste byli na preventivní prohlídce u obvodního lékaře a rozbor moči máte hotov, přineste si tyto výsledky s sebou.
Hmatové vyšetření prostaty
Pochopitelně nejméně oblíbená část návštěvy. Nemusíte se ale ničeho obávat. Vyšetření není bolestivé a netrvá dlouho. Za tu chvíli nepohodlí to stojí.
Svlékněte se od pasu dolů. Lékař pohmatem břicha vyšetří orgány močového ústrojí. Stejně tak pohmatem vyšetří varlata a penis, aby zjistil, jestli na nich nejsou nepřirozené výrustky a hrbolky.
VIDEO: Jak se odebírá vzorek z prostaty na histologické vyšetření?
Co se týká vyšetření prostaty přes konečník, lékař si musí vyžádat váš souhlas. Souhlasit s ním nemusíte, ale důrazně ho doporučujeme absolvovat. Onemocnění prostaty patří k nejčastějším, takže by bylo nerozumné se tomuto vyšetření vyhýbat.
Prostatu může lékař vyšetřit i ultrazvukem (sonda na břiše) nebo rentgenem. Informujte se u svého lékaře o dostupných možnostech.
Na základě zjištěných onemocnění lékař zvolí vhodnou léčbu, případně doporučí změny v životosprávě (pokud by onemocnění nebylo závažné).
Jaké jsou způsoby urologické léčby?
Zjištěné onemocnění určuje způsob léčby. Těžší onemocnění se léčí léky, případně chirurgickým zákrokem. Při méně závažných problémech bude stačit změna životosprávy a to nejčastěji:
- vyhýbat se alkoholu a kofeinovým nápojům
- nepít příliš před spaním, aby se moč nehromadila v měchýři a ten netlačil během noci na prostatu
- zvýšit konzumaci čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny
- vysledovat čas, kdy máte největší nutkání na močení a před touto dobou 2 – 3 hodiny nepít
- v rámci posilování prostaty se zkusit opět vymočit pár minut po močení
Nejčastější onemocnění v českých ambulancích
V Čechách se urologové setkávají nejčastěji s těmito problémy:
- Zánět močových cest, často přecházející do zánětu ledvin, měchýře, močové trubice, prostaty a vzniku močových kamenů.
VIDEO: Jak se projevuje a léčí nádorové onemocnění močového měchýře?
- Vznik močových kamenů – Trpí jimi „jen“ 1 % lidí, ale v ambulancích tvoří téměř třetinu pacientů právě ti s močovými kameny. Objevují se hlavně ve středním věku a projevují se silnou bolestí.
- Bolestivá zvětšená prostata – Trpí jí až polovina mužů po padesátce. Zbytnělá prostata způsobuje bolestivé močení a to i 8 – 15 x denně. Projevuje se slabým proudem moči a nedá se úplně vědomě zastavit. Po močení ještě trocha moči zůstává v měchýři, takže dochází k jejímu úniku. Je potřeba delšího času a tlačení na močení.
- Rakovina prostaty – Jde o třetí nejčastější nádor u mužů. Rozvíjí se mezi 20 až 40 rokem života, protože mladí muži nepředpokládají, že by mohli dostat rakovinu a ignorují kvůli tomu vyšetření. Příznaky jsou časté záněty a zvětšení.
- Nádory ledvin – Vznikají ve středním a vyšším věku a projevují se přítomností krve v moči.
- Zúžená předkožka – Žalud se přes ní nedokáže úplně přetáhnout, což způsobuje bolest a problémy při močení a souloži. Řeší se obřízkou – odstraněním předkožky.
- Pohlavní choroby – Urolog vyšetřuje poměrně omezené množství chorob (chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy, kapavka, herpes )
Věděli jste, že za za posledních 15 let se výskyt onemocnění ztrojnásobil? Můžou za to civilizační příčiny.
KLIKNĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Jaký je rozdíl mezi zvětšenou prostatou, rakovinou prostaty a jak tyto nemoci rozlišit?
POZOR! S tímto vám urolog nepomůže!
V ambulancích urologů se často objevují i pacienti s nesouvisejícími problémy. Mylně se totiž domnívají, že urolog vyšetří každý intimní problém. S následujícími nepříjemnostmi vám ale nepomůže:
- AIDS
- Syfilis
- Kožní choroby (ekzémy, puchýře, výtoky)
- Onemocnění konečníku (krvácení, trhlinky, infekce)
Tato onemocnění řeší nejčastěji kožní lékař nebo gastroenterolog.
Jak si sám vyšetřím varlata?
Preventivně by si měl každý muž zkontrolovat varlata alespoň jednou měsíčně a každé podezření na změnu ihned nahlásit lékaři. Zpozornět by měly hlavně mladší ročníky (20 – 40 let), protože rakovinou varlat trpí velmi často a vzhledem k věku ji nepředpokládají. Vyšetření proto ignorují.
- Svlečte se do půl těla a postavte se před zrcadlo.
- Důkladně si prohlédněte tvar šourku a penisu. Zkontrolujte, jestli na nich nejsou nepřirozené útvary, vyrážky nebo podráždění.
- Prohmatejte si varlata. Všímejte si, jestli jedno z nich není zvětšené. Vnímejte jestli necítíte nepřirozenou bolest. Zaměřte se na povrch varlat. Měla by být hladká a bez nerovností nebo hrubšího povrchu.
- Varlaty jemně pohybujte v šourku a vnímejte jejich pohyblivost.
Samovyšetření varlat by měl pravidelně provádět každý, ale hlavně páni, kteří kouří, konzumují alkohol, mají nadváhu, žijí ve stresu a v jejich rodině se již rakovina vyskytla.
TIP: Klikněte a naučte se samovyšetřit varlata doma a bezpečně.
Návštěvu urologa neodkládejte na později
Vždy totiž může být pozdě, takže každou bulku nebo bolest si zajděte vyšetřit. Zdraví i penis máme jenom jedno!
TIP: Pokud jdete za urologem nebo sexuologem s problematickou erekcí, zeptejte se na kanadské tablety Vimax. Jsou volně prodejné.
Díky bylinnému složení (Kotvičník, Ženšen, Ginkgo, Pískavice) silně prokrvují penis a tak podporují pevnou a dlouhotrvající erekci.
Články o pohlavních nemocech a intimních problémech