Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

3 nejčastější poruchy erekce u mužů

1/52/53/54/55/5 (23 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Problém s erekcíPoruchy erekce lze dělit do několika kategorií a stupňů v závislosti na jejich charakteristice. Lékaři se shodují v tom, že 90 % mužů se do 40 let věku někdy potkalo s problémem. Ve vyšším věku se jejich počet zvyšuje.

Uvádí se zpravidla dvě hranice, při jejichž dosažení by se muž měl nad sebou zamyslet. Pokud se v posledních 6 měsících objevil problém s erekcí alespoň v 10 % případů, tedy v každém desátém styku, pak je to důvod k tomu zhodnotit svůj životní styl a případně obohatit stravu o určité přípravky.

Jakmile ale hranice překročí 25 % případů, tedy každý čtvrtý styk či častěji, je to důvod k návštěvě lékaře.

 

Typy poruch erekce

Existují tři základní typy poruch erekce, které vás mohou potkat. Tou první je omezení schopnosti erekce jako takové. V praxi to znamená, že jste v situaci, ve které byste měli cítit postavení, ale to se z nějakého důvodu nedostaví. Někteří muži tento problém zaměňují s nutností delší předehry, ale to se za nežádoucí nepovažuje.

S přibývajícím věkem se mění vaše vzrušivost, takže je zcela běžné, že vám může dosažení erekce trvat delší dobu. Dokud jí dosáhnete v požadované kvalitě a udržíte po celou dobu styku, nejedná se o poruchu, ale o snížení citlivosti.

Druhým typem poruchy je nedostatečné ztopoření penisu. Při tomto typu rovněž cítíte vzrušení, ale váš penis není dostatečně tvrdý. To může mít více příčin rozdílné závažnosti. Více vám napoví níže uvedené stupně.

Třetím typem poruchy jsou potíže s udržením erekce. V tomto případě ztopoření sice dosáhnete, ale ještě během styku začnete cítit opadávání, které může vyústit až v nutnost styk přerušit. Porucha postihuje především mladší muže a je spojená se stresem či psychickým vytížením. Rovněž se také může objevit jako důsledek fyzické únavy, například tehdy, pokud jste měli daný den již několik styků.

ČTĚTE TAKÉ: Jakou šanci na pevnou erekci mají diabetici? 

 

Stupně poruch erekce podle závažnosti

Lékaři rozlišují pět základních stupňů erekce. Podle nich lze poté určit závažnost stavu. Během života každého muže se mohou všechny vystřídat, proto při odhadu přemýšlejte, který ze stupňů se u vás v posledních šesti měsících vyskytoval nejčastěji.

Stupeň 1

V prvním stupni muž erekce prakticky nedosahuje. Při vzrušení se jeho penis pouze mírně zvětší, ale není pevný. Pokud se u vás tento stav dlouhodobě vyskytuje, měli byste bezodkladně navštívit lékaře.

Stupeň 2

Váš penis je pevný, ale ne dostatečně pro průnik. Cítíte vzrušení, ale váš penis jako kdyby neposlouchal a nechtěl dostatečně ztvrdnout. Pokud cítíte, že se vaše postavení stále mírně zhoršuje, je na místě opět navštívit lékaře.

Stupeň 3

Penis je dostatečně tvrdý pro průnik, ale není úplně tvrdý. Tohoto stavu si ani nemusíte příliš všimnout, ale partnerka jej pocítí. Zpravidla jde o důsledek pracovního vytížení, popřípadě jednoduše menšího vzrušení po letech vztahu.

Stupeň 4

Penis je úplně tvrdý, vše je v pořádku.

Stupeň 5

Penis je velmi tvrdý a bolestivý. Zde se jedná o jiný problém, tzv. priapismus. Pakliže erekce nemůže povolit, musíte vyhledat lékaře.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobně o priapismu – dlouhodobé bolestivé erekci. 

Psychické příčiny poruch erekce

Je na čase zjistit, co tyto problémy způsobuje a jak si případně můžete pomoci. Nejdříve se zaměříme na psychické příčiny, které postihují především muže pod 50 let, případně muže, kteří si naleznou novou partnerku.

Jednou z nejčastějších psychických příčin je nejistota či strach ze selhání zejména na začátku sexuálního života či s novou partnerkou. V tomto případě může nečekaně dojít k prakticky všem poruchám, od úplné absence erekce, až po její opadnutí v průběhu styku. Mužům je taková situace velmi nepříjemná, jsou ve stresu a cítí selhání. Paradoxně tyto pocity znovu vytvářejí možnost dalšího selhání a vzniká začarovaný kruh.

Během strachu a stresu se totiž tělo připravuje na případný rychlý únik. Při zkoumání těchto stavů pomocí termokamery se zjistilo, že se velmi zahřívá centrum oběhové soustavy, aby bylo srdce připravené pumpovat krev do končetin. V mozku se pak aktivují centra pro zostření vnímání, ale nikoli pro vzrušení. Penis je proto ve svém boji osamocen. Můžete se vydráždit, ale bez správného prokrvení vám znovu brzy erekce opadne.

 

Fyzické příčiny poruch erekce

Ne nadarmo se říká, že erekce je barometrem mužského zdraví. Pakliže je vám nad okolo 50 či nad tento věk a začínáte trpět erektilní dysfunkcí, měli byste vyhledat lékaře. Porucha bývá v tomto věku ukazatelem jiné závažnější choroby, zejména cévní, hormonální či diabetické.

K rizikovým faktorům patří kornatění cév, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, obezita, kouření či nadměrná konzumace alkoholu.

V těchto případech mohou nicméně problémy s erekcí přetrvávat i po zahájení léčby kvůli psychické fixaci.

Jinou příčinou poruchy erekce může být přímo porucha, abnormalita či nemoc genitálu. Zatímco abnormalita je vrozená a vy o ní pravděpodobně již delší dobu víte, poruchu si můžete přivodit v podstatě nevědomky například dlouhým nošením erekčního kroužku.

Pakliže dojde k porušení topořivých tělísek, je možné, že již nikdy erekce nedosáhnete. Podobně i úraz penisu či jeho operace může vést ke stejnému výsledku, stejně jako dlouho přecházená nemoc. V těchto případech je ztráta zpravidla trvalá. K ovlivnění erekce může dojít i vlivem onemocnění nervové soustavy či vlivem poranění mozku a míchy.

Kvalitu erekce rovněž ovlivňují hormony. Zejména testosteron, mužský pohlavní hormon, dále prolaktin či hormony štítné žlázy. Kolísáním jejich hladiny se může erektilní dysfunkce objevit, ale dodáním potřebných látek se opět bez problémů obnoví. Účinek testosteronu na erekci lze pozorovat každé jaro, kdy se vlivem prodloužení slunečního svitu zvyšuje v mužích po zimě jeho hladina, takže jsme více v náladě.

 

Vyšetření pevnosti erekce – některé zvládnete i doma

Pásková zkouška, anglicky snap-gauge zkoumá noční erekce. Před spaním si kolem penisu připevníte papírové proužky. Pokud se přes noc některé přetrhnou díky erekci, jde o příčiny problémů psychického původu, které vás během noci netíží.

Index penis-paže je zase srovnávání tlaku krve v těle penisu a tlaku krve snímaného na paži. Rozdíly mezi tlaky určí, zda je dostatečné krevní zásobení penisu. Dynamická infúzní kavernózometrie a kavernózografie – DICC, je podání léku vyvolávajícího erekce. Pak se měří index penis-paže, krevní kapacita penisu, ultrazvukové vyšetření tepen penisu a rentgenový snímek penisu ve ztopořeném stavu. Zejména po úraze nebo v podezření impotence cévního původu.

 

Musím jít s erekcí k lékaři?Problém s erekcí - mám jít k lékaři?

Odpověď na tuto otázku je velmi individuální a závisí na tom, jak se celkově cítíte. Co se spojením s erekcí týče, napoví vám četnost výskytu.

Ojedinělý problém

Vyznačuje se tím, že dokážete poměrně přesně říci, kdy k poruše erekce dochází. Například když přijdete domů unavení z práce, když chcete mít s novou přítelkyní poprvé styk apod. Pokud máte problém pouze v jedné konkrétní situaci a v ostatních nikoli, jedná se o psychickou či emocionální příčinu.

Příležitostný problém

Čas od času pocítíte erektilní dysfunkci, zejména jste-li ve stresu, pod vlivem alkoholu či bezprostředně po bujarém večírku, popřípadě se chystáte zkoušet styk na nezvyklém místě či objevovat novou praktiku. Zde lze opět vysledovat příčinu ve formě konkrétního spouštěče. Zejména muži, kteří se potýkají s nadměrnou konzumací alkoholu, mají s erekcí potíže.

Stupňující se problém

Cítíte, že se vaše erekce stává zvolna stále méně kvalitní. Váš penis již přestává být úplně tvrdý, popřípadě pomalu přecházíte do dalších stádií. V takovém případě s návštěvou lékaře neotálejte, pravděpodobně se jedná o přímý důsledek některého ze závažných onemocnění, které je třeba léčit. Jakmile budete mít onemocnění pod kontrolou, sami se znovu vrátíte k plnohodnotnému sexuálnímu životu.

DÁLE ČTĚTE: Jak se léčí erektilní dysfunkce? 

Jak funguje erekce u mužů?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze