Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Zvětšená prostata – příznaky, vyšetření a léčba (1. ČÁST)

1/52/53/54/55/5 (4 hlasů, průměr: 4,25 z 5)
Loading...

Věková hranice 35 let. Možná jste ji už překročili a možná vás teprve čeká. Každopádně tohle číslo je nejen z hlediska prostaty klíčové. Muž v tomto věku už většinou dobře ví, co chce od života. Často je pyšným otcem a hlavou rodiny. Život si užívá na plno a realizuje nové nápady. Dokud je zdravý je vše v pohodě. Někdy to ale tak růžové nemá.

normální a zvětšená prostata

Zvětšená prostata bolí a blokuje močové cesty

 

Prvotní příznaky zvětšené prostaty

Faktem je, že toto období přináší i méně příjemný životní aspekt a tím je start pozvolného zvětšování prostaty. Právě v 35 letech statisticky vystrkuje tento neduh první drápky.

Najednou si uvědomujete, že chodíte častěji na toaletu. V noci se stává záchod vaší pravidelnou zastávkou. Během dne často řešíte ten samý problém. Nutkání na toaletu vás vyrušuje nehledě na to, že jste zrovna na pracovním mítinku, v autě nebo veřejné dopravě. Tělu těžko poručit.

“Vždy je lepší dojít si včas. Specialisté se shodují, že je to hlavně odkládání malé potřeby, co přivádí muže do urologické ordinace i v mladém věku. Nezadržujte moč a pokud to jde, na chvilku se omluvte.“

Častá nutkavá potřeba je prvním varovným signálem. Onemocnění nabírá obrátky a přichází bolestivé močení. Zpočátku je bolest nenápadná. Většina mužů v této fázi nutně ještě nevyhledává doktora a spíše doufá, že se problém vyřeší sám. K tomu ale bohužel většinou nedojde. Problémy naopak naberou na intenzitě. Možná až do takové míry, že návštěva toalety bude spíše noční můrou.

Zvětšená prostata přináší další komplikace. Jednou z nich je částečná ztráta kontroly nad prouděním moče. Jde o to, že si dojdete na toaletu, vykonáte potřebu a pokračujte ve své činnosti. Po chvíli pozorujete, že máte mokré spodní prádlo. Proč?

Jednoduše zvětšená prostata snižuje průtok močové trubice. A nemusí dojít k úplnému vyprázdnění močového měchýře. Tím pádem zbytek moči zůstává v močovém ústrojí. Přestože máte pocit, že jste se vymočili dokonale. Zbytek vyjde ven, když se vám to nejméně hodí.

Pokročilejší stádium onemocnění je charakteristické bolestí penisu a podbřišku. Tyto nepříjemné vjemy doprovází píchavá bolest a nutkání na močení, přestože měchýř může být i prázdný.

 

Kdy mám s prostatou vyhledat lékaře?

Jste–li na pochybách ohledně svého zdravotního stavu, s návštěvou lékaře neotálejte. Jde o vaše zdraví a to máte jen jedno. Nikdy nevíte, co se může za zdánlivě nenápadnými příznaky skrývat.

Problémům je ideální předcházet. Proto má smysl i preventivní prohlídka. Je jasné, že nikomu se na kontrolu k urologovi dobrovolně nechce. Svou roli hrají stud a obavy. 

Toto chování je zbytečné. Prevence má obzvlášť ve zralejším věku obrovský význam. Onemocnění prostaty má plíživý nástup a projevy jsou minimální. Čím dříve lékař o nemoci ví, tím jsou šance na uzdravení lepší.

ČTĚTE, jak probíhá vyšetření u urologa a co všechno vám bude dělat. 

Preventivně lze lékaře navštívit kdykoliv a v rámci prevence byste za ním měl zajít aspoň 1x za rok. Každopádně neváhejte s návštěvou při těchto příznacích:

Kromě zvětšené prostaty je návštěva specialisty na místě i při podezření na pohlavní chorobu. Příznaky se liší v závislosti na typu.

Zapátrali jsme na odborných stránkách venerologie.cz a zjistili informace o nejčastějších pohlavních nemocech v ČR.

 

Kapavka

Kapavka je čtvrtou nejrozšířenější pohlavně přenosnou chorobou na světě. Přenos je možný nejen pohlavním stykem, ale také dotykem s věcmi postiženého (ručník, oblečení). V některých případech se může infekce šířit do celého organismu a způsobit další škody. Postihuje muže i ženy především v rozmezí mezi 15 až 34 lety.

VÍTE, ŽE při nakažení pohlavně přenosnou chorobou je povinnost lékaře hlásit váš případ na krajskou hygienickou stanici?

 

Syfilis

Celosvětově rozšířené infekční onemocnění postihující kůži, oběhový systém, svalový a kosterní aparát i centrální nervový systém. Bakterie se přenáší pohlavním stykem. Nejvíce ohroženi jsou promiskuitní lidé, drogově závislí, homosexuálové, lidé souložící bez ochrany a lidé spojováni s prostitucí. Bez včasné diagnózy může syfilis končit smrtí.

 

Chlamydie

Tato infekce je v současnosti jednou z nejvíce rozšířených sexuálně přenosných chorob. Přenáší se pohlavním, análním i orálním stykem.

Zhruba u 50 % nakažených mužů se nemoc neprojevuje. U ostatních zhruba po 3 týdnech od rizikového styku dojde k zánětu močové trubice. Doprovází jej typické pálení a řezání při močení. Někdy také výtok.

Diagnostikovat tuto bakterii lze ze vzorku moči. Léčba probíhá pomocí antibiotik. Nejčastěji po dobu 7 dní.

POZOR: Pacienti s jednou chorobou jsou náchylní k dalším. Typicky doprovází chlamydie také kapavka.

Další pohlavní choroby rozebírá detailněji tento článek. Obrázky vás přinutí vzít si příště kondom.

V další části článku se dozvíte, jaké nemoci na prostatu číhají.

 

Nejčastější onemocnění prostaty

Benigní hyperplázie prostaty – zvětšená prostata

Tento termín vyjadřuje nezhoubné zvětšení prostaty (při zhoubném zvětšení jde o rakovinu). Zvětšení vzniká, když se buňky ve středu prostaty začnou množit. Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici a měchýř. Tím pádem vznikají obtíže při močení.

Příčina zbytnění leží v mužském pohlavním hormonu. Testosteron má pro muže mnoho přínosů. Jeho derivát didhydrotestosteron může naopak škodit. Jeho vlivem prostata roste do nepřirozených rozměrů.

VÍTE, ŽE zbytnělá prostata je jedním z nejčastějších problémů na urologických odděleních?

Zvětšená prostata a její příznaky

Zvětšenou prostatu doprovázejí typické příznaky a mohou být i zaměněny za příznaky zánětů a infekcí močových cest:

 • Bolest a pálení při močení
 • Bolesti v břiše, podbřišku a zádech
 • Obtížné močení
 • Noční návštěva toalety více jak 2krát
 • Nepohodlí mezi šourkem a konečníkem
 • Nepohodlná nebo bolestivá ejakulace

 

Zánět prostaty

Zánět předstojné žlázy (prostatitida) nastane, když se nezvaný virus nebo bakterie dostane do prostaty. Může sem projít přes močovou trubicí, krevní řečiště, nebo lymfatický systém.

Přirozená reakce těla na infekci je zánět. Ten ale nemusí být patrný na první pohled. Žádná bolest ani řezání.

Odhalí ho třeba až přítomnost stopového množství krve v moči, nebo zkušené oko specialisty. Ten rozezná zánět dle výsledků z laboratoře, nebo při rektálním vyšetření (skleněná zkumavka zavedená do konečníku).

Prostatitida – akutní a chronická

Zánět může mít podobu akutní (prudký nástup), nebo chronickou (zdlouhavou).

Akutní zánět nastupuje rychle a průběh je dramatický. Při prudkých projevech je na místě rychlá cesta na urologickou ambulanci.

Chronický zánět nemá tak rychlý nástup. Působí dlouhodobě. Příznaky zvolna přicházejí a opět odeznívají.

 

Vyšetření prostaty

K jednoznačnému závěru o stavu a kondici dojde urolog po řádném vyšetření. Hodně mužů má z vyšetření urologem panický strach. Zbytečně. Jde především o jejich zdraví.

Hmatové vyšetření

Tohle je nejméně populární část celého vyšetření. Žádný chlap nemá dobrý pocit, když ho má osahat jiný chlap. Ale urolog je specialista, který se vám snaží pomoci. Vyšetření není bolestivé. Navíc vaše jistota za tu chvíli nepohodlí rozhodně stojí.

Lékař začne prohlídku pohmatem břicha. Zjistí tak stav orgánů močového ústrojí. Stejným způsobem prověří i penis a varlata. Tak zjistí, že na nich nejsou žádné nepřirozené novotvary.

Vyšetření přes konečník je velmi důležitou součástí. I když není úplně příjemné, rozhodně se vyplatí. Pomocí speciálního nástroje lékař vidí přímo na prostatu a může posoudit její stav.

K tomuto druhu vyšetření potřebuje urolog váš souhlas. Bez něj nemůže pokračovat. Je to tedy na vás. Vyšetření každopádně doporučuji.

Další vyšetření prostaty je možné pomocí ultrazvuku, nebo rentgenu. Ideální je kombinace několika diagnostik pro co nepřesnější výsledek.

VIDEO: Hmatové vyšetření prostaty

Biopsie prostaty

K tomuto kroku urolog přistupuje, aby zjistil, zda je zvětšení prostaty zhoubné (rakovina prostaty), nebo nezhoubné (benigní hyperplazie).

Zákrok spočívá v odběru tkáně prostaty speciální jehličkou. Ta rychle vystřelí a vrátí se s odebranou vzorkou. Tím pádem je zákrok relativně pohodlný. Komfort lze ještě navýšit anestetiky. Ty jsou buď lokální, v podobě čípků a některá pracoviště zavedla dokonce rajský plyn i celkovou anestezii.

Odběr tkáně je prováděn buď přes hráz, nebo zavedením pistole s ultrazvukem do konečníku a následným odběrem. Většina mužů popisuje odběry jako menší štípnutí. Někteří absolvují i bez anestetik. Na tišící prostředek máte rozhodně nárok, pokud je vám odběr nepříjemný.

K urologovi se lze dostat přes svého obvodního lékaře, nebo přímo. Hlavně nechte ostych doma. Uvědomte si, že urolog prohlíží desítky pacientů denně. Rozhodně nebude vaše tělo nijak hodnotit.  Je tu proto, aby vyřešil váš problém. Je to odborník a hlavně muž, který chápe vaše obavy.

KLIKNĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Jaký je rozdíl mezi zvětšenou prostatou, rakovinou prostaty a jak tyto nemoci rozlišit

 

VIDEO: Význam biopsie prostaty – odběru vzorek pro detailní vyšetření a rozbor

 

Chirurgické řešení prostaty

Někdy je třeba přistoupit k operační léčbě. Hlavně v případě těžkých příznaků, na které jsou léky krátké. Mezi těžké příznaky lze zařadit:

 • Opakované zástavy močení
 • Opakované krvácení do moči
 • Městnání moče v ledvinách
 • V močovém měchýři zůstává moč

Ideální operace by měla zlepšit průtok na normální hodnoty a zmírnit příznaky. Výkon by měl být co nejméně invazivní a člověk by měl být schopen brzkého návratu do běžného života.

Starší operativní směry zahrnují odstranění části prostaty přes močovou trubici, naříznutí hrdla močového měchýře přes močovou trubici a otevřenou operaci prostaty.

Otevřená operace probíhá pomocí řezu. Nejčastěji dolní poloviny břicha. Tato metoda je nejstarší a nejinvazivnější. Proto se nehodí pro rizikovější pacienty. Po operaci je třeba dlouhá následná péče a sledování.

Šetrná operace zvětšené prostaty

V současnosti jsou k dispozici mnohem šetrnější operace. Jejich účinnost je srovnatelná s předešlými metodami a dopad na tělo je mnohem menší. Doba hospitalizace je také mnohem kratší. Medicína u nás nyní používá dva typy laserů:

 • YAG Laser – umí operovat měkké tkáně i rozbíjet močové kameny. Umí odstranit část prostaty nebo i celou.
 • Green Light Laser – zelený laser, vaporizace prostaty. Doslova její vypaření.

vimax facebook

 

VIDEO: „Vypaření“ prostaty v přímém přenosu díky zelenému laseru.

 

DALŠÍ ČLÁNKY O PROBLÉMECH S PROSTATOU

SEZNAM ČASTÝCH ONEMOCNĚNÍ PROSTATY
ZVĚTŠENÁ PROSTATA - JAKÁ JE LÉČBA?
PŘESNÝ PRŮBĚH VYŠETŘENÍ PROSTATY
SOUVIS MEZI PROSTATOU A SÍLOU EREKCE
PROSTATEKTOMIE – ODŘEZÁNÍ PROSTATY
SAMOVYŠETŘENÍ PROSTATY JE NEPŘESNÉ

 

Zvětšená prostata - léčba léky na předpis a doplňky (2. ČÁST)
5 příčin bolesti penisu při erekci
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR