Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Zvětšená prostata – léčba léky na předpis a doplňky (2. ČÁST)

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

V minulé části jsme psali o nemocích a problémech s prostatou, které hrozí hlavně mužům po 35-40 roku. Vysvětlili jsme si invazivní metody léčby, které se ale používají v těžších stadiích nemocí.

Prostatu lze léčit i pomocí léků. K léčbě se často přidává i preventivní a doplňkové užívání doplňků, které napomáhají kondici prostaty. Podívejte se, které to jsou.

 

Léky na prostatu

Při léčbě prostaty je třeba mít na paměti, že jde o běh na dlouho trať. Někdy dokonce celoživotní. Léky vždy mají vedlejší účinky. Tím pádem je dobré dát na pomyslnou misku vah velikost problémů s močením a na druhou případné následky braní léků.

Jak zmiňuje web České urologické společnosti, platí, že léky jsou určeny pro všechny muže trpící mírnými až středními obtížemi s močením. Léčba léky není vhodná pro ty, kterým zvětšená prostata způsobila:

V tomto případě je nutné řešit celou situaci včasným operačním zákrokem.

 

VIDEO: Jak probíhá robotická operace prostaty?

 

Velmi účinný lék na prostatu

V současné době jsou na zvětšenou prostatu nejvíce používané alfablokátory s vlivem na uvolnění hladkého svalstva prostaty a močového měchýře. U mužů s hyperplazií tvoří buňky hladkého svalstva podstatnou část jejich prostaty. Alfablokátory se navazují na receptory těchto buněk a zabrání tak svalu v napětí. Tím pádem může moč snáze protékat do močové trubice.

Nevýhodou této medikace je fakt, že hladké svalstvo uvolňuje i jinde v těle – především v cévách. Zde může uvolňování hladkého svalstva způsobit pokles tlaku. Na místě je tedy zvýšená opatrnost. Především pozor na další léky určené k regulaci tlaku.

Uvolnění hladkého svalstva může také způsobit retrográdní ejakulaci. Tedy situaci, kdy sperma neputuje ven z penisu, ale zpátky do močového měchýře.

Vedlejší účinky alfablokátorů po vysazení ustoupí. Potíže s močením se ale vrátí.

 

Doplňkové léky na prostatu

Růst velikosti prostaty souvisí s činností hormonu dihydrotestosteronu. Ten vzniká přeměnou z testosteronu. Právě této přeměně dokáže účinně zabránit inhibitor 5-alfa-redkuktázy. Prostata pak není stimulována k růstu a dochází ke jejímu zmenšování.

Předstojná žláza ubývá výrazně v prvních 6 měsících léčby, pak už dochází jen k nepatrnému zmenšení. Tato léčba je vhodná především u větších prostat, kde jsou vidět lepší výsledky. Velikost prostaty lze stanovit na ultrazvuku.

Vedlejším efektem léků je pokles sexuálního apetitu, problémy s erekcí a ejakulací. Léčba reduktázou je často kombinována s alfablokátory a také léky na syndrom dráždivého měchýře.

 

VIDEO: Ukázka použití alfablokátorů, stenu a operace prostaty skrze močovou trubici.

Tyto léky jsou dlouhodobě užívány s vysokou úspěšností. Jejich účinek na problémy se zvětšenou prostatou a močením v praxi opravdu funguje. Účinek je dokonce srovnáván s alfablokátory. Tyto přípravky totiž dokáží uvolnit svalové napětí prostaty, hrdla měchýře a zlepšit průtok cév pánevního dna.

Nežádoucí účinky nejsou časté. Nejběžnější jsou bolesti svalů a návaly horka. Proti hraje hlavně vysoká cena každodenního užívání.

 

Seznam léků na prostatu

Zde vám přinášíme seznam některých dostupných léků na předpis a volně prodejné. U každého léku je uvedena účinná látka.

Léky na prostatu na předpis

  • Tanyz – tamsulosin (alfablokátor)
  • Finpros – finasteridum (inhibitor alfa reduktázy)
  • Kamiren – doxazosini mesilas

 

Léky na prostatu bez předpisu

Bližší informace o užívání a nežádoucích účincích vám poskytne lékárník. Nenakupujte tyto doplňky a léky bez konzultace!

léky na prostatu

Léky mají svá specifika. Pro předpis si zajděte k lékaři

 

Přírodní doplňky pro prokrvení a zlepšení kondice zvětšené prostaty

Doplňková podpora kondice na základě přírodních produktů je velmi populární. Snadno dostupné a v povědomí široké veřejnosti. Nelze je hodnotit všechny stejně, protože složení je velmi odlišné. Nejčastějšími přísadami jsou:

  • kořen kopřivy
  • dýňové semeno
  • žitný pyl
  • brusinky

Některé výzkumy již potvrdily mírný protizánětlivý efekt, ovlivnění tvorby dihydrotestosteronu i potlačení růstových faktorů.

Účinnost jednotlivých preparátů závisí na kvalitě surovin, pěstování a extrakci účinných látek. Ne všechny výrobky budou stejně dobré. Lze je hlavně doporučit mužům s mírnými obtížemi.

Vždy je také vhodné léčbu konzultovat s lékařem. Tyto přípravky svádí k tomu odsunout odborníky na druhou kolej a řešit vše na vlastní pěst. Není to dobře. Vždy je lepší vědět na čem jste a zda vám nehrozí nějaké vážnější riziko.

KLIKNĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Jaký je rozdíl mezi zvětšenou prostatou, rakovinou prostaty a jak tyto nemoci rozlišit

 

Prostata – často kladené dotazy

Mohu mít prostatu zvětšenou i před 30. rokem?

Ano, je to možné. Pokud déle zlobí, nechte se vyšetřit.

Je zánět prostaty totéž, co zvětšení?

Ne. Zápal dokáže prostatu zvětšit, ale chronické zvětšení má jiné příčiny.

Jaká je prevence proti zvětšení prostaty?

Zdravý životní styl, dostatek sexuální aktivity, posilování svalů pánevního dna. Konzumovat méně bílkovin. Zvýšit příjem ovoce a zeleniny.

Klikněte na podrobný seznam preventivních technik před onemocněním prostaty.

Jak je to s inkontinencí (únikem moči) po operaci prostaty?

Poměrně častá je po operaci nádoru. Méně pak po operaci zvětšené prostaty. K významnému ústupu dochází 6-12 měsíců po operaci. Fyzioterapie hraje také výraznou úlohu při zlepšení.

Jak probíhá test na rakovinu prostaty?

Po odběru v laboratoři zkoumají přítomnost PSA antigenu v krvi. V případě jeho výskytu následuje biopsie. Ta podezření potvrdí, nebo vyvrátí.

Je rakovina prostaty dědičná?

Bohužel ano.

Je masáž prostaty dobrou prevencí proti zvětšení?

Rozhodně ano. Klikněte a naučte se jednoduchou masáž prostaty pro prokrvení. 

vimax facebook

 

DALŠÍ ČLÁNKY O PROBLÉMECH S PROSTATOU

SEZNAM ČASTÝCH ONEMOCNĚNÍ PROSTATY
ZVĚTŠENÁ PROSTATA - JAKÁ JE LÉČBA?
PŘESNÝ PRŮBĚH VYŠETŘENÍ PROSTATY
SOUVIS MEZI PROSTATOU A SÍLOU EREKCE
PROSTATEKTOMIE – ODŘEZÁNÍ PROSTATY
SAMOVYŠETŘENÍ PROSTATY JE NEPŘESNÉ

 

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) - levná přírodní náhrada VIAGRY
Zvětšená prostata - příznaky, vyšetření a léčba (1. ČÁST)
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR