Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Ledvinové kameny – komu hrozí, jak vznikají a jak se odstraňují?

1/52/53/54/55/5 (7 hlasů, průměr: 3,71 z 5)
Loading...

Ledvinové nebo též močové kameny jsou typem onemocnění, při kterém se někde v močových cestách objeví větší i menší kamínky. Latinsky se toto onemocnění nazývá ureterolitiáza a postihuje jak ženy, tak i muže. Častěji se s ním ovšem setkávají muži.

Nejčastěji jsou močovými kameny postižení lidé mezi 30. a 50. rokem života. V tomto článku vám popíši nejen to, jak toto onemocnění vzniká, jak se léčí, nebo jak se mu můžete vyhnout, ale také to, zda má nějaký vliv na erekci a váš sexuální život.

ledvinové kameny

Kameny měří od desetin milimetra až po centimetry. Čím větší kámen, tím větší bolest.

 

Co jsou ledvinové kameny?

Ledvinové či močové kameny si představte jako skutečné malé kamínky ve vaší močové soustavě. Jedná se o pevné krystalické shluky, které vznikají nejčastěji v ledvinách z minerálů rozpuštěných v moči.

V průměru mohou mít pár milimetrů, ale našly se i extrémní exempláře měřící i několik centimetrů. Ty jsou ovšem velice vzácné. Celkově není toto onemocnění zcela běžnou záležitostí. Každý člověk má zhruba jen 5% až 10% šanci, že se u něj ledvinové či močové kameny objeví.

Urolog MUDr. Aleš Petřík, Ph.D. z Všeobecné fakultní nemocnice Praha a z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice, upřesňuje:

Urolitiáza postihuje všechny věkové skupiny včetně malých dětí. Nejčastěji se vyskytuje mezi 20 až 40 lety a nad 60 let věku. Častější je u mužů než u žen.

Někdy si jich vůbec nevšimnete, jindy vás na jejich přítomnost upozorní nepříjemná bolest. Nejedná se ale naštěstí o onemocnění, na které by lidé umírali.

Geodet Emil Ludvík vzpomíná na chvíle, kdy ho nemoc zaskočila:

Po návratu z práce mě začalo bolet v podbřišku. V motolské nemocnici pak zjistili, že mám kámen pod ledvinou.

 

Vznik ledvinových kamenů

Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách. Nejobvyklejší jsou kameny v močovém měchýři složené ze šťavelanu vápníku, dále také z kyseliny močové, cysteinu a fosfátů.

MUDr. Michaela Štěpánková z Lékařského domu Praha uvádí, že ledvinové kameny mohou být různého původu:

Nejčastěji jsou kameny v močovém měchýři oxalátového původu spolu s vápníkem, (oxaláty jsou známé šťavelany obsažené v některých potravinách jako špenát, reveň, některá zelenina).

Někdy jsou kameny v močových cestách z fosforečnanu vápenatého, z kyseliny močové (urátové kameny vznikají ze stravy jako je čokoláda, jogurty, zelí, z mladého masa, kávy, čaje, alkoholu), dále xantinové, cystinové… Nejčastěji se jedná o kameny smíšeného obsahu.

Tyto minerály následně v močovém ústrojí vykrystalizují na kamínek. Někdy si dokáže tělo poradit samo a kamínek samovolně vyloučí, ale někdy zde zůstane a může začít páchat neplechu.

 

Nejčastější příčiny vzniku močových kamenů – ureterolitiázy

Ledvinové kameny ani močové kameny nevznikají samovolně. Dochází k nim pouze spojením nevhodné stravy bohaté na minerální soli a špatného vylučování látky z těla. Pokud se k tomu navíc ještě připojí stres, nedostatečný pitný režim, práce v horku, nezdravý životní styl nebo málo pohybu, máte zaděláno na problém.

MUDr. Aleš Petřík, Ph.D., urolog z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice a Urologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha, vysvětluje:

Ledvinové kameny se vytvářejí ve chvíli, kdy minerály a další kamenotvorné látky v moči dosáhnou nerovnováhy nebo vyšší koncentrace a krystalizují. Většina krystalů je drobná a odchází močí bez problémů z těla ven.

Za nepříznivých podmínek se však z krystalů vytvoří velké kameny, které mohou blokovat močové cesty, protože jimi prostě neprojdou. Následkem bývá silná bolest a je nezbytné lékařské ošetření.

 

Tradiční příčiny vzniku kamenů: 

  • strava bohatá na minerální soli,
  • špatné vylučování minerálních solí z těla,
  • stres,
  • nedostatečný pitný režim,
  • práce v horku,
  • nízký příjem kyseliny citronové,
  • nezdravý životní styl,
  • málo pohybu.

Nejčastěji proto trápí ledvinové a močové kameny úředníky či osoby, které mají sedavé zaměstnání. Právě takoví lidé totiž často pracují ve vysokém stresu, nemají dostatek pohybu, málo pijí a jí často rychlá jídla z fast foodů.

MUDr. Aleš Petřík, Ph.D., urolog z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice a Urologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha, upozorňuje:

Na vzniku ledvinových kamenů se může podílet mnoho faktorů, ale rozhodně ne pití minerálních vod. Ty do pitného režimu patří, protože kromě tekutin dodávají tělu i důležité minerální látky, zejména draslík a magnesium, které tvorbě kamenů naopak brání.

Také není pravda, že by tvorbě ledvinových kamenů bránilo pivo. Vzhledem k vysokému přísunu energie, a tím zvýšenému vylučování kyseliny močové v moči, se pití piva nedoporučuje.

močové kameny

Podle „materiálu“ se kameny buď zaoblují, nebo jsou krystalicky ostré a velice bolestivé.

 

Jak se projevují ledvinové či močové kameny?

U někoho se obtíže nemusí objevit žádné. Někdo si jich tedy ani nevšimne. Pokud ovšem močové kameny ucpou močové cesty nebo pokud poraní výstelku močových cest, může se objevit nepříjemná bolest v podbřišku či krev v moči.

Hvězda Modrého kódu a jedna z účastnic nové řady Tvoje tvář má známý hlas Eva Burešová popsala své trápení:

Ledvinová kolika s ledvinovými kameny je bolest, která se dá přiblížit porodu.

 

Typické příznaky močových nebo ledvinových kamenů:

  • velmi silná bolest v boku,
  • bolest vystřelující do třísla,
  • kolikovitá bolest,
  • bolest v podbřišku,
  • bolest v bederní části zad,
  • zvracení,
  • pocení,
  • neklid,
  • krev v moči.

 

S čím si můžete ledvinové či močové kameny nejčastěji splést?

Podle tradičních příznaků ledvinových kamenů si je můžete splést například se zánětem slepého střeva, se zánětem močového měchýře, se žaludečním vředem či se zánětem ledvin. Rozhodně ale na nic nečekejte a raději co nejdříve navštivte svého lékaře. Jen ten totiž může určit pravou diagnózu vašich problémů.

Pokud byste příznaky a problémy neřešili, mohlo by dojít ke zhoršení funkcí vašich ledvin až dokonce k jejich vážnému poškození. Ideálně byste proto měli navštívit lékaře ihned, jakmile pocítíte dlouhodobé, byť nijak výrazné potíže, kupříkladu s močením nebo s pobolíváním v bedrech.

MUDr. Bronislava Chlebovcová z Lékařského domu Praha uvádí:

Nejčastěji je prvním příznakem ledvinová kolika, prudká bolest v bedrech, která přinutí pacienta vyhledat lékařskou pomoc.

 

Vyšetření ledvinových kamenů

Jakmile navštívíte svého lékaře, nejprve se vás samozřejmě zeptá na vaše problémy. Vše mu do detailu popíšete. Lékař vás vyslechne a pak vás fyzicky vyšetří. Prohmátne vám břicho a bederní krajinu.

Dále se provádí vyšetření moči, kdy buď do ordinace přinesete svou ranní moč, anebo přímo u lékaře se vyčůráte do kelímku. Moč se vyšetří po vizuální stránce, zda se v ní nenachází krev, a také po stránce pH. A v neposlední řadě dojde k odběru a vyšetření krve.

Pokud by byly nálezy pozitivní a poukazovaly by na zánět ve vašich močových cestách, provede lékař poslední vyšetření, a to některou ze zobrazovacích metod, tedy ultrazvuk (sonografie), rentgen či CT (výpočetní tomografii). Díky těmto vyšetřením bude mít jasnou představu o tom, co se ve vašem těle děje a může případně přejít k léčbě ledvinových kamenů.

MUDr. Leoš Handrejch doplňuje:

Je poměrně časté, že se při ledvinové kolice nenalezne kámen, ale pouze určitá drť, která ucpe močovod. Poté se močovod pročistí i za pomoci zavedení stentu a kámen se tak nemusí vyndavat nebo drtit.

Pokud se koliky opakují bez nálezu kamene, doporučuji metabolické vyšetření moči v urologické ambulanci a dále pravidelné kontroly na urologické ambulanci. V určitých případech se dá preventivně zasáhnout dietními ev. medikamentozními opatřeními proti výskytu ledvinové koliky. Pacient však musí dodržovat doporučené dietní postupy.

Plánujete zajít na vyšetření k urologovi? Jak takové vyšetření u urologa probíhá? Nemá cenu riskovat vlastní zdraví jen kvůli studu nebo strachu. Je to chvíle, která dokáže muži doslova zachránit život. Více se dočtete v článku Jak probíhá vyšetření u urologa? Není se čeho bát.

 

Léčba ledvinových kamenů

První pomocí v léčbě ledvinových kamenů jsou léky proti bolesti. Dále vám lékař může předepsat léky uvolňující hladkou svalovinu v močovodech, tzv. spasmolytika, a v neposlední řadě je důležitý dostatek tekutin.

Předseda České urologické společnosti Marek Babjuk říká:

Ještě před dvaceti lety jsme pacientovi v takovém případě mohli nabídnout pouze otevřenou operaci. Dnes máme k dispozici mnohem šetrnější metody.

Že se vám to zdá málo? Až 80 % všech kamenů se z těla vyloučí samo do 72 hodin od koliky. Není tedy nutné do těla cpát nějaké prášky nebo do tohoto procesu nějak zasahovat.

MUDr. Michaela Štěpánková z Lékařského domu Praha vysvětluje:

Léčba může být konzervativní, tedy pacient musí hodně pít, užívat tzv. spasmolytika, která zklidní bolest a zároveň napomáhají dilataci močových cest, aby kamínek mohl snáze vyjít, k tomu je potřeba také pohyb, někdy zejména při horečce je nutno přidat i antibiotika.

Problém nastává až v případě, kdy jsou ledvinové kameny větší a samy by močovými cestami neprošly. Pak se přistupuje k rozdrcení kamenů rázovou vlnou nebo k jejich chirurgickému vyjmutí. Většinou jsou tyto zákroky bez rizika pro pacienta. Navíc se v dnešní době vybavení lékařů pro tento zákrok výrazně zlepšuje, a tak už pro pacienta takový zákrok nepředstavuje prakticky žádné riziko.

Mluvčí nemocnice Jihlava Monika Zachrlová uvedla k pořízení nového přístroje pro rozdrcení ledvinových kamenů:

Holmiový laser se využívá na drcení kamenů v jihlavské nemocnici vůbec poprvé. Kromě něho ještě lékaři využívají metodu ultrazvuku.

 

VIDEO: Operace ledvinových kamenů

 

 

Jak předcházet ledvinovým kamenům – prevence ureterolitiázy

Pokud jste nikdy ledvinové kameny neměli a chcete jim pouze předcházet, dodržujte dostatečný pitný režim, zdravý životní styl a pravidelný pohyb. Vyhýbejte se příliš slaným jídlům, jako jsou ta z fast foodů.

Nutriční terapeutka z Všeobecné fakultní nemocnice Praha pro zdravé ledviny Miroslava Matějková doporučuje:

Pijte především přírodní vodu bez obsahu cukru a chemických přídatných látek, která by měla tvořit polovinu přijatých tekutin. Do každodenního pitného režimu zařaďte přírodní minerálky, slabě i středně mineralizované vody můžete pít dlouhodobě.

Pitný režim by měl být pestrý, proto střídejte i bylinné čaje, ovocné šťávy, nejvhodnější je 100% pomerančová, a mléko.

 

Praktická lékařka MUDr. Bronislava Chlebovcová z Lékařského domu Praha přidává svůj praktický tip:

Velmi dobrou orientaci v tom, jestli pijete dostatek tekutin, vám poskytuje barva moči. Moč by měla mít čirou nebo slabě žlutou barvu. Pokud je tmavě žlutá až oranžová, je to známka, že je organismus málo zavodněný.

MUDr. Leoš Handrejch upozorňuje na nejčastější mýtus spojený s ledvinovými kameny:

Pití plzeňského piva patří mezi nejrozšířenější mýtus v oboru urologie již několik desítek let. U asi 20 – 30 % pacientů je příčinou ledvinových kamenů příliš kyselá moč a složení kamene z kyseliny močové.

Plzeňské pivo má alkalizující efekt v moči, takže může do určité míry alkalizovat pH moči. Jako urolog ale doporučuji jiné a více účinné alkalizující prostředky k léčbě tohoto typu kamenů /dietní opatření, alkalizační léky/. U jiných urologických onemocnění pití piva neprokázalo žádný léčebný efekt.

Pokud jste již ale někdy ledvinové kameny měli, existuje obrovská pravděpodobnost, že se u vás opět objeví. U pacientů postižených močovými kameny se totiž kámen v močovém měchýři obvykle vyvine více než jedenkrát za život. V takovém případě byste měli celkově překopat svůj životní styl a začít o sebe řádně pečovat.

Přednosta Kliniky nefrologie a Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc. uvádí:

Základním opatřením je žít zdravě. Hýbat se, jíst zdravě, nepít sladké nápoje.

Výrazně omezte příjem živočišných bílkovin a naopak zvyšte příjem vlákniny. Omezte příjem solí a tvrdého alkoholu. Předcházet ledvinovým kamenům vám mohou také nejrůznější bylinky, jako jsou řepíček, přeslička, řebříček obecný, kokoška pastuší tobolka, třezalka či kopřiva. Dopřávejte si proto pravidelně vývary či čaje z těchto bylinek a ledvinové kameny vás trápit nebudou.

Neustále se vám ledvinové nebo močové kameny vrací? MUDr. Michaela Štěpánková z Lékařského domu Praha doporučuje:+

Ve vzácných případech, pokud se ledvinové kameny opakují, je nutné pomyslet na onemocnění příštítných tělísek, která regulují mimo jiné hladinu vápníku a fosfátu v těle. Většinou nezhoubný nádor těchto tělísek se může projevit opakujícími se kolikami a ledvinovými kameny.

 

Sex s ledvinovými kameny – je možný?

A jaký vliv mají ledvinové nebo močové kameny na váš sexuální život? Mohou vůbec nějak ovlivnit vaši erekci nebo plodnost? Doposud zatím nebyl proveden odborný výzkum, který by jednoznačně potvrdil vztah mezi erektilní dysfunkcí či neplodností a močovými kameny.

Je ale jasné, že s bolestí břicha nebo s nepříjemnou kolikou nebudete odvádět žádné úžasné sexuální výkony. Spíše naopak budete ležet v křeči a modlit se, aby to už přestalo. V té chvíli tedy nemůže být o sexu ani řeč.

Naopak výzkumníci z Univerzity v Ankaře objevili revoluční metodu odstraňování ledvinových kamenů. Během studie sledovali 75 pacientů s ledvinovými kameny. Dle požadavků nesměly být jejich ledvinové kameny větší než 6 mm.

Pacienty rozdělili do tří skupin podle metody ošetření: první předepsali sex třikrát až čtyřikrát týdně, druhé 0,4 mg/dl svalového relaxantu Tamsulosinu a třetí standardní léčbu v podobě příjmu tekutin a léků proti bolestem.

Výsledky této studie vás dozajista překvapí – léčba ledvinových kamenů sexem byla dvakrát efektivnější než zbylé metody. Ledvinových kamenů se díky něžným chvilkám s partnerem zbavilo 26 z 31 účastníků (tedy 83,9 %). Navíc pacienti, kteří si dopřávali pravidelnou soulož, vyčistili své ledviny už po 10 dnech. Rozhodně tedy nelze říct, že by vám ledvinové kameny způsobily erektilní dysfunkci.

Pokud vám kameny v močovém ústrojí nezpůsobují žádné potíže ani bolest, pak s nimi klidně můžete vykonávat jakoukoliv sexuální aktivitu bez omezení. Jestliže vám budou ledvinové kameny diagnostikovány a kvůli jejich velikosti bude nutné přistoupit k chirurgickému zákroku, už po pár dnech rekonvalescence se zase můžete vrátit do běžného sexuálního života. V tomto ohledu tedy pro vás nepředstavují ledvinové nebo močové kameny žádnou překážku.

vimax facebook

 

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Jak se projevuje virus HIV a nemoc AIDS a s čím si je můžete lehce splést?
Bolest varlat a všechny pravděpodobné příčiny
Mužská inkontinence - únik moči a jak zastavit soustavné kapání?
Příčiny a léčba svědění penisu, šourku a varlat
Jak přesně probíhá vyšetření u urologa a s čím vším vám dokáže pomoci?
Krev v moči (hematurie) - 8 častých příčin a metody jejich léčby

 

Samovyšetření prostaty není přesné a neprokáže onemocnění. Co dělat?
Trenky nebo slipy aneb které prádlo míň škodí plodnosti a erekci?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR