Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Trenky nebo slipy aneb které prádlo míň škodí plodnosti a erekci?

1/52/53/54/55/5 (6 hlasů, průměr: 4,33 z 5)
Loading...

Černá – bílá, sladké – slané, dobro – zlo, den – noc. Tradiční protiklady, které rozdělují lidstvo už od nepaměti na dvě poloviny. Někdo se přiklání k jednomu, někdo ke druhému. Prakticky ve všech oblastech lidského života byste takové rozpory našli.

Jenže jak je tomu v případě tradičního mužského spodního prádla – trenky vs. slipy? Čemu byste se měl raději vyhnout? V tomto článku jsem se podívala na zoubek mužskému spodnímu prádlu. Co je pro mužské intimní zdraví dle odborníků škodlivější – trenky nebo slipy?

trenky nebo slipy

 

Trenky nebo slipy?

„Sto lidí, sto chutí” říká tradiční lidové rčení. V tomto článku nebudu vůbec řešit váš vkus nebo estetické cítění, který z těchto druhů spodního prádla je podle vás hezčí nebo lepší. Trenky a slipy si zhodnotíme čistě z odborného hlediska a na základě vědeckých zjištění.

Nejprve začnu vlivem trenek a slipů na mužskou erekci. Dále budu pokračovat vztahem trenek a slipů k plodnosti muže a na závěr nezapomenu zmínit spojitost mezi spodním prádlem muže a celkovým zdravím v intimních partiích. Zajímá vás, co představuje pro vaše nádobíčko větší zlo – trenky vs. slipy? Pak nepřestávejte číst.

 

Trenky vs. slipy a erekce

A začneme spojením mužského spodního prádla s erekcí. Podle nejnovějších poznatků nemá na erekci negativní vliv žádný druh spodního prádla. Jinými slovy – noste si, co chcete a přesto vám bude stát jako skála.

Co naopak negativně ovlivňuje erekci, tak je obezita, nezdravý životní styl, nadměrné vystavení stresu, cukrovka, deprese, kouření, alkohol či psychické potíže. To všechno dokáže utlumit nebo zcela potlačit vaši erekci, ale výběr spodního prádla na to nemá absolutně žádný vliv. Zjistěte o problémech s erekcí více v článku Erektilní dysfunkce a terapie pro její léčbu.

 

Trenky vs. slipy a plodnost

Naopak u plodnosti je to už jiný příběh. Na tu může mít nevhodný druh spodního prádla značný vliv. Uvedeme si to ale na pravou míru:

Žádné spodní prádlo nedokáže zajistit, abyste byl zcela neplodný. Tedy jinak řečeno, žádné spodní prádlo vás neudělá sterilního. Ovšem některé kousky dokáží zpomalit či zcela znehodnotit vaše spermie. Jak to?

MĚJTE JISTOTU: Jak se projevuje neplodnost? Jak na sobě muž a žena pozná, že trpí neplodností?

 

Slipy a snížení kvality spermií

Příliš těsné spodní prádlo, které úzce obepíná vaše nádobíčko, jako jsou například pánské slipy nebo pánská tanga, totiž nedává vašim intimním partiím příliš mnoho prostoru. Penis a zejména varlata se vám v takovou chvíli nepřirozeně přehřívají, a tím může dojít ke zpomalení spermií nebo dokonce k jejich odumření.

V takovou chvíli byste samozřejmě měl logicky problémy s oplodněním vaší partnerky.

 

Vědecké studie potvrzující nevhodnost slipů

I když k takovému zjištění nepotřebujete vědecké poznatky, protože sám zřetelně cítíte, že máte v rozkroku mnohem tepleji v úzkých džínách a v těsných slipech, potvrzují to také odborné studie.

S prvními výsledky přišla studie „Mild induced testicular and epididymal hyperthermia alters sperm chromatin integrity in men” v roce 2012. V rámci tohoto výzkumu sledovali vědci skupinu mužů, kteří po dobu déle než 120 dní nosili minimálně 15 hodin denně speciálně zkonstruované spodní prádlo, které zvyšovalo teplotu v jejich rozkroku.

Po ukončení studie provedli kontrolní spermiogram a zjistili, že se snížila nejen pohyblivost a životaschopnost spermií, ale také jejich celkový počet.

O dva roky později se vědci zaměřili na faktory životního stylu a aneuploidii spermií, tedy tvorbu vadných spermií. Odborníci zjistili, že různé faktory životního prostředí a životního stylu mohou v průběhu tvorby spermií ve varlatech narušovat jejich normální funkci a mohou způsobit aneuploidii, tedy tvorbu vadných spermií.

Studie se skládala z 212 zdravých mužů mladších 45 let, kteří navštěvovali kliniky neplodnosti pro diagnostické účely a kteří měli normální koncentraci spermatu. Všichni účastníci poskytli na začátku studie vzorek spermatu.

Výsledky této studie naznačují, že faktory životního stylu jednoznačně souvisí s aneuploidií spermií. Byl nalezen pozitivní vztah například mezi každodenním pitím kávy a nedostatkem chromozomu X nebo Y, stejně jako pití kávy 1-6krát týdně a dalšího chromozomu 18. Ale co nás zajímá nejvíce, a co díky této studii vyšlo najevo, že nošení upnutých slipů snižovalo počet spermií ve varlatech a zároveň vedlo k tvorbě vadných spermií. Tato zjištění jasně ukazují, že změna návyků muže v životním stylu může přispět ke snížení výskytu aneuploidie spermií.

Další odborná studie, která se zabývala tímto tématem s názvem „Are boxer shorts really better? A critical analysis of the role of underwear type in male subfertility” přímo sledovala vliv upnutého spodního prádla na mužskou plodnost. Tento výzkum pracoval se stejným předpokladem jako my, a to, že upnuté spodní prádlo může zvýšit teplotu varlat, a to může mít za následek zastavení spermatogeneze, abnormální parametry spermatu či ve výjimečných případech i sterilitu.

Během studie bylo sledováno celkem 97 mužů, kterým byla průběžně měřena teplota jejich varlat. Muži byli rozděleni na dvě skupiny, jedna nosila upnuté spodní prádlo a druhá volné spodní prádlo. Výsledky prokázaly, že nošení upnutého spodního prádla zvyšuje teplotu varlat, což může mít negativní vliv na mužskou plodnost.

 

Nejnovější studie z roku 2018

Obrovskou vlnu zájmu vyvolala v létě 2018 nejnovější studie publikovaná v žurnálu Human Reproduction provedená týmem působícím v Harvard’s T.H. Chan School of Public Health. I tato studie se zaměřila na naši otázku: „Může mužské spodní prádlo ovlivnit mužskou plodnost?”.

Profesor Lee Smith, který se zabývá výzkumem funkcí varlat na australské University of Newcastle, uvedl pro deník The Guardian:

Jedná se o zajímavou studii, která zdůrazňuje souvislost mezi vyšší teplotou v šourku a zvýšeným rizikem mírného poklesu spermií, nicméně studie samotná popisovala korelaci. Pro jednoznačné určení kauzality bude nutný další výzkum.

Studie sledovala celkem 656 mužů, kteří spolu se svými partnerkami vyhledali pomoc v centru pro léčbu neplodnosti v bostonské Massachusetts General Hospital mezi lety 2000 až 2017. Nejmladšímu z účastníků výzkumu bylo 18 let a nejstaršímu bylo 56 let. Žádný ze sledovaných mužů neprodělal vasektomii, tedy přerušení chámovodů.

Sledovaní muži pak během studie vyplňovali dotazník zaměřený na svůj životní styl, celkovou anamnézu a také faktory, které by mohly ovlivnit jejich plodnost. Zároveň poskytli vzorek spermatu, u kterého byla hodnocena koncentrace ejakulátu, množství spermií i jejich morfologie a pohyblivost.

A jaké jsou výsledky této studie? Opět potvrdila to, co všechny před ní. Příznivci trenýrek ve studii vykazovali o 25 % vyšší koncentraci spermií a o 17 % vyšší celkový počet spermií v ejakulátu než muži, kteří nosí slipy a podobné těsnější spodní prádlo. Současně také tito muži měli o 33 % více pohyblivých spermií ve vzorku ejakulátu.

Lidie Mínguez-Alarcónová, vedoucí vědeckého týmu, pro deník The Independent uvedla:

Výsledky naší studie jsou velmi prakticky použitelné, protože ukazují, že muži mohou zlepšit svou spermatogenezi, pokud změní spodní prádlo, které nosí, a dají přednost trenýrkám.

 

Trenky vs. slipy a plodnost – shrnutí

Z tohoto srovnání tedy odchází jednoznačně jako vítězové trenýrky. Ty by měly dopřávat vašemu nádobíčku dostatečný prostor, a tím pádem by nemělo dojít k jeho přehřátí a tedy ani ke zhoršení kvality vašich spermií.

MUDr. Marek Broul, urolog a sexuolog, který působí na Klinice urologie a robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, vysvětluje:

Varlata obecně potřebují zhruba o čtyři stupně nižší teplotu, než má zbytek těla, aby mohla probíhat spermatogeneze. Pokud jsou například vlivem těsného spodního prádla přitažena blíže k tělu, bude jejich teplota vyšší, což může mít negativní vliv.

Vzhledem k tomu, že cyklus spermatogeneze trvá zhruba 90 dní, měla by být změna patrná po třech měsících nošení volnějšího spodního prádla.

Zároveň ale musím přidat ještě jednu informaci. Pokud se snažíte o zvýšení šancí na zplození potomka a odstraňujete ze svého šatníku veškeré upnuté spodní prádlo, pak byste se měl zaměřit i další aspekty vašeho života, které mohou způsobit přehřívání v intimní oblasti.

Tím mám na mysli horké lázně, sauny, vířivky, horké koupele, pokládání si notebooku na klín apod. To všechno totiž také přehřívá vaše varlata a může při dlouhodobém a častém působení způsobit snížení kvality vašich spermií.

 

Trenky vs. slipy a celkové zdraví muže

Na závěr se společně podíváme na vliv spodního prádla na celkové intimní zdraví muže. Stejně totiž jako u mnoha jiných druhů savců a primátů je mužský pohlavní orgán velice komplikovaný a náchylný k problémům. Mohou se zde objevit nejrůznější infekce, záněty, ekzémy a jiné další problémy, čemuž samozřejmě výběr spodního prádla může napomoci.

V tomto ohledu ale spíše než o „upnutosti” spodního prádla mluvíme o jeho materiálu, ze kterého je spodní prádlo vyrobeno. Syntetické spodní prádlo totiž může způsobit nejrůznější kožní choroby. Kůže se pod syntetickou tkaninou zapařuje a z vlhké zapářky vznikají například plísňové kožní choroby, a to zejména, pokud je spodní prádlo velmi přiléhavé.

Maurice Voce, spoluzakladatelka a ředitelka marketingu ve společnosti pro péči o pleť Skin Authority, v jednom rozhovoru uvedla:

Určitě byste měl nosit takové spodní prádlo, které poskytuje správnou úroveň podpory a je vyrobeno z vhodné látky, která řádně odvádí vlhkost. Nikdy nenoste spodní prádlo ze syntetických materiálů, jako jsou polyester nebo polyamid. Dobrou zprávou ale je, že již dnes existuje spousta možností spodního prádla ve všech cenových kategoriích, které jsou vhodné pro vaše intimní partie.

Ideální je proto volnější prádlo ze 100% bavlny. Opět tedy získávají bod trenýrky. Takové prádlo by mělo být prodyšné a pohodlné na nošení. Zároveň ale pozor na výběr správné velikosti. Mnozí muži dělají tu chybu, že si pořídí pohodlné trenýrky, ale třeba o dvě čísla větší.

Potom jim takové spodky správně nesedí, padají jim a neposkytují jim správnou oporu. Pokud jste tedy doposud nepřišel trenýrkám na chuť, možná byla chyba v nevhodné velikosti. Ale s tím už vám pomůže vyškolená prodavačka v obchodě.

A nezapomeňte ani na jeho pravidelnou výměnu. Lékař Gregory D. Albert, lékař v Delray Beach ve státě Florida, připomíná:

Spodní prádlo je třeba často měnit, aby bylo vždy čisté. I několik dní po sobě nošené spodní prádlo může způsobit kožní problémy.

 

Sečteno, podtrženo – jaké spodní prádlo je pro vás (ne)vhodné?

Dostáváme se do finále. Srovnali jsme si upnuté a volné spodní prádlo z pohledu vlivu na mužskou erekci, plodnost a celkové zdraví muže. Jednoznačným vítězem našeho srovnání jsou trenýrky. Ty doporučuje většina odborníků, lékařů, urologů, andrologů či sexuologů.

Jsou pohodlné, vzdušné, dávají vašemu nádobíčku dostatek prostoru a příliš vaše intimní partie nepřehřívají. Ideální jsou trenky vyrobené ze 100% bavlny a důležitá je také jejich správná velikost.

A pokud se nedokážete rozhodnout, jakému typu spodního prádla dáte přednost, nemusíte nosit žádné. „Ve skutečnosti totiž neexistuje žádný lékařský důvod, který by prohlásil, že musíte nosit spodní prádlo,” uvedl Jamin Brahmbhatt, MD, co-ředitel urologické kliniky PUR v Clermont na Floridě. Pokud tedy nechcete trápit svůj penis v nepohodlném spodním prádle, můžete klidně vyrazit i naostro. Ale pozor, v takovou chvíli je důležité svůj penis na celý den v džínách připravit. Ale o tom zase někdy příště.

DÁLE ČTĚTE: O potenci – plodnosti a o tom, proč je velice důležitá ve vztahu se ženou.

Ledvinové kameny - komu hrozí, jak vznikají a jak se odstraňují?
Odběr semene - jak přesně probíhá, jak se připravit a jak nebýt nervózní?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR