Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Morfologie spermií ovlivňuje plodnost, zjistíte ji na spermiogramu

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Morfologie spermií je odborný výraz pro jejich tvar a velikost. Lékař, konkrétně sexuolog, zkoumá morfologii vzorku spermií pod mikroskopem. Pokud jste byl na spermiogramu, a tedy na mikroskopickém zkoumání tvaru a počtu spermií, ve výsledku jste měl morfologii spermií normální nebo abnormální.

Abnormální morfologie znamená, že jsou spermie příliš malé, příliš veliké nebo mají nějaké nežádoucí deformace. Jakákoliv vada spermií nemusí přímo způsobovat neplodnost, ale poškozená či jinak nevyhovující spermie může mít problém putovat přes mužské i ženské reprodukční ústrojí a tím v určité míře mužskou plodnost zhoršovat. I pokud je vaše partnerka dokonale plodná, kvůli morfologicky nevyhovující spermii nemusí otěhotnět.

Zmíním i výraz motilita spermií, který označuje jejich rychlost a pohyblivost. O motilitě spermií velmi důkladně informuje stránka Erekce.cz pod tímto odkazem. Vlastní článek na našem blogu teprve chystáme.

V článku vysvětluji, jaký má morfologie spermií dopad na vaši plodnost a jakou morfologii by měl zdravý plodný muž mít.

morfologie spermií

Vlevo morfologicky normální spermie, ostatní spermie jsou morfologicky abnormální (zdroj obrázku)

 

Jaké hodnoty a vlastnosti definuje morfologie spermií?

Morfologie spermií udává, kolik spermií v ejakulátu má normální velikost a tvar. Morfologicky normální spermie mají největší šanci dosáhnout a oplodnit ženské vajíčko. Logicky platí, že čím více je morfologicky normálních spermií, tím vyšší šance na oplodnění ženy vzniká.

Párům, které teprve usilují o dítě, doporučuji nechat vyšetřit i plodnost partnerky. Pokud je nějaký problém u ženy, uchytit se nemusí ani jedna „zdravá“, a tedy morfologicky ideální spermie. Procentuální vyjádření morfologicky vhodných spermií vyjadřuje procentuální šanci na oplodnění.

Lékař s vámi bude výsledky spermiogramu konzultovat. Pomůže vám zjistit, jaký bude mít morfologie vliv na vaši plodnost.

 

Má tedy morfologie spermií vliv na mužskou plodnost?

Ano, morfologie spermií má vliv na mužskou plodnost. „Vítězná“ spermie musí mít určitý vyhovující tvar, aby dosáhla vajíčko a pronikla do něj. Kdyby měla malou a ne špičatou hlavu, byla by moc slabá nebo měla deformovaný či chybějící bičík, k vajíčku by se nedostala.

Je důležité chápat, že morfologie sama o sobě není jediným kriteriem pro plodnou spermii. Faktorů plodnosti je mnoho. Sexuolog bude zkoumat také jejich rychlost a pohyblivost (motilitu), zároveň jejich celkový počet.

Je dobré vědět: 10 přirozených kroků k podpoře mužské a ženské plodnosti. Nemusíte nic kupovat ani užívat.

podpora plodnosti

 

Pokud budou spermie příliš malé, znamená to, že partnerka musí na umělé oplodnění?

Ano, je to možné. Pokud lékař podle spermiogramu zjistí přítomnost spermií s příliš malou hlavičkou či jinou vadou, alternativou se pro vás může stát in vitro fertilizace, a tedy oplodnění vajíčka lidově „ve zkumavce“. Tehdy je vajíčko oplodněno spermií mimo ženské tělo. Lékař získá použitelnou spermii a vstříkne ji přímo do vajíčka, které získá od vaší partnerky.

Z oplodněného vajíčka vznikne zárodek (embryo) a ten lékař implantuje do ženiny dělohy. Pro mnohé muže s abnormální morfologií je to jediná možnost, jak mohou mít vlastní dítě bez dárcovských spermií jiného muže. Pokud máte nyní problém s oplodněním partnerky, promluvte si o dostupných možnostech s lékařem. Pomoc obvykle existuje a je široce dostupná.

TIP PRO ZLEPŠENÍ MORFOLOGIE SPERMIÍ:

Kanadský doplněk Vimax obsahuje specifické živiny pro výživu varlat (hloh, Saw palmetto, oves, vit. E a další). Díky tomu produkují kvalitnější a morfologicky vhodnější spermie a tím roste šance na úspěšné oplodnění partnerky.

Vimax vám doručíme diskrétně do 2 pracovních dnů. Doporučené užívání je minimálně 1 měsíc. Ze zkušeností zákazníků doporučujeme až 3 měsíce nepřetržité péče za výhodnější cenu. Klikněte na tlačítko a vyberte si počet balení.

 

Jak zlepšit morfologii spermií?

Nikdy nelze předem předpovědět, jak se morfologie a celková kvalita spermií změní přibývajícím věkem. Obecně platí, že čím je muž mladší, tím jsou spermie kvalitnější.

Pokud se obáváte zhoršení kvality v budoucnu, možností pro vás může být zmražení aktuálních spermií a uložení ve spermobance. Až je budete chtít použít později, odevzdáte je lékaři a i pokud se vám spermie zhorší, otěhotnění to nijak neohrozí. Pokud vám totiž dnes lékař potvrdí zhoršenou morfologii, na odběr a uložení již může být pozdě.

Nicméně lze morfologii a kvalitu spermií zlepšit i svépomocí. Varlata neustále produkují nové spermie, takže drobné změny stravování a návyků mohou jejich kvalitu v rychlém čase zlepšit. Platí zde zásady klasické zdravé životosprávy a to:

  • zhubnout, pokud máte nadváhu a optimální váhu si udržet,
  • pravidelně sportovat a mít větší kalorický výdej, než příjem,
  • nepít příliš alkohol, vůbec nekouřit a neužívat žádné nelegální drogy ani léky, na které jste nedostal předpis,
  • nepřehřívat varlata, nesedět příliš dlouho bez pohybu a nosit volné a prodyšné prádlo i oblečení.
  • Opět zmiňuji kanadský doplněk Vimax se směsí živin prospěšných pro varlata. Jelikož tyto látky ve stravě možná nepřijímáte nebo jich nekonzumujete dostatek, Vimax je výborným pomocníkem pro podporu funkcí varlat a produkci kvalitních spermií s dobrou morfologií. Vimax vám doručíme diskrétně zabalený do 2 pracovních dnů.

Morfologie spermií je pouze jedním z mnoha kousků do skládačky mužské plodnosti. Pro vlastní dobro si u lékaře nechte udělat spermiogram. Zaplatíte za něj několik stovek korun, a pokud vám jej nepředepíše žádný lékař, budete jej muset uhradit sám.

Získáte však výborný přehled v tom, jak jste plodný a zda jsou vaše spermie morfologicky normální. To je základní předpoklad pro založení rodiny a to i pokud již děti máte. Kvalita spermií totiž kolísá během celého života. Lékaře se zároveň ptejte, jaké kroky a změny vám doporučuje podstoupit, abyste morfologii i další vlastnosti spermií cíleně zlepšil.

 

Parametry spermií a ejakulátu u muže a zvířat

DruhDélka Spermie (Μm)Šířka Hlavičky (Μm)Množství Spermií 1ml Ejakulátu (×10 na šestou)Objem Ejakulátu (Ml)
Člověk - muž485504
Skot Domácí705,17005-10
Kůň583,24070-120
Prase Domácí484,6150250-500
Pes6842002
Králík Domácí544,74501

Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích

SPERMA – nejpodrobnější článek na českém internetu + ROZHOVOR se sexuoložkou
JAK ZVÝŠIT OBJEM EJAKULÁTU pro lepší kvalitu spermií, ale také ohromení partnerky?
ŽIVOTNOST SPERMIÍ - jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?
BARVA SPERMATU (ejakulátu) – zdravá je mléčně bílá
ODBĚR SEMENE – jak přesně probíhá, jak se připravit a jak nebýt nervózní?
JAK OPLODNIT ŽENU? Myslete hlavně na své zdravé spermie.
KREV VE SPERMATU (ejakulátu) – 15 pravděpodobných příčin
DAROVÁNÍ SPERMIÍ – kolik vyděláte, jaké spermie musíte mít a kam zajet?
ALERGIE NA SPERMA – utrpení při sexu? Jak ji zmírnit?
SPERMICIDNÍ GEL a další antikoncepční přípravky na hubení spermií

 

Motilita spermií (rychlost a pohyblivost) jako faktor jistějšího otěhotnění
Jak mít tvrdší erekci? Lépe jezte, sportujte a vzdejte se zlozvyků.
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR