Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Barva spermatu (ejakulátu) – zdravá je mléčně bílá, každá jiná prokazuje komplikaci nebo nemoc

1/52/53/54/55/5 (6 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Věděl jste, že sperma, respektive ejakulát, nemusí mít pouze bílou barvu? V případě jakýchkoliv zdravotních problémů může být barva ejakulátu jiná. Ejakulát totiž odráží stav prostředí, ve kterém vzniká a kudy proudí.

  • Co o vašem zdravotním stavu dokáže prozradit barva spermatu?
  • Jaká má být správná barva spermatu?
  • Jak poznáte, že jste ještě v pořádku a kdy už máte problém, který je potřeba řešit s lékařem?

barva spermatu a ejakulátu

Jediná zdravá barva ejakulátu je mléčně bílá s adekvátní konsistencí

 

Barva spermatu – jaká barva se považuje za zdravou a normální?

Správná barva spermatu je mléčně bílá. Ani žlutá, ani čirá, ani hnědá, ale bílá. Jen takový ejakulát je považován za zdravý. Je tomu tak především kvůli přítomnosti bílkovin v sekretech.

Proč? Skvělým příkladem je kuřecí maso. Když kuřecí maso vaříte, také nejprve změní barvu z růžové na bílou. To proto, že se na jeho povrchu sráží bílkovina.

Kromě více než 400 druhů bílkovin tvoří ejakulát spousta minerálních látek jako např. zinek, vápník, hořčík a sodík, současně obsahuje také fruktózu, vitamin C, cukry a kreatin.

Tyto všechny složky přispívají k tomu, že je ejakulát mléčně bílý. Rozhodně by neměl být průhledný, zakalený, zbarvený do hněda či do červena.

Správná vůně ejakulátu má připomínat kaštanový květ.

ČTENÁŘE ZAJÍMÁ: Životnost spermií – jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?

životnost spermií

 

Změna barvy spermatu

Jenže co když se barva spermatu u vás změnila? Co to může znamenat? Je nutné okamžitě letět k doktorovi, anebo se nic neděje?

Nejčastěji stojí za změnou barvy spermatu infekce. Pokud váš ejakulát najednou podivně zapáchá a má žlutou až zelenou barvu, pak raději vyhledejte lékaře.

Neléčený zánět se totiž může rozšířit dále do vašich močových cest.

Dále může být na vině delší sexuální abstinence, některé potraviny, sexuálně přenosné nemoci, dehydratace, alkohol nebo cigarety. To všechno může změnit barvu vašeho spermatu.

Barva ani hustota ejakulátu ovšem neodráží nevěru. Nevěru dokáže odhalit pouze vaše partnerka díky svému „šestému smyslu“.

Popíšeme si nyní jednotlivé odstíny spermatu a co to může znamenat:

 

Hnědá barva spermatu

Hnědá barva spermatu signalizuje krev v ejakulátu. Čím sytější je odstín, tím více je ve spermatu přítomno krve.

Pokud je váš ejakulát skutečně hodně hnědý, až černý, jedná se o velké množství krve přítomné ve vašem ejakulátu. Stopy krve v ejakulátu se většinou objeví bez související bolesti a často i bez jiných příznaků, ale nemusí to být podmínkou.

CO TO ZNAMENÁ?

Hnědá barva ejakulátu může značit rakovinu varlat, rakovinu prostaty, infekci močového měchýře, infekci prostaty, infekci močové trubice, pohlavně přenosné nemoci, infekci chámovodu, cysty, zánět semenných váčků či také ledvinové kameny.

Příčin může být mnoho. Ovšem nijak to nesnižuje závažnost vašich příznaků. V případě hnědé barvy spermatu okamžitě vyhledejte lékaře.

Ani Matyáš teď nemá klidné spaní:

Je mi 25 let a zhruba před třemi týdny jsem našel malou stopu krve ve spermatu. Dočetl jsem, že nemusí jít o žádnou závažnější věc, jenže asi po týdnu jsem měl nahnědlé sperma, jako by obsahovalo starou krev.

Zkusil jsem týdenní abstinenci a po týdnu byl ejakulát pouze krvavý. Hodně mě to vylekalo a za normální situace bych běžel k doktorovi, ale momentálně pobývám v Anglii a nevím, jak to je zde s doktorem.

Zatím jsem k doktorovi nepotřeboval. Navíc jsem odhlášený od zdravotního pojištění v ČR, takže to nemůžu řešit ani vycestováním do ČR.

Může jít o nějaký zánět? Dost mě to děsí a bojím se, aby to nějak neovlivnilo zdravotní stav do budoucnosti.”

 

Odpovídá praktická lékařka MUDr. Kristýna Jiříčková:

Dobrý den Matyáši, bohužel takto na dálku těžko soudit. Jak udáváte, nemusí se jednat o závažnou diagnózu, ale také může. Je nyní určitě nutné, aby vás vyšetřil specialista z urologie.

 

Růžová barva ejakulátu

Růžová barva ejakulátu signalizuje to samé, co v předchozím případě, tedy krev v ejakulátu, ovšem v menším množství. Krve ve spermatu není v tomto případě tolik.

Urolog MUDr. Jan Vašinka z Ambulance nemocnice Znojmo vysvětluje:

Krev ve spermatu je obvykle důsledkem poranění při pohlavním styku nebo zánětu. Postačí vynechat pohlavní styk a masturbaci, tělesný klid.

Opakovaně, trvale nebo s jinými příznaky se vyskytující hemospermie by měla být došetřena lékařem.

CO TO ZNAMENÁ?

Růžová barva ejakulátu může značit prasklou cévku, infekci močového měchýře nebo močové trubice, případně zvětšenou prostatu.

Ač to v tomto případě nevypadá tak závažně, určitě raději navštivte lékaře. Ten vás vyšetří a určí přesnou příčinu vašich potíží.

Rozhodně je lepší preventivní vyšetření s banální diagnózou než podcenění vašich příznaků.

 

Červená barva ejakulátu

Do třetice všeho „dobrého” zde mám po růžové a hnědé barvě ejakulátu také tu červenou. Opět to neznačí nic jiného než přítomnost krve ve spermatu. Čím sytější je odstín, tím více je v ejakulátu přítomno krve.

V případě hnědé barvy spermatu byla krev již zaschlejší. U sytě červené barvy naopak hovoříme o čerstvé krvi, která s největší pravděpodobností právě teď někde uniká.

S podobným problémem se potýká i pan Martin:

Občas se mi objeví červeně zbarvené sperma. Byl jsem před půl rokem na vyšetření na urologii a nic mi nezjistili. Brali mi krev, vzorek ejakulátu, sono a nic.

Od vyšetření jsem to nějakou dobu nezaznamenal a teď opět. Dokonce mi vyšel i malý krvavý hlen.

CO TO ZNAMENÁ?

Také červená barva ejakulátu může mít mnoho příčin, od prasklé cévky, vnitřního poranění a zvětšené prostaty, přes rakovinu varlat nebo rakovinu prostaty, až po infekci močového měchýře či močové trubice.

Jakékoliv odstíny červené v ejakulátu rozhodně nejsou žádoucí, proto opět nečekejte na to, jak se to vyvrbí, ale v co nejbližším termínu si naplánujte návštěvu svého lékaře.

Urolog MUDr. Jan Vašinka z Ambulance nemocnice Znojmo doplňuje:

Nejčastěji jde o neškodnou záležitost, která vzniká praskáním krevních cévek. Postačí základní vyšetření a obvykle třeba přeléčení antibiotiky.

Při opakování potíží by se dalo zvážit podrobnější vyšetření – CT (Počítačová tomografie) nebo NMR (Spektroskopie nukleární magnetické rezonance).

 

Čirá barva spermatu

Ani čirý až průsvitný ejakulát není normální. Správná barva spermatu je totiž mléčně bílá. Pokud je tedy váš ejakulát čirý, znamená to, že je v něm málo spermií.

CO TO ZNAMENÁ?

Pokud jste velmi mladý, znamená to, že ještě nejste zcela pohlavně dozrálý a tudíž se ve vašem ejakulátu nachází malé nebo téměř nulové množství spermií.

Na vině ale může být i příliš dlouhá sexuální stimulace. V takovou chvíli se do spermatu dostává předejakulační tekutina, tzv. preejakulát, který způsobuje, že je následně samotný ejakulát více čirý.

Jestliže se vaše příznaky pravidelně opakují, raději navštivte odborníka. Nemusí to být sice nic vážného, ale může to také značit snížené množství spermií ve vašem ejakulátu, a tudíž i sníženou plodnost z vaší strany. Nic tedy není radno podceňovat.

S tím souhlasí i praktická lékařka MUDr. Dagmar Doležalová z Centra ambulantní gynekologie a primární péče, Brno:

Pokud je problém opakovaný, nebo přetrvává delší dobu, je na místě urologické vyšetření, aby se vyloučily i jiné možné příčiny.

 

Žlutá barva spermatu

Sytě žlutá barva spermatu také není nic normálního. Jemně nažloutlá barva ejakulátu je v pořádku, ale pokud je ejakulát skutečně sytě, jasně žlutý, pak to může značit jediné – hnis v ejakulátu.

CO TO ZNAMENÁ?

Sytě žlutá barva spermatu je nejčastěji znakem dehydratace či infekce močového měchýře. Pokud jde o infekci, tak ta většinou bývá doprovázena silným zápachem ejakulátu, pálením při močení, častým nutkáním na malou či zarudnutím ústí močové trubice.

Opět v takovou chvíli na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře. Ten vám předepíše účinná antibiotika, která se zánětem rázně zatočí. Za pár dní už zase budete jako rybička.

Se stejnými potížemi se obrací na odborníka pan František:

Cca měsíc zpátky se mi změnila barva spermatu a konzistence. Z bílé barvy je nažloutlá barva. Z hustého je „voda”. Jím zdravě, sportuji, sex mívám párkrát do týdne, ale kouřím.

Pořád ovšem stejně a stejné množství, cca 10 cigaret denně. Masturbuji skoro každý den. Tato situace mě velice znepokojuje.

Čím by tato změna mohla nastat? Když nemám sex a nemasturbuji, dávám si pauzu stejně, žádná změna. Zkusil jsem zinek, mléčné výrobky.

 

A odpověď přináší praktická lékařka MUDr. Daniela Obrová:

Ve vašem případě je nutné urologické vyšetření, jestli je pro změnu spermatu nějaký důvod. Důležité také je, jestli nemáte další obtíže.

Změna konzistence může nastat vlivem změny životního stylu, léků, příjmu výživy atd. Dále to může být způsobeno onemocněním močopohlavních orgánů.

Těžko posoudit z vašeho popisu, jestli konzistence spadá do normy. Dále se nemoc obvykle neprojeví jen samotnou změnou konzistence.

 

Zelená barva spermatu

Zelená barva spermatu je vlastně podobný problém, jako v předchozím případě, akorát v pokročilejším a závažnějším stádiu. Hnis se nachází ve vašem ejakulátu ve velkém množství a má silně zelenou barvu.

CO TO ZNAMENÁ?

Opět se nejčastěji jedná o zánět močového měchýře. V tomto případě o velice silný zánět. Proto znovu apeluji, navštivte svého praktického lékaře a nechejte se vyšetřit. Zánět není radno podceňovat.

 

Problémy s barvou spermatu? Zde je řešení:

Změnila se jakkoliv barva vašeho spermatu? Trochu se obáváte toho nejhoršího? Chtěl byste vědět, co je toho příčinou?

Jak už jsem uvedla prakticky u každého případu, nejlépe uděláte, pokud navštívíte svého praktického lékaře nebo urologa. Pouze ten může odhalit pravou příčinou vašich potíží.

Návštěvu lékaře doporučuje i praktická lékařka z Újezdu nad Lesy MUDr. Dominika Pitaková:

Krev ve spermatu sice nemusí znamenat nic vážného, ale přesto je urologická kontrola zcela na místě. Je potřeba vyloučit infekci či jiné obtíže.

Ani vy, ani vaše partnerka nedokážete bez lékařského vzdělání ani profesionálního vybavení odhalit, co se za změnou spermatu skrývá. Proto na nic nečekejte, nezkoušejte to přechodit, ani nedoufejte, že se to samo nějak vyřeší. Nevyřeší. Navštivte raději svého lékaře a poraďte se s ním.

PŘIPRAVTE SE: Odběr semene – jak přesně probíhá, jak se připravit a jak nebýt nervózní?

odběr semene

 

Zdravá barva ejakulátu je tedy pouze jedna

Jediná správná barva spermatu je mléčně bílá. Je tomu tak proto, že ejakulát tvoří více než 400 druhů bílkovin a zároveň také samotné spermie, které mají taktéž bílou barvu.

Pokud je váš ejakulát zabarvený do hněda, růžova, červena, sytě žluta nebo zelena, na nic nečekejte a navštivte lékaře.

Na vině může být infekce, rakovina, sexuálně přenosné nemoci a mnohé další příčiny. Rozhodně byste neměl změnu barvu spermatu podceňovat.

 

Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích

SPERMA – nejpodrobnější článek na českém internetu + ROZHOVOR se sexuoložkou
JAK ZVÝŠIT OBJEM EJAKULÁTU pro lepší kvalitu spermií, ale také ohromení partnerky?
ŽIVOTNOST SPERMIÍ - jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?
BARVA SPERMATU (ejakulátu) – zdravá je mléčně bílá
ODBĚR SEMENE – jak přesně probíhá, jak se připravit a jak nebýt nervózní?
JAK OPLODNIT ŽENU? Myslete hlavně na své zdravé spermie.
KREV VE SPERMATU (ejakulátu) – 15 pravděpodobných příčin
DAROVÁNÍ SPERMIÍ – kolik vyděláte, jaké spermie musíte mít a kam zajet?
ALERGIE NA SPERMA – utrpení při sexu? Jak ji zmírnit?
SPERMICIDNÍ GEL a další antikoncepční přípravky na hubení spermií

vimax facebook

Zanořený penis - normální, ale neviditelný penis ukrytý pod vrstvou tuku. Jak se vyléčit?
Jak zvýšit objem ejakulátu pro lepší kvalitu spermií, ale také ohromení partnerky?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR