Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Svědění pohlavních orgánů 1. část – penis, šourek a třísla

1/52/53/54/55/5 (7 hlasů, průměr: 4,43 z 5)
Loading...

Za svěděním pohlavních orgánů, a tedy penisu u mužů stojí nejčastěji mykóza. Mykóza penisu je zánětlivé onemocnění, které může postihovat žalud i předkožku.

Příčinou je nedostatečná hygiena, oslabení imunity nebo přenos při pohlavním styku. Mykóza penisu se projevuje svěděním, pálením i bolestivostí žaludu a mohou se objevit červené skvrnky.

Léčba je jednoduchá, jen je vždy třeba přeléčit oba partnery.

svědění penisu

Penis a intimní oblasti svědí hlavně kvůli parazitům a bakteriím. Těm se velice daří ve vlhkém a těsném prádle. 

 

Příčiny svědění šourku a penisu

Mykózy jsou infekce vyvolané mikroorganismy, tedy houbami. Ty, co jsou způsobeny kvasinkami, nazýváme kandidózy a zde je nejčastějším původcem kvasinka Candida albicans.

Kvasinky jsou součástí organismu a žijí v trávicím i pohlavním traktu, kde jsou prospěšné.

Infekci způsobuje jejich nadměrné přemnožení. Kandidóza většinou postihuje kůži a sliznice na pohlavních orgánech. Kandidózou bývají většinou postiženy ženy.

Mykóza penisu sice není pohlavně přenosná nemoc, ke vzniku infekce u mužů však přispívá i chronická a opakující se vaginální mykóza ženy.

 

Jak vzniká mykóza penisu?

Mykóza penisu je zánětlivé onemocnění, kdy je postižen žalud, čemuž se říká balanitis, nebo současně žalud i předkožka, tedy balanopostitis.

  • Kvasinkám se daří ve vlhkém a teplém prostředí. Zapomeňte na nošení těsného a neprodyšného oblečení.
  • K infekci dochází i při špatné hygieně, kdy se v předkožkovém vaku nahromadí sekret smegma a množí bakterie a kvasinky.
  • K přemnožení dochází při zvýšených hladinách cukru, u cukrovkářů a lidí se sníženou imunitou.
  • Může jít i o použití ručníků nebo prádla infikované osoby.
  • Mykóza penisu se vyskytuje zejména u mužů, kdy partnerka trpí opakovanými mykózami pochvy. U mužů se pak nemusí objevovat příznaky mykózy penisu a je přenašečem, kdy opakovaně infikuje ženu. Proto je nutné přeléčit oba partnery.

ČTĚTE TAKÉ, jak cukrovka oslabuje erekci a jak málo je možností erekci zlepšit

 

Projevy mykózy penisu

Prvním příznakem je svědění, pálení při močení a bolest žaludu nebo pod předkožkou. Pak se zde objevují drobné červené skvrny, někdy bělavé puchýřky, které pak praskají, vznikají svědící a pálivá ložiska s olupováním kůže v okolí.

Pod předkožkou se hromadí bělavý sekret tvarohovité konzistence. Při kombinované kvasinkové a bakteriální infekci může být hnisavý i zapáchající.

To může vést až k zánětu a zúžení otvoru předkožky, kdy nejde přetáhnout zpět přes žalud, tzv. fimóza. Dalším problémem jsou nepříjemné pocity při močení.

VÍTE, jaké jsou metody ostranění fimózy u dospělého muže? 

 

Léčba mykózy penisu

Mykóza penisu se léčí pomocí antimykotických přípravků. Jde o lokálně fungicidní léky hubící houby a plísně. Léky jsou k dostání v lékárně ve formě mastí, tablet, dražé, tekutin a gelů.

Další možností jsou fungicidní antibiotika, zejména při přidružené bakteriální infekci. Součástí antimykotik jsou látky jako Nystanin či Amphotericin. Při léčbě mykózy je nutné přeléčit i partnerku.

Asi ve 25 % případů probíhá mykóza penisu bez příznaků a projevem jsou jen vracející se infekce sexuální partnerky. Během léčby je nutná sexuální abstinence, správná hygiena a praní prádla a ručníků na 95 °C.

 

Svědění kůže na šourku

Existuje mnoho příčin svědění varlat. Testikulární svědění zahrnuje svědění varlat uvnitř šourku. Svědivá vyrážka pak ovlivňuje šourek a třísla.

Objevuje se tedy svědění šourku a stehen. Méně často postižené jsou stydké oblasti a penis. Kandidózu jsme popsali výše. Někdy se objevuje i silné svědění mezi šourkem a penisem nebo svědění pod šourkem.

 

Svědění kolem šourku a ekzém

Chronické kožní onemocnění se projevuje svěděním, zánětem, zarudnutím a otokem kůže. Na ekzém není žádný stoprocentní lék, proto se musí dbát na to, aby se dále nerozšiřoval. Může jít i o svědění na šourku.

 

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitidy zahrnují podráždění, vyrážku a svědění v oblasti třísel a šourku. Je způsobena přímým kontaktem s alergeny, je vyvolána dráždivými látkami, jako chemické prostředky.

Jde o více bolestivý druh než alergická kontaktní dermatitida, ale méně svědí. Alergická kontaktní dermatitida je častá u osob s alergiemi způsobenými vůněmi, barvami, mýdly nebo rostlinami.

 

VIDEO: Krátká reportáž o vzniku ekzémů. 

 

Extramammary Pagetova choroba

Jde o rakovinu kůže, která vypadá podobně jako ekzém. Tato vyrážka se objevuje v oblasti třísel a anální kůže.

Ta pak nereaguje na léčbu. Vždy je nutno vyloučit tuto chorobu při svědění kůže šourku, penisu a okolí.

 

Svědění třísel a Tinea cruris

Dermatofytická infekce způsobující svědění a podráždění v oblasti třísel a šourku zejména u mužů. Vyrážka vzniká při pocení a těsným oblečením.

Někdy je v záhybech kůže zarudlá vyrážka se šupinami, která se šíří dál plošně.

Jde o druh plísně způsobující podráždění, často u sportovců. Jde o intenzivní svědění rozkroku, varlat, vnitřní strany stehen a konečníku s červenou vyrážkou a šupinatěním v záhybech kůže.

Může jít i o svědění mezi konečníkem a šourkem. Pro léčbu se používají volně prodejné spreje nebo krémy.

 

Psoriáza a seboroická dermatitida

Psoriáza je chronické kožní onemocnění se zarudlou a svraštělou kůží a stříbrnými šupinami. To se objevuje na kolenou, loktech, spodní části zad a pokožce hlavy.

Lupénka se může objevit i v rozkroku  v oblasti třísel, protože se jí daří na vlhkých místech, kde tvoří červené skvrny se šupinami. Seboroická dermatitida také zasahuje třísla a je podobná psoriáze neboli lupénce.

 

VIDEO: Krátký dokument o psoriáze – lupénce. 

 

Veš pohlavní – muňka – filcka

Takzvané filcky je hmyz živící se lidskou krví zejména v oblasti genitálií. Kousnutí způsobuje podráždění a intenzivní svědění varlat.

Parazité se šíří při pohlavním styku, přes zamořené lůžkoviny, ručníky, oblečení i prkénko na WC. Při léčbě se používají volně prodejné léky, krémy a mýdla. Zkusit můžete i slabý roztok hypermanganu. V těžkých případech pak léky.

PODROBNĚ O FILCKÁCH včetně rychlých metod jejich odstranění z intimních partií

 

Svrab

Svrab je svědivá vyrážka způsobená parazity držícími se v záhybech v kůži. Nejčastějším místem výskytu jsou genitálie. Svrab je podobný vši muňce a už jedno kousnutí vyvolá velké svědění šourku u mužů.

 

Jak zastavit svědění šourku i penisu?

Nikdy postiženou oblast neškrábejte, jinak hrozí nežádoucí infekce a rozšírení. Vždy navštivte kožního lékaře, který stanoví diagnózu a léčbu.

Někdy je nutné změnit každodenní návyky. Nejlepší léčba na svědění šourku a penisu je prevence.

  • Myjte si denně třísla a genitálie a hlavně důkladně osušte. Pak zabráníte svědění kolem šourku a penisu.
  • Každý den si měňte spodní prádlo. Zabráníte plísním a plísňové infekci. Jde o jeden z nejlepších způsobů, jak odstranit svědění šourku a penisu.
  • Při cvičení v tělocvičně noste vlastní ručník, i když jsou poskytovány čisté ručníky. Pokud si jej půjčíte, ujistěte se, že jste si jej nevyměnili s kolegou či kamarádem.
  • Při sprchování noste přezůvky, protože plísně na podlaze způsobují infekci nohou, která se může šířit do rozkroku.
  • Svědění může být způsobené reakcí na parfémovaná mýdla. Vyhněte se bublinkovým koupelím, pokud je nemáte vyzkoušené. Nejlepší je intimní mýdlo nebo klasická Nivea, Dove či Neutro.

DÁLE ČTĚTE: 2. část – svědění pohlavních orgánů u žen

 

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Jak se projevuje virus HIV a nemoc AIDS a s čím si je můžete lehce splést?
Bolest varlat a všechny pravděpodobné příčiny
Mužská inkontinence - únik moči a jak zastavit soustavné kapání?
Příčiny a léčba svědění penisu, šourku a varlat
Jak přesně probíhá vyšetření u urologa a s čím vším vám dokáže pomoci?
Krev v moči (hematurie) - 8 častých příčin a metody jejich léčby

 

Svědění pohlavních orgánů 2. část - vagína a pysky
Asexuál - jak se žije slušnému člověku, kterého sex nezajímá?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR