Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

INKONTINENCE u mužů – proč „kape“ a jak únik moči nadobro zastavit?

1/52/53/54/55/5 (6 hlasů, průměr: 3,33 z 5)
Loading...

Inkontinence – samovolný únik moči – se nevyhne ani mužům a její výskyt narůstá úměrně s věkem. Může mít mnoho příčin. Mezi ty nejčastější patří zejména problémy s prostatou, následky operace, úrazu nebo třeba hyperaktivní močový měchýř.

Je třeba navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Odhalením příčiny však péče urologa nekončí. Právě naopak. Na řadu přichází adekvátní léčba. Může jít o tablety, miniinvazivní laserové zákroky i operativní řešení úniku moči.

únik moči

 

Inkontinence u mužů

Statistiky v současné době ukazují, že inkontinence moči u mužů trápí asi 3 až 5 % mužů středního věku. Po dovršení 65 let se s těmito problémy potýká až 35 % mužů.

Nejčastěji se tedy vyskytuje u mužů nad 65 let, ale může postihnout muže prakticky ve všech věkových kategoriích. Některé studie prokazují vyšší čísla.

Ve věku 18 až 45 let se udává číslo do 5 %, ve věku 45 až 64 let do 12 %, ve věku 65 až 75 let 21 % a ve věku 75 let kolem 32 %.

Protože jde o velmi choulostivé téma, jde asi zejména o to, jak moc jsou v dané studii muži schopni si své potíže přiznat. Projděte si třeba diskuse a zjistíte, že v tom zaručeně nejste sami.

 

VIDEO: O problematice inkontinence mluví MUDr. Libor Zámečník

 

Příčina inkontinence

Příčinou je nejčastěji onemocnění prostaty, ale také spousta ostatních nemocí, které vyšší věk doprovází. Patří sem ischémie, kardiovaskulární choroby nebo třeba neuropatie.

Častou příčinou je zejména již zmíněný hyperaktivní močový měchýř. Vždy také může jít i o kombinaci několika důvodů. U mužů rozlišujeme dva typy inkontinence, je to urgentní inkontinence a stresová inkontinence. Muži trpí mnohem méně často inkontinencí stresovou, která je charakteristická spíše pro ženy.

 

Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence je únik moči projevující se při náhlém a neodolatelném pocitu nucení na močení. Pokud vás tento problém trápí, často nestihnete doběhnout na toaletu.

Urgentní inkontinence mívá hned několik příčin. Jedním z velmi častých důvodů vzniku nemoci může být onemocnění nervové soustavy, kam patří nejčastěji demence, roztroušená skleróza nebo objevující se stav po cévní mozkové příhodě. Může postihnout jedince s diabetem, onemocněním prostaty nebo třeba muže po prodělané močové infekci.

 

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence je únik moči u mužů při zvýšení nitrobřišního tlaku, tedy únik moči při kýchnutí, únik moči při kašli a fyzické námaze včetně sexu. Tento typ inkontinence u mužů nejčastěji vzniká jako nežádoucí následek objevující se po operačních výkonech onemocnění prostaty.

Týká se asi o 1 % mužů, kteří podstoupili operaci prostaty kvůli nezhoubnému onemocnění, a projevila se u nich stresová inkontinence. Naopak bezprostředně po operaci zhoubných nádorů jde o výskyt inkontinence u mužů ve výši 20 % mužů.

Obvykle se ale stav postupně zlepšuje, i když ještě rok po operaci je asi u 8 až 12 % mužů inkontinence závažná natolik, že jsou proto nuceni vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Potíže s únikem moči u mužů mohou vzniknout třeba jako důsledky operace po radikální prostatektomii.

 

VIDEO: O laserovém ošetření stresové inkontinence mluví MUDr. Petra Mrázková. 

 

Únik moči u mužů a vyšetření

Močová inkontinence u mužů může mít příznaky dolních močových cest, tedy časté nucení na močení i močení, noční močení, únik moči ve spánku, ale i únik moči přes den.

Projevy mohou ukazovat na mnoho onemocnění, které je třeba postupně vyloučit nebo potvrdit. Lékař s pacientem sepíše anamnézu, při které lze vyloučit, že za inkontinenci může pooperační stav.

Vyšetření močových cest se provádí rentgenem, ultrazvukem, chemickým vyšetřením moči, nebo uroflowmetrií, což je vyšetření průtoku moči za daný časový úsek.

Tímto se zjišťuje, zda nejde o infekci, neurogenní měchýř, nějaký druh nádoru, benigní hyperplazii prostaty, karcinom prostaty, ale třeba i o stresovou inkontinenci, která může vzniknout poškozením svěrače či nervů.

 

Léčba inkontinence

Léčba úniku moči u mužů je dostupná od tablet přes cvičení až po laser. Zde záleží na příčinách úniku. Na hyperaktivní měchýř lze předepsat léky v tabletové formě, které úspěšně dokážou potlačit neustálou stažlivost svalu močového měchýře, což právě vede ke zvýšení jeho funkční kapacity.

Po operacích prostaty a úrazech přichází na řadu nejdříve rehabilitace zahrnující trénink močového měchýře. Naučíte se správné vyprazdňování, naopak i udržení moči a také nevyprázdnění.

Lidem s mírnější formou úniku moči u mužů hradí pojišťovny speciální vložky a další pomůcky. Důležitá je i změna stravovacích návyků a pitného režimu,  kam patří omezení pití kávy, sycených nápojů i kořeněné stravy.

 

Únik moči nesmí být tabu, jinak se stav nezlepší

Zásady při léčbě inkontinence u mužů jsou jasné. Je třeba omezit sycené nápoje. Bublinky na sebe vážou tuky a přibírat nikdo nechceme. Čistá voda bez bublin je základ zdravého pitného režimu, je tedy třeba celkově upravit svůj pitný režim.

Dál musíte omezit nápoje s kofeinem, tedy nejen kávy, ale i cocacoly a podobných kalorických bomb. Pozor si dejte na energy drinky a sportovní nápoje. S tím jde ruku v ruce přehnané solení zadržující v organismu vodu a kořeněná jídla, která dráždí.

Je třeba se také zbavit nadváhy, proto doporučujeme redukci hmotnosti. Bublinky, kafe a tloušťka jsou prostě nejčastější příčiny.

 

Únik moči a operace

Pokud se objeví inkontinence po operaci prostaty, zejména po odstranění nádoru a přetrvávají závažné úniky moči, po důkladném vyšetření se zvažuje i operační řešení těchto úniků.

Jde o různé modifikace pásek, které mají za úkol stlačit ve vhodném místě vaši močovou trubici. Další možností je pak aplikace gelové substance přímo do oblasti svěrače močové trubice, která díky svým vlastnostem alespoň zčásti pomůže kompenzovat jeho momentálně zhoršenou funkci.

Pokud je příčinou inkontinence u mužů benigní hyperplazie, tedy zvětšení prostaty, pak je na řadě miniinvazivní léčba laserem. Pro ekonomickou náročnost u nás nepříliš využívanou metodou je implantace umělého svěrače.

Pacientům lékaři zavádí 3 různé druhy implantátů, které zabraňují úniku moči, různé pumpičky a nádržky. Není to levná záležitost, stojí kolem 200 000 korun a operace se provádí jen na 2 místech v republice.

Lékaři ročně kvůli inkontinenci operují pouze pár desítek mužských pacientů. Drahou a složitou operaci ale potřebují jen ti, co moč už prakticky neudrží.

 

Inkontinenční pomůcky pro muže

Pomohou vám překlenout období do vyléčení inkontinence. Bohužel jen třetina mužů sáhne při těchto potížích po inkontinenčních pomůckách, které jsou ale za tímto účelem pro ně speciálně vytvořeny.

Jde o inkontinenční vložky a kalhotky tvarově přizpůsobené mužskému pohlaví, rezervoáry moči svým tvarem připomínající prezervativ a podobně se i nasazující na penis.

Nejde o dlouhodobé řešení potíží, ale o způsob, jak zvládnout překonat tu dobu, než se najde na příčinu vaší inkontinence ta nejvhodnější léčebná metoda.

Muži používají inkontinenční pomůcky s mnohem většími problémy než ženy. Vnímají je jako rušivý prvek, ale pomohou jim překonat trauma z toho, že prostě nedoběhnou. Inkontinenční vložky pro muže jsou diskrétní, anatomicky tvarované a přizpůsobí se mužskému tělu.

 

Inkontinence v mladém věku i u starších osob

Únik moči u mladých lidí sice není tak běžný, přesto se objevuje. Často se objevuje únik moči těsně po vymočení. Je třeba vyrazit na vyšetření co nejdříve. Můžete se vyhnout potížím a utnout řešení v začátku klidně i s pomocí léků.

Zejména muži se za tento nepříjemný problém většinou stydí a nesvěří se ani svým blízkým přátelům. Mužská inkontinence je stále ve společnosti tabu, i když tento problém trápí každého pátého seniora. Když u starších lidí svěrač močové trubice prostě přestane fungovat, lékaři berou do rukou skalpely.

 

VIDEO: Léky a pomůcky pro řešení úniku moči. 

 

Cviky proti úniku moči a na posílení svalů pánevního dna

Kegelovy cviky u mužů slouží ke zlepšení erekce a oddálení ejakulace. Cvičení se využívá zejména při potížích s oslabenou erekcí, a pokud trpíte předčasnou ejakulací.

Kegelova cvičení by měli cvičit všichni, co mají sedavé zaměstnání, trpí inkontinencí, mají problémy s páteří, jedinci s nevysvětlitelnou neplodností, všichni, co chtějí mít intenzivnější a lepší orgasmus, muži, kteří mají příliš rychlou ejakulaci a slabou erekci.

Kegelovy cviky jsou zaměřené na zpevnění svalů pánevního dna, oblasti penisu, močové trubice a konečníku. Cvičení spočívá ve střídání zatínání svalů a jejich uvolňování v krátkém časovém rozmezí nejvýše 10 sekund.

Základem cvičení je vědomé ovládání pánevního svalstva, konkrétně PC svalu – pubococcygeálny sval. Stydké-kostrční svalstvo lokalizujete, když během erekce zahýbete penisem nebo během močení zadržíte moč. Přesně ten sval, který použijete, je právě onen PC sval.

 

Jak pomáhají Kegelovy cviky proti inkontienci?

Kegelovy cviky u mužů zlepšují průtok krve v penisu, jeho fungování i zdravotní stav prostaty. Podporují produkci spermií a díky lepšímu prokrvení pomáhají k pevnější i déle trvající erekci.

Mohou pomoci se zlepšením erektivního úhlu, silnější ejakulací a intenzivnímu orgasmu. Pomáhají prodloužit čas do ejakulace a zlepšují předčasnou ejakulaci. Dokáží posílit svěrače močového měchýře, předcházejí problému vyklenutí močového měchýře, zlepšují potíže se samovolným únikem moči.

Cvičit je třeba 3x denně po 10ti minutách. Při cvičení je třeba mít prázdný močový měchýř, mít břicho a boky bez napětí a uvolněné. Svaly nezatínejte a nezadržujte dech, dýchejte nosem až do břicha, přestože přirozený reflex je nedýchat vůbec.

Posaďte se nebo stůjte v klidu, pokuste se stáhnout sval, který používáte na zadržení močení a kolem močové trubice ucítíte mírné stažení. Snažte se držet tento sval stažený 10 sekund, pak sval uvolněte a opakujte znovu na 10 sekund. Cvičení je opravdu velmi jednoduché, dá se provádět v různých polohách, prakticky kdykoliv, všude a diskrétně.

 

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Jak se projevuje virus HIV a nemoc AIDS a s čím si je můžete lehce splést?
Bolest varlat a všechny pravděpodobné příčiny
Mužská inkontinence - únik moči a jak zastavit soustavné kapání?
Příčiny a léčba svědění penisu, šourku a varlat
Jak přesně probíhá vyšetření u urologa a s čím vším vám dokáže pomoci?
Krev v moči (hematurie) - 8 častých příčin a metody jejich léčby

 

Oxid dusnatý masivně napumpuje penis krví
PROSTATEKTOMIE - kdy a jak vám lékař uřízne část nebo celou prostatu?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR