Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Předčasná ejakulace – co to je a jak ji ovládnout

1/52/53/54/55/5 (24 hlasů, průměr: 3,83 z 5)
Loading...

Předčasná ejakulace a slabý sexuální výkon v posteli trápí značné množství mužů. Uvádí se, že s těmito problémy někdy v životě setká každý z nás a aktuálně ji dle Journal of Sexual Medicine prožívá až třetina mužů. U některých z nich problém odezní samovolně, ale většinou je třeba začít jej řešit.

Předčasná ejakulace (PE) by se dala definovat jako neschopnost muže dostatečně ovládat výron semene tak, aby při sexuálním styku dosáhli uspokojení oba partneři.

Přibližně toto tvrzení se uvádí v Mezinárodní klasifikaci nemocí, i když předčasná ejakulace samotná nemocí nutně být nemusí. Mnohem častěji je způsobena nezkušeností či psychických vytížením.

Předčasná ejakulace

 

Co je předčasná ejakulace?

Problémem PE je její obtížné vymezení. Zpravidla se uvádí, že pokud žena nedosáhne orgasmu, zatímco muž ano, pak se jedná o předčasnou ejakulaci.

Jenže toto je zavádějící, protože mužský penis nikdy nebyl primárně určen k tomu dovést ženu k vyvrcholení. Jeho hlavním cílem je dovést k orgasmu vás, aby došlo k výronu semene a oplodnění.

V lékařské terminologii se ustálilo dělení ejakulace do několika typů podle délky styku. Nejhorší variantou je ejaculatio intra portas, při kterém k vlastnímu sexu ani nedojde, neboť muž zakončí již před vstupem do ženy.

Předčasná ejakulace, neboli ejaculatio praecox, je poté výron semene do jedné minuty po začátku soulože, který nelze oddálit.

Většina mužů však za PE považuje spíše coitus brevis, tedy soulož trvající do tří minut. Některým ženám však ani delší doba nestačí k dosažení vyvrcholení, pak se hovoří o relativní předčasné ejakulaci.

Je tedy zřejmé, že mezi lékařskou terminologií a skutečným prožíváním mužů je rozdíl. Velmi to souvisí nejenom s vámi, ale i s vaší partnerkou, neboť je to právě partnerka, kvůli které není spousta mužů se svým výkonem spokojena.

BEZPEČNÝ TIP: Pokud v rychlém čase ejakulujete, erekce obvykle opadne a další soulož je nemožná. 

Kanadské tablety Vimax díky přírodnímu složení (Kotvičník, Ženšen, Ginkgo, Pískavice) silně prokrvují penis a krev se v něm udrží déle. 

Díky Vimaxu lze souložit opakovaně a to i po první ejakulaci. VImax je u vás do 2 dnů. 

tablety vimax na erekci

 

 

Příčiny předčasné ejakulace

Příčiny PE lze rozdělit na fyzické a psychické. Mezi fyzické patří především krátká uzdička, podráždění či zánět prostaty. Při těchto potížích byste neměli odkládat návštěvu lékaře. Například u krátké uzdičky dochází k nadměrné stimulaci během styku, takže snaha řešit celou situaci jinak než lékařem končí zpravidla neúspěšně. Při tom náprava je poměrně jednoduchá.

U psychických příčin předčasné ejakulace je situace komplikovanější, protože většinou působí několik vzájemně provázaných faktorů. Spouštěčem může být psychická únava, stres, návyk či nepříznivé podmínky pro styk. K tomu se mohou přidávat kombinované příčiny jako nízký počet pohlavních styků a vyšší vzrušivost. PE je rovněž často spojena s poruchou erekce.

 

Psychická únava se nedovolí koncentrovat na výkon

Únava se týká především duševně činných lidí, ale i mužů a žen, kteří tráví svoji pracovní dobu rutinní činností u počítače. Projevuje se jako celková zesláblost a zpomalené reakce na podněty.

Unavený člověk se hůře soustředí, mohou se objevit potíže s motorikou, v posteli je obtížné dosažení erekce. I když se však ztopoření podaří, ještě není vyhráno. Muž buďto sex prakticky necítí, nebo naopak velmi rychle ejakuluje. Stav se velmi podobá depresi.

Nejsnadnějším řešením problému je snížení zátěže a změna životosprávy. Pomůže fyzické cvičení, například ve fitness centru, ale především dodržování osmihodinové pracovní doby.

 

Stres a úzkost odkloní myšlenky od soulože

Úzkost se projevuje ve dvou formách. Tou častější je strach z neuspokojení partnerky a ze souvisejících problémů ve vztahu. Muž se během styku neuvolní, na což tělo reaguje rychlejším vydrážděním a ejakulací. Jde o pozůstatek rozmnožovacího pudu, který nás nutí oplodnit ženu dříve, než budeme muset sex přerušit.

Výzkumy ukázaly, že v takovém případě tělo reaguje jinak, než když jsme uvolnění. Zatímco u klidného muže se při sexu prokrvuje relativně rovnoměrně penis, oběhová soustava a hlava, ve stresu je více prokrvená oběhová soustava a břišní svalstvo.

Rovněž dech se mění z hlubokého v klidu na mělký a rychlý při stresu. Výsledkem je rychlejší kopulace a omezená zpětná vazba. Ztrácíme kontrolu nad stavem vzrušení, někdy přímo zadržujeme dech. To vše vede k rychlejšímu vydráždění a ejakulaci.

Potíž je, že tato reakce je podvědomá a snadno dochází k jejímu utužování. Jakmile se začnete obávat zklamání partnerky, tato obava vyvolá předčasnou ejakulaci. A čím více se toho budete bát, tím více budete ve stresu a vyvoláte PE. Někdy se tomu říká smyčka či začarovaný kruh.

Stejné tělesné projevy přichází i při druhé formě úzkosti, která nastupuje tehdy, když se skutečně obáváte případného přerušení styku.

Může přijít při sexu na neobvyklých místech nebo když reálně hrozí riziko odhalení. I v tomto případě dochází k utužování, takže mohou existovat místa, ve kterých je vás styk v pořádku, a jiná místa, ve kterých pravidelně trpíte předčasnou ejakulací.

 

Návyk na rychlé vyvrcholení

Princip návyku jsme odhalili již v předchozím bodě. Jedná se o takovou situaci, která podporuje vznik stresu a podvědomého utužení předčasné ejakulace. Často vzniká u mužů, kteří při sexu nemají dostatek soukromí.

Klasickým příkladem je bydlení u rodičů či na koleji se spolubydlícími. Návyk ale může být vytvořen i dětmi s lehkým spánkem či chladnou ženou, která chce mít sex rychle za sebou. Odstranění je zpravidla náročnější a trvá delší dobu.

 

Nízký počet pohlavních styků, který penis „nevycvičil“

Při odloučení partnerů nebo oddalování sexu kvůli obavám z nezdaru roste riziko předčasné ejakulace. Muž je více nadržený, penis citlivější. Poměrně časté to je také na začátku sexuálního života.

 

Vyšší vzrušivost a citlivost penisu urychluje ejakulaci

Toto je individuální příčina, která se často vyskytuje mužů, jež měli nějakou dobu vztah s již zmíněnou chladnou ženou. Dochází u nich k posílení periferních nervů, které vedou vzruchy do mozku. V důsledku toho muž vnímá dráždění jako silnější a předčasně ejakuluje.

 

VIDEO: O předčané ejakulaci mluví Denisa Říha Palečková

 

Dvě formy předčasné ejakulace

Lékaři odlišují dvě formy předčasné ejakulace, stenickou a astenickou. První z nich se vyznačuje tím, že muž nemá potíže s erekcí a po ejakulaci je schopen poměrně rychle soulož opakovat.

U astenické formy jsou kromě ejakulace problémy i s erekcí, čemuž je třeba přizpůsobit i řešení. U této formy se mnohdy stává, že muž zakončí ještě dříve, než dosáhne plné erekce.

 

Oddálení ejakulace

Představíme si několik možností, kterými lze předčasnou ejakulaci oddálit. U všech je třeba mít na paměti, že se jedná o dlouhodobý proces, který se nevyřeší ze dne na den. V některých případech stačí jen upravit své návyky a potíže pominou, jindy je potřeba zásadní změna.

Jsou zdokumentovány i případy, kdy lékař doporučil partnerům přestěhování, neboť příčinou předčasné ejakulace byl nedostatek soukromí. I tak však trvalo další rok, než problémy zcela vymizely

 

Změny v sexuálních návycích

U stenické formy předčasné ejakulace, v níž není problém s erekcí, mohou s řešením pomoci změny v pohlavním životě. Často bývá potíž s menší zkušeností muže, který je příliš citlivý.

Zde lze vyzkoušet metodu odpoutání pozornosti. Během sexu by se muž měl přestat zaměřovat na dráždivé představy, ale naopak myslet na něco klidnějšího.

Osvědčilo se například představování si moře. Začněte si v průběhu styku představovat, že jste na pláži, vidíte moře, slyšíte ho, cítíte ho i se všemi vlnami.

Může být rozbouřené či klidné, to záleží pouze na vás. Při této představě odpoutáváte pozornost od sexu, což může pomoci vydržet o něco déle.

Sex a předčasná ejakulace

 

V některých případech může být příčinou předčasné ejakulace špatná volba antikoncepce. Správnou volbou je kondom, který kromě vyšší účinnosti mírně sníží dráždivost.

Vhodné je rovněž začít zařazovat přestávky v kopulačních pohybech od několika vteřin po půl minuty. Během přestávek by měl být penis hluboko v pochvě, kde je dráždění kvůli rozšíření o něco slabší.

Ženu během odpočinku můžete stimulovat drážděním klitorisu. Někdy rovněž pomůže, pokud muž pokračuje v souloži, ale zpomalí, popřípadě se penisem pohybuje pouze v zadní méně dráždivé části. Popřípadě lze styk na čas úplně přerušit a ženu stimulovat orálně.

 

Léky na podporu a udržení delší erekce

Léky na erekci vám může předepsat pouze lékař a jejich konzumaci je vhodné předem konzultovat s partnerkou.

Pro léčbu předčasné ejakulace se používají především anxiolytika, sedativa, neuroleptika a antidepresiva, která ejakulaci přímo potlačují. Jejich výhodou je velmi rychlý nástup, nevýhodou pak možné vedlejší účinky, nejčastěji problémy s erekcí, libidem a soustředěním.

 

Znecitlivující prostředky

Znecitlivující spreje, krémy, gely či kondomy jsou poměrně populární, zvláště u mladších ročníků. Jejich výhodou je rychlý efekt, penis stačí natřít či nasadit kondom několik minut před stykem.

Odborníci doporučují použít prezervativ při jakémkoli lokálním anestetiku, protože v opačném případě se znecitlivění může přenést i na partnerku, která následně nedosáhne orgasmu.

Preparáty většinou obsahují různé koncentrace prokainu a mesocainu. Na tyto látky se vyskytují alergické reakce, takže by mělo být zásadou před použitím na penis vyzkoušet malé množství jinde na kůži, abyste zjistili, zda se u vás nevyskytne pálení, svědění či otok. Pokud ano, pak prostředky na penis nepoužívejte.

Znecitlivující látky není vhodné používat u astenické formy předčasné ejakulace, neboť mohou vyvolat potíže s erekcí.

Taktéž snižují požitek muže ze sexu a v některých případech mohou dočasně úplně znemožnit ejakulaci. Je vhodné zkoušet znecitlivit jen určité části penisu, abyste našli co nejvíce optimální variantu.

 

Stiskací technika

Jde o druh partnerského cvičení, které bylo v dřívějších dobách poměrně populární, dnes je však kvůli své komplikovanosti na ústupu.

Oproti jiným metodám má však tu výhodu, že při správném a dlouhodobém aplikování získá muž mnohem větší kontrolu nad svojí ejakulací. Hodí se výhradně pro stenickou formu, při které není potíž s erekcí.

Technika probíhá tímto způsobem: Žena příjemně dráždí rukou penis muže. Ten je v klidu a soustřeďuje se na své pocity. Jakmile začne cítit blížící se ejakulaci, dá ženě předem domluvené znamení. Ta uchopí krček žaludu mezi palec a ukazováček a na 3-4 vteřiny jej silně stiskne.

Při správném provedení nutkání k ejakulaci vymizí a současně mírně povolí erekce. Po  chvíli je možno pokračovat v dráždění a celý postup 3-4x opakovat, než dojde k vyvrcholení.

 

Buďte v klidu a nad sexem přemýšlejte

Předčasná ejakulace je postrachem mnoha mužů. Může mít mnoho příčin, které se bohužel často vzájemně kombinují. Pro spokojený sexuální život je tak potřeba v prvé řadě odstranit elementy, které mohou PE způsobovat.

Následně je třeba věnovat se řešení již vzniklých následků, trénovat s partnerkou a vyzkoušet znecitlivující prostředky.

A nezapomínejte na to, že je běžné trvání pohlavního styku pouze několik minut. Některé výzkumy uvádějí průměrný sex o délce 3 minuty, jiné až 17.

V každém případě vám nic nebrání tomu uspokojit ženu ještě před tím, než do ní vůbec vstoupíte. Jí se to bude líbit a u vás se tím oslabí stres spojený s vnitřní povinností dovést ji k orgasmu.

Nezapomeňte, že pokud si udržíte erekci, souložit můžete i po první ejakulaci. K tomu vám pomohou bylinné kanadské tablety Vimax s vitamínem E. 

tablety vimax na erekci

 

 

Další články o předčasné ejakulaci a metodách jejího oddálení

10 zaručených tipů pro oddálení ejakulace
Jak oddálit ejakulaci - kompletní návod
Předčasná ejakulace není nemoc, ale pouze komplikace
11 bezpečných metod pro prodloužení soulože
Předčasná ejakulace – co to přesně je a jak ji ovládnout?

 

Jelqing pomůže zvětšit váš penis přirozenou cestou
Léky na erekci mohou představovat riziko
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR