Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Prostata – spojenec nebo nepřítel sexu – potřebujeme ji?

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Trápí vás prostata? Víme, jak se cítíte. Ženy si stěžují na porodní bolesti, ale přiznejme si, pokud nás začne neposlouchat prostata, je to obvykle dlouholetý bolestivý boj s problematickým močením.

Prostata je navíc velmi náchylná podlehnout rakovině a dokonale odráží všechny neduhy, kterými na sebe působíme. Je jedním z prvních orgánů, které „hlasitě“ informují o tom, že je s tělem něco v nepořádku.

Naštěstí dokážeme problematickou prostatu léčit, i když je třeba se připravit na dlouhý boj s pomalým zlepšováním.

 

Co je prostata a kde se nachází?

Prostata je malá žláza. U dospělého muže váží 10 – 20 gramů. Je velká asi jako zralý kaštan a připomíná ho barvou i tvarem.

Nachází se přímo pod močovým měchýřem, přičemž obklopuje močovou trubici. Právě zde dochází k problému.

VĚDĚLI JSTE, ŽE 1 ze 2 mužů má bolestivou prostatu, 1 ze 3 mužů trpí na nezhoubné zvětšení prostaty a 1 ze 6 mužů trpí přímo rakovinou prostaty?

Pokud je prostata podrážděná, nateklá a zvětšená, tlačí na močovou trubici a zužuje ji. Zejména starší pánové jistě znají nepříjemný palčivý pocit při močení. Bolest je důsledkem protlačování se moči přes zúženou trubici.

co je prostata

Tak malá žláza a tak velký problém dokáže vyrobit

 

VIDEOSIMULACE: Jak funguje prostata a jak probíhá chirurgický zákrok?

 

Prostata má význam při souloži

Předejakulační tekutina, sekret nebo lidově „kapky lásky“ – tak se říká tekutině, kterou prostata produkuje. Je to přesně ta troška mazlavé, obvykle bezbarvé, průhledné tekutiny, kterou penis vylučuje těsně před vyvrcholením – ejakulací.

Častá otázka zejména mladých mužů zní: „Může přítelkyně otěhotnět, pokud jsem nestihl vytáhnout a do vagíny se dostal předejakulační sekret?“

Většina z vás si může vydechnout, protože sekret spermie neobsahuje. Ty se tvoří ve varlatech, proto je na výron semene potřebná až ejakulace.
Spermie se však dokážou do sekretu dostat v případě přerušované soulože. Pokud si dáváte „druhé kolo“ krátce po prvním, v močové trubici mohou být zbytky ještě živých spermií, které se tak mohou do vagíny dostat při dalším vyvrcholení.

VÍTE, jak na přerušovanou soulož? 

 

Jaká je role předejakulační tekutiny?

Nezáleží, kolik předejakulační tekutiny vyprodukujete. Podstatné je, aby se tvořila. Jejím úkolem je zvlhčit a zprůchodnit močovou trubici, aby se jí spermie snadněji klouzaly, nabraly větší rychlost a přirozeně se tak zvýšila šance na oplodnění ženy.

To sice nepotěší ty, kteří si chtějí jen vychutnávat sex, ale existuje několik metod, jak těhotenství bránit.

TIP PRO PÁNY: O metodách mužské antikoncepce píše MUDr. Zbyněk Mlčoch

 

Nejčastější onemocnění prostaty

Zánět prostaty

1 ze 2 mužů trpí bolestivým zánětem prostaty. Je poměrně snadné dostat ho. Vzpomeňte si, jak vám v dětství každý říkal, abyste neseděli na té studené zídce a neběhali s holými zády. Zánět způsobují zejména bakterie.

Bakterie se do prostaty dostanou přes močovou trubici. Jde o nejčastější onemocnění prostaty mužů do 50 a třetím nejčastějším urologickým problémem u mužů nad 50 let.

Zánět se léčí pobytem na lůžku a antibiotiky. Doporučuji i častou soulož, protože při vyplavování ejakulátu se dokážou vylučovat i bakterie.

 

Benigní hyperplazie prostaty (BHP)

BPH je nezhoubné zvětšení prostaty, projevující se zejména po 50. roce života. Jak jsme psali výše, způsobuje bolestivé a problematické močení, mnohdy dokonce močení brání.

Zvětšení zapříčiňuje hlavně hormonální nerovnováha u starších mužů, která má růst tkání prostaty na svědomí.

Zvětšení přerůstá do komplikací, jako infekce močových cest, infekce ledvin nebo kameny v močovém měchýři.

V rámci prevence je vhodné dlouhodobě:

  • Stravovat se dietně s důrazem na potraviny se selenem a zinkem
  • Sportovat do co nejvyššího věku
  • Omezit (raději se zcela vyhýbat) alkoholu, kávě a energetickým nápojům
  • Zařadit cviky na posílení pánevního dna
  • Léčba probíhá formou užívání léků. V malém počtu případů je nutná operace, pokud je zvětšení příliš velké a léky nezabírají.

ČTĚTE TAKÉ podrobnou práci Doc. MUDr. Jozefa Marenčáka, PhD. o diagnostice a léčbě BHP, a také podrobný seznam metod prevence prostaty.

 

Rakovina prostaty

Zákeřná rakovina se dá poznat až v její rozvinuté formě. Do té doby nezpůsobuje problémy, a obvykle ani nebolí. Důvodem je její zvětšování ve vnějších částech, a tedy směrem od močové trubice, na kterou tak netlačí.

Příznaky jsou nejčastější problémy s močením nebo se stolicí, případně se v moči a ejakulátu objeví krev. Přidružují se bolesti v zádech a v křížové oblasti.

Bojíte se urologa? Takto probíhá preventivní prohlídka

Pokud se rakovina stihne rozšířit (nezanedbávejte preventivní prohlídky!), má poměrně devastační následky.

  • Při operaci se odebere prostata, semenné váčky i lymfatické uzliny, do kterých nádor metastazuje. Močová trubice se napojí přímo na měchýř. Operace, bohužel, zapříčiňuje silné poruchy erekce.
  • Kryoterapie je metoda, kdy se přes malý řez vpravuje tekutý dusík přímo do nádoru. Buňky se tedy hubí zmrazováním. Druhou méně náročnou metodou je léčba ultrazvukem. Tyto dva způsoby však patří k méně standardním terapiím.
  • Běžným způsobem léčby je ozařování radiovými vlnami, které si vyžádá přibližně 8 týdnů. Rané stadia onemocnění je možné vyléčit i zavedením několika radioaktivních zrn přímo do nádoru. Ostatní orgány jsou tak chráněné.
  • Hormonální léčba má zamezit produkci testosteronu, který má při rakovině špatný vliv na prostatu. Léčba je často doživotní, a někdy je nutné odstranit varlata (orchiektomie varlat), právě kvůli produkci testosteronu. Léčba má nevýhodu v tom, že pacientům se mění hormonální rovnováha. Projevuje se špatnými náladami, výrazným přibíráním na břiše, únavou, návaly horka a pocením, problematickou erekcí a zvětšováním prsou.

KLIKNĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Jaký je rozdíl mezi zvětšenou prostatou, rakovinou prostaty a jak tyto nemoci rozlišit

 

VIDEO: Lékaři vyprávějí o léčbě prostaty radioterapií

VĚDĚLI JSTE, ŽE v Čechách je diagnostikována rakovina prostaty až 9 000 mužům ročně, přičemž až 1 500 na ni umírá? Hrozivá statistika tedy dokazuje, že denně zemřou 4 Češi na rakovinu prostaty.

V pokročilé fázi rakoviny se nádor rozšiřuje do okolí. Napadá uzliny, močový měchýř, pánev a páteř, stehenní kosti, žebra a tak dále. Postižený trpí bolestmi postižených míst, únavou, ztrátou váhy a výrazně bledne.

Snad jedinou pozitivní zprávou je to, že v současnosti je šance na přežití vysoká a s onemocněním se dá žít alespoň nějaký život.

RokNové případy rakoviny prostatyPočet žijících s rakovinou prostaty
2010692436 135
2015763259 293
2016778463 424
2020 – předpoklad843279 951

 

Pomoc s prostatou najdete i na těchto stránkách:

 

Prostata je při sexu důležitá

Zdraví prostaty je velmi háklivá záležitost. Při sexu plní prostata funkci „urychlovače spermií“ díky předejakulační tekutině.

Všichni muži by se měli snažit udržet si zdravou prostatu co nejdéle, protože jakékoliv problémy s ní přímo souvisí se sílou erekce a s celkovou schopností souložit.

 

DALŠÍ ČLÁNKY O PROBLÉMECH S PROSTATOU

SEZNAM ČASTÝCH ONEMOCNĚNÍ PROSTATY
ZVĚTŠENÁ PROSTATA - JAKÁ JE LÉČBA?
PŘESNÝ PRŮBĚH VYŠETŘENÍ PROSTATY
SOUVIS MEZI PROSTATOU A SÍLOU EREKCE
PROSTATEKTOMIE – ODŘEZÁNÍ PROSTATY
SAMOVYŠETŘENÍ PROSTATY JE NEPŘESNÉ

 

Erekce – jaký vliv na ní má psychika?
Soulož – nejpříjemnější cesta ke zdraví aneb Jaký vliv na nás má sex?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR