Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Sex po 60 – co vás čeká v posteli po šedesátce a bude sex vůbec možný?

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 4,67 z 5)
Loading...

Říká se, že věk je jen číslovka a opravdový věk člověka stavem mysli. Možná to tak bylo v mládí, kdy jste byli na vrcholu svých sil a vše bylo možné. Svět vám ležel u nohou a vy jste byli plní energie.

Ovšem co dnes, kdy se číslovka představující váš věk přehoupla přes 60? Jak to je se sexem ve zralém věku? Souloží vůbec lidé po šedesátce? Na co byste se měli ve svém milostném životě připravit?sex po 60

Dlouholetá manželství obvykle fungují i díky uspokojivému sexu nejenom po 60, ale i později

 

Tak jde čas v životě každého z nás…

Když vám bylo dvacet, mohli jste se milovat od rozbřesku do setmění. Žádná poloha pro vás nebyla nedosažitelná a milostné hrátky jste si mohli užívat prakticky kdekoliv.

Ve třiceti už člověk zmoudřel, založil rodinu a místo kvantity sexuálních styků se najednou zaměřil na jejich kvalitu. Ve čtyřiceti byl člověk na vrcholu svých sil. Sex si užíval stále dosyta a partnerský život pořád neztratil jiskru.

Jakmile se však věk přehoupl přes padesátku, více a více si uvědomujete přibývající vrásky na čele, zdravotní problémy a rychle se blížící odchod z práce do důchodu.

Čas utekl jako voda a najednou je tady šedesátka. Mystická číslice oddělující aktivně pracující a důchodce. Věk, který odjakživa značí epochu prarodičů. Ač jsou to jen zažité předsudky, všichni tak nějak máme šedesátku spojenou se stářím. Přitom je ale to jen číslice.

 

Šedesátkou život zdaleka nekončí

Neurčuje nic podstatného ani konečného. Šedesátkou rozhodně život nekončí, a to ani ten sexuální. Kdy můžeme začít se sexem, nám stanovuje zákon. Ovšem kdy s ním skončit, si určujete pouze vy sami. To znamená, že i lidé po šedesátce běžně souloží.

Beverly Whipple, viceprezidentka Světové sexuologické asociace (World Association of Sexology), uvádí věci na pravou míru:

Normální a zcela přirozené touhy, které nejsou s věkem nutně menší, jsou bohužel u starších lidí vnímány někdy jako směšné, neslušné a možná zvrhlé. Doufám jen, že mladší generace zaujmou k věci mnohem zdravější přístup, který se nakonec promítne i do kvality jejich stáří.

Vědci z chicagské univerzity zjistili, že ve věku mezi 65 a 74 léty má sex 53 % lidí, u kategorie 75 až 85 let je to 26 %. 73 % mužů je navíc ještě i v 70 letech potentních.

Pokud se přemístíme do našich českých luhů a hájů, podle 774 dotázaných Čechů nad 60 let dokonce kvalita sexu s rostoucím věkem roste. Pro 88 % dotázaných je sex důležitou součástí vztahu. Jen 12 % by podle tohoto výzkumu dokázalo být ve vztahu bez sexu.

 

Milování a sex po šedesátce

Pro někoho je to nejkrásnější epocha v životě. Sexuoložka Hana Fifková tuto éru popisuje takto:

Přijde osvobozující období – manželé jsou po letech bez rodičovských starostí, stále ještě fyzicky i duševně silní, nehrozí otěhotnění ani vztahové malichernosti, ty už umějí řešit, a s velkou vzájemnou zkušeností a dispozicí si při milování projeví vše pěkné, co spolu za desítky let zažili.

Pro mnoho lidí seniorská léta znamenají dokonce větší svobodu ve vyjádření svých sexuálních snů a představ, které nikdy předtím nerealizovali. Statistiky prokázaly, že muži, kteří mají alespoň dva orgasmy za týden, mají podstatně nižší riziko úmrtí. Dokazuje to tedy fakt, že sexuálně aktivní lidé jsou obvykle zdravější a žijí déle.

Ačkoli se změní tempo a frekvence pohlavních styků, sexuální rozkoš nezmizí, naopak se může ještě zdokonalit, říká doktorka Judita Jansová z privátní psychiatrické ambulance v Dubí.Mnohé starší páry, osvobozené od starostí o děti a strachu před nechtěným těhotenstvím, prožívají opravdové sexuální uspokojení teprve ve zralém věku. Více než na technickou stránku milování se soustřeďují na prožitky pocitu harmonie, vstřícnost a vzájemného porozumění.

 

Sex po šedesátce

Avšak bohužel z pohledu kvality se samozřejmě takový sex nemůže rovnat těm, které jste zažívali jako mladí. Častěji se u pánů po 60 objevují problémy s erekcí a u dam zase problémy se zvlhčením vagíny.

Na to upozorňuje i sexuolog Jaroslav Zvěřina:

Musíme si uvědomit, že s věkem se stále snižuje výskyt zcela zdravých lidí. Poruchy erekce se u mužů starších 65 roků vyskytují až v 80 % případů. U mužů dále převládají problémy, které souvisejí s nemocemi srdce a cév a také prostaty. U žen pak bolesti při styku, způsobené suchou pochvou při výpadku tvorby hormonů po přechodu.

Zároveň se samozřejmě průběžně s věkem mění chuť na sex. To vysvětlila i Katarína Lomská Filasová z Centra zvyšování psychické odolnosti:

Sexuální touha se mění celý život – závisí jak na hladině hormonů, tak na spoustě jiných okolností.

V každém věku je sex trochu jiný. V mládí je vášnivý a rychlý, ve stáří rozvážný a pronikavý. Neznamená to ale, že byste se sexu po šedesátce museli úplně vzdát.

ČTĚTE TAKÉ: Soulož – nejpříjemnější cesta ke zdraví? Rozhodně ano. Jaký vliv na nás má sex

 

Poruchy erekce po šedesátce

S jakými nejčastějšími poruchami erekce se muži po šedesátce setkávají? Běžné je, že se muži penis na povel ihned nepostaví. Rozhodně to ale není nic, co by vám v sexu samotném bránilo. Jen je potřeba muže trochu déle stimulovat či svádět.

Případně můžete vyzkoušet léky na lékařský předpis pro podporu erekce. U 70 % mužů zabírá Viagra, u ostatních mohou lékaři doporučit vakuovou pumpu, injekce do penisu, případně chirurgický implantát.

Citlivost penisu se postupně s rostoucím věkem snižuje, a tak je důležité dbát na správnou životosprávu a fyzickou kondici, aby byly vaše končetiny dobře prokrveny, a to včetně penisu. Výdrž šedesátníka v posteli ovšem může být stejně omračující jako u třicátníka.

Dvacátníci, třicátníci hodně řeší, jestli jsou dobří, srovnávají se s ostatními, říká psycholožka Katarína Lomská Filasová.U seniorů zmizí tlak na to, jak často by měli souložit, což mnoha dvojicím sexuální život otravuje, protože se nemilují podle skutečných potřeb, ale že by měli.

Jak se problémům s erekcí vyhnout? Vyvážená strava, dostatek spánku, žádný alkohol, cigarety ani drogy – to pomáhá předcházet poruchám erekce. Zároveň se udržujte v dobré fyzické kondici, pravidelně cvičte, choďte do přírody a nezapomeňte na odpočinek.

Tělesný úpadek, související s pokračujícím věkem, sice nemůžete zastavit, ale s trochou péče můžete tento proces hodně zbrzdit. Díky takovému životnímu stylu vám bude stát ještě několik desítek let. Zde najdete další tipy k léčbě erektilní dysfunkce.

 

Nemoci, které negativně ovlivňují sex po 60

To, aby si lidé mohli až do pokročilého věku užívat milostný život, přirozeně předpokládá, aby byli zdravotně v kondici a nebyli omezováni různými tělesnými handicapy. Po šedesátce jsou bohužel ve větší míře přítomné nemoci, které negativně ovlivňují váš výkon v posteli.

Řeč je o cukrovce, ischemické chorobě srdeční, krevním tlaku, kloubních problémech, syndromu vyhoření, andropauze, pooperačních stavech, rakovině prostaty či o problémech s pohybovým aparátem.

Kupříkladu u 12 % mužů jsou poruchy erekce prvním symptomem počínající cukrovky. Velkým problémem je také zbytnělá prostata. Ta trápí až 75 % mužů po šedesátce.

Ač vás věk v ničem nemusí omezovat, přece jen se na vaše tělo chtě nechtě podepsal. A to pak můžete negativně pocítit i během milování. Snížení sexuální aktivity a ztráta chuti na sex totiž souvisí především se zdravotními problémy. Udržujte se ale v dobré fyzické kondici a erotika zůstane běžnou součástí vašeho života.

 

VIDEO: Sex po 60

 

Jak na sex po šedesátce?

Sexu po šedesátce se rozhodně bát nemusíte. Je stejně přirozený pro šedesátníky jako pro dvacetileté. Poslední průzkum MUDr. Džamily Stehlíkové ukázal, že 87 % ženatých mužů a 89 % vdaných žen ve věku 60 – 64 let je stále sexuálně aktivních.

Zajímavé zároveň je, že 29 % mužů a 25 % žen i ve věku vyšším 80 let je stále sexuálně aktivních. Jen je potřeba myslet na to, že to nejspíš nebude tak snadné jako v osmnácti. Aby sex přinášel potěšení, je potřeba najít formy a způsoby sexuální aktivity, které vám vyhovují. Zapomeňte proto na náročné polohy z Kámasútry a spíše si vychutnávejte jeden druhého.

K žádným podstatným změnám v sexu u seniorů nedochází, jen některé hodně akrobatické polohy jsou omezovány kloubními potížemi u mužů i u žen,uvádí sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Nezapomeňte si také pořídit zásobu lubrikačních gelů, aby pro vás sex nebyl nepříjemný a frustrující.

ČTĚTE TAKÉ: Důchodci a erekce – co vše jde ještě zvládnout?

 

Orální sex po 60

Výjimkou není ani orální uspokojování. Ač je mezi seniory nejoblíbenější klasický sex, může být i ve vyšším věku orální sex příjemným zpestřením vašeho milostného života. Pokud vám tato praktika vyhovuje, přináší vám uspokojení, není důvod se jí vzdávat.

Orální sex nemusí značit pouze praktiku, kdy žena nasaje do hrdla celý partnerův úd a kdy muž zaboří celý obličej do partnerčina klína. Orální sex může značit i jemné laskání a líbání přirození vašeho protějšku, které taktéž může dovést partnera či partnerku k vyvrcholení.

Podle výzkumu Elišky Steklíkové, který publikovala ve své diplomové práci na Univerzitě Karlově, zůstává nejvíce preferovanou sexuální praktikou u seniorů vaginální soulož, ke které se uchyluje více než 60 % dotazovaných. 46 % mužů ovšem uvedlo, že s partnerkou praktikují orální sex. Poměrně neoblíbenou praktikou je na druhou stranu anální styk, který provozuje jen 12 % mužů a 3 % žen.

Navíc díky nejrůznějším ochuceným ovocným lubrikačním gelům, které jsou dnes běžně k dostání, může být orální sex velice příjemný pro oba. Někteří muži třeba prosí svou partnerku, aby před orálním sexem cucala mentolové bonbony.

 

Sex po šedesátce a erotické pomůcky

A ani erotické pomůcky už nejsou u současných seniorů tabu.

Dnešní senioři se rozhodně vymykají zažitým představám o pasivních babičkách a dědečcích v houpacích křeslech. Současní šedesátníci si svá důchodová léta chtějí užít se vším všudy, včetně sexu. Nevyhýbají se tak ani návštěvám sexshopu.

Například k nám do prodejny zavítá z celkového počtu nakupujících kolem 30 % lidí starších 60 let. Muži mají zájem hlavně o podpůrné prostředky, tedy o tabletky na erekci a podtlakové pumpy. Ženy pak mají v oblibě obecně populární vibrátory či venušiny kuličky, uvedl Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz.

Použití takových erotických pomůcek se nemusíte bát. Při jejich kvalitní hygieně jsou naprosto bezpečné a pro váš vztah dokonce přínosné. Mohou totiž přinést nový vítr do vašich sexuálních plachet.

 

Sex žen po 60

Řeč doteď byla spíše o mužích. U mužů je totiž sexuální aktivita většinou častější. Avšak ani ženy po šedesátce nezůstávají pozadu. I ty si rády ve vyšším věku dopřejí sexuálních aktivit.

Vyšší zájem je tradičně u mužů, avšak ani u žen nebývá nepřítomný. Ženy si mnohem častěji než muži stěžují na nedostatek vhodných partnerů,vysvětluje sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Dle výzkumu centra Elpida pro časopis Vital, má z dotazovaných 195 respondentek v důchodovém věku pravidelný sexuální styk 21 % z nich. Dalších 14 % rozkoš sice neprožívá, ale chtěly by.

Stejně jako u mužů, tak i u žen se objevují tradiční sexuální problémy, které mohou pohlavní styk ve vyšším věku ztěžovat. Řeč je o horší vzrušivosti dam, případně o špatném zvlhčení vagíny. U žen se totiž po 35 věku postupně snižuje hladina estrogenu, přičemž k velmi razantnímu propadu dochází po menopauze. Poševní sliznice je pak sušší, méně elastická a zhoršuje se prokrvení pohlavních orgánů, což má za následek menší vzrušivost a slabší orgasmus.

Dnes už se ale nejedná o nic neřešitelného. Existují nejrůznější lubrikační gely či případně speciální doplňky stravy, které pomáhají dámám tento problém vyřešit. Takže ani ženy se nemusí sexu v důchodě vzdát.

Potvrzuje to i výzkum univerzity v Manchesteru. Dle něj má 54 % mužů a 31 % žen po sedmdesátce pravidelně sex alespoň dvakrát měsíčně. Důležitou roli hraje podle odborníků také pravidelnost v sexu. U aktivnějších žen se totiž daří držet vyrovnanější hladinu estrogenu než u těch, které abstinují.

 

Nejlepší sex po šedesátce

Podle většiny lidí je sex po šedesátce tím nejlepším.

Jsem ve třetí fázi života a nikdy jsem nezažila lepší sex,říká osmdesátiletá herečka Jane Fondová.

Jedním z nejrozšířenějších mýtů o stárnutí totiž je, že uspokojující a příjemný sexuální život po 60 letech je nemožný. Nenechte se však zmýlit. Stejně jako u většiny mýtů je i tento již dávno vyvrácen.

Když jsme mladí, máme tendenci spojovat všechny naše vztahy hlavně se sexem. Pravdou ovšem je, že spousta seniorů si užívá zdravého sexuálního života až do svých zlatých let. Díky obrovskému pokroku v oblasti medicíny spolu s vylepšenou výživou a zdravotní péčí lidé žijí déle, a to nejen duševně a fyzicky, ale také sexuálně.

Sexuální život se tak stal nedílnou součástí celkového zdraví a pohody každého člověka. Nevzdávejte se tedy vlastního sexuálního života jen proto, že jste překročili práh šedesátky. Společná partnerská intimita může být silná bez ohledu na váš věk.

Psycholožka seznamky eDarling Salama Marine uzavírá celé naše povídání:Lidé se při pomyšlení na sexualitu starších lidí cítí většinou nepříjemně. Ta totiž už nemá s reprodukcí nic společného, ale jde pouze o lásku a sexuální naplnění. Ve společnosti, která bývá často spojována s ideálem mládí, často zapomínáme, že sexuální pokušení a touhy neznají věkové hranice.

POKUD VÁM BUDE TEPRVE 50, čtěte, jak to pravděpodobně bude vypadat

Krev ve spermatu (ejakulátu) - 15 pravděpodobných příčin
Kegelovy cviky - bezpečný a bezplatný "zlepšovák" erekce a delší výdrže
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR