Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Vztah bez sexu – co je mu na vině a má smysl v něm pokračovat?

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 4,33 z 5)
Loading...

Nikdo z nás není robot. Někdy zkrátka není na sex ani nálada, ani pomyšlení. Ovšem pokud tento stav přetrvává dlouhodobě, může přinést řadu rizik a komplikací. Jaké je nebezpečí vztahu bez sexu? Proč je důležité udržovat alespoň jakousi pravidelnost v sexu? Co se děje s mužským tělem, pokud je dlouho bez sexu?

vztah bez sexu

 

Vztah bez sexu je jako kniha bez textu

Asi každý z nás někdy v životě slyšel známá klišé jako „sex do vztahu neodmyslitelně patří”, nebo „vztah bez sexu je jako den bez slunce”. V mnohých kulturách je vztah založen právě jen na sexu a milostném soužití.

Roli sexu ve vztahu popsal také sexuolog a psycholog MUDr. Ondřej Trojan, Ph.D., FECSM:

Jakmile v manželství sex nefunguje, je to blbý. Sex stmeluje, je to způsob mimoslovní komunikace a většina studií dokazuje, že u dlouhotrvajících svazků hraje pořád velkou roli.

Pokud tedy sex ve vztahu není, považujeme to za něco špatného, divného, nezdravého. Přitom ale existuje spousta párů, které mají vztah či manželství bez společného sexuálního života.

Podle odhadů tvoří asexuálové asi jedno procento populace,říká pražský sexuolog Ondřej Trojan, který vysvětluje, že asexualita není žádná porucha. „Do ordinace asexuálové nechodí. Nemají k tomu důvod – se svým stavem jsou vyrovnaní a nechtějí ho měnit.

V tom se liší od pacientů, u kterých libido vymizelo kvůli psychickým problémům, stáří nebo třeba kvůli neshodám s partnerem. Ve všech těchto případech se dá zvolit vhodná terapie a o žádnou asexualitu nejde. Proč ale léčit člověka, kterému subjektivně nic nechybí?

V tomto článku se zaměříme zejména na to, proč muži ve vztahu ztrácí zájem o sex, co je toho příčinou a jak by se dal tento problém vyřešit.

 

Proč muži nejčastěji ztrácí zájem o sex?

A začneme hned u jádra pudla. Proč vlastně muži ztrácí v dlouhodobém vztahu či v manželství zájem o sex?

Asi vás hned jako první napadne typická příčina, a to ztráta atraktivity partnerky. To ovšem může být pouze vrcholek ledovce. Mnohdy jsou problémy mnohem hlubšího charakteru.

Uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. to vysvětluje:

Mužům postupně od 35 let výše klesá hladina testosteronu. Tzv. syndrom nedostatku testosteronu je významný u mužů nad 40 let věku a představuje velký zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu a diabetu, srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy vede ke snížení délky a kvality života.

A právě snižující se hladina testosteronu vede nejčastěji u mužů ke snížení libida a vzrušivosti.

Jak se projevuje typický pacient s nedostatkem testosteronu? Podle sexuoložky-androložky ​MUDr. Taťány Šrámkové, CSc. takto:

„​Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: ​snížená vitalita​, úbytek svalové hmoty a síly, ​únava​, řídnutí ochlupení, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nízké sebevědomí, ​snížená duševní energie​, deprese či problémy s krátkodobou pamětí.​

Pokud tedy muž nemá v těle dostatek testosteronu, nemůže se ani pořádně vzrušit a ve své podstatě mít uspokojivý sex se svou partnerkou. Takový muž tedy není špatný, ani své partnerce nijak nezahýbá, pouze nemá chuť na intimní hrátky.

Na vině může být ale samozřejmě také stres a vysoké pracovní nasazení. Pokud je člověk ve velkém napětí, může o sex zcela ztratit zájem.

Pokud trpíte nulovým zájmem o sex právě z důvodu velkého stresu, psycholog David Levy radí:

Pokud chcete v ložnici fungovat tak jako dřív, musíte ubrat jinde. Čím jsme starší, tím méně umíme zvládat zátěže na více frontách.

 

Britská sexuoložka Sarah Conelly říká:

Pokud je stopka vašeho sexuálního života stres, je nutné přes pracovní týden pravidelně regenerovat tělo, abyste se o víkendu dobrali aspoň trochu slušného milování.

Na sexuálním libidu muže se může podepsat i strach a obavy ze selhání. Jestliže jste již v minulosti selhal, například se vám během sexu nepostavil, rozhodně je u vás obava ze sexu na místě.

V takovém případě ale není vhodné házet flintu do žita. Pomoci vám může sexuolog.

ČTĚTE TAKÉ: Nechuť k sexu u mužů – kdo zodpovídá za kulhající vztah?

 

Muž bez potřeby sexu

Často se takový člověk nazývá jako „​asexuál”.

Psycholog Lukáš Sedláček se asexualitou zabývá už několik let:

Asexuální člověk je člověk, který nepociťuje sexuální touhu nebo sexuální slast. Pro mnoho lidí to však může znamenat různé věci. Ve svém výzkumu jsem se setkal s pocity, které se pohybují od lhostejnosti a nezájmu o sexuální aktivity přes lehce pohrdavé postoje k sexualitě až po pocity silné averze a odporu.

Asexuálové se navíc liší mírou intimity, která jim je příjemná. Někomu nevadí líbání či hlazení a vadí pouze pohlavní styk, jiným vadí už třeba samotné líbání.

ČTĚTE TAKÉ: Asexuál – jak se žije slušnému člověku, kterého sex nezajímá?

Můžete se ovšem setkat také s pojmem „mužská frigidita”. O co se jedná? Kdy je muž frigidní? Čím se odlišuje mužská frigidita od poruchy erekce? A jak vlastně mužská frigidita vzniká? Na tyto všechny otázky najdete odpověď v článku Mužská frigidita – 17 důvodů oslabeného zájmu o sex.

vimax facebook

 

Jak žít a prožít v dlouhodobém vztahu bez sexu?

Jenže čím déle takováto sexuální abstinence trvá, tím více přináší rizik a nebezpečí. Pokud se na sexuální abstinenci podíváme nejprve z pohledu zdravého soužití páru, vede právě absence sexu ve vztahu nejčastěji k nevěrám.

Vztahová koučka Erika Grennová říká:

V evropských zemích tento problém lidé obvykle řeší tím, že si pro uspokojení svých sexuálních potřeb naleznou milenku/milence či volné chvilky tráví masturbací.

Jestliže je vaše partnerka sexuálně náruživá a potřebuje k dobré náladě sex, pak věřte, že si jej najde jinde, a to i když vás z celého srdce miluje. Vztah bez sexu může fungovat pouze za předpokladu, že to ani jednomu z partnerů nevadí, to znamená, že to oběma vyhovuje. Pak takový vztah může být harmonický a láskyplný.

Psycholožka Sharita Shah ovšem tvrdí:

Úroveň intimity je důležitý způsob jak ukázat druhému člověku svou náklonnost. V páru je důležité ukázat, že vás druhý přitahuje i fyzicky. Můžete vyjadřovat svoje emoce slovy, ale nic nenahradí fyzickou intimitu.

 

Co se děje s mužem, pokud je dlouho bez sexu?

Pokud se na sexuální abstinenci podíváme naopak z pohledu mužského těla, vidíme z dlouhodobé sexuální abstinence závažné fyzické změny.

  • Zaprvé danému muži postupně ochabují svaly pánevního dna. To může vést až k nepříjemné inkontinenci a problémům s udržením moči. S každým orgasmickým stahem se totiž tyto svaly zatínají a tím se průběžně posilují. Jenže bez vyvrcholení nemají tyto svaly žádnou fyzickou zátěž. Pomoci sice mohou Kegelovy cviky, ty však nejsou všemocné a ani při skutečně dlouhodobé sexuální abstinenci nejsou zcela účinné.
  • Zadruhé oslabuje u daného muže produkce spermií a jejich kvalita. Pro mnohé dlouho abstinující muže pak může být velice složité počít potomka.
  • Zatřetí se zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Studie totiž odhalila, že muži, kteří ejakulovali alespoň 21krát měsíčně měli menší pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty než muži, kteří ejakulovali mnohem méně. Problém tedy není pouze vztah bez sexu, ale i nulový zájem o autoerotiku.
  • Začtvrté se sexuální abstinencí dále snižuje sexuální libido. Čím méně sexu prožíváte, tím méně na něj máte z biologického hlediska chuť. Vaše tělo díky dlouhé sexuální abstinenci upadne do sexuální letargie a navíc kvůli tomu nebudete mít v těle dostatek pohlavních hormonů důležitých k dalšímu vzrušení.

Pravidelný sex má pro člověka řadu zdravotních přínosů a benefitů. Všem těmto pozitivům plynoucím z pravidelných pohlavních styků jsme se věnovali v předchozím článku.

Pražský sexuolog Ondřej Trojan uvádí:

K běžnému párovému životu ale sex prostě patří. Sex je koneckonců jedním z důvodů, proč lidé v párech žijí. Ve zdravém vztahu hraje erotika důležitou roli, pokud ji nenahradí něco jiného. Typické je vymizení sexuální potřeby u workoholiků.

Dalším příkladem jsou feťáci. Dvojice spolu pak vaří pervitin, ,šlehají si‘, ale nespí spolu. Droga jim poskytuje větší rozkoš než sex. V asexuálních vztazích žijí i ti, kteří si spolu sice rozumějí, ale nefunguje mezi nimi ,chemie‘. Někdy to může souviset i s vyšším věkem, ale znám páry, kterým to v posteli funguje i v osmdesáti.

 

Má cenu udržovat vztah bez sexu?

Oba dva v páru jednou dozajista napadne otázka, zda má vůbec cenu udržovat vztah bez sexu. Například psycholožka Kateřina Hollá upozorňuje, že sex je součástí zdravého partnerského života a pokud do něj oba partneři vstupují, aniž by druhého varovali, že o sex nestojí, hrozí jim nesoulad.

Psycholožka Sharita Shah zase uvádí:

Každý člověk má své potřeby, jako je hlad, potřeba spánku, ale i potřeba sexu je přirozená a biologicky podmíněná.

 

Clovis D´sa přidává:

Člověk samozřejmě může žít bez sexu, ale záleží na tom, jak dlouho. Když jsem čerstvě zamilovaná, vydržím bez něj dlouho, ale když se pak do postele konečně vrhnu, nechce se mi ven.

 

Manželská poradkyně Paula Hallová varuje:

Páry, které se nemilují, vedle sebe začnou žít jako sourozenci nebo přátelé, a přestanou vidět jeden druhého v sexuálním smyslu.

 

Láska bez sexu fungovat může,myslí si sexuoložka a psychiatrička Andrea Dutková.Otázkou je, co je podstatou vztahu?! Mám pacientku, která se musí bez erotiky obejít už deset let. Její manžel je přepracovaný a nemá na sex chuť. Bojí se to s ním však řešit, aby v případě rozvodu nepřišla o děti, které by třeba chtěly být s otcem.

ČTĚTE TAKÉ: Sex po 60 – co vás čeká v posteli po šedesátce a bude sex vůbec možný?

 

Manželství bez sexu a diskuze

A co na vztah bez sexu říkají obyčejní lidé? Jak ti to vnímají?

Manželé Rhae (64) a Keith (75) Elliottovi spolu nemají sex osm let, od Keithovy operace prostaty:

Jsme zvyklí se vídat nazí, když se převlékám nebo jsme v koupelně, ale kdyby mi teď Keith začal dělat návrhy, přišlo by mi to jako sbližování s vlastním bratrem nebo nejlepším kamarádem. Zdálo by se mi to asi divné.

 

Julian (55) a Tracy (40) Dowleroví se nemilovali více než rok. Julian řídí firmu se čtyřiceti zaměstnanci a k tomu má vedlejší zaměstnání:

Když jsme si před několika týdny vyrazili na společný víkend na venkově, byl jsem tak vyčerpaný, že jsem většinu času prospal.

 

Marie popisuje svou zkušenost:

Vždycky nám sex klapal na jedničku, stejně jako komunikace ve vztahu, a to už jsme spolu skoro patnáct let. Jenže manžel dostal novou práci a povýšil. Stres a hlavně nároky nadřízených na něj výrazně stouply.

Nejdřív jsme byli rádi, že si přilepšíme finančně a budeme moci realizovat naše cestovatelské plány, paradoxně jsme si výrazně pohoršili – v ložnici. Sex proběhne jednou za pár měsíců. Oproti tomu, jak nám to klapalo, je to teď hrůza. Vůbec nevím, co s tím…(ZDROJ)

vztah bez sexu

 

Sexuoložka Andrea Dutková na závěr našeho článku uvádí:

Sexuální potřeba se nedá vytěsnit. Předstírat, že mi ,to nevadí‘, může vést k neuróze, k nočnímu přejídání či třeba ke zvýšené konzumaci alkoholu. Ještě horší je, že s erotikou často mizí i intimita – běžná partnerská obejmutí, která jsou důležitá hlavně pro ženy. Základem všeho je začít o tom spolu mluvit…

Nesnažte se proto sex úplně ze svého života odstřihnout. Do zdravého vztahu zkrátka patří, ať se vám to líbí či nikoliv. Přeci můžete uspokojit svou partnerku nebo partnera i jinak, než pouze koitálně. A tak by bylo velice sobecké odepřít erotické prožitky své milované polovičce jen proto, že vy sami na to nemáte chuť.

DÁLE ČTĚTE: O umělém oplodnění, které se stává jedinou možností počít dítě, pokud ve vašem vztahu chybí sex.

 

Rakovina prostaty a zvětšená (hyperplastická) prostata - takto je rozeznáte
Pravidelný sex a 14 významných zdravotních benefitů pro každého milovníka soulože
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR