Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Umělé oplodnění – kde koupíte spermie, jak probíhá a na kolik vyjde?

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Mnoho neplodných párů i osamělých žen shání dárce spermií pro umělé oplodnění. K tomu slouží nabídka dárcovského spermatu k oplodnění. Služba je určena právě neplodným párům a v cizině i ženám bez partnera.

V souladu s platnými právními předpisy mohou v České republice o provedení oplodnění s využitím dárcovského spermatu písemně žádat výhradně neplodné páry, tedy žena a muž, kdy dnes nemusí jít o manžele, a muž se pak stane zcela legálním otcem narozeného dítěte.

Ženy bez partnera se mohou nechat oplodnit dárcovským spermatem bez účasti partnera v zahraničí. V případě zájmu o tuto službu lze kontaktovat dárcovská centra kliniky SBI, kdy tuto službu v rámci České republiky poskytuje právě jen SpermBank International s.r.o. Ta pak zprostředkuje oplodnění.

Umělé oplodnění párů se dělá i v jiných střediscích v naší republice a některé z nich najdete na konci článku.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Impotence u muže a její příčiny

umělé oplodnění

Procentuálně je dnes umělé oplodnění ve většině případů úspěšné. Statisticky je to až 85 % zákroků. 

 

Proč využít službu umělého oplodnění?

Máte jedinečnou možnost vybrat si sami dárce spermií podle svých požadavků na jeho fyziologické parametry a psychologické vlastnosti. Při výběru vhodného dárce spermií si můžete zkontrolovat všechna pro vás důležitá kritéria.

Zejména jde o dosažené vzdělání, tělesnou konstituci, etnikum, barvu pleti, vyznání, zálibu ve sportu, umění, psychologický profil, rodinnou anamnézu, plány do budoucna. Vhodného dárce spermií si vyberte v Katalogu dárců.

Dárci musí mít minimálně středoškolské vzdělání, perfektní zdravotní stav, negativní testy na přenosná infekční onemocnění a žádná přenosná či geneticky podmíněná onemocnění.

 

VIDEO: Průběh umělého oplodnění a jeho vliv na kvalitu života.

 

Vsaďte na vysokou kvalitu dárců

Darování a zpracování spermatu se dnes provádí podle nejmodernějších standardů. Dárci spermatu jsou pečlivě vybíráni na základě vysoce kvalitně zpracovaných výsledků laboratorních vyšetření, vyhodnocení psychosociálního profilu a po osobních pohovorech s lékařem.

Dárci spermatu se opakovaně podrobují odběrům krve a moči, ze kterých se provádí povinná vyšetření na pohlavní a další přenosné choroby. Proto máte na certifikovaných klinikách zaručení kvalitní a prověřené sperma.

UPOZORNĚNÍ: Pokud by se narodilo postižené dítě, na žádnou reklamaci či kompenzaci nemáte nárok.

 

Uchovávání a zpracování darovaného spermatu

Vzorky darovaného spermatu se uchovávají v nádobách kapalném dusíku, kterým se říká Dewarovy nádoby v podmínkách, které jsou neustále monitorovány a vyhodnocovány.

Zařízení laboratoře, metody manipulace a skladování vzorků darovaného spermatu vždy odpovídají požadavkům právních předpisů EU i ČR a jsou schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv, jinak podobná nařízení nelze provozovat.

BUĎTE ZODPOVĚDNÝ: Jak bezpečně a „zdravě” oplodnit ženu? Myslete hlavně na své zdravé spermie.

 

V čem spočívá služba umělého oplodnění

Vzorkem spermií neboli semene vámi zvoleného dárce může být provedeno oplodnění ve vámi zvoleném zdravotnickém zařízení takzvanou metodou inseminace či dalšími metodami asistované reprodukce nebo u vašeho gynekologa. Úspěšnost umělého oplodnění je dnes vysoká.

 

Jaký zvolit typ vzorku?

Výše uvedená společnost SBI nabízí vzorky dárcovských spermií pro oplození metodami IUI a ICSI, které jsou nabízeny i v dalších zařízeních. Oplození se liší ve způsobu konečného užití vzorku při jeho provádění.

Konkrétní dostupné vzorky jednotlivých dárců si můžete vybrat po registraci v Katalogu dárců. Volbu nejvhodnější metody umělého oplodnění také nejprve konzultujte s vaším lékařem a zejména gynekologem.

CENNÉ INFORMACE PRO PARTNERKU: Jak se připravit na těhotenství, aby se dítě narodilo bezpečně a bylo zdravé?

jak oplodnit ženu?

 

Průběh umělého oplodnění

ICSI – Intracytoplazmatická injekce spermií

Metoda ICSI je nejpoužívanější mikromanipulační technika, kdy se do každého vajíčka aktivně přenese jedna spermie. Je použitelná a doporučená při všech cyklech mimotělního oplození, při čemž výrazně zvyšuje úspěšnost.

Nezbytná je v případě sníženého počtu spermií a při jejich nedostatečné pohyblivosti, v případě imunologického faktoru neplodnosti, při horší kvalitě a nízkém počtu získaných oocytů a tam, kde je plánována metoda preimplantační genetické diagnostiky, preimplantačního genetického screeningu a ve speciálních případech.

Metoda je z hlediska vývoje embryí bezpečná a neovlivňuje výskyt vývojových vad u plodů.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobný článek o kvalitě a poruchách spermií. 

 

IUI – in utero inseminace – jednoduchá metoda umělého oplodnění

Arteficiální neboli umělá inseminace je technika pro léčení některých typů neplodnosti. Sperma se dopraví lékařským nástrojem přímo do děložního krčku, dělohy nebo vejcovodů. Zkrátí se trasa, kterou musí spermie urazit a minimalizují se překážky v pohlavních orgánech ženy, které by průchodu spermií bránily.

Spermie jsou umístěny in utero do dělohy. Úspěšnost je nižší než u jiných způsobů umělého oplodnění, ale je jednoduchá, s nízkým rizikem vedlejších účinků a kvůli ceně. Jde o první volby metody. Jde o bezbolestný zákrok, kdy zavedení katétru ani aplikaci spermií žena při zákroku vůbec necítí.

 

IVF – in vitro fertilizace – komplikovanější způsob vhodný u různých druhů neplodnosti

In vitro fertilizace je oplození ve skle a jde o složitý proces spojení otcovské spermie s mateřským vajíčkem mimo tělo matky. Vzniklé embryo nebo embrya jsou pak uložena do dělohy.

Nejprve je ale nutné mateřský organismus stimulovat pro odběr zralých vajíček pomocí hormonů, které si žena po určitou dobu injekčně aplikuje. Zralost vajíček pozná lékař pomocí ultrazvuku a krevních testů.

Samotný odběr se nejčastěji provádí v celkové anestezii a výkon trvá asi 30 minut. Většinou můžete jít domů ještě ten den, pokud máte zajištěný odvoz. Informujte se vždy na dané klinice.

 

VIDEO: Jak funguje IVF?

 

Jak probíhá umělé oplodnění?

Po odběru putují vajíčka do laboratoře se spermatem partnera či dárce. Oplozená vajíčka jsou v laboratoři po několik dnů sledována ve svém vývoji. Pak jsou vrácena do dělohy matky nebo se zamrazí pro pozdější využití.

Během jednoho pokusu se zavádí maximálně dvě embrya do dělohy ženy během krátkého a nebolestivého výkonu skrze děložní čípek. Nekomplikovaný transfer trvá 3 až 5 minut. Po transferu zůstane žena ležet na transferovém sále asi 10 až 15 minut, pak může jít žena domů.

MĚJTE JISTOTU: Jak se projevuje neplodnost? Jak na sobě muž a žena pozná, že trpí neplodností?

 

IVF umělé oplodnění – podmínky pro zákrok:

 • endometrióza
 • nízký počet spermií
 • problémy s vejcovody a dělohou
 • potíže s ovulací
 • protilátky proti spermiím i vajíčku
 • neschopnost spermií proniknout nebo přežít v cervikálním hlenu
 • neznámé příčiny neplodnosti
 • IVF se používá, pokud nepomohou jiné způsoby léčby

 

Ceny dávek spermatu

Cena jedné dávky spermatu se pohybuje v rozmezí kolem 2 000 až 6 500 Kč, v závislosti na zvolené technice asistované reprodukce. Pokud narazíte na nižší částky, raději si prověřte dané zařízení a kvalitu spermatu.

Částky mohou být ale i vyšší. Ze zdravotních důvodů se zákrok proplatí. Umělé oplodnění pojišťovna tedy hradí. Je třeba si vždy zjistit, kolik vaše pojišťovna hradí zákroků a v jakých zařízeních.

 

Věk vhodný pro umělé oplodnění

Každé ženě z všeobecného zdravotního pojištění jsou hrazeny 4 IVF cykly, tedy 4 přenosy čerstvých embryí, pokud je ženě v prvních dvou cyklech přeneseno jen jedno embryo, do věku 39, resp. 40 let.

Nad věkovou hranici není léčba pojišťovnami hrazena. Vlastní léčba IVF je hrazena pojišťovnami částkou 26 000 Kč, přibližně stejně vysoká je cena je za hormonální léky potřebné ke stimulaci vaječníků před IVF.

Pokud si pak hradíte sami umělé oplodnění, pohybuje se v řádu desetitisíců v závislosti na metodě, ale i klinice. U ICSI 5 000 – 8 000 Kč a IVF asi 60 000 až 80 000 Kč.

 

Zavedení darované spermie a oplodnění

Hormonální příprava před mimotělním oplodněním začíná druhý den cyklu, tedy druhý den při menstruaci a trvá 7 až 8 dnů. Pak je ambulantním způsobem pod kontrolou ultrazvuku v krátké anestezii proveden odběr vajíček a asi po 5 dnech od oplodnění, po kontrole vývoje embryí v laboratoři, jsou jedno nebo dvě embrya přenesena do dělohy a ostatní jsou zamražena. Po 14 dnech výsledek těhotenského testu ukáže, zda byla léčba úspěšná.

ICSI je postup, který s oplodněním posuzuje kvalitu vajíček a eliminuje riziko, aby nedošlo k oplodnění žádného ze získaných vajíček. Standardem je zamrazení spermií, embryí i neoplozených vajíček.

Mimotělní oplodnění je v mnoha případech součástí širší léčebné strategie, jako při zachování plodnosti u pacientů s onkologickým onemocněním nebo při léčbě párů se známým genetickým rizikem.

Průměrné umělé oplodnění úspěšnost po přenosu čerstvých embryí je 40 %, po přenosu rozmražených embryí na 30 %, s darovanými vajíčky 60 %. Kumulativní úspěšnost po 3. kusech IVF cyklů je až 85 % léčených párů úspěšných.

 

Jak postupovat při výběru kvalitního spermatu?

Vyberte si vhodného dárce z Katalogu dárců a následně kontaktujte osobního lékaře nebo se obraťte na některé ze spolupracujících zařízení v okolí vašeho bydliště. Váš lékař pak spermobance zašle závaznou objednávku, pokud se neprovádí zavádění na stejné klinice.

S ním se pak sjednají podmínky transportu spermatu a forma úhrady nákladů, pokud si vše hradíte sami.

 • vyberte si vhodného dárce z Katalogu dárců
 • následně kontaktujte emailem nebo kontaktním formulářem spermobanku pro dohodnutí podrobností a provedení rezervace
 • základní cena rezervace za jednu dávku je asi 500 Kč na rok
 • cena rezervace vyššího počtu dávek na delší období se řeší individuálně
 • prodejní cena rezervovaných dávek se také může v průběhu trvání dlouhodobé rezervace do okamžiku jejich zakoupení změnit

 

VIDEO: Umělé oplodnění v zahraničí a vlastní zkušenost. 

 

Rezervace dárcovského spermatu

Neplodné páry a ženy bez partnera, kteří plánují opakované oplodnění spermatem téhož dárce, si vhodného dárce si vyberou na základě požadovaných parametrů z Katalogu dárců. Provedou si dlouhodobou rezervaci na dobu jednoho roku, dvou či více let u požadovaného vzorku.

Doporučuje se rezervace vždy alespoň 3 až 6 dávek pro každé jednotlivé plánované početí, podle zvolené a plánované techniky oplození. Vzorkem semene vybraného dárce pak může být provedeno oplodnění ve zvoleném zdravotnickém zařízení, které má souhlas Ministerstva zdravotnictví ČR dle § 27f odst. 2 zákona č. 20/1996 Sb.

 

Uplynutí rezervační lhůty a zrušení dlouhodobé rezervace

Před uplynutím rezervační lhůty je nezbytné rezervované vzorky odebrat nebo si rezervační lhůtu prodloužit, jinak budou vzorky opět uvolněny do nabídky. Společnosti mají vyhrazenou možnost dlouhodobou rezervaci vybraných vzorků zrušit ze závažných důvodů.

Většinou jde o nutnost naložit s nimi v souladu s právními či vnitřními předpisy ohledně kvality vzorků a je třeba s nimi naložit jiným způsobem. Jedná se ale opravdu o ojedinělé případy a cena služby je pak klientovi vrácena. O zrušení dlouhodobé rezervace a důvodech je klient písemně informován.

Každý dárce spermatu má vždy omezený počet uskladněných vzorků. Plánujete-li tedy opakované oplodnění, kdy chcete mít sourozence se stejným genotypem stejného dárce spermatu, což se doporučuje, je třeba provést rezervaci.

Vysoké standardy postupů kryokonzervace dárcovských vzorků uložených v kapalném dusíku v Dewarových nádobách pod nepřetržitým monitoringem umožňují jejich zachování až po dobu 20 let i déle. Doporučujeme si také pročíst recenze a diskuze.

 

Kliniky reprodukční medicíny v Čechách

ČETLI JSTE? Kde, jak a za kolik darovat vlastní spermie do spermobanky? 

Darování spermií - kolik vyděláte, jaké spermie musíte mít a kam zajet?
Varikokéla - nepříjemné rozšíření cév varlat bolí a oslabuje prokrvení
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR