Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Anatomie penisu – z čeho se skládá vaše chlouba a co mají části za úkol?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

anatomie penisu

Penis, pohlavní orgán muže neboli úd spolu s varlaty a šourkem vytváří pohlavní ústrojí. Z hlediska vývoje je podobný klitorisu ženy. Penisem prochází močová trubice i ejakulát se spermatem. Vysvětlíme si mechanismus erekce a ejakulace.

 

Anatomie penisu a jeho složení

Mužské přirození se dělí na 3 základní části:

  • žalud
  • kořen
  • tělo
  • 2 kavernózní tělesa
  • 1 spongiózní těleso

 

Kořen penisu

Kořen penisu vytváří párová ramena spojená nejen se stydkými kostmi, ale i s takzvaným bulbus penis. U spongiózního tělesa jde o jeho začátek, kdy v těchto místech do mužského údu začíná přicházet také trubice močová. Sval mutulus bulbospongiosus, tedy tělo penisu, jej pak kryje.

 

Kavernózní tělesa

Kavernózní tělesa, latinsky Corpus cavernosum jsou části mužského přirození, které se při erekci naplní krví. Jde o dva válce silně obalené vazivem s latinským názvem tunica albuginea. Penis je pevný a připravený k sexuálnímu aktu ve chvíli, kdy je naplněn krví.

 

Spongiózní těleso

Spongiózní těleso, latinsky Corpus spongiosum, někdy také houbovité těleso je ve formě válce a plní se krví mnohem méně. Vede jím i močová trubice a těleso se na závěr rozšiřuje, kde přechází v žalud.

 

Žalud

Žalud, latinsky glans, je žlábek oddělující penis od žaludu. Ten ukrývá stahovatelná předkožka, latinsky prepucium. S žaludem je spojena uzdičkou a je v něm větší množství malých žlázek produkujících mazové výměšky neboli smegma. Vše zakončuje i močová trubice. Žalud leží v mostech, kde končí nejvíce nervových zakončení a je proto nejcitlivější.

 

Močová trubice

Močová trubice, latinsky uretra je součástí močového ústrojí a je úzce spojena s rozmnožovacím ústrojím. Prochází jí také sperma. Celá močová trubice je vedena od močového měchýře až do penisu. Pohlavní cesta začíná prostatou.

ČTĚTE TAKÉ: O nepříjemném zánětu močového měchýře

 

Jaký je mechanismus erekce?

Erekce nebo ztopoření penisu je stav, kdy penis ztvrdne a zvětšuje se jeho objem i v délka. Erekce je předpokladem množení i sexu. Erekce vzniká v mozku a jde o reakci na různé podněty fantazie, dotykové, akustické i vizuální. Pak se stimulují nervová centra, přes míchu a nervy prochází další signály, které putují do mužského přirození.

Mechanismus erekce spouští sexuální vzrušení a následkem relaxace hladké svaloviny stěn artérií se zvýší přítok krve do penisu a houbovité tkáně v kavernózních tělesech, které se začnou plnit krví. Ta pak mechanicky stlačují žíly odvádějící krev a sníží odtok krve.

Penis se naplní krví, prodlouží a ztvrdne, dojde k jeho ztopoření neboli erekci. Membrána pomáhá zadržet krev v kavernózních tělesech a zajistí udržení erekce při pohlavním styku. Erekce končí s ukončením stimulace nebo po sexuálním vyvrcholení a výronu semene – ejakulaci.

Přítok krve do penisu se sníží a stejně jako tlak kavernózního tělesa na žíly odvádějící krev. Krev z kavernózního tělesa odteče a penis se zmenší.

ČTĚTE TAKÉ: Zmenšení penisu: Které vlivy vám uberou na délce a objemu?

zmenšení penisu

 

Parasympatické nervy

Parasympatické nervy jsou v topořivých tělesech, kde se rozšiřují arterie, což vede k intenzivnějšímu toku krve do penisu. Odvodné žíly jsou následně staženy a krev zůstane v penisu, kde dochází k erekci a k možnosti pohlavního styku.

Během soulože nebo masturbace se proces dovršuje ejakulací. Následně se penis vrací do původního stavu. Když se objeví potíže s dosáhnutím erekce, dostavuje se erektilní dysfunkce. Opakem je priapismus v podobě neustupující a déle trvající erekce.

 

Stavba penisu a odchylky

Zakřivení mužského přirození není žádná odchylka a je zcela běžné. Může někdy působit problémy a nepříjemnosti během sexu a pak je nutno vyřešit tuto nepříjemnou situaci za pomoci chirurgie.

Velikost mužského přirození nelze ovlivnit. Můžete ale zkusit Kegelovy cviky a Jelqing, bylinky a stravu podporující erekci. S různými metodami lze přirození přidat několik desítek milimetrů a zpevnit jeho erekci. Vakuové pumpy používejte velmi opatrně a velmi omezeně, mohou poškodit penis, způsobit zranění a nejsou určeny pro dlouhodobé použití.

Největší penis je prozatím 41 cm a nejmenší je 11,5 mm při erekci. Tomu velkému ale závidět nemusíte, ženy s ním nic mít nechtějí. Občas se objeví vrozený rozštěp močové trubice na spodní straně penisu, takzvaná hypospadie.

To může způsobovat problémy s močení i sexem. Předkožka kryje mužský úd a občas jsou problémy s její úzkostí. Jde o fimózu a parafimózu, kdy se předkožka velmi těžko nebo vůbec nedostane přes žalud. Řešením je pak obřízka nebo takzvaná cirkumcize.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se provádí obřízka, na kolik vyjde a pro koho není vhodná?

 

Šourek

Šourek, latinsky skrotum je bezpečným úkrytem pro varlata. Jde o kožovitý vak. Kůže šourku je jen kůže pokračující z břicha. Pokud vnímáte rozdíl ve vzhledu, jde o množství mazových a potních žláz, ochlupením a pigmentací.

Dělí se na dvě poloviny přepážkou a mění tvar. Stěna šourku se stahuje při chladném počasí a varlata stahuje k břišní stěně, kde se varlata ohřívají a pak šourek v teple povoluje.

 

Varlata

Varlata, latinsky testes, je párový orgán a funguje jako produkce testosteronu, což je mužský pohlavní hormon. Produkuje spermie v ejakulátu, který obsahuje i seminální plazmu, ve které se mohou spermie hýbat. Produkuje se v přídatných pohlavních žlázách. Nadvarlata jsou zásobárnou spermií, které zde dozrávají a pak putují chámovodem, silnou svalovou trubicí spojenou s močovou trubicí.

Varlata se vyvíjí v břišní dutině a pak do 3 měsíců věku sestoupí do šourku. Pokud to nenastane, jde o kryptorchismus. Sestoupit může také jen jedno varle nebo obě a pak se objevuje neplodnost. Pokud jedno či obě varlata chybí, jde o anarchismus. Nadpočet varlat je triorchie, ale jde o velmi vzácné případy, které nejsou běžné.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se projevuje nedostatek testosteronu

 

Jaký je proces ejakulace?

Ejakulace je prudké vypuzení spermatu z penisu. Většinou se spojuje s orgasmem při stimulaci penisu pohlavním stykem nebo masturbací. Existuje i poluce, která obvykle proběhne, když muži spí. Jde o samovolný výron semene.

Stimulací prostaty lze nahradit stimulaci penisu. Intenzivní pohlavní vzrušení probíhá při ejakulaci s orgasmem, dochází ke svalovým kontrakcím v pánevních svalech, kdy je nejsilnější první a druhý stah vylučující nejvíce sperma. Předčasná ejakulace je problém obvykle mladších nezkušených mužů a objevuje se i její opak, tedy oddálená ejakulace.

DÁLE ČTĚTE: O vazodilataci – správně roztaženým cévám a vlivu na erekci

Varikokéla - nepříjemné rozšíření cév varlat bolí a oslabuje prokrvení
Spermicidní gel a další antikoncepční přípravky na hubení spermií
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR