Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Hypogonadismus u mužů – jak podpořit slabou funkci varlat?

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 4,67 z 5)
Loading...

Hypogonadismus je stav, kdy má naše tělo narušeno fungování reprodukčního systému. Jde o syndrom, při kterém dochází k narušení vývoje pohlavních hormonů. Nejprve si objasníme pojmy a pak si je blíže vysvětlíme.

Kromě tří níže uvedených poruch se toto onemocnění může projevit s postupujícím věkem nebo kvůli obezitě. Navíc to může být vrozený či získaný hypogonadismus, který se vyskytuje jak u primárního, tak u sekundárního hypogonadismu.

hypogonadismus

Růst prsou, úbytek svaloviny a testosteronu – příznaky hypogonadismu

 

Druhy hypogonadismu

Primární – hypergonadotropní hypogonadismus

Primární hypogonadismus vzniká porušením testikulární tkáně, což vede k narušení funkce varlat odpovědných za produkci mužských pohlavních hormonů. Při primárním hypogonadismu, tedy principu zpětné vazby se vyskytuje hladina gonadotropních hormonů LH a FSG.

 

Příčiny primárního hypogonadismu

  • Vrozené zhoršování sexuálních žláz (anarchismus, monarchie, kryptorchidismus)
  • Chromozomální patologie (Klinefelterův syndrom, syndrom de la Chapelle, syndrom XYY)
  • Zranění varlat
  • Choroby varlat
  • Endokrinní onemocnění
  • Infekční nemoci
  • Onemocnění jater, ledvin, plic či gastrointestinálního traktu
  • Léky, záření a otravy jedovatými výpary

 

Sekundární – hypogonadotropní hypogonadismus neboli centrální hypogonadismus

Sekundární hypogonadismus je porušení sexuálních žláz a vzniká v důsledku porušení hypotalamo-hypofyzárního systému. Je narušena produkce hormonů odpovědných za syntézu androgenů se semeny. Redukují se hladiny gonadotropních hormonů a snižuje sekrece hormonů se semeny.

 

Příčiny sekundárního hypogonadismu

Bez ohledu na příčiny vzniku patologie dochází v krvi pacienta k výraznému poklesu androgenů.

  • Dědičná patologie (Kalmanův, Lawrence-Moon-Barde-Biddleův nebo Prader-Willyův syndrom)
  • Nádorové procesy
  • Posttraumatické změny
  • Systémová onemocnění

 

Normogonadotropní hypogonadismus

Normogonadotropní hypogonadismus je porušení hypotalamo-hypofyzární funkce, při které je hladina gonadotropních hormonů normální, ale hladina prolaktinu je zvýšená.

 

Příznaky hypogonadismu

Symptomy hypogonadismu se odvíjejí podle načasování nástupu. Souvisí s věkem a dost se liší v době před pubertou od 11 do 12 let a po pubertě.

  • V pubertě se objevuje vysoký růst a dlouhé končetiny s nedostatkem výrazné svalové hmoty a k tomu i vysoký hlas. Projevuje se totální absence sekundárních sexuálních charakteristik, jako je zesílená pokožka na těle i tváři, přítomnost svalové hmoty a přetrvává slabý hlas. Objevuje se nedostatečné rozložení reprodukčních orgánů a projevuje se osteoporóza.
  • V době postpubertální formy se objevuje přítomnost symptomů nedostatku androgenu skrytě, tedy na pozadí normální velikosti pohlavních orgánů. Tedy, i když jde o normální velikost penisu a varlat. Dochází ale ke snížení sexuální touhy a porušení sexuální funkce.

 

Obecné symptomy hypogonadismu před-pubertální a post-pubertátní formy

  • Snížená svalová hmotnost, která přetrvává
  • Ukládání nadbytečné mastné tkáně
  • Úbytek dobré nálady a depresivní stavy
  • Narušení metabolismu lipidů a sacharidů
  • Kognitivní poruchy, formou snížení mentálních schopností i paměti a ztráta koncentrace
  • Vegetačně-vaskulární poruchy
  • Výskyt jednoho varlete

VÍTE, že kolísavá hladina pohlavních hormonů trápí starší muže? Životní etapa se nazývá andropauza.

 

Diagnostika a obecná zkouška

Definice povahy pubických vláken, což je hlavní projev hypogonadismu u mužů. Charakterizují je pubikální vlasy ženského typu a někdy i horizontální linie růstu vlasů.

Pak se stanovuje povaha sekundárních sexuálních charakteristik. Zkoumá se tedy ochlupení na těle, stavba těla a přítomnost svalové hmoty. Měří se rozdíl mezi šířkou ramen a pánve. Šířka plecí by měla být o 10 až 12 cm větší než šířka pánve.

Pak dochází na řadu definice obvodu pasu a indexu tělesné hmotnosti. Nakonec se zkoumá posouzení vývoje pohlavních orgánů formou měření penisu ve vzpřímené a uvolněné poloze a měření objemu varlat.

Pak přichází na řadu laboratorní výzkum a analýza hormonů, zejména testosteron, LH, FSH, prolaktin, estradiol, gonadoliberin (GnRH) a spermogram.

ČTĚTE TAKÉ: Jak probíhá vyšetření spermiogram a co prokáže?

 

Léčba hypogonadismu

Bez ohledu na to, kdy se vyskytlo onemocnění a jaký má původ, je v každém případě předepsána hormonální terapie. Léčba je buď exogenními hormonálními léky nebo stimulující terapií chorionickým gonadotropinem HG.

Stimulační terapie HG je zaměřena zejména na stimulaci tvorby vlastního testosteronu a spermatogeneze. Stimulační terapie je možná, pokud se vám po třídenní injekci HG v dávce 1500 až 2000 jednotek zvýší hladina vašeho počátečního testosteronu u pacienta o 50 až 60 %.

Setkat se můžete s přípravky HG, jako je Chorionický gonadotropin, Bigagonil, Horagon, Pregnil, Profazi, Ovitrel či Luveris.

 

Nedostatečná tvorba spermatu

Zásadním problémem je snížená produkce spermií. Hlavní příčinou mužské neplodnosti je pak neschopnost produkovat dostatek zdravých spermií. Jde o azoospermii, což je stav, kdy nejsou žádné spermie v ejakulátu, nebo oligospermie, kdy je jich tam příliš málo spermií.

I když je k oplodnění zapotřebí jediná spermie, enzymy z mnoha spermií jsou třeba k překonání ochranného obalu vajíčka, což umožní jedné spermii průnik do cytoplazmy vajíčka.

MĚJTE PŘEHLED a čtěte nejpodrobnější článek o spermiích na českém internetu. 

 

Absence spermií

Azoospermie, tedy absence spermatozoí ve spermatu, může nastat jako primární selhání varlat, následně zablokování vývodných kanálků, nebo jej zapříčiní předchozí podvaz chámovodů. Kompletní azoospermie pak znamená neplodnost. Obvyklé příčiny azoospermie si popíšeme.

 

Primární selhání varlat

Vznikne důsledkem genetických faktorů, nesestouplých varlat (kryptorchismus), úrazu varlat nebo infekce virem příušnic prodělaná až po pubertě. Často však zůstává příčina nerozpoznána. Pacienti s primárním selháním varlat mají malá a měkká varlata, a navíc silně zvýšené plazmatické hladiny FSH. Nesestouplá varlata mohou být chirurgicky korigována a obnovení plodnosti je velmi zřídka.

 

Blokáda vývodů

Někdy řešitelná chirurgicky, kdy se operují pacienti s normální velikostí varlat a normální hladinou FSH. Výsledky se odvíjí od umístění blokády, úspěšnost je maximálně 50 %, a to u pacientů s obstrukcí nadvarlete způsobené kapavkou.

Pohlavně přenosné nemoci způsobují zánět nadvarlete a zablokování systému kanálků pak vede k trvalé azoospermii. Stejná azoospermie má často příčinu v agenezi, tedy když nadvarle chybí nebo chybí jiná část vývodného systému včetně chámovodu. Některé jsou genetického původu. Vrozený oboustranný defekt chámovodu je častý u pacientů s cystickou fibrózou.

 

Předchozí podvaz chámovodů

Jde o stále častější příčinu azoospermie v západních zemích i v Indii, kde jde o oblíbenou metodu antikoncepce.

 

Chybění zárodečných buněk

U mnoha mužů s azoospermií obsahují semenotvorné kanálky pouze Sertolliho buňky. Příčinou jsou cytotoxické léky, ozáření nebo faktory uplatňující se během vývoje plodu. Ve většině případů je ale opět příčina neznámá.

 

Oligospermie neboli snížený počet spermií a příčiny

  • Hormonální problémy jsou častěji příčinou oligospermie než azoospermie.
  • Uzávěr vývodů mohou způsobit oligospermii stejně jako azoospermii.
  • Vedlejší účinky některých léků typu sulfasalazin, užívané na léčbu střevní záněty.
  • Faktory prostředí, jako kouření, alkoholu, časté koupání v horké vodě a saunování. Normálně jsou varlata udržována při teplotě o 1 °C nižší, než je vaše teplota tělesná. Zvýšená tělesná teplota při infekčním onemocnění může způsobit i přechodné snížení počtu spermií.
  • Infekce jsou potvrzenou příčinou mužské neplodnosti, protože přítomnost hnisu ve sputu je pro stanovení diagnózy velmi závažným nálezem. Následná cílená léčba antibiotiky obvykle plodnost zcela obnoví, pokud není daná infekce příliš masivní.

Někdy jsou spermie mírně poškozené, mají kratší životnost a nestihnou včas doputovat k vajíčku. Defekty spermií způsobuje blokáda nebo poškození spermatických kanálků způsobená infekcí, nejčastěji kapavkou.

Varikokéla může být důvodem omezení počtu spermií, stejně jako narušený vývoj varlat kvůli hormonální nerovnováze. Častým důsledkem je právě hypogonadismus. Počet spermií snižují některé toxiny, cigaretový kouř a alkohol.

 

Protilátky proti spermiím

Spermie organismus rozeznává jako cizí, protože obsahují pouze poloviční počet chromozomů. Pokud se sperma dostane do kontaktu s krví, často dochází k imunitní odpovědi a produkci protilátek proti spermiím.

Spermatogeneze právě proto probíhá ve varlatech, kde je dostatečně oddělena imunologickou bariérou. Někdy může dojít k průniku spermatu přes bariéru a k vyvolání tvorby protilátek, které se dostávají do semenné tekutiny, napadají spermie, ty se shlukují a ztrácejí schopnost pohybu.

Pokud se takto imunitní systém jednou senzibilizuje, je extrémně obtížné proces zvrátit. Vysoké dávky kortikosteroidů alespoň dočasně množství protilátek omezí a plodnost je částečně obnovena.

 

Mužská neplodnost

Přítomnost imunologických faktorů byla zjištěna asi u 40 % párů s neobjasněnou příčinou neplodnosti a 10 % neobjasněné mužské neplodnosti. Neplodnost páru nastane, pokud cervikální hlen u ženy produkuje protilátky proti spermiím, a ty nemohou proniknout děložním krčkem.

Častěji však muž produkuje protilátky proti svým vlastním spermiím. Protilátky proti vlastním spermiím jsou v krvi mužů s podvazem chámovodů a po odstranění podvazu jsou přítomny i v semenné tekutině.

Jednostranná nebo oboustranná neprůchodnost pohlavního traktu může být vrozená nebo získaná. Záněty nadvarlete nebo varikokéla jsou často spojeny s autoimunní odpovědí proti spermatozoím.

 

Hypogonadismus a neplodnost

Mužský hypogonadismus je způsoben nemocí varlat, nebo poruchou v hypofýze vyvolávající sníženou sekreci gonadotropních hormonů. Hypothalamicko – hypofyzární onemocnění je zvýšená nebo snížená sekrece hypotalamických nebo hypofyzárních hormonů a je vzácnou příčinou neplodnosti. Pokud je porucha diagnostikována jako důvod neplodnosti, jsou výsledky léčení velmi dobré.

 

Hypergonadotropní hypogonadismus

Porucha je charakterizována vysokými hladinami gonadotropinů v krvi, ale varlata na stimulaci nereagují. Příčinou je primární selhání varlat a léčba má minimální odezvu. Vzácně je na neplodnost účinná empirická hormonální léčba.

 

Hypogonadotropní hypogonadismus

Pacienti, kteří mají normální varlata, ale k tomu nedostatečnou hladinu hypofyzárních hormonů pro jejich stimulaci mívají potíže v hypofýze nebo v hypotalamu. Může za to úraz v krajině spodiny lebeční, nádor, infekce či různé endokrinní abnormality.

Léčba spočívá v podávání hormonálních přípravků. U hypofyzární poruchy gonadotropinů a poruchy hypotalamické se podává GnRH.

 

Chromosomální abnormality

Vysoký počet pohlavních chromozomů zapříčiňuje poruchu mužského pohlavního ústrojí. Klinefelterův syndrom je provázen neplodností a je u něj jeden nebo více chromozomů X navíc.

Syndrom postihuje 1 z 500 chlapců a riziko postižení stoupá s věkem matky. Klinefelterův syndrom je spojen s azoospermií. Přítomnost chromozomu X navíc nemá před pubertou vliv na varlata, ale v pubertě pak dochází k masivní destrukci semenotvorných kanálků.

Na počátku puberty varlata rostou, později se objeví atrofie a zvětšení prsů. Neexistuje léčba, ale podávání mužských hormonů ovlivňuje sekundární pohlavní znaky, jako růst vousů a svalstva.

Pokud máte jeden nadbytečný Y chromozom, jde o různý stupeň poškození spermatogeneze až k zástavě tvorby spermií. Na povrchu vajíček i spermií jsou molekuly, které často vykazují funkci vzájemného spojení a oplodnění vajíčka, které také mohou vyvolat také neplodnost.

 

Jak zvýšit kvalitu spermií?

 

Tipy jak zvýšit kvalitu a počet spermií i objem spermatu

  • Nezvyšovat teplotu varlat, nenosit těsné prádlo a kalhoty, žádné spodní prádlo z polyesteru, ani horké koupele, saunování, přehnané cvičení, cyklistika a sedavé zaměstnání. Tělesná aktivita v rozumné míře ale prospívá.

ČTĚTE TAKÉ: Erekce v létě a 13. destruktivních vlivů. 

  • Pozor na pesticidy, organická rozpouštědla, ale i stres, kořeněná jídla, kouření, alkohol, kávu, drogy, některé léky, práce s těžkými kovy, vliv radioaktivity a elektromagnetické pole.
  • Nepoužívat sliny jako lubrikant, vyloučit ale i lubrikanty a omezit sóju, vše vede ke snížení počtu spermií.
  • Olovo poškozuje sperma, takže na pozoru se musí mít instalatéři, malíři, lakýrníci a tiskaři. Vysoká úroveň olova je i v krvi kuřáků a alkoholiků, nebo u lidí s nízkou fyzickou aktivitou.
  • Při spaní na vodní posteli klesá počet i efektivnost spermií o ¾.
  • Pozor na příušnice ve vyšším věku, horečnatá onemocnění, cukrovku, spalničky, mononukleózu a zánět jater.
  • Před stykem se osprchujte studenou vodou. Zvětší se pohyblivost spermií.
  • Pohyblivost spermií příznivě ovlivňuje malá koncentrace kávy, čaje, čokolády a kakaa, které vypijete před stykem. Nadměrná konzumace ji naopak drasticky snižuje.
  • Kouření vede k impotenci kvůli špatné elastičnosti cév. Nikotin snižuje schopnost oplodnění o 75 % a poškozuje genetický kód.
  • Alkohol snižuje hladinu testosteronu a množství spermií. 2 piva denně už snižuje počet na polovinu. Alkoholici mají nízkou hladinu testosteronu.
  • Běh na dlouhé tratě potlačuje hladinu testosteronu a snižuje četnost spermií. Vyhýbat se přehřívání organismu při cvičení nošení přiléhavého oblečení a pak se zchladit sprchou.
  • Dlouhodobé sezení v autě způsobuje zahřívání varlat a snižuje počet spermií. Na vyhřívaná sedadla zapomeňte.
  • Obezita snižuje produkci testosteronu a spermatu, naopak velká ztráta hmotnosti při nemoci může také snížit množství i kvalitu.

NAUČTE SE: Jak zvýšit objem ejakulátu?

jak zvýšit objem ejakulátu?

 

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

Samovyšetření varlat – návod na domácí prevenci rakoviny
Vyšetření varlat u lékaře – jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Masáž varlat - návod pro jejich zdraví a plodnost
Bolest varlat a časté příčiny
Otok varlat – nejčastější příčiny, metody jejich léčby a sexuální život po doléčení
Bolest nadvarlat – od příčin a příznaků přes léčbu až po sexuální život po doléčení
Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat
Varikokéla – bolestivé rozšíření cév varlat oslabuje prokrvení
Hydrokéla (vodní kýla) – příčiny vzniku, projevy a nejrychlejší metody léčby
Hypogonadismus jako důsledek slabé funkce varlat
Orchiektomie - chirurgické odstranění varlat

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Jak se projevuje virus HIV a nemoc AIDS a s čím si je můžete lehce splést?
Bolest varlat a všechny pravděpodobné příčiny
Mužská inkontinence - únik moči a jak zastavit soustavné kapání?
Příčiny a léčba svědění penisu, šourku a varlat
Jak přesně probíhá vyšetření u urologa a s čím vším vám dokáže pomoci?
Krev v moči (hematurie) - 8 častých příčin a metody jejich léčby

 

Závislost na sexu - nevadí, pokud nikomu neškodíte. Otestujte se!
VIMAX - nezaujatá diskuze, zkušenosti a recenze
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR