Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Hypogonadismus u mužů – jak podpořit slabou funkci varlat?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Hypogonadismus je stav, kdy má naše tělo narušeno fungování reprodukčního systému. Jde o syndrom, při kterém dochází k narušení vývoje pohlavních hormonů. Nejprve si objasníme pojmy a pak si je blíže vysvětlíme.

Kromě tří níže uvedených poruch se toto onemocnění může projevit s postupujícím věkem nebo kvůli obezitě. Navíc to může být vrozený či získaný hypogonadismus, který se vyskytuje jak u primárního, tak u sekundárního hypogonadismu.

hypogonadismus

Růst prsou, úbytek svaloviny a testosteronu – příznaky hypogonadismu

 

Druhy hypogonadismu

Primární – hypergonadotropní hypogonadismus

Primární hypogonadismus vzniká porušením testikulární tkáně, což vede k narušení funkce varlat odpovědných za produkci mužských pohlavních hormonů. Při primárním hypogonadismu, tedy principu zpětné vazby se vyskytuje hladina gonadotropních hormonů LH a FSG.

 

Příčiny primárního hypogonadismu

 

Sekundární – hypogonadotropní hypogonadismus neboli centrální hypogonadismus

Sekundární hypogonadismus je porušení sexuálních žláz a vzniká v důsledku porušení hypotalamo-hypofyzárního systému. Je narušena produkce hormonů odpovědných za syntézu androgenů se semeny. Redukují se hladiny gonadotropních hormonů a snižuje sekrece hormonů se semeny.

 

Příčiny sekundárního hypogonadismu

Bez ohledu na příčiny vzniku patologie dochází v krvi pacienta k výraznému poklesu androgenů.

 

Normogonadotropní hypogonadismus

Normogonadotropní hypogonadismus je porušení hypotalamo-hypofyzární funkce, při které je hladina gonadotropních hormonů normální, ale hladina prolaktinu je zvýšená.

 

Příznaky hypogonadismu

Symptomy hypogonadismu se odvíjejí podle načasování nástupu. Souvisí s věkem a dost se liší v době před pubertou od 11 do 12 let a po pubertě.

 

Obecné symptomy hypogonadismu před-pubertální a post-pubertátní formy

VÍTE, že kolísavá hladina pohlavních hormonů trápí starší muže? Životní etapa se nazývá andropauza

 

Diagnostika a obecná zkouška

Definice povahy pubických vláken, což je hlavní projev hypogonadismu u mužů. Charakterizují je pubikální vlasy ženského typu a někdy i horizontální linie růstu vlasů.

Pak se stanovuje povaha sekundárních sexuálních charakteristik. Zkoumá se tedy ochlupení na těle, stavba těla a přítomnost svalové hmoty. Měří se rozdíl mezi šířkou ramen a pánve. Šířka plecí by měla být o 10 až 12 cm větší než šířka pánve.

Pak dochází na řadu definice obvodu pasu a indexu tělesné hmotnosti. Nakonec se zkoumá posouzení vývoje pohlavních orgánů formou měření penisu ve vzpřímené a uvolněné poloze a měření objemu varlat.

Pak přichází na řadu laboratorní výzkum a analýza hormonů, zejména testosteron, LH, FSH, prolaktin, estradiol, gonadoliberin (GnRH) a spermogram.

ČTĚTE TAKÉ: Jak probíhá vyšetření spermiogram a co prokáže?

 

Léčba hypogonadismu

Bez ohledu na to, kdy se vyskytlo onemocnění a jaký má původ, je v každém případě předepsána hormonální terapie. Léčba je buď exogenními hormonálními léky nebo stimulující terapií chorionickým gonadotropinem HG.

Stimulační terapie HG je zaměřena zejména na stimulaci tvorby vlastního testosteronu a spermatogeneze. Stimulační terapie je možná, pokud se vám po třídenní injekci HG v dávce 1500 až 2000 jednotek zvýší hladina vašeho počátečního testosteronu u pacienta o 50 až 60 %.

Setkat se můžete s přípravky HG, jako je Chorionický gonadotropin, Bigagonil, Horagon, Pregnil, Profazi, Ovitrel či Luveris.

 

Nedostatečná tvorba spermatu

Zásadním problémem je snížená produkce spermií. Hlavní příčinou mužské neplodnosti je pak neschopnost produkovat dostatek zdravých spermií. Jde o azoospermii, což je stav, kdy nejsou žádné spermie v ejakulátu, nebo oligospermie, kdy je jich tam příliš málo spermií.

I když je k oplodnění zapotřebí jediná spermie, enzymy z mnoha spermií jsou třeba k překonání ochranného obalu vajíčka, což umožní jedné spermii průnik do cytoplazmy vajíčka.

MĚJTE PŘEHLED a čtěte nejpodrobnější článek o spermiích na českém internetu. 

 

Absence spermií

Azoospermie, tedy absence spermatozoí ve spermatu, může nastat jako primární selhání varlat, následně zablokování vývodných kanálků, nebo jej zapříčiní předchozí podvaz chámovodů. Kompletní azoospermie pak znamená neplodnost. Obvyklé příčiny azoospermie si popíšeme.

 

Primární selhání varlat

Vznikne důsledkem genetických faktorů, nesestouplých varlat, úrazu varlat nebo infekce virem příušnic prodělaná až po pubertě. Často však zůstává příčina nerozpoznána. Pacienti s primárním selháním varlat mají malá a měkká varlata, a navíc silně zvýšené plazmatické hladiny FSH. Nesestouplá varlata mohou být chirurgicky korigována a obnovení plodnosti je velmi zřídka.

 

Blokáda vývodů

Někdy řešitelná chirurgicky, kdy se operují pacienti s normální velikostí varlat a normální hladinou FSH. Výsledky se odvíjí od umístění blokády, úspěšnost je maximálně 50 %, a to u pacientů s obstrukcí nadvarlete způsobené kapavkou.

Pohlavně přenosné nemoci způsobují zánět nadvarlete a zablokování systému kanálků pak vede k trvalé azoospermii. Stejná azoospermie má často příčinu v agenezi, tedy když nadvarle chybí nebo chybí jiná část vývodného systému včetně chámovodu. Některé jsou genetického původu. Vrozený oboustranný defekt chámovodu je častý u pacientů s cystickou fibrózou.

 

Předchozí podvaz chámovodů

Jde o stále častější příčinu azoospermie v západních zemích i v Indii, kde jde o oblíbenou metodu antikoncepce.

 

Chybění zárodečných buněk

U mnoha mužů s azoospermií obsahují semenotvorné kanálky pouze Sertolliho buňky. Příčinou jsou cytotoxické léky, ozáření nebo faktory uplatňující se během vývoje plodu. Ve většině případů je ale opět příčina neznámá.

 

Oligospermie neboli snížený počet spermií a příčiny

Někdy jsou spermie mírně poškozené, mají kratší životnost a nestihnou včas doputovat k vajíčku. Defekty spermií způsobuje blokáda nebo poškození spermatických kanálků způsobená infekcí, nejčastěji kapavkou.

Varikokéla může být důvodem omezení počtu spermií, stejně jako narušený vývoj varlat díky hormonální nerovnováze. Častým důsledkem je právě hypogonadismus. Počet spermií snižují některé toxiny, cigaretový kouř a alkohol.

 

Protilátky proti spermiím

Spermie organismus rozeznává jako cizí, protože obsahují pouze poloviční počet chromozomů. Pokud se sperma dostane do kontaktu s krví, často dochází k imunitní odpovědi a produkci protilátek proti spermiím.

Spermatogeneze právě proto probíhá ve varlatech, kde je dostatečně oddělena imunologickou bariérou. Někdy může dojít k průniku spermatu přes bariéru a k vyvolání tvorby protilátek, které se dostávají do semenné tekutiny, napadají spermie, ty se shlukují a ztrácejí schopnost pohybu.

Pokud se takto imunitní systém jednou senzibilizuje, je extrémně obtížné proces zvrátit. Vysoké dávky kortikosteroidů alespoň dočasně množství protilátek omezí a plodnost je částečně obnovena.

 

Mužská neplodnost

Přítomnost imunologických faktorů byla zjištěna asi u 40 % párů s neobjasněnou příčinou neplodnosti a 10 % neobjasněné mužské neplodnosti. Neplodnost páru nastane, pokud cervikální hlen u ženy produkuje protilátky proti spermiím, a ty nemohou proniknout děložním krčkem.

Častěji však muž produkuje protilátky proti svým vlastním spermiím. Protilátky proti vlastním spermiím jsou v krvi mužů s podvazem chámovodů a po odstranění podvazu jsou přítomny i v semenné tekutině.

Jednostranná nebo oboustranná neprůchodnost pohlavního traktu může být vrozená nebo získaná. Záněty nadvarlete nebo varikokéla jsou často spojeny s autoimunní odpovědí proti spermatozoím.

 

Hypogonadismus a neplodnost

Mužský hypogonadismus je způsoben nemocí varlat, nebo poruchou v hypofýze vyvolávající sníženou sekreci gonadotropních hormonů. Hypothalamicko – hypofyzární onemocnění je zvýšená nebo snížená sekrece hypotalamických nebo hypofyzárních hormonů a je vzácnou příčinou neplodnosti. Pokud je porucha diagnostikována jako důvod neplodnosti, jsou výsledky léčení velmi dobré.

 

Hypergonadotropní hypogonadismus

Porucha je charakterizována vysokými hladinami gonadotropinů v krvi, ale varlata na stimulaci nereagují. Příčinou je primární selhání varlat a léčba má minimální odezvu. Vzácně je na neplodnost účinná empirická hormonální léčba.

 

Hypogonadotropní hypogonadismus

Pacienti, kteří mají normální varlata, ale k tomu nedostatečnou hladinu hypofyzárních hormonů pro jejich stimulaci mívají potíže v hypofýze nebo v hypotalamu. Může za to úraz v krajině spodiny lebeční, nádor, infekce či různé endokrinní abnormality.

Léčba spočívá v podávání hormonálních přípravků. U hypofyzární poruchy gonadotropinů a poruchy hypotalamické se podává GnRH.

 

Chromosomální abnormality

Vysoký počet pohlavních chromozomů zapříčiňuje poruchu mužského pohlavního ústrojí. Klinefelterův syndrom je provázen neplodností a je u něj jeden nebo více chromozomů X navíc.

Syndrom postihuje 1 z 500 chlapců a riziko postižení stoupá s věkem matky. Klinefelterův syndrom je spojen s azoospermií. Přítomnost chromozomu X navíc nemá před pubertou vliv na varlata, ale v pubertě pak dochází k masivní destrukci semenotvorných kanálků.

Na počátku puberty varlata rostou, později se objeví atrofie a zvětšení prsů. Neexistuje léčba, ale podávání mužských hormonů ovlivňuje sekundární pohlavní znaky, jako růst vousů a svalstva.

Pokud máte jeden nadbytečný Y chromozom, jde o různý stupeň poškození spermatogeneze až k zástavě tvorby spermií. Na povrchu vajíček i spermií jsou molekuly, které často vykazují funkci vzájemného spojení a oplodnění vajíčka, které také mohou vyvolat také neplodnost.

 

Jak zvýšit kvalitu spermií?

 

Tipy jak zvýšit kvalitu a počet spermií i objem spermatu

ČTĚTE TAKÉ: Erekce v létě a 13. destruktivních vlivů. 

DÁLE ČTĚTE: Impotence nesouvisí s erekcí, ale jde o neplodnost. Jaký je rozdíl? 

Závislost na sexu - nevadí, pokud nikomu neškodíte. Otestujte se!
VIMAX - nezaujatá diskuze, zkušenosti a recenze
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze