Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Otok varlat – nejčastější příčiny, metody jejich léčby a sexuální život po doléčení

1/52/53/54/55/5 (5 hlasů, průměr: 3,20 z 5)
Loading...

Díváte se do svých kalhot a nějak se vám to nezdá? Připadá vám, že jsou vaše varlata nějaká oteklá? Mohou varlata vůbec otéct? A čím je to vlastně způsobeno? V následujících řádcích se dozvíte o otoku varlat vše od A do Z.

otok varlat

 

Otok varlat a jeho projevy

Varlata se mohou každému muži během života zvětšovat a zmenšovat. Někdy to může být naprosto přirozený proces způsobený například úrazem nebo přisednutím varlat během běžných činností, jindy může být na vině závažné onemocnění.

V každém případě je to ale potřeba sledovat. Sledujte proto, zda se vám zároveň s otokem nemění barva varlat a v případě velké bolesti spojené například ještě i s horečkou nebo nahmatanou bulkou okamžitě navštivte lékaře. Jen ten může přesně určit, v čem je problém.

Nutnost návštěvy lékaře zmiňuje i MUDr. Daniela Obrová z Ordinace praktického lékaře IKEMEDICAL s.r.o., Vlašim:

Nemusí se jednat o nic závažného, ale pokud by se to dělo častěji a otok trval, tak určitě doporučuji urologické vyšetření. Mohlo by se jednat o hydrokélu nebo něco jiného, bohužel to nelze bez klinického vyšetření určit.

 

Příčiny otoku varlat

Jak už bylo zmíněno, příčin zvětšených varlat může být nespočet. Od těch méně závažných jako jsou:

 • přisednutí,
 • úraz,
 • „nakopnutí varlat”,
 • příliš častý pohlavní styk,
 • nebo naopak příliš dlouhá sexuální abstinence,
 • nošení těsných kalhot či spodního prádla,
 • cysta,
 • namožení během sportu,

 

až po ty velmi vážné:

ČTĚTE TAKÉ: Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat.

 

Se svou příčinou otoků varlat se s námi podělil i pan Milan:

Je mi 29 let, jsem sexuálně aktivní asi 11 let. Mám stálou partnerku, se kterou provozujeme drsnější sexuální praktiky, při kterých často dostávám údery do varlat a penisu.

Občas to potom bolí několik dní, někdy mi varlata natečou, ale pak to vždycky přejde. Zatím nemám žádné problémy, vše funguje jak má, vlastně jsem nikdy neměl žádný problémy (po sexuální stránce).

Pravou příčinu může určit pouze váš lékař, nikdo jiný. A už vůbec ne nějaký náhodný článek na internetu. Zde vás pouze chci informovat o možných příčinách a léčbě otoku varlat, ale rozhodně se na základě přečtení jednoho článku nesnažte určit přesnou diagnózu svých problémů a sám si ordinovat správnou léčbu. To může jen váš lékař.

MUDr. Nela Šrámková z Ordinace praktického lékaře, Praha 8 uvádí:

Příčin otoku varlat může být více – nejčastěji je to hromadění tekutiny v šourku zánětem, hydrokélou nebo poruchami oběhu. Pokud se otok prohlubuje, máte bolesti, zarudnutí, teploty nebo jiné další závažné příčiny, navštivte lékaře.

 

Kdy je nutné s otokem navštívit lékaře?

Kdy je vlastně nutné na nic nečekat a okamžitě navštívit lékaře? Odborníci radí vždy. Podle odborníků by muž v žádném případě neměl na nic čekat a okamžitě by měl navštívit lékaře.

Je totiž mnohem lepší vyslechnout si verdikt „Měl jste zbytečné obavy, varlata jste si jenom přisedl.”, než „Přišel jste příliš pozdě, varlata vám už bohužel nezachráníme.

Rozhodně proto nečekejte až vám varlata zmodrají nebo dokonce zčernají, až nabydou 2x větší velikosti, když si nahmatáte zřetelnou bulku, nebo když se k vašim problémům přidá ještě i horečka. To už může být příliš pozdě. Proto se nebojte navštívit lékaře ihned, když se otok objeví.

Rozhodně na nic nečekejte, jak zmiňuje MUDr. Daniela Králová z Ordinace praktického lékaře IKEMEDICAL s.r.o., Vlašim:

Určitě se nechte klinicky vyšetřit urologem. Ten provede odběr moči a sonografické vyšetření varlat, kde bude jasně vidět, jestli je vše v pořádku. Určitě bych to nenechávala být, může se jednat o zánět nebo něco jiného (hydrokéla).

 

NAUČTE SE: Samovyšetření varlat – domácí prevence rakoviny. Jak se samovyšetřit?

 

Typ otoku varlat

Varlata vám mohou otéct celá, po celém obvodu, může vám otéct také pouze jedno varle, anebo vám může otéct jen nějaká část varlete. To pak záleží na příčině vašeho problému.

 • Například u zánětu varlat, přisednutí varlat, nošení těsných kalhot či po úrazu vám mohou otéct obě celá varlata po celém obvodu.
 • U hydrokély, blokace chámovodu či rakoviny varlat vám může otéct pouze jen jedno varle.
 • A u cysty, bulky či varikokély vám může otéct jen nějaká část varlete.

Na muže s oteklými varlaty apeluje také MUDr. Zdeňka Janoušková z Ordinace praktického lékaře, Velká Bíteš:

Určitě zajděte na urologii. Může se jednat o zánět, který je nutno řešit. Současně si na vyšetření vemte ranní moč. Na urologii se obvykle objednává. Pokud by vám dali dlouhý čekací termín, tak zajděte za praktickým lékařem.

 

Kdo vám s otokem varlat pomůže?

Navštívit můžete jak svého praktického lékaře, tak i urologa. Oba vám s otokem varlat dokáží pomoci.

MUDr. Romana Pavelková vysvětluje, jak takové vyšetření u lékaře probíhá:

Postup při vyšetření obnáší základní pohovor s pacientem zahrnující dobu trvání potíží, přidružené choroby, rodinnou anamnézu a podobně.

Dále vlastní klinické vyšetření a laboratorní vyšetření moči, a pokud je nutné, tak i vyšetření krve, u mužů nad 50 let i preventivní vyšetření PSA – prostatického specifického antigenu, jehož hladina je zvýšena u nádorového onemocnění prostaty a podobně.

Dalším vyšetřením je pak ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře.

 

TIP: Klikněte a zjistěte, jak probíhá takové vyšetření varlat od první minuty až po odchod domů.

 

Urologické kliniky v České republice

Zde jsou vybrané urologické kliniky, kde vám s otokem varlat mohou pomoci:

České urologické ambulance v krajských městech

UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
Fakultní nemocnice v MotoleV Úvalu 84, Praha 5, 150 06+420 224 431 111
Urocentrum BrnoPurkyňova 35e
Královo Pole, Brno
+420 549 257 130
Urologická ambulancePoliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice
+420 733 502 154
vinicni@uromeda.cz
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava-Poruba
+420 597 373 051
Urologické oddělení Vítkovické nemocniceZalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice+420 595 633 582
info@vtn.agel.cz
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o.Balcárkova 8
779 00 Olomouc
+420 585 414 511
medkonsult@medkonsult.cz
Urologie - Krajská nemocnice LiberecHusova 357/10
460 63 Liberec
+420 602 411 392
urologie.objednavky@nemlib.cz

KLIKNĚTE NA VIDEO: Jak si ověřit, že nemám rakovinu varlat?

 

Léčba otoku varlat

A jak se otok varlat léčí? Záleží na tom, co vám vlastně je. Je logické, že jinak se budou léčit přisednutá varlata a jinak rakovina varlat. Nejprve tedy záleží na správné diagnóze vašeho problému u lékaře.

Uvedeme si několik základních léčebných procesů při léčbě zvětšených, oteklých varlat:

 

Oteklá varlata po úraze, sportu, nakopnutí či zasednutí

Pokud vám varlata natekla například po úraze nebo při sportu, je nejúčinnější léčbou klid na lůžku a chladivé obklady. Varlata si můžete obkládat jak studenými ručníky, tak i třeba heřmánkovými obklady.

Většinou v takovou chvíli nevyžaduje váš stav žádnou zvláštní péči a vyřeší se sám do několika hodin.

 

Oteklá varlata z důvodu cysty

Jestliže je u vás na vině cysta, určuje lékař správný léčebný postup. Většinou se cysta nijak neléčí. Nechá se být a pouze se sleduje. Cysta se totiž může sama po čase vstřebat a úplně zmizet.

Pokud se tak nestane a začne naopak nabírat na velikosti, přistupuje se k jednoduchému chirurgickému zákroku. Po něm samozřejmě bude následovat pár dnů rekonvalescence, ale rozhodně to není nic hrozného. Po pár dnech už zase budete jako rybička.

 

Oteklá varlata z důvodu zánětu

V případě zánětu vám váš lékař předepíše antibiotika. Infekce či zánět varlete se projevuje bolestí, nateklostí a zarudnutím varlete. Neléčené onemocnění může způsobit rozvoj chronického zánětu či dokonce neplodnost.

Antibiotika budete brát několik dní, dokud zánět nevyléčíte. Pak ještě jednou navštívíte lékaře kvůli kontrole a vše se opět rychle vrátí do normálu.

 

Oteklá varlata z důvodu torze

Torze varlat je jedním z nejnepříjemnějších stavů, které mohou muže potkat. Jedná se o to, že se vám varle protočí kolem své cévní stopky a tím zároveň zastaví průchod krve.

Varle začne rychle otékat a bolet, a pokud se včas nepřikročí k chirurgickému zákroku, může zcela odumřít.

Během zákroku se varle vrátí zpět do normální polohy a zafixuje se speciálním poutkem, aby k tomuto stavu nemohlo do budoucna znovu dojít.

 

Oteklá varlata z důvodu hydrokély

Jelikož hydrokéla představuje stav, kdy se vám nahromadí tekutina v obalech varlat, léčí se tento problém jednoduchým vypuštěním této nahromaděné tekutiny. Pokud se u vás problém opakuje, sešijí se obaly varlat k sobě, aby se tekutina nemohla již dále tvořit.

 

Oteklá varlata z důvodu rakoviny varlat

Rakovina varlat je poslední možností, proč vám varlata otekla. Ta se léčí různými způsoby. To, jaký způsob léčby váš lékař zvolí, závisí jak na stupni pokročilosti rakoviny, tak i na jejím rozsahu.

Lékař může zvolit léčbu léky na potlačení rakoviny, chemoterapii, ozařování, nebo chirurgické odstranění nádoru, části varlete nebo celého varlete (orchiektomie varlat).

Michal si poblíž varlat nahmatal bouličku. Při promačkání je tvrdá a bolí podobně jako akné. Co mu doporučuje lékařka MUDr. Renata Šimjáková z Ordinace praktického lékaře pro dospělé, Praha 10 – Uhříněves:

Dobrý den Michale, nejspíše se bude jednat o folikulitidu – zánět vlasového folikulu. Často se to stává po holení. Nyní dodržujte zvýšenou hygienu, neholte se.

Bohužel z běžně dostupných mastí jsou dostupné pouze ty bez kortikosteroidů a antibiotik. Můžete zkusit aplikovat 2x denně Imazol krém. Pokud ale obtíže budou přetrvávat nebo se budou zhoršovat, tak navštivte kožního lékaře.

 

MĚJTE PŘEHLED: Bolest v podbřišku u mužů – 11 obvyklých příčin a metody léčby.

 

Sexuální život po doléčení otoku varlat

Sexuální život může být i po prodělaném otoku varlat naprosto normální. V ničem vás prodělaná příhoda nemusí limitovat, v ničem ji nemusíte pocítit. Pokud totiž dorazíte za lékařem včas a vyřešíte své potíže velmi rychle, pak na vás nezůstanou žádné následky.

Jestliže ale budete s návštěvou lékaře otálet a budete ji neustále odkládat, pak může začít případná léčba příliš pozdě a můžete nejen přijít o svou plodnost, ale v nejhorším případě můžete dokonce přijít i o samotná varlata. Proto znovu apeluji, navštivte svého lékaře co nejdříve.

Nebojte se toho. Lékař je tady od toho, aby vám pomohl. Buďte k němu naprosto upřímný a uvidíte, že se vám bude mnohem lépe dýchat, jakmile budete vědět, že je všechno v pořádku.

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

Samovyšetření varlat – návod na domácí prevenci rakoviny
Vyšetření varlat u lékaře – jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Masáž varlat - návod pro jejich zdraví a plodnost
Bolest varlat a časté příčiny
Otok varlat – nejčastější příčiny, metody jejich léčby a sexuální život po doléčení
Bolest nadvarlat – od příčin a příznaků přes léčbu až po sexuální život po doléčení
Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat
Varikokéla – bolestivé rozšíření cév varlat oslabuje prokrvení
Hydrokéla (vodní kýla) – příčiny vzniku, projevy a nejrychlejší metody léčby
Hypogonadismus jako důsledek slabé funkce varlat
Orchiektomie - chirurgické odstranění varlat

vimax facebook

 

 

Torze varlete - kvůli přerušení prokrvení varle odumře, muž bude neplodný
Vyšetření varlat - jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR