Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 4,33 z 5)
Loading...

Varlata jsou uložena v šourku, který se nachází mimo mužské tělo kvůli zachování optimální teploty pro správnou funkčnost spermií. Stejně jako o zbytek svého těla byste měl tedy určitou péči věnovat i jim, zvláště pokud chcete být zdravý, a pokud v budoucnu plánujete rodinu.

Jedna z obtíží, která se u varlat může vyskytnout je právě zánět varlat, potažmo nadvarlat. Zánět varlat jako nemoc je podle kliniky Urosanté poměrně vzácná. Většinou bývá následkem zánětu nadvarlat, který se pak rozšíří i do varlat.

V dětském věku se pak se zánětem chlapci mohou setkat, když mají příušnice. Někdy se totiž stává, že se k nim ještě přidá zánět varlete jako komplikace navíc.

zánět varlat

 

Projevy zánětu varlat

Zánět varlete poznáte tak, že se vám jedno varle najednou nevysvětlitelně začne zvětšovat a ztvrdne. Pokud dostanete zánět varlete, začne vás velmi nepříjemně bolet právě ta zasažená polovina šourku, ve které je varle uloženo, a také nemocné varle bude větší.

Kůže v této oblasti bude mnohem citlivější na dotek, může být i napjatá se zarudnutím. Někdy vám může bolest od šourku vystřelovat až ke tříslům nebo do spodního břicha a obvykle je také zánět provázen horečkou.

V některých případech může být projevem zánětu varlete i bolest při pohlavním styku a ejakulování, a krev ve spermatu nebo v moči. Pokud je zánět vážný a komplikovaný, může vést až k omezení plodnosti či negativně ovlivnit tvorbu spermií.

Pokud jste vypozoroval některý z těchto příznaků, nebojte se urychleně vyhledat pomoc lékaře. Seznam klinik najdete níže.

 

Příčiny zánětu varlat a komu hrozí nejčastěji?

Jak zmiňuje klinika Urosanté, zánět varlete vzniká kvůli pohlavně přenosným bakteriím a virům – může se jednat i o komplikaci u pohlavně přenosných chorob jako je kapavka či chlamydie.

  • Tedy nejvíce ohroženou skupinou jsou mladí muži mezi patnácti až pětatřiceti lety, kteří jsou jednak více sexuálně aktivní a také častěji střídají sexuální partnerky. Pokud tedy mnohdy měníte partnerky na milostné chvíle, nezapomeňte se vždy chránit kondomem.
  • U starších mužů nad pětatřicet let a výše mohou zánět vyvolat bakterie v močových cestách, které se kvůli nedostatečnému vyprázdnění močového měchýře začnou množit v moči.
  • Zánět může rovněž zapříčinit, pokud jste trpěl infekcí močových cest, kterou jste neléčil nebo jste ji léčil špatně. V tomto případě se totiž může stát, že se infekce přesune pohlavními cestami až k varlatům.
  • Určitým rizikem je však i jakýkoli mechanický zákrok v oblasti močových cest, tedy například zavedení cévky. Nicméně nejčastěji způsobují zánět právě viry.
  • Časté záněty, které se pak stanou chronickými byste neměli brát na lehkou váhu, jelikož pak mohou zapříčinit zvýšené riziko vzniku rakoviny varlat.

 

Léčba zánětu varlat

Vyšetření na zánět varlat probíhá prohmatáním šourku a následným zkontrolováním prostaty přes konečník. Případně se může ještě udělat ultrazvukové vyšetření šourku, aby se mohly vyloučit i další nemoci. Úplně posledním krokem je pak prozkoumání vzorku moči a krve.

PŘIPRAVTE SE: Jak přesně probíhá vyšetření prostaty?

Běžné záněty varlat a nadvarlat se pak léčí antibiotiky a klidnějším režimem. Tedy snažit se odpočívat i pokud se léčíte jen doma. Podobně jako u infekce močových cest je třeba důsledně dodržovat pitný režim. Pomáhá i přikládat studený obklad na varlata.

U náročnějších případů zánětů varlat a nadvarlat se dle Urosanté může někdy doporučit hospitalizace a podávání antibiotik nitrožilně.

 

České urologické ambulance v krajských městech

UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
Fakultní nemocnice v MotoleV Úvalu 84, Praha 5, 150 06+420 224 431 111
Urocentrum BrnoPurkyňova 35e
Královo Pole, Brno
+420 549 257 130
Urologická ambulancePoliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice
+420 733 502 154
vinicni@uromeda.cz
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava-Poruba
+420 597 373 051
Urologické oddělení Vítkovické nemocniceZalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice+420 595 633 582
info@vtn.agel.cz
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o.Balcárkova 8
779 00 Olomouc
+420 585 414 511
medkonsult@medkonsult.cz
Urologie - Krajská nemocnice LiberecHusova 357/10
460 63 Liberec
+420 602 411 392
urologie.objednavky@nemlib.cz

 

Sexuální život po léčbě zánětu varlat

Pokud se vše vyléčí tak, jak má, nemá zánět varlat a nadvarlat žádný pozdější vliv na váš život, ani ten sexuální. I v případě odstranění jednoho varlete (orchiektomie varlat) to nijak zásadně neovlivní vaši plodnost – varlata jsou párový orgán, takže stále vám ještě jedno plodné varle zbyde.

 

S čím si lze splést zánět varlat?

Vodní kýla (hydrokéla)

Takzvaná hydrokéla neboli vodní kýla je vyvolána nahromaděním tekutiny v obalech varlete. Podle České urologické společnosti se vodní kýla může objevit jako doprovodný příznak zánětu varlat.

Častěji se s ní potýkají muži nad čtyřiceti let. Poznáte ji tak, že si v šourku nahmatáte kulovitý až oválný tvar, jenž má elastickou konzistenci a hladký povrch. Většinou se pak postupně zvětšuje.

Pokud však máte jen kýlu, která vás nějak nebolí a zároveň je vyloučena diagnóza zánětu varlat, nemusíte mít obavy. Pouze pokud byste měl bolesti, kýla se musí operačně odstranit. V opačných případech se volí léčba pomocí nošení suspenzoru či odsátí tekutiny jehlou.

 

Vnitřní poranění varlat následkem úrazu

Vnitřní poranění varlat nebo také trauma zevního genitálu představuje poranění, které může být dvojího charakteru.

  • První typ tohoto poranění je tupé – tedy při nárazu.
  • Druhým typem je otevřené poranění varlat způsobené bodným zraněním. K tomuto typu poranění může dojít při velmi vášnivém a odvázaném sexu, někdy se ale může pojit s poraněním pánve – například v důsledku autonehody.

Pokud vás trápí jakákoliv bolest varlat nebo šourku, konečnou diagnózu vám stejně řekne až urolog, a pokud vás postihne zánět varlat, jeho návštěvě se zkrátka nevyhnete.

MĚJTE PŘEHLED: S čím vám pomůže urolog, sexuolog a androlog?

androlog sexuolog urolog

 

Rakovina varlat – jak ji poznat?

Vaše valata byste skutečně neměl podceňovat. Ideálně byste si je měl prohlížet pomocí samovyšetření každý měsíc. Pokud totiž rakovinu odhalíte včas, máte šanci s ní bojovat.

Za lepší povědomí o rakovině varlat a prsou bojuje česká kampaň #prsakoule založená neziskovozu organizací Loono. Na jejich stránkách najdete podrobný manuál, jak si varlata vyšetřit buď sám nebo jak vám je může vyšetřit partnerka či partner.

ZDE SE PŘESNĚ NAUČÍTE, jak si samovyšetřit varlata

Nejdůležitější je zaměřit se, zda jste na varlatech nenahmatal výstupky či bulky. V tomto případě už se většinou jedná o nádor. Nebojte se však požádat partnerku, zda by vám samovyšetření provedla.

Vy jí zase na oplátku můžete prohmatat prsa a zkontrolovat, zda náhodou nemá nádor v prsou. Oba dva tak můžete spojit příjemné s užitečným. Podle této kampaně až ve 30 % případů nádor odhalí právě naše partnerka či partner.

 

Prevence zánětu varlat

Podle kliniky Urosanté je pravidelné chození na prohlídky tím nejspolehlivějším způsobem prevence, a to nejen zánětu varlat, ale obecně všech urologických problémů. Preventivní návštěvu tak doporučují všem mužům starším třicet pět let. Padesátníci a výše by pak měli chodit na prohlídku pravidelně každý rok.

Mezi prevence také určitě patří netřídat tak často sexuální partnerky, vždy používat ochranu v podobě kondomu, případně chodit na pravidelná vyšetření i na pohlavní choroby.

Pokud cítíte nějaký problém, nebojte se o něm mluvit s partnerkou. Pokud je vám nepříjemná myšlenka toho, že vám někdo prohmatává vaše přirození, nebo vám strká prsty do tělesných otvorů, myslete na to, že pokud chcete mít děti, mohl byste v důsledku podcenění prevence přijít o schopnost dítě zplodit.

Nespoléhejte se tedy jen na navštívení lékárny. Můžete požádat partnerku, aby šla na vyšetření s vámi a byla pro vás jako podpora.

Vždyť i ženy musí chodit na pravidelná vyšetření (a dokonce aspoň jednou za rok), aby se ujistily, zda jsou v pořádku, a případně schopny počít děti. Při návštěvě se jim gynekolog rovněž rukama a kleštičkami “probírá” jejich pochvou, což vůbec není příjemné a někdy to bývá i bolestivé.

 

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

Samovyšetření varlat – návod na domácí prevenci rakoviny
Vyšetření varlat u lékaře – jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Masáž varlat - návod pro jejich zdraví a plodnost
Bolest varlat a časté příčiny
Otok varlat – nejčastější příčiny, metody jejich léčby a sexuální život po doléčení
Bolest nadvarlat – od příčin a příznaků přes léčbu až po sexuální život po doléčení
Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat
Varikokéla – bolestivé rozšíření cév varlat oslabuje prokrvení
Hydrokéla (vodní kýla) – příčiny vzniku, projevy a nejrychlejší metody léčby
Hypogonadismus jako důsledek slabé funkce varlat
Orchiektomie - chirurgické odstranění varlat

vimax facebook

Bolest nadvarlat - od příčin a příznaků přes léčbu až po sexuální život po doléčení
Rakovina prostaty - jak se projevuje, kolik se s ní dožijete a kdo vás vyléčí?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR