Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Ranní erekce je normální. Pokud ji nemáte, zpozorněte.

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Ranní erekce a tedy erekce hned po ránu po probuzení (odborně noční penilní tumenescence) je zcela normální a očekávaný tělesný proces. Může být důkazem, že jsou vaše cévy, nervy a tělesné procesy v pořádku.

Během spánku se penis naplňuje krví a zároveň stoupá hladina hormonu testosteronu. Ten je nejvyšší právě po ránu, takže u zdravého muže je ranní erekce zcela žádoucí. Zvláštní a rizikové naopak je, pokud se budíte bez erekce.

Ranní erekce obvykle vydrží pouze několik minut, poté přirozeně opadá. Hlavně mladí kluci mohou mít penis v erekci až několik hodin, není to však běžné a může to způsobit problémy s odchodem do školy či do práce.

Možná vás napadlo, že ranní erekce vzniká v důsledku erotických snů. Není to ale pravda a to, o čem se vám zdá, obvykle nemá vliv na dosažení erekce. Ranní erekce je naopak důsledkem střídání etap spánku, změn hormonálních hladin (zejména zmíněného testosteronu), plnosti močového měchýře či dokonce otírání penisu o pyžamo a povlečení.

V článku vysvětlím běžné příčiny ranní erekce, upozorním, co se může dít, pokud se u vás ranní erekce neobjevuje a co dělat, aby se penis po probuzení opět „choval normálně“.

ranní erekce

 

Změny erekce ve spánkovém cyklu

Ranní erekce vzniká ve fázi R.E.M. (fáze rychlého pohybu očí), což je etapa, kdy máme sny. I pokud se vám zdá, že děj snu trval několik hodin či dokonce déle, ve skutečnosti šlo pouze o několik málo sekund ve fázi R.E.M.

Během fáze R.E.M. dochází k aktivaci tělesných procesů včetně prokrvení. Výsledkem silnějšího přítoku krve je kromě jiného právě ranní erekce. Té si na sobě samozřejmě všimnete. Toho, že tělo poslalo více krve do jater nebo plic, si po probuzení nevšimnete. Organismus se během spánku snaží „kontrolovat“ funkce těla, proto je uvádí do chodu a zase vypíná.

Ve spánku běžně absolvujete několik R.E.M. fází. S erekcí se tak můžete vzbudit i během noci a nejde pouze o moment probuzení. Tyto noční i ranní erekce vydrží zhruba 25 až 35 minut. Nemusí k nim přitom docházet každou noc ani několikrát za jednu noc. Každý muž je jiný.

Možná vás zaujme, že podobně reaguje i ženské tělo. Erekci penisu tehdy nahrazuje erekce klitorisu, i když ta je mnohem méně citelná a viditelná.

 

Hormonální hladina po ránu

Erekci i další sexuální funkce má na starosti právě hormon testosteron. Testosteron aktivuje nervy, přes které z mozku proudí signál pro navození erekce, zároveň reguluje činnost hladké svaloviny v penisu. Typickým příznakem snížené hladiny testosteronu je právě problém s erekcí a také pouze občasná nebo žádná ranní erekce.

Hladina testosteronu během dne kolísá. Nejvyšší je právě po ránu, nejnižší naopak večer. Vše za předpokladu, že nemáte rozhozený biorytmus kvůli práci na směny a podobně.

Kromě jiného je tak ranní erekce důkazem, že v krvi pořád cirkuluje dostatek testosteronu.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: 12 dobře citelných příznaků sníženého testosteronu. Pozorujte se.

příznaky sníženého testosteronu

Ranní erekce jako důsledek náhodné stimulace penisu

Dotek na penisu vám může vyvolat erekci kdykoliv a nejenom po ránu. Nemusí přitom jít o sexuální stimulaci. Pokud se vám penis otírá o pyžamo a povlečení, k erekci může dojít zcela normálně.

Doteky na penisu nebo jiných erotogenních zónách vysílají nervové signály do spodní části míchy. To je vlastně „centrum“ erekce, takže ranní erekce je i po nedobrovolné stimulaci normální.

Muž může dosáhnout erekci i když není vůbec vzrušený a na sex nemá ani pomyšlení. Tělo a penis reagují „svévolně“, takže k erekci může dojít naprosto kdykoliv. Tehdy vás může zajímat článek Jak zabránit nechtěné erekci, který sepsala redakce magazínu Erekce.cz.

 

Ranní erekci může vyvolat i plný močový měchýř

Pokud se v noci nebudíte kvůli močení, ráno budete mít měchýř logicky plný. Tehdy tlačí na sakrální nerv, což je spletenec nervů v dolní části zad.

Sakrální nerv je zároveň ten, přes který z mozku putuje signál pro navození erekce. Pokud nerv stimuluje plný močový měchýř, může dojít k ranní erekci, ale také i k erekci kdykoliv během dne aniž byste byl vzrušený. Postačí, že se vám chce močit.

Zde musím upozornit hlavně muže, kteří se kvůli močení budí i několikrát za noc aniž by vypili příliš mnoho tekutin. Může se totiž jednat i o problémy s prostatou, typicky zvětšenou prostatu (lékařsky benigní hyperplazie prostaty), která tlačí na měchýř. S častým nočním močením vám doporučuji navštívit urologa.

MĚJTE PŘEHLED: Onemocnění prostaty (zvětšení, zánět a rakovina): Příčiny, příznaky a metody léčby.

onemocnění prostaty

 

Co pokud se nedovedu zbavit ranní erekce?

Ranní i každá jiná erekce by se měla ztratit sama do několika desítek minut. Existuje totiž závažný a rizikový stav, kterým je priapismus. Tehdy penis dosáhne erekci, ale krev z něj kvůli nežádoucímu přiškrcení nemůže odtéct. Pokud včas nezasáhne chirurg, penis může dokonce i odumřít.

Priapismus způsobuje velmi bolestivou erekci, která může trvat i celé hodiny. Do té doby vás nesnesitelná bolest jistě dovede do pohotovostní úrazové ambulance.

Odborné zdroje sice radí jít za lékařem, pokud erekce přesáhne 4 hodiny. Z bezpečnostních příčin ale doporučuji jít za ním klidně i mnohem dříve, zvlášť pokud pociťujete bolest a erekce trvá nápadně déle, než jste běžně zvyklý. Není příliš na co čekat a rychlý zásah lékaře vám může mnohdy penis zachránit.

 

Co když nemám ranní erekci?

V první řadě nepanikařte. Každý muž je jiný a to, že po ránu erekci nemíváte, ještě nepotvrzuje problémy s erekcí ani erektilní dysfunkci. Možná máte erekci ještě ve spánku a po ránu ji tak nevidíte, případně potřebujete silnější sexuální stimulaci.

Možné je také to, že nespíte celkem správně a před probuzením nejste ve fázi R.E.M. Ani to ale nepotvrzuje problémy s erekcí.

Platí totiž, že výskyt ranních erekcí se snižuje s věkem. Ranní erekce je běžnější u mladých kluků v pubertě a dospívajících. Stejně je ale vhodné být rozumný a absenci ranních nebo ostatních erekcí konzultovat se sexuologem nebo aspoň praktickým lékařem.

Pokud jste ranní erekci nezažil ještě nikdy nebo se ztratily náhle, je to důvodem pro lékařské vyšetření. Existují různé příčiny ztráty a problémů s erekcí, které přehledně seřadila stránka Proerecta.cz.

 

Co jsme zjistili o ranní erekci?

  • Ranní erekce po probuzení je normální a naznačuje, že procesy ve spícím organismu fungují správně.
  • Ranní erekce vzniká ve fázi R.E.M., což je časový úsek spánku těsně před probuzením.
  • Důvody vzniku ranních erekcí jsou hormonální změny, přirozená „kontrola“ organismu mozkem, ale také plný močový měchýř nebo neerotická stimulace penisu přes pyžamo nebo povlečení.
  • Ranní erekce obvykle opadá do několika minut po probuzení.
  • Pokud jste ranní erekci nikdy neměl nebo naopak měl, ale najednou se ztratila, je vhodné zajít za sexuologem nebo specialistou, ke kterému vás doporučí praktický lékař.

 

Další články o poruchách erekce a metodách zlepšení

Článek pod odborným dohledem sexuoložky: 3 nejčastější poruchy erekce u mužů
Injekce na erekci jako poslední možnost záchrany
Pravda o neúčinných sprejích, gelech a krémech na podporu erekce
Jak vám s erekcí pomůže partnerka?
Jak zlepšit erekci doma svépomocí?
SILDENAFIL - nejpoužívanější léčivo pro léčbu erektilní dysfunkce a podporu erekce

 

Ztráta erekce při sexu zmaří celou snahu. Co dělat?
Zmenšení penisu: Které vlivy vám uberou na délce a objemu?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR