Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Nemoci varlat – soupiska nádorových, zánětlivých a kožních onemocnění, příznaky a léčba

1/52/53/54/55/5 (4 hlasů, průměr: 3,25 z 5)
Loading...

Varlata představují asi tu nejcitlivější část mužského těla. Určitě vám nemusím blíže přibližovat, jak hrozně to bolí, když vás do nich někdo nakopne. A co hůř, ani nemoci se této části těla nevyhýbají.

Od nádorových onemocnění, přes ta infekční, až po kožní. V tomto velkém shrnujícím článku si je popíšeme všechny. Pokud vás tedy něco s vašimi varlaty trápí, zde najdete odpověď.

nemoci varlat

 

Nádorová onemocnění varlat

Rakovina varlat

Rakovina varlat je jednou z nejběžnějších typů nádorového onemocnění u mužů.

  • Každý rok onemocní rakovinou varlat asi 450 mužů.
  • Zhruba 40 pacientů ročně této nemoci podlehne.

Nejvíce ohroženou věkovou skupinou jsou muži ve věku 15 až 25 let. Proto by se měli muži pravidelně kontrolovat a ideálně jednou za tři měsíce si svá varlata prohmatávat.

Pan doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA doporučuje samovyšetření varlat provádět v pravidelných intervalech:

Vhodné je provádět samovyšetřování varlat průběžně u každého muže. Frekvence samovyšetření není nijak stanovena. Z mé praxe bych se ale přiklonil alespoň k tříměsíčnímu intervalu, nebo i kratšímu.

 

PŘÍZNAKY RAKOVINY VARLAT:

Nejčastějším příznakem rakoviny varlat bývá nebolestivá bulka nebo zvětšení varlete, kterého si muž sám všimne. Dalšími příznaky může být tupá bolest v oblasti varlete nebo pocit tíhy v intimních partiích.

Se svou vlastní zkušeností se s námi podělil pan Miroslav:

Moje problémy začaly tím, že mi ztvrdlo pravé varle. Bylo mi to divné, ale moc jsem to neřešil. Nějaké zdravotní problémy jsem si začal připouštět až v době, kdy mé varle začalo nabírat na objemu.

Bylo stále větší a větší. To mě trochu zneklidnilo, tak jsem asi po půl roce, kdy už bylo asi tak dvakrát větší než zdravé varle, začal hledat na internetu a opravdu jsem našel, že by se mohlo jednat o nádor.

Můj stav se postupně zhoršoval, až jsem skončil v nemocnici. Jednoho večera při návratu domů jsem pocítil řezavou bolest v podbřišku, ze které se mi dělalo nevolno. Zůstal jsem stát a věděl jsem, že již neudělám ani krok.

Chtěl jsem se posadit, ale bolelo to ještě víc, tak jsem raději zůstal stát. Lékařka mi v nemocnici oznámila, že mám rakovinu varlete a metastáze v břiše a plicích.

Pokud si nahmatáte na varleti bulku, významně se změnila velikost jednoho či obou varlat, zaznamenal jste krev v ejakulátu, nahmatal jste na varleti zatvrdnutí, varlata změnila svůj tvar, nebo jste na varlatech zaznamenal změnu barvy, pak okamžitě vyhledejte lékaře.

Nemusí se sice jednat hned o rakovinu varlat, ale riziko je v tomto případě příliš vysoké, než abyste s klidným svědomím podcenil prevenci.

MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje:

Jakmile se začne rakovina projevovat některým z příznaků, jako jsou problémy při močení, v moči může být patrná krev, bolesti v kostech, nebo dokonce zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyléčitelný.

Apelujeme proto na muže, aby vyšetření podstoupili ještě v době, kdy obtíže nemají. Pokud lékař objeví onemocnění brzy, může předejít nebezpečným komplikacím, jako jsou kostní metastázy, a pacientovi ve výsledku zachránit život.

Muži by se tedy vyšetření opravdu obávat neměli.

příčiny bolesti nadvarlat

 

LÉČBA RAKOVINY VARLAT:

Jak se rakovina varlat léčí? Jako první je nutné odstranit postižené varle (orchiektomie varlete). Odstranění provádí urolog z řezu v třísle, ze kterého se varle vyjme. Nemusíte se ale bát o svou následnou plodnost.

Varlata jsou totiž párový orgán, tudíž odstranění jednoho varlete nemá na vaši plodnost nebo na sexuální aktivitu významný vliv.

Následně je varle vyšetřeno, aby se určilo, o jaký typ nádoru se jedná. K tomu je ještě doplněno o CT břicha, rentgen, CT plic případně i jiná vyšetření k vyloučení metastáz.

Pokud se nádor podchytí včas, máte až 95 % šanci na úplné vyléčení. Díky tomu patří nádory varlat mezi jeden z nejlépe léčitelných druhů rakoviny.

Dokonce i případy pokročilého onemocnění s rozšířením nádoru mimo varlata mají velmi slušnou naději na vyléčení. Nikdy to ale nepodceňujte a raději přijďte k lékaři zbytečně, nežli úplně pozdě.

 

České urologické ambulance v krajských městech

UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
Fakultní nemocnice v MotoleV Úvalu 84, Praha 5, 150 06+420 224 431 111
Urocentrum BrnoPurkyňova 35e
Královo Pole, Brno
+420 549 257 130
Urologická ambulancePoliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice
+420 733 502 154
vinicni@uromeda.cz
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava-Poruba
+420 597 373 051
Urologické oddělení Vítkovické nemocniceZalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice+420 595 633 582
info@vtn.agel.cz
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o.Balcárkova 8
779 00 Olomouc
+420 585 414 511
medkonsult@medkonsult.cz
Urologie - Krajská nemocnice LiberecHusova 357/10
460 63 Liberec
+420 602 411 392
urologie.objednavky@nemlib.cz

 

Spermatokéla

Spermatokéla patří mezi další nerakovinné onemocnění varlat. Jedná se o nezhoubnou cystu, která se obvykle nachází nad či za varletem.

Objevit se může u mužů v každém věku. Může dosahovat různých velikostí, obvykle však nepřesahuje jeden centimetr. Obsahem spermatokély mohou být spermie, ale také hromadící se tekutina.

 

PŘÍZNAKY SPERMATOKÉLY:

Ve většině případů je spermatokéla zcela bez příznaků. Mnozí muži si jí ani nevšimnou. Někdy se na ni přijde zcela náhodou při preventivním vyšetření.

Obvykle však nijak nebolí, nečiní muži žádné větší problémy, ani mu v ničem nepřekáží. V těch závažnějších případech může muž pociťovat tíhu v intimní oblasti, tlak ve varleti nebo může zpozorovat zvětšování varlat.

 

LÉČBA SPERMATOKÉLY:

Spermatokéla se obvykle nijak neléčí, jen se pozoruje. Další možností je obsah cysty vysát či celou cystu chirurgicky odstranit. K tomu se ale přistupuje jen v těch nejzávažnějších případech, kdy je spermatokéla skutečně velká a muži způsobuje bolesti.

Ač je spermatokéla naprosto neškodné onemocnění, rozhodně jej nepodceňujte. Vždy, jakmile si ve varleti nahmatáte byť i malý útvar nebo se vám zdá, že se v něm něco změnilo, okamžitě navštivte svého lékaře.

MĚJTE PŘEHLED: Anatomie penisu – z čeho se skládá a co mají části za úkol?

 

Zánětlivá onemocnění varlat

Zánět varlat či nadvarlat

Zánět varlat je podle kliniky Urosanté poměrně vzácné onemocnění. Většinou bývá následkem zánětu nadvarlat, který se pak rozšíří i do varlat.

Zánět varlete je obvykle způsoben pohlavně přenosnými bakteriemi, z čehož vyplývá, že nejohroženější skupinou jsou sexuálně aktivní muži, nejčastěji ve věku 15 až 35 let, kteří často střídají sexuální partnerky.

 

PŘÍZNAKY ZÁNĚTU:

Typickým příznakem zánětu varlat je zvětšení a ztuhnutí postiženého varlete. K tomu se přidává nepříjemný pocit a bolestivost v oblasti varlete, pocity pálení a řezání při močení.

Kůže postiženého varlete je citlivá na dotek a napjatá. Obvykle je zánět také doprovázen horečkou. V těch zcela nejzávažnějších případech se může objevit krev ve spermatu.

 

LÉČBA ZÁNĚTU:

Zánět varlat a nadvarlat se léčí antibiotiky a klidem na lůžku. Podobně jako u infekce močových cest je třeba také důsledně dodržovat pitný režim. Pomáhá i studený obklad na varlata.

U závažnějších případů se může přistoupit ke krátkodobé hospitalizaci a podávání antibiotik nitrožilně.

PODROBNĚ O ONEMOCNĚNÍ: Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat.

 

Hydrokéla

Hydrokéla je onemocnění varlat, kdy dochází k nahromadění čiré jantarové tekutiny v obalech varlete. Nejčastěji vzniká pomalu, v průběhu třeba i několika let.

Hydrokéla může vzniknout poškozením cévního zásobení varlat při úrazu, zánětu nebo nádorovém onemocnění varlete.

 

PŘÍZNAKY HYDROKÉLY:

Hydrokélu poznáte jednoduše tak, že se vám najednou začne zvětšovat obsah obalu varlat. Žádné jiné potíže ovšem nečekejte.

Muži většinou netrpí žádnými bolestmi, nebývá zvýšená teplota, ani není patrná krev v moči nebo nejsou přítomné problémy s močením.

 

LÉČBA HYDROKÉLY:

V případě hydrokély se volí operační řešení jen tehdy, když toto onemocnění způsobuje muži bolesti či nepohodlí.

Operace spočívá ve vypuštění obsahu hydrokély a úpravě obalů varlete tak, aby se zabránilo opětovnému hromadění tekutiny. Zákrok se provádí v celkové nebo spinální anestezii. Vlastní výkon trvá obvykle 30 – 45 minut.

Někdy se přistupuje i k tzv. punkci, tedy odsátí obsahu hydrokély. Jedinou nevýhodou tohoto zákroku ovšem je poměrně rychlé opětovné doplnění do původní velikosti. Tudíž úleva může být jen krátkodobá.

 

Varikokéla

Velmi podobný název, avšak zcela odlišné onemocnění. Varikokéla je onemocnění projevující se rozšířením cév ve varlatech. Postihuje asi 15 % mužů a nejčastěji se objevuje kolem puberty.

Vzniká většinou na levé straně. Varikokélu můžeme zařadit do stejné skupiny onemocnění jako jsou třeba křečové žíly či hemoroidy.

 

PŘÍZNAKY VARIKOKÉLY:

Varikokéla se projevuje hlavně táhlou bolestí v oblasti varlat. K tomu se může přidat zvýšená teplota varlat, zhoršení tvorby spermií a snížená sekrece mužských hormonů.

To v konečném důsledku může vést k poruchám erekce a ejakulace.

 

LÉČBA VARIKOKÉLY:

Varikokéla se léčí operativně. Během tohoto zákroku se vyhledá postižený cévní svazek, který se buď odstraní nebo přeruší. Operace se provádí v úplné anestezii.

Pacient může být propuštěn do domácího ošetřování již den po operaci. Jizvy po operaci jsou velice malé a muži nečiní do budoucna žádné potíže.

Jedinou nevýhodou tohoto onemocnění je fakt, že i odoperovaná varikokéla se může po čase zase vrátit.

varikokéla

 

Torze varlat

Torze varlat představuje dle mnohých mužů to zcela nejbolestivější mužské onemocnění. Traduje se, že je to tisíckrát bolestivější než ono pověstné „kopnutí do koulí”.

Podle serveru The Richest se torze varlete nachází na pomyslné 4. příčce nejextrémnějších bolestí na světě a předběhla tak dokonce i porod o osm příček.

Torze varlat je označení pro protočení varlete uvnitř svého váčku kolem své cévní stopky. Jinými slovy se jedná o přerušení přívodu krve z a do varlete.

Představuje tak jedno z nejnebezpečnějších stavů, které musí muž  co nejdříve vyřešit s odborníkem, jinak může o svá varlata dokonce přijít.

Lékařka MUDr. Kateřina Dušková z Urologické kliniky v Motole vysvětluje:

Jedná se o akutní stav v urologii, kdy dochází k přetočení cévní stopky varlete. Otočením cévní stopky dojde k zaškrcení cév, přítok a odtok krve z varlete je zastaven.

Pokud nedojde k obnovení krevního přítoku, varle do 4 – 6 hodin odumírá. Jedná se tedy akutní stav, u kterého je rozhodující rychlá diagnostika a léčba.

 

PŘÍZNAKY TORZE:

Torze varlete se projevuje obrovskou, náhlou, prudkou bolestí varlete vystřelující do třísla, otokem a zarudnutím šourku.

K tomu se může přidat také únava, nevolnost, malátnost, zvracení, bledost, horečka, schvácenost či zánět.

Příznaky torze varlete popisuje také MUDr. Kateřina Dušková z Urologické kliniky 2. LF a FN Motol:

Pro torzi varlete je typická náhle vzniklá prudká bolest ve varleti či podbřišku. Bolesti mohou být tak silné, že nemocnému znemožňují stát a chodit.

Velmi často je přidružená nevolnost a zvracení, zvýšené pocení až schvácenost. Lokálně pak pozorujeme přitažení postiženého varlete blíže k tělu. Později se mohou rozvinout vysoké teploty, zarudnutí či zduření.

Příznaky bývají často velice podobné jako u zánětlivých onemocnění varlete a nadvarlete.

 

LÉČBA TORZE VARLETE:

Jak se torze varlete léčí? Torze varlete se léčí pomocí operační revize postiženého varlete.

Z drobného řezu na šourku je varle vytaženo před operační ránu a urolog má tak možnost zkontrolovat cévní svazek varlete. Pokud se skutečně jedná o torzi varlete, pak se přetočené varle rozmotá obráceným směrem a tím se opětovně umožní krevní zásobení varlete.

Následně se provádí fixace varlete k vnitřní stěně šourku, aby se předešlo dalšímu přetočení varlete v budoucnosti.

Důležitým faktorem úspěšné léčby je ale čas. Rozhodně v tomto případě na nic nečekejte a už byť jen při podezření na torzi varlete okamžitě vyhledejte lékaře. V případě dlouhého vyčkávání vám totiž varle může zcela odumřít.

torze varlete

PREVENTIVNÍ TIP: Vyzkoušejte masáž varlat pro zdraví a plodnost.

 

Otok varlat

Otok varlat není ani tak samostatné onemocnění varlat, jako spíše příznak jiných nemocí, které mohou postihnout vaše intimní partie. Přesto si jej zde popíšeme.

Oteklé varle je vždy známkou nějakého závažného problému. Ať už se jedná o zánět varlete, rakovinu varlete nebo hydrokélu.

 

PŘÍZNAKY OTEKLÝCH VARLAT:

Varlata jsou oteklá, velice bolestivá, citlivá, zarudlá. Přidat se může horečka, únava, nevolnost, bolesti hlavy, mdloby. K otoku může dojít jak ve velice krátké době, například přes noc, tak postupně, třeba i během několika let.

 

LÉČBA OTOKU VARLAT:

Jak už jsem uvedla, otok varlat není ani tak samostatné onemocnění, jako spíše příznak nějaké jiné nemoci. V žádném případě ale nečekejte na to, zda to samo zmizí a navštivte lékaře.

Ten vás prohlédne, varlata vám prohmatá, případně je prohlédne pomocí ultrazvuku a určí přesnou příčinu vašich potíží.

  • Na vině může být torze varlete,
  • zánět varlete,
  • rakovina varlete,
  • cysta ve varleti,
  • anebo také hydrokéla.

MUDr. Romana Pavelková vysvětluje, jak takové vyšetření u lékaře probíhá:

Postup při vyšetření obnáší základní pohovor s pacientem zahrnující dobu trvání potíží, přidružené choroby, rodinou anamnézu a podobně.

Dále vlastní klinické vyšetření a laboratorní vyšetření moči, pokud je nutné tak i vyšetření krve, u mužů nad 50 let i preventivní vyšetření PSA – prostatického specifického antigenu, jehož hladina je zvýšena u nádorového onemocnění prostaty a podobně.

Dalším vyšetřením je pak ultrazvukové vyšetření.

 

Přiškrcení cévy ve varleti

Při sportu, při dlouhém sezení, při hodinách strávených na kole, při žhavém sexu. Ve všech těchto chvílích si můžete přiškrtit cévu ve varleti. Cévku si můžete přiškrtit jak v samotném varleti, tak i v chámovodu.

 

PŘÍZNAKY PŘIŠKRCENÉ CÉVY:

Projevy takovéto příhody mohou být od velice mírných a prakticky nebolestivých, až k těm nejhorším, srovnatelným s torzí varlete. Záleží na závažnosti vašich potíží.

Varlata v takovou chvíli mohou natéct, mírně změnit barvu, mohou být velice bolestivá na dotyk, citlivá a zarudlá. K tomu se může přidat také únava, nevolnost, malátnost, zvracení, bledost, horečka, schvácenost či zánět.

 

LÉČBA PŘIŠKRCENÉ CÉVY:

Většina pánů, která se ve svém životě setká s přiškrcením cévy ve varleti, nemusí podstupovat žádnou složitou léčbu. Zkrátka jen dodržují klidový režim, dostatečně pijí a čekají, až si s tímto problémem tělo samo poradí.

Pokud jsou vaše příznaky závažnějšího charakteru, navštivte svého lékaře. Ten vás prohlédne a v případě potřeby může operativně přerušenou cévu odstranit či zprůchodnit.

 

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Jak se projevuje virus HIV a nemoc AIDS a s čím si je můžete lehce splést?
Bolest varlat a všechny pravděpodobné příčiny
Mužská inkontinence - únik moči a jak zastavit soustavné kapání?
Příčiny a léčba svědění penisu, šourku a varlat
Jak přesně probíhá vyšetření u urologa a s čím vším vám dokáže pomoci?
Krev v moči (hematurie) - 8 častých příčin a metody jejich léčby

 

Kožní onemocnění varlat

Zapařená varlata

Zejména v létě muže velmi často trápí tzv. zapařená varlata. Není to vůbec nic neobvyklého. Hodiny strávené ve vlhkých plavkách, vysoké teploty, vyšší vlhkost a větší potivost. To všechno vede k zapařeným varlatům.

 

PŘÍZNAKY ZAPAŘENÝCH VARLAT:

Zapařená varlata se projevují zarudnutím, svěděním, vyrážkou, případně pálením a řezáním při močení. Varlata mohou být citlivější na dotek a může být velice nepříjemné je mít uzavřená v těsném spodním prádle.

 

LÉČBA ZAPAŘENÝCH VARLAT:

Jako první pomoc použijte dětský pudr. Tím si ulevíte od prvotních příznaků svědivé vyrážky v záhybech kůže a předejdete dalšímu šíření.

Dále se nějakou dobu vyhýbejte těsnému spodnímu prádlu, vždy se po koupání v bazénu nebo v moři okamžitě převlečte do čistého a suchého spodního prádla, nikdy nenechávejte své intimní partie zapařit v plavkách. Klidně se i několikrát denně převlečte do čistého spodního prádla, ideálně z bavlny, abyste ani v práci nevysedávali v propocených trenkách.

K intimní hygieně používejte jen neparfémovaná a šetrná mýdla, ideálně z lékárny speciálně určená pro intimní hygienu.

Pokud by vám nic z toho nepomohlo a stále by vaše potíže přetrvávaly, pak vyhledejte odbornou pomoc.

VYBÍREJTE SPRÁVNĚ: Trenky nebo slipy – co je pro penis a varlata nejlepší oblékat?

 

Ekzém varlat

Stejně jako na rukou, nohou nebo na hlavě, tak i v oblasti vašeho rozkroku se může objevit ekzém. Ekzém je chronický svědivý kožní zánět, který může být alergického, ale i nealergického původu.

Ekzém varlat může postihnout muže v jakémkoliv věku. Příčinou může být například alergická reakce na prací prášek, ve kterém si perete své spodní prádlo, nebo třeba odezva na intimní gel, který používáte k intimní hygieně.

 

PŘÍZNAKY EXÉMU NA VARLATECH:

Ekzém varlat se nejčastěji vyznačuje zánětem, suchostí či zarudnutím na povrchu kůže vašich varlat.

V akutní fázi se projevuje výskytem svědivých, začervenalých ložisek, na kterých se později tvoří mokvající puchýřky. Pro chronickou formu ekzému varlat je typické zhrubnutí kůže a barevné změny kůže.

 

LÉČBA EXÉMU NA VARLATECH:

Postiženou pokožku udržujte dostatečně hydratovanou, a to zejména po sprchování. Noste pouze bavlněné spodní prádlo, nekoupejte se ve vodě teplejší než 36 °C, používejte vhodné sprchové gely, které jsou šetrné k vaší pokožce.

Pokud by vám tyto kroky s vašimi potíži nijak nepomohly, obraťte se na lékaře, který vám může předepsat antihistaminika k potlačení alergických reakcí. V těžších případech se pak mohou lokálně podávat kortikoidy.

 

Plíseň na varlatech

Kožní plísně všech nejrůznějších druhů a typů postihují až 50 % dospělých. Není proto divu, že i varlata mohou častokrát napadnout.

Kožní plíseň neboli mykóza vzniká nejčastěji mikroskopickými houbovitými mikroorganizmy, kterým se daří v teplém a vlhkém prostředí, kdy pokožka vlivem vlhka a tepla změkne.

Mykóza se často objevuje, zvláště u mužů, v tříslech či přímo na varlatech a v jejich záhybech.

 

PŘÍZNAKY PLÍSNĚ NA VARLATECH:

Plíseň na varlatech se projevuje svěděním a pálením kůže, jejím olupováním, zarudnutím či zarůžověním.

Kůže může být vysušená, šupinatá. Občas se mohou objevit i puchýře či prasklinky na kůži.

 

LÉČBA PLÍSNĚ NA VARLATECH:

Pro léčbu jakýchkoliv plísní, a to i těch na varlatech, se užívají cílená antimykotika, která zabraňují růstu a dalšímu množení hub. Pro celkovou léčbu plísně na varlatech se hodí právě nejrůznější masti, krémy a roztoky s antimykotiky.

 

Vyrážka na varlatech

Posledním onemocněním, které si zde popíšeme, je kožní vyrážka na varlatech. Vyrážka na varlatech může sice značit pohlavně přenosnou nemoc, ale někdy může jít čistě o kožní onemocnění.

Na kůži se objeví začervenalé místo, pupínky nebo dokonce podivné skvrny. Příčiny vyrážky na varlatech mohou být nejrůznější.

Jsou případy, kdy vyrážka sama zmizí, ale jestli u vás trvá déle než týden, je vhodná konzultace s lékařem.

 

PŘÍZNAKY VYRÁŽEK NA VARLATECH:

Mezi základní příznaky kožní vyrážky na varlatech patří svědění, červené vřídky, pupínky a puchýřky, kožní zarudnutí, skvrny.

Kůže je nápadně suchá, nepříjemně svědí a často praská. Svědění je úporné zejména v počátečních fázích onemocnění, což nutí postiženého ke škrábání postižených míst.

 

LÉČBA VYRÁŽEK NA VARLATECH:

U komplikovaného kožního onemocnění je potřeba navštívit lékaře. U běžných vyrážek si vystačíte s následujícím doporučením:

  • Nemyjte si varlata běžným mýdlem, ale používejte k tomu speciální intimní gely.
  • Sprchujte se jen ve vlažné vodě.
  • Po koupeli ošetřete kůži zvláčňujícím krémem.
  • Snažte se kůži neškrábat.
  • Používejte jen vlastní ručník, ručník s nikým nesdílejte, zejména v tomto období.
  • Udržujte kůži suchou, důkladně se po koupeli osušte.
  • Noste jen bavlněné a prodyšné spodní prádlo.

NECHTE SE VYŠETŘIT S KAŽDÝM PODEZŘENÍM: Jak probíhá vyšetření u urologa? Nemusíte mít z toho obavy, není se čeho bát.

 

SLOVO AUTORA:

Intimní zdraví je tím největším darem, co člověk má. Proto jej nikdy nepodceňujte a v případě jakýchkoliv pochybností navštivte svého lékaře.

Ať už se jedná o nějakou banalitu, anebo o něco závažnějšího, není nic horšího, než když se prvotní příznaky podcení.

Uvidíte, že budete rád, že jste na nic nečekal a své problémy ihned vyřešil. Zdraví máme jen jedno a je krásné si jej užívat.

MUDr. Zbyněk Mlčoch uzavírá:

Se svým problém se nebojte obrátit na obvodního lékaře nebo urologa. V medicíně vždy platí, že lépe přijít k lékaři zbytečně než pozdě.

Z vyšetření vás čeká zřejmě kultivace moči, ultrazvuk, určitě rozbor krve (známky zánětu a případného nádorového bujení – tzv. tumormarkery nebo též onkomarkery, dále stanovení srážlivosti, ad.). Vyšetření jsou veskrze nebolestivá.”

 

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

Samovyšetření varlat – návod na domácí prevenci rakoviny
Vyšetření varlat u lékaře – jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Masáž varlat - návod pro jejich zdraví a plodnost
Bolest varlat a časté příčiny
Otok varlat – nejčastější příčiny, metody jejich léčby a sexuální život po doléčení
Bolest nadvarlat – od příčin a příznaků přes léčbu až po sexuální život po doléčení
Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat
Varikokéla – bolestivé rozšíření cév varlat oslabuje prokrvení
Hydrokéla (vodní kýla) – příčiny vzniku, projevy a nejrychlejší metody léčby
Hypogonadismus jako důsledek slabé funkce varlat
Orchiektomie - chirurgické odstranění varlat

vimax facebook

 

Onemocnění prostaty - zvětšení, zánět a rakovina - příčiny, příznaky a metody léčby
Sex při menstruaci - žena ho chce, šance na početí je mizivá, rozprostřete ručník a jde se na to
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR