Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Potraviny pro snížení estrogenu u muže. Co jíst a co ne?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Estrogen a testosteron jsou hormony, které se běžně v určité hladině vyskytují v mužském i ženském těle. Podle výsledků studií existují potraviny, které dovedou hladiny těchto hormonů upravit a optimalizovat.

Hormon je vlastně chemický nositel informací. Přenáší povely pro orgány a tkáně. Když nejsou v rovnováze, přirozené tělesné procesy nefungují správně a dochází ke komplikacím i k nemocem.

Hormony rovněž ovlivňují mechanismus vzniku erekce, sexuální libido, náladu a pocity, celkový zdravotní stav, plodnost, zažívání a mnohé další procesy.

Estrogenu se běžně přezdívá „ženský hormon„, ale nachází se i v mužském těle. Vysoký estrogen u muže je nežádoucí a způsobuje zdravotní komplikace. Proto je žádoucí zvýšený estrogen u muže snižovat.

V článku vyjmenujeme několik potravin, které hladinu estrogenu normalizují a opřeme se o vědecké důkazy.

potraviny pro snížení estrogenu u muže

 

Zvýšený estrogen u muže

Estrogen je důležitý ženský pohlavní hormon a testosteron je hlavní mužský. Mužské tělo obsahuje malé množství estrogenu.

Estrogen u muže má vliv na jeho sexuální zdraví a kondici. Zůčastňuje se na síle sexuálního libida, schopnosti dosáhnout erekci, produkovat spermie, a dokonce udržovat pevné a zdravé kosti.

Bohužel zvýšený estrogen způsobuje problémy. Vysoká hladina se nejčastěji projevuje:

Zajímavé je, že jak snížený testosteron, tak zvýšený estrogen prokazatelně způsobují erektilní dysfunkci. Muži se často mylně domnívají, že zvýšený estrogen je přímou příčinou sníženého testosteronu a naopak. To ale není pravda. I muž s vysokým testosteronem může mít zároveň zvýšený estrogen, a naopak muž s nízkým testosteronem může mít i nízkou hladinu estrogenu.

Pro všechny muže je tedy důležité udržovat si hormonální rovnováhu na stabilní úrovni. Nedostatek i nadbytek obou je nežádoucí a škodlivý.

NEZAPOMEŇTE, že pomocí rostlinných tobolek Vimax lze bezpečně navodit hormonální rovnováhu a dostatečnou hladinu testosteronu. 

Zároveň snížit nadlimitní, a tedy nechtěnou hladinu estrogenu v mužském těle. Tento účinek má Serenoa plazivá a Kotvičník zemnní. 

Klikněte a dostanete se přímo k výběru balení. Objednávku vám diskrétně doručíme do 2 dnů. 

 

Dovede si muž snížit hladinu estrogenu sám?

Zatím existuje pouze málo vědeckých, a tedy skutečných důkazů o vlivu stravování a diety na snížení estrogenu.

Ano, na různých e-shopech s doplňky nebo blogýscích o zdravé výživě různá tvrzení najdete. Obvykle ale nejsou podložena žádnými fakty.

Pokud plánujete zásadní změny stravování, doporučujeme promluvit si s endokrinologem (diagnóza a léčba hormonálních poruch) nebo diabetologem (zdravé stravování). Ti reálně zjistí váš zdravotní stav, hormonální hladinu a ideální skladbu jídelníčku pro navození hormonální rovnováhy a snížení hladiny estrogenu. Mějte na paměti, že každý člověk je jiný a různé potraviny na různé muže působí jinak.

 

Potraviny pro snížení estrogenu u muže

Informace berte pouze orientačně. Jejich účinky zatím byly prokázány pouze málo, většina testů byla provedena zatím pouze na zvířatech a studie jsou poměrně nové.

Každopádně je vhodné všechny tyto potraviny zařadit, protože jde o zdravé suroviny, které mají v pestrém jídelníčku své místo.

 

Sója a sójové výrobky

Sója obsahuje vysoký podíl prospěšných sloučenin – fytoestrogenů. Mají velmi podobnou chemickou strukturu jako estrogen a v těle tedy odvádějí podobnou práci jako estrogen.

Ze sóji se vyrábí tofu, tempeh, sójové omáčky, miso pasty, natto, sójové nápoje, jogurty, pomazánky, uzeniny a mnohé další. Výběr je tedy široký a chutě rozmanité.

Sója je poměrně kontroverzní. Existují důkazy o tom, že hladinu estrogenu v těle snižuje a existují i důkazy, podle kterých hladinu naopak snižuje. Zvláštní je, že všechny jsou pravdivé.

Sója obsahuje isoflavony, které mohou mít různé účinky:

  • proestrogenní (zvyšují produkci estrogenu),
  • antiestrogenní (snižují produkci estrogenu),
  • nebo neutrální (nemají vliv na produkci estrogenu).

Vždy tedy záleží na konkrétním typu isoflavonů, na přijatém množství a pravidelnosti konzumace sóji. Kvůli této nejednoznačnosti nelze vliv sóji přesně předpovědět.

Sója a obsažené fytoestrogeny mají různé zdravotní benefity, ale bude zapotřebí více výzkumů na člověku. Tato studie uvádí, že fytoestrogeny ze sóji a luštěnin snižují riziko rakoviny prostaty. Naopak samostatný estrogen riziko vzniku rakoviny prostaty pravděpodobně zvyšuje. Podle další studie sója snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.

Ať už tak nebo tak, občasné konzumace sóje v rámci zdravého stravování se bát nemusíte.

 

Košťálová zelenina

Tyto druhy zeleniny jsou v Česku známé a oblíbené. Obsahují prospěšnou látku indol-3-karbinol, která podle studií může mít antiestrogenní účinky, a tedy snižují hladiny estrogenu u muže.

V každodenním jídelníčku si proto najděte místo pro hlávkové zelí, květák a brokolici, kadeřávek, kapustu, kedlubnu, čínské a pekingské zelí a další. Pamatujte, že zeleninu je vhodné jíst denně a to i všechny další druhy. Nezdravá a nevydatná, průmyslově zpracovaná a nešetrně upravená strava snižuje hladinu testosteronu.

Podle studie dostatek zeleniny snižuje i riziko vzniku rakoviny prostaty.

 

Houby

Z hub je velice prospěšná Hlíva ústřičná. Obsahuje prospěšné sloučeniny, které blokují specifický enzym zodpovědný za proměnu testosteronu na estrogen. Tím hladinu estrogenu u muže snižuje.

Makroživina hispolon, která se nachází v některých druzích hub, může také blokovat zmíněný enzym. Opět jsou ale potřebné další výzkumy, které pomohou s houbami lépe pracovat.

 

Kurkuma a sloučenina kurkumin

Kurkumin je prospěšná chemická sloučenina obsažená v kurkumě. Podle studie i kurkumin může snižovat hladinu estrogenu. Výzkum ale probíhal zatím pouze v buňkách mimo tělo ve zkumavce, takže zatím není úplně jasné, zda je účinek kurkuminu stejný i v mužském organismu.

Studie na potkanech dokázala, že vysoké dávky kurkuminu způsobily zvýšení hladiny testosteronu. I zde potřebujeme další výzkumy na lidech.

 

Které potraviny zvyšují estrogen?

I u nevhodných potravin existují studie, které dokazují jejich vliv na zvyšování hladiny estrogenu.

 

Maso a mléčné výrobky

V první řadě vás chceme ubezpečit, že naše stránka není žádným obhájcem vegetariánské ani veganské stravy. Tyto stravovací trendy považujeme za nebezpečné, protože striktně omezují jídelníček. Kvůli tomu vzniká výrazný deficit různých prospěšných látek a živin, které tyto trendy nedovedou plnohodnotně nahradit.

Zdravá strava je pestrá, čerstvá, vydatná, co nejméně zpracovaná, pravidelná a jíst se má vše včetně masa a mléčných výrobků. Pointa spočívá v množství a úpravě těchto potravin. Není zdravé ani krmit se pouze masem a zapíjet pouze mlékem. Ani to není pestrá strava.

A právě zde dochází k problémům s estrogenem. Zvlášť Češi maso milují a nevědí si bez něj představit ani jedno jídlo. To je ale chyba.

Všechny živočišné produkty totiž obsahují stopy estrogenu. Hladiny sice nejsou vysoké, o to je ale důležitější množství živočišných potravin, které jíme. Hormon produkují jak samice, tak samci, a když maso jíme, přijímáme s ním logicky i tento estrogen. Dbejte proto na vyvážený jídelníček se zastoupením všech druhů potravin.

 

Alkohol

Příliš časté až nadměrné pití alkoholu prokazatelně vede ke snížení testosteronu a zvýšení estrogenu, čímž přispívá vzniku erektilní dysfunkce.

Navíc prohlubuje problémy, které snížený testosteron způsobuje. Alkohol má spoustu kalorií, které mohou kvůli sníženému testosteronu způsobovat nadváhu až obezitu.

 

Obiloviny

Některá zrna obilovin obsahují mykotoxin zearalenon (škodlivý výluček hub a plísní). Ten narušuje rovnováhu estrogenu v těle, protože je mu podobný. Tím se hladina v mužském těle zvyšuje.

Houba je v Evropě běžně rozšířená a vědci naměřili, že až 32% z 5 000 vzorků obilovin ji obsahovalo. Studie zkoumaly vliv houby na zvířata, přičemž podobné účinky by měla mít i na lidi.

Obiloviny patří do jídelníčku, je ale potřeba myslet na jejich množství a kvalitu.

 

Luštěniny

Luštěniny (čočka, hrách, cizrna a pod.) mají mnohé zdravotní a výživové benefity. Obsahuji vysoké množství rostlinných bílkovin, takže jimi lze částečně nahrazovat i maso.

Obsahují i zmíněné fytoestrogeny ve formě isoflavonů. Podle studie 2 isoflavony (genistein a daidzein) mohou zvyšovat produkci estrogenu. Prokázala to zatím studie na potkanech.

Opět ale potřebujeme další výzkumy. Některé isoflavony hladinu estrogenu snižují. Rozdíl tedy spočívá zřejmě v množství a konkrétním typu isoflavonu.

Luštěniny určitě konzumujte. Jsou velice výživné a podporují zdraví srdce. Jezte několik menších porcí za týden a druh luštěnin střídejte.

 

Jak snížit estrogen u muže?

Než začnete konat, vždy je vhodné nechat si zjistit, zda vůbec máte hladinu estrogenu zvýšenou nebo hladinu testosteronu sníženou. To lze zjistit pouze odběrem a rozborem krve, takže si zajděte k praktickému lékaři, který vás pošle za odborníkem.

Ten vám může předepsat hormonální injekce, které si budete přesně dle doporučení píchat sám.

Cvičte a hýbejte se. Sport a častá fyzická aktivita hladinu estrogenu snižuje. Vyhýbejte se plastům, obalovinám, přílišné drogerii a kosmetice, buďte často na čistém vzduchu. Škodliviny v těchto produktech i ovzduší mění hormonální rovnováhu.

Jezte zdravě, pestře a čerstvě. Omezte přijaté kalorie a snažte se mít vyšší kalorický výdej, než příjem.

Řádně spěte a odpočívejte. Během hlubokého spánku tělo produkuje nejvíce testosteronu. Kdo nespí, toho produkce je narušená.

Jednoduše, žijte zdravě. Zásady zdravého života jisté znáte, teď už je jenom převést do praxe.

 

Shrnutí článku

Pro navození optimální hormonální rovnováhy doporučujeme kanadské rostlinné tobolky Vimax. 

Výhodná cena, dlouhodobá péče, do 2 dnů u vás, diskrétní doručení ZDARMA.

Klikněte a dostanete se přímo k výběru balení. Objednávku vám diskrétně doručíme do 2 dnů. 

 

Další články o testosteronu, jeho potřebě v těle a metodách jeho zvýšení

Testosteronové tablety – kdo je smí užívat a komu je nepředepíší?
Testosteron – 8 nepříjemných projevů snížené hladiny
Zvýšení testosteronu – léky, bylinky a 6 okamžitých změn životosprávy
Andropauza – děsí většinu mužů. Jak se dá oklamat?

vimax facebook

 

Příznaky neplodnosti u muže a ženy: Co sledovat a jak postupovat, pokud se potvrdí?
Hormonální bříško: Co jej způsobuje a jak se ho zbavit?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR