Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Zvýšení testosteronu – léky, bylinky a 6 okamžitých změn životosprávy

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Testosteron je nejdůležitější mužský pohlavní hormon. Proto, když je jej v těle málo, má to na člověka nedozírné následky.

Muž v takovou chvíli slábne, ztrácí životní energii, ubývá mu svalová hmota, snižuje se jeho sexuální libido, zhoršují se erekce, trpí depresemi, úzkostmi či výkyvy nálad.

  • Lze nízkou hladinu testosteronu nějak navýšit?
  • Jak můžete vy sám zvýšit hladinu testosteronu v těle a jak vám může pomoci lékař?
  • Existují nějaké volně dostupné doplňky stravy pro zvýšení testosteronu, anebo je nutné vsadit pouze na léky na lékařský předpis?

Na to všechno se podíváme právě dnes.

zvýšení testosteronu

 

Způsoby zvýšení hladiny testosteronu u mužů

Testosteron je steroidní hormon, který vzniká ve varlatech. Ovlivňuje řadu důležitých fyzických i psychických procesů.

Zvyšuje růst svalové hmoty, zrychluje regeneraci svalů,  má vliv také na vývoj mozku, chování a psychiku, stimuluje bojovnost, odvahu, chuť riskovat a řadu dalších mužských vlastností. Dělá z mužů alfasamce.

Bohužel v průběhu života nebo v důsledku nějakého problému či onemocnění může hladina testosteronu v mužském těle poklesnout.

Správně by se měla hladina testosteronu pohybovat v rozmezí od 264 do 916 ng/dl. Jenže někdy může poklesnout i pod tuto úroveň, která už se rovná hladině testosteronu v ženském těle.

A to pak přináší řadu problémů.

Paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. vyjmenovává charakteristické projevy úbytku testosteronu v mužském těle:

Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí.

Významný nedostatek testosteronu zároveň vede k neplodnosti.

Proto existuje nespočet způsobů, jak můžete hladinu testosteronu ve svém těle navýšit. Všechny si už za malý moment popíšeme. Všechny tyto možnosti mají jediný cíl – zvýšit hladinu testosteronu v těle.

 

Jak zvýšit hladinu testosteronu?

Mezi tři nejzákladnější způsoby pro nárůst hladiny testosteronu v mužském těle se řadí medikamentózní léčba, tedy léčba léky, zvýšení testosteronu pomocí doplňků stravy, tedy volně prodejných přípravků na přírodní bázi, a změnou životního stylu, tedy úpravou svých návyků, které vám hladinu testosteronu snižují.

To jsou tři základní způsoby, kterými můžete svou hladinu testosteronu ať už mírně nebo velmi významně navýšit. Záleží na závažnosti vašich problémů a na doporučení vašeho lékaře.

Kupříkladu jen mírný deficit testosteronu v těle nebudou lékaři řešit hned nasazením substituční léčby testosteronem.

Naopak významný pokles hladiny testosteronu v těle nebudou doktoři tonizovat nasazením doplňků stravy, které mají jen mírný účinek.

Vždy tedy záleží na vašem konkrétním případu a vašich obtížích.

TIP: 

Kanadské bylinné tobolky Vimax kromě posílení erekce optimalizují produkci vlastního testosteronu. 

Doporučujeme aspoň 3 měsíce užívání. 

vimax

 

Léky na zvýšení hladiny testosteronu v těle

Nyní se už ale přesuneme ke konkrétním možnostem řešení nízké hladiny testosteronu v těle. Na prvním místě zde máme zvýšení hladiny testosteronu v těle pomocí léků, tedy přípravků na lékařský předpis.

Jedná se o silná léčiva, kterými se uměle navyšuje hladina testosteronu v těle.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky VFN a 1. LF UK popisuje léčbu testosteronem takto:

Moderní léčebné postupy léčby nedostatku testosteronu jsou založené na pravidelném dodávání chybějícího hormonu.

To je možné orálně – formou tablet, injekčně nebo aplikací gelu na kůži.“

Testosteron je v takovém případě pacientovi podáván buď v injekční, gelové nebo v tabletové formě. Léčba testosteronem spočívá v doplnění předem individuálně stanovené dávky testosteronu do těla muže.

Tím se hladina testosteronu vyrovná na optimální hodnotu a muž přestane vykazovat typické příznaky pro nízkou hladinu testosteronu v těle.

Cílem léčby testosteronem je podle MUDr. Otakara Štance:

  1. zlepšení symptomů nedostatku testosteronu s minimem nežádoucích účinků,
  2. nastavení a udržení stabilních hladin biologicky dostupného testosteronu a jeho metabolitů (dihydrotestosteronu a estradiolu).

MUDr. Otakar Štanc uvádí ve své odborné publikaci:

Hormonální substituce je zahajována proto, abychom předešli vývoji patologických změn z nedostatku androgenů.

Neexistuje přesně definovaný dolní limit normy hladiny testosteronu a různé projevy hypogonadizmu se projevují až při poklesu testosteronu pod určitou specifickou hodnotu.

Zahájení substituce testosteronem a jeho dávkování by se tedy mělo řídit nejen laboratorními hodnotami, ale především klinickými projevy.

 

Tabletky pro zvýšení hladiny testosteronu

Mezi nejoblíbenější formu zvyšování hladiny testosteronu patří tabletky. Je to totiž ta nejpohodlnější forma substituce, jaká v dnešní době existuje.

Muž pouze užije tabletku v určeném množství a má vystaráno. Bohužel na druhou stranu testosteronové tablety nejsou tak efektivní jako například injekční hormonální terapie.

Mezi v Česku registrované testosteronové tablety se řadí Methyltestosteron, Undestor, Clomiphene Citral a Cyclofenil.

V případě léčby tabletami je vhodné toto dávkování:

  • Methyltestosteron – 3 až 8 tablet za den.
  • Undestor – 3 až 4 tobolky za den během prvních 2 až 3 týdnů. Poté dávka klesá na 1 až 3 tobolky denně.
  • Clomiphene Citral – 50 až 100 mg účinné látky po dobu 5 dnů s následným snižováním dávky. Nakonec se přípravek zcela vysadí po době 10 až 14 dnů.
  • Cyclofenil – 100 až 200 mg za den po dobu 4 – 6 týdnů.

ČTĚTE TAKÉ: Testosteronové tablety – kdo je smí užívat a komu je bohužel nepředepíší?

testosteronové tablety

 

Injekční léčba nízké hladiny testosteronu

Ač jsou tabletky velice oblíbené a jednoduché na užití, nejsou tak účinné jako injekční léčba nízké hladiny testosteronu. Ta je navíc v Česku zcela hrazena pojišťovnami.

Mezi v Česku nejvyužívanější testosteronové injekce patří Sustanon a Nebido.

V případě injekcí většinou stačí jedna injekce jednou za tři týdny.

Steroidy podpoří erekci, ale sníží testosteron a libido, zmenší varlata a udělají vás neplodným

 

Testosteronový gel pro zvýšení testosteronu

V neposlední řadě lze nízkou hladinu testosteronu v těle léčit pomocí testosteronového gelu. Ten je pro pacienty asi nejatraktivnější možností, neboť, jak si asi dokážete představit, nedochází k žádnému nepříjemnému vpichu injekce, tudíž je to zcela bez bolesti.

Bohužel není léčba testosteronovým gelem nijak hrazená pojišťovnami, a tak za tuto možnost zaplatíte zhruba 800 Kč.

Gel se aplikuje přímo na kůži a nechává se zde nějakou dobu působit. Mezi v Česku oblíbený a často užívaný testosteronový gel patří Androgel. Jeden gram tohoto gelu obsahuje 16,2 mg testosteronu. Doporučená denní dávka je množství gelu vydané dvěma stlačeními pumpy, to odpovídá 40,5 mg testosteronu. Denní dávka ovšem nesmí přesáhnout čtyři stlačení pumpy, neboli 81 mg testosteronu.

Terapie testosteronem zlepšuje sexuální libido, funguje i u starších mužů

 

Aplikace testosteronového gelu

Gel se aplikuje každý den ve stejnou dobu, a to nejlépe ráno. Aplikaci si muž provádí sám na čistou, suchou, zdravou kůži na horní část pravé a levé paže a ramena.

Gel se jednoduše jemně rozetře na kůži v tenké vrstvě. Gel není nutné vtírat přímo do kůže.

Před obléknutím je potřeba nechat gel po dobu 3 – 5 minut proschnout. Po aplikaci si ruce pořádně umyjte mýdlem a vodou, aby vám zbytky gelu nezůstaly na rukou.

Gel naopak neaplikujte na oblast genitálu, protože obsahuje vysoké množství alkoholu, což by mohlo způsobit lokální podráždění.

 

Zvýšení testosteronu pomocí konvenční léčby – uzavření

To byly tedy základní způsoby zvýšení hladiny testosteronu v těle, které vám může doporučit a předepsat pouze váš lékař.

K těmto možnostem se normálně bez předchozí návštěvy lékaře nedostanete.

Zároveň si s těmito prostředky sám nikdy nezahrávejte, neboť neodborná manipulace s těmito silnými přípravky pro zvýšení hladiny testosteronu může vést k závažným zdravotním problémům.

Proto vždy před léčbou nízké hladiny testosteronu navštivte svého ošetřujícího lékaře a poraďte se s ním o vhodných možnostech léčby a správném dávkování.

 

Bylinky na zvýšení testosteronu

Aneb přirozený nárůst hladiny testosteronu u mužů.

Nyní přejdeme k přírodním možnostem zvýšení hladiny testosteronu v těle. Hladinu tohoto základního mužského hormonu totiž můžete navýšit a tonizovat přirozenější cestou, než pouze léky na lékařský předpis.

Jsou jimi nejrůznější bylinky a rostlinky, které přirozenou cestou zvyšují hladinu testosteronu v těle. Ovšem nečekejte žádné abnormální navýšení.

Úprava hladiny testosteronu v těle pomocí bylin je velice přirozenou cestou, kdy hladinu tohoto hormonu v těle spíše jen tonizujete a mírně stabilizujete, než abyste navyšovali hladinu testosteronu třeba o několik ng. To funguje jen u výše zmíněných léčiv.

Jaké konkrétní bylinky tedy zvyšují hladinu testosteronu v těle?

 

Rostliny, které zvyšují hladinu testosteronu:

To jsou všechno bylinky a rostlinky, které velice přirozeně a nenásilně upravují hladinu testosteronu v těle a udržují ji v normálu.

TIP: 

Kanadský Vimax obsahuje silné dávky ženšenu, kotvičníku a pískavice pro silnou podporu tvorby testosteronu.

vimax

 

Odborné studie potvrzující účinek bylin na hladinu testosteronu

Teď se vám to možná zdá jako naprostý nesmysl. Jak mohou obyčejné rostliny navýšit hladinu testosteronu v těle?

Ovšem nenechte se zmást. Skutečně to některé rostliny dokážou. Potvrdily to i mnohé vědecké studie, které tyto rostliny studovaly.

Kupříkladu studie z roku 2012 sledovala vliv kotvičníku zemního na hladiny testosteronu v těle u mužů ve věku 14 až 60 let.

Studie trvala od 2 do 90 dnů a mezi účastníky byli zdraví lidé i osoby s intimními problémy. Vědci zjistili, že výtažek z kotvičníku zemního zvyšuje hladinu testosteronu v těle až o 16 %.

Podle těchto studií stačí užívat extrakt kotvičníku zemního každý den a mužům se díky tomu zvýší jejich libido, zpevní erekce, zvýší sebevědomí a celkově zlepší jejich intimní život.

Paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. doplňuje:

Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví.

Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady s lékařem doplněk stravy s kotvičníkem zemním k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu.

Avšak pozor, kotvičník není určený k léčbě nedostatku testosteronu, potence či plodnosti, není lék, nemá farmakologický účinek.

Tribulus Terrestris

Kotvičník zemní – květ

 

Přesuneme se k další účinné bylince, a to mace peruánské.

Její pozitivní vliv na hladinu testosteronu byl odhalen v roce 2011, kdy byla zveřejněna rozsáhlá studie Gustava F. Gonzalese sledující veškeré účinky macy peruánské na člověka s názvem „Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands”.

Tato studie přinesla kromě základních informací o mace, také důležité účinky na sexualitu mužů.

Maca peruánská je podle Gustava F. Gonzalese účinný energizér, dokáže posílit plodnost, tonizuje hladinu testosteronu v krvi, má významný pozitivní vliv na sexuální apetit, dokáže zvýšit sebevědomí v posteli a celkově zintenzivnit milostné chvíle s vaší partnerkou.

zvetseni penisu maca

Maca peruánská – hlíza

 

Odborným studiím neunikla ani rostlina s názvem Pískavice řecké seno. Její účinek na mužskou sexualitu a zejména pak na hladinu mužských hormonů byl sledován ve studii s názvem „Physiological aspects of male libido enhanced by standardized Trigonella foenum-graecum extract and mineral formulation”.

V rámci této studie bylo sledováno celkem 60 zdravých mužů ve věku 25 až 52 let bez erektilní dysfunkce.

Tito muži tedy neměli žádné sexuální problémy, pouze chtěli tonizovat a trochu podpořit svůj sexuální výkon.

Těmto mužům byl podáván doplněk stravy s obsahem 600 mg pískavice řeckého sena denně po dobu 6 týdnů. Po skončení této doby muži vypověděli, že se jim výrazně zlepšil sexuální život i spokojenost s jejich milostným životem.

Vědci uzavřeli tuto studii s výsledkem, že Pískavice řecké seno má pozitivní účinek na fyziologické aspekty libida a může přispět k udržení normální hladiny testosteronu v těle.

pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno – květy

 

Rostliny a jejich účinek na hladinu testosteronu v těle

Je ovšem nutné připomenout, že ač je tento pozitivní účinek nejrůznějších bylin a rostlin potvrzen i vědeckými pracemi a lékaři, stále se nemůže ani zdaleka rovnat účinku, jaký přináší léky a léčiva na lékařský předpis, které jsme zmínili hned na začátku tohoto článku.

Bylinky v tomto ohledu působí spíše jen velice jemně a tonizačně, než aby skutečně něco vyřešily a vyléčily.

Pokud tedy máte výrazný deficit testosteronu v těle, nejspíš vám tyto rostliny příliš nepomohou. Proto v takovou chvíli nezkoušejte žádné, byť i sebelepší rostliny, a navštivte svého praktického lékaře.

Bylinky a rostliny jsou skvělou volbou jen pro ty muže, kteří mají drobný nedostatek testosteronu a spíš chtějí hladinu tohoto hormonu tonizovat a udržet na optimální úrovni.

ČTĚTE TAKÉ: Zásadní rozdíly mezi léky na erekci a doplňky stravy.

 

Změna životního stylu ke zvýšení hladiny testosteronu

Na závěr je ale nutné zmínit i změnu životního stylu. Abyste totiž měl nejen testosteronu, ale celkově všech hormonů v těle dostatečné, zdravé množství, měl byste žít zdravě a střídmě.

Rozhodně vám ke správné hladině hormonů nepomůže ani alkohol, ani návykové látky. Tím vším si spíše hladinu hormonů snižujete.

 

Dostatek spánku

Na prvním místě ve zdravém životním stylu stojí jednoznačně dostatek spánku. Jak souvisí spánek s hladinou testosteronu?

Testosteron se totiž v mužském těle tvoří právě hlavně v noci a v časných ranních hodinách ve fázi hlubšího spánku.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM vysvětluje:

Testosteron se totiž nejvíce tvoří v noci a v brzkých ranních hodinách ve fázi hlubšího spánku.

Proto jeho nedostatek ohrožuje mimo jiné workoholiky a muže ve stresu, kterým mozek i v noci pracuje na plné obrátky.

Pokud tedy máte spánku nedostatek, dlouho do noci vysedáváte u televize nebo u počítače a dlouhodobě se pořádně nevyspíte, může se hladina testosteronu ve vašem těle postupně snižovat.

Proto si dopřejte každý den dostatek spánku, a to ideálně 7 – 8 hodin denně.

 

Zdravá váha

Jenže spánkem to rozhodně nekončí. Ani obezita správné hladině testosteronu nepřidá. Právě naopak.

Příliš vysoké procento tělesného tuku totiž snižuje přirozenou hladinu testosteronu v těle, a to až o 40 %. Proto je důležité udržovat si správnou váhu.

Tu poznáte velice jednoduše podle svého BMI. Vypočítejte si svůj BMI, tedy Index tělesné hmotnosti, a snažte se jeho hodnotu udržet mezi 21 a 28, což označuje optimální váhu.

 

Pestrý jídelníček

Se zdravým životním stylem se pojí i pestrý a vyvážený jídelníček. A nemyslí se tím jen pestrá škála potravin, mezi kterými vévodí ovoce a zelenina.

Je potřeba mít v jídelníčku i dostatek luštěnin, ořechů, ryb či různých druhů mas.

Všechny tyto potraviny dohromady napomáhají správné hladině testosteronu v těle.

Špatný jídelníček složený z nadměrného množství tuků a cukrů, zejména pak bílého pečiva, postupně snižuje hladinu testosteronu, což ještě společně s obezitou a nedostatkem spánku už může znamenat skutečný problém.

 

Pravidelný pohyb

Jenže, není to tak lehké, jak se na první pohled může zdát. Optimální hladinu testosteronu vám pouze tyto tři rady neudrží. Je nutné k tomu přidat i dostatečný a hlavně pravidelný pohyb.

Hýbejte se, hýbejte se, hýbejte se. To je ta nejsilnější esence k udržení správné hladiny testosteronu v těle.

A je jedno, jaký pohyb zvolíte. Ať už to bude posilovna, cyklistika nebo plavání, jakýkoliv pohyb je lepší než žádný pohyb. Proto se toho nebojte a směle do toho.

 

Omezení alkoholu

Kromě toho je ale důležité také omezit konzumaci alkoholu. Výzkumníci totiž potvrdili, že i alkohol má negativní vliv na hladinu testosteronu.

Nejenže častá konzumace alkoholu negativně ovlivňuje produkci nového testosteronu, ale podle aktuálních poznatků může pití alkoholu zapříčinit i poškozování těch molekul testosteronu, které již v krevním oběhu jsou.

Proto jako další krok omezte nadměrnou konzumaci alkoholu.

ČTĚTE TAKÉ: Zdravým životním stylem ke zdravé erekci (MANUÁL). Co dělat a jak přesně?

zdravý život, zdravá erekce

 

Nulová tolerance omamných látek

A stejně tak je tomu i u omamných látek. Ať už se bavíme o poměrně v naší společnosti tolerované marihuaně, či o tvrdších kalibrech, žádná omamná látka vám hladinu testosteronu v těle nezvýší. Právě naopak.

Proto se i užívání těchto látek raději zcela vyhýbejte a místo toho najděte zalíbení v nějaké pohybové aktivitě.

Všechny tyto body shrnuje uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

Hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu od 35. roku věku klesá každý rok o 0.4 %.

Tzv. syndrom nedostatku testosteronu je významný u mužů nad 40 let věku a představuje velký zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu a diabetu, srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy vede ke snížení délky a kvality života.

Hodně ovšem napomůže životospráva: dostatek pohybu a normální váha, u obézních úbytek na váze vede ke zvýšení hladiny testosteronu.

 

Co na zvýšení testosteronu?

Teď už tedy víte, co působí pozitivně na zvýšení testosteronu v mužském těle.

V rychlosti to jsou léky na lékařský předpis, určité bylinky a změna životního stylu.

To jsou tři základní způsoby, jak můžete zvýšit hladinu testosteronu v těle.

SLOVO REDAKCE:

Ovšem než se pustíte do bezhlavého navyšování hladiny testosteronu v těle, nejprve se nechejte odborně vyšetřit, zda to vůbec potřebujete.

Únava či špatná nálada nemusí zrovna pramenit z nízké hladiny testosteronu. Zkrátka můžete být přepracovaný, anebo se vám zrovna něco nepovedlo. To ale ještě neznamená, že máte nízkou hladinu testosteronu, kterou musíte doplňovat pomocí léků.

Proto úplně na začátku vyhledejte lékařskou pomoc a poraďte se s odborníkem. Neodborná manipulace s hormony totiž může vést k riziku nemocí srdce a cév, prostaty, obezity či cukrovky.

Veškerá léčba testosteronem proto musí být vždy vedená odborníkem, tedy lékařem. Raději se proto obraťte na svého praktické lékaře, androloga či urologa.

 

Další články o testosteronu, jeho potřebě v těle a metodách jeho zvýšení

Testosteronové tablety – kdo je smí užívat a komu je nepředepíší?
Testosteron – 8 nepříjemných projevů snížené hladiny
Zvýšení testosteronu – léky, bylinky a 6 okamžitých změn životosprávy
Andropauza – děsí většinu mužů. Jak se dá oklamat?

vimax facebook

Vysoký cholesterol a erekce - přes ucpané cévy vám nepoteče krev do penisu
Oddálení ejakulace - metody prodloužení soulože, které můžete zařadit hned dnes večer
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR