Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Sex po potratu – za jak dlouho lze opět souložit?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Mnoho párů se snaží počít dítě. Některým se to podaří ihned, další se o početí musí pokoušet o něco déle. Bohužel, nejedno těhotenství v počátečním stadiu končí potratem.

Jaké druhy potratu existují? Potratila i vaše partnerka? Nejste si jistí, kdy budete moci mít sex, aniž byste jí ublížili? Doba je u každé ženy individuální. Jaké faktory ji ovlivňují a na co byste si měli dávat pozor?

smutná dívka

Pro ženu je potrat velikou ztrátou, takže na sex nemusí mít chuť delší dobu. Netlačte na ní

Co je potrat?

Potrat je vypuzení plodu z dělohy v prvních 24 týdnech jeho trvání. Potrat může být:

 

Samovolný potrat

Podle statistik každé osmé těhotenství končí samovolně do 12. týdne vývoje. Samovolný potrat může mít na svědomí mnoho příčin – životní styl, imunologická nebo hormonální příčina, vysoký krevní tlak a další.

Po samovolném potratu je nutné navštívit lékaře, který vaši partnerku vyšetří a provede kyretáž, tedy odstraní zbytky placentární tkáně po potratu. Kyretáž musí vaše partnerka podstoupit při zamlčeném potratu, kdy plod odumře, ale děloha ho ze sebe nevypudí, nebo při potratu neúplném.

 

VIDEO: Jak se provádí kyretáž?

 

Umělé přerušení těhotenství

Žena může těhotenství ukončit uměle. Při neúmyslném početí je umělé přerušení těhotenství častým řešením. Těhotenství je možné ukončit do 12. týdne a jde o placený zákrok. Interrupce může být provedena pomocí tablety do 9. týdne těhotenství, nebo chirurgicky do 12. týdne na vyžádání. Do 24. týdne je těhotenství možné přerušit pouze z genetických důvodů.

 

Za jak dlouho po potratu mohu mít sex? 

Ženské tělo na vyléčení po potratu potřebuje minimálně dva až tři týdny. Po přerušení těhotenství mohou být tkáně dělohy po jistou dobu náchylnější k infekci. Dřívější sex může dělohu vaší partnerky ohrozit, a to kvůli různým bakteriím či mikroorganismům, které se jí do vagíny dostanou v jeho průběhu.

Vyhnout byste se s partnerkou během této doby měli jakémukoliv druhu průniku – nepoužívat sexuální hračky, prsty a na chvíli vyloučit i anální sex.

Někde se uvádí i klasické šestinedělí (šest týdnů), které je nutné k zotavení po porodu. Žena je totiž po kyretáži velmi citlivá a potřebuje se dát do pořádku. Ohrožují ji různé záněty, krvácí a při pohlavním styku by mohla pociťovat bolesti. Vaše partnerka ani vy byste si tak milování určitě neužili.

Doba, kterou musíte oba bez sexu vydržet, je individuální. Záleží od stadia těhotenství, ve kterém se vaše partnerka nacházela, od zásahu do dělohy a jeho rozsahu a v neposlední řadě od doporučení lékaře.

Gynekolog zpravidla po dvou až čtyřech týdnech na lékařské prohlídce zkontroluje rodidla vaší partnerky. Pokud hojivý proces bude probíhat bez komplikací, můžete bez problémů pokračovat v sexu i v dalších penetračních aktivitách.

 

Alternativou přerušované soulože je prezervativ

Pokud jste s partnerkou přece jen rozhodnutí, že sex chcete dříve, než léčebný proces ukončíte, nezapomeňte na prezervativ. Ten sníží (ale neeliminuje!) riziko onemocnění a infekcí. Lékaři však důrazně doporučují, abyste se sexem počkali, dokud se partnerka neuzdraví.

Kdy je vhodná doba na opětovné otěhotnění po potratu?

Gynekologové se shodují v tom, že po potratu musíte spolu s partnerkou počkat, dokud se o početí začnete znovu snažit. Bere se v úvahu příčina samovolného potratu, délka těhotenství a způsob jeho ukončení.

Do normálu se musí dostat hormonální poměry vaší partnerky, dostavit se tedy musí i normální menstruace. Obecně se doporučuje počkat alespoň tři cykly – žena by měla od potratu mít alespoň 3 menstruace.

Někteří lékaři doporučují počkat až 6 měsíců. Doba je u každé ženy individuální, liší se v závislosti na faktorech, které předešlý potrat způsobily.

 

Sex po samovolném potratu bez kyretáže

Existují i případy, kdy žena po potratu nemusí podstupovat kyretáž či revizi. Tehdy děloha sama od sebe vypudí plod i plodové obaly. Pokud v děloze skutečně nic nezůstane a vyčistí se sama, není nutné podstoupit kyretáž.

I přesto se ale doporučuje se sexem počkat alespoň 14 dní, během nichž je děloha citlivější a náchylnější k infekcím či zánětům.

 

Sex v těhotenství

Pokud se vám přece jen podařilo znovu počít a těhotenství probíhá bez komplikací, nemáte žádný důvod na sexuální zdrženlivost. Opatrnější byste s partnerkou měli být zejména v prvním trimestru.

Sex sám o sobě nemůže vyvolat potrat, ale jakýmsi nedopatřením můžete partnerku poranit. Existují i situace, kdy musíte sex během prvních tří měsíců úplně vypustit. Nastávají povětšinou tehdy, pokud je těhotenství partnerky problematické a hrozí ji potrat.

Pokud s partnerkou patříte k párům, které rádi experimentují, během těhotenství byste na nové dobrodružství měli na chvilku zapomenout. Nedoporučují se ani žádné erotické pomůcky, jako jsou vibrátory, protože nejsou tak tvárné jako penis.

 

Jaké sexuální pozice volit během těhotenství?

Volte polohy, při kterých nebudete partnerce tlačit na bříško. Ženy dávají často přednost polohám, kdy jsou nahoře ony. Oblíbená je také poloha na boku.

KLIKNĚTE a naučte se 7 bezpečných poloh pro sex v těhotenství

 

Dá se těhotenství zvládnout bez sexu?

Mnoho párů projde celým těhotenstvím, aniž by měli pravidelný sex. Často se tak rozhodnou, pokud se o otěhotnění snažili delší dobu a jejich pokusy byly neúspěšné. Pokud jste se rozhodli počkat s pohlavním stykem i vy, společné chvíle prožijte s partnerkou jinak. Tulte se, masírujte, napusťte si společnou vanu a užívejte si jeden druhého.

vimax facebook

DÁLE ČTĚTE: Alergie na sperma jako nepříjemná překážka v sexu. Co dělat? 

Potratová pilulka - "záchranná brzda" na miminko
HIV - prevence, léčba, časté mýty a nové statistiky z Čech
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR