Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Potratová pilulka – „záchranná brzda“ na miminko

1/52/53/54/55/5 (32 hlasů, průměr: 3,59 z 5)
Loading...

Občas se stane, že vám po vášnivé noci trochu ujde. S partnerkou se oddáte lásce bez ochrany, a pokud jsou vaše spermie šikovné a rychlé, „katastrofa“ je na světě. Samozřejmě, pokud po miminku netoužíte. Nezoufejte a nebojte se.

Každý problém má své řešení. Buďte o krok vpřed a poraďte své přítelkyni, společně přijdete na vhodné řešení. Situace má 4 řešení:

  1. tabletka po – Escapelle
  2. potratová pilulka – Mifegyne
  3. interrupce – potrat
  4. rodičovství

 

Tableta po – Escapelle

Mezi nejznámější tablety „po“ patří Escapelle. Jde o pohotovostní antikoncepční pilulku, která se používá v případě nouze po nechráněném styku nebo po selhání jiné formy antikoncepce.

  • nutné použít do 72 hodin – čím dříve, tím lépe
  • obsahuje stejný hormon jako antikoncepční tablety – levonorgestrel
  • nižší výskyt nežádoucích účinků než jiné nouzové řešení
  • snadno dostupná v lékárnách – cena se pohybuje okolo 500 Kč

potratová pilulka Escapelle

Tableta je určena k používání POUZE v nezbytných případech, není vhodné ji brát pravidelně. Její alternativou je Postinor2, jehož účinný hormon je stejný. V balení jsou dvě pilulky, první se užívá co nejdříve po sexu a druhá o 12 hodin později.

 

Potratová pilulka – Mifegyne

Pilulka byla vyvinuta v 80. letech 20. století. Začala se používat ve Francii, postupně se rozšířila do Velké Británie, Švédska, USA, a nakonec i k nám.

Potratová tableta je nástrojem pro přerušení nechtěného těhotenství. Po jejím užití dochází k interrupci bez nutnosti chirurgického zákroku. Je určena každé zdravé ženě, která se rozhodne ukončit graviditu.

Potratová pilulka je účinná do 49. – 63. dne těhotenství

  • užívá se orálně zapitím vodou
  • podává se POUZE na předpis a v nemocničních zařízeních
  • po 48 hod. se objeví menstruace

potratová tabletka Mifegyne

 

Jak postupovat při potratu?

Pokud se rozhodnete pro tabletku proti početí, počítejte s tím, že vaše žena musí 3x navštívit lékaře. Oproti „klasickému“ potratu je tato metoda šetrnější. Nezpůsobuje poranění stěny dělohy. Pilulka proti těhotenství není bezriziková, jejímu použití předchází lékařské vyšetření, které:

  • potvrdí délku gravidity
  • vyloučí mimoděložní těhotenství
  • urči krevní skupinu
  • ověří zdraví jater, ledvin a nadledvinek
  • vyloučí jiné skutečnosti, při kterých se přípravek nesmí používat

Proces provází velmi silná menstruace, která trvá 9–30 dní.

 

Složení potratových pilulek

Potratová pilulka je složena z účinné látky – mifepristonu, který blokuje účinnost progesteronu, a tak tělo přestává vyživovat embryo. Zastaví se růst a plod odumře. Odloučí se od sliznice a po použití druhé tablety dochází k jeho vypuzení z těla. Návštěva lékaře je i v tomto případě nezbytná. Zásah do ženského těla je velký a doprovází jej mnoho nežádoucích účinků:

  • bolesti hlavy
  • bolesti podbříšku
  • křeče
  • nevolnost a slabost
  • zvracení a průjem
  • silné krvácení
  • riziko selhání 1,3–7,5 % – pokud nedojde k vypuzení plodu do 21 dní, lékař volí chirurgickou metodu ukončení těhotenství
  • komplikací může být dlouhá menstruace nebo zánět

Nezapomeňte na 3. návštěvu lékaře. Po 14 – 21 dnech po použití je důležité absolvovat ultrazvukové vyšetření. Lékař tak ověří vypuzení plodu z děložní dutiny.

Jak často se může pilulka proti početí užívat?

Musíte si být vědomi toho, že i když nejde o mechanický zásah do těla vaší přítelkyně, metoda není bezriziková.

Je důležité, aby ženy nepoužívaly potratovou pilulku více než 2x ročně.

 

Cena tablety po a kde ji koupíte

Vyhýbejte se nákupu přes internet, kde byste mohli narazit na neověřené tablety. Tableta proti těhotenství se vydává jedině na předpis. Samovolně se použít nedá, nedostanete se k ní. Přítomnost lékaře, jakož i lékařské vyšetření je nezbytné. Cena se pohybuje od 500 do 4 000 Kč podle typu a značky.

 

Interrupce – potrat

Potrat je chirurgický zákrok, při kterém dochází k odstranění plodu z dělohy ženy do 6.–8. týdne těhotenství. V ojedinělých případech se interrupce provádí i po 12. týdnu, maximálně do 24. týdne těhotenství. O jaké situace jde?

  • zdravotní komplikace, které ohrožují život ženy
  • genetické poškození plodu

Zákrok pod celkovou anestezií provádí gynekolog a trvá přibližně 5–10 minut. Pacientka zůstává hospitalizována alespoň 2 hodiny a nemocnici opouští nejpozději následující den.

EscapelleMifegyneInterrupce
BEZPEČNÁ DOBA 72 hodin po sexu49.  den po sexu42. – 56. den po sexu
CENA500 Kč4 000 Kč9 000 Kč
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKYmírné narušení cyklusilné krvácení, nevolnost, hnačky a zvracenísilné krvácení, problémy s budoucím otěhotněním, doživotní poranění dělohy

 

Formy antikoncepce

Samozřejmě, stále můžete podobným situacím předejít. Pokud jste v nejlepších letech a nemáte zdravotní problémy, vaše spermie jsou dozajista vitální a funkční. Pokud nemáte stálou partnerku nebo jednoduše po dítěti ještě netoužíte, vsaďte na antikoncepci.

Forem je hned několik. Můžete si vybrat tu, která vám nejvíce vyhovuje, či různě je kombinovat.

 

Hormonální antikoncepce

V dlouhodobém vztahu je praktické používat hormonální antikoncepci. Vaše přítelkyně může užívat antikoncepční tablety nebo si dá zavést nitroděložní tělísko či podkožní implantát.

ČTĚTE TAKÉ: Nová studie vyvrací mýtus, že antikoncepční prostředky zabíjí libido.

 

Nehormonální pilulky

Pharmatex ve formě kapslí nebo gelu představuje lokální nehormonální antikoncepci se spermicidním účinkem. Zavádí se do pochvy 5–10 minut před stykem. Při náhodném sexu se na nehormonální tablety nespoléhejte! Nechrání před sexuálními nemocemi.

 

Kondom

Při nepravidelném sexuálním životě je vhodné používat kondomy. Koupíte je na každém rohu za pár drobných. Vybrat si můžete různé chutě, vůně, či materiály. Chrání nejen před otěhotněním, ale i při přenášení sexuálních chorob.

Pokud vám kondomy nevyhovují, můžete své polovičce doporučit ochranu určenou pro ženy, např. pesar. Zavádí se do pochvy před sexem, čímž mechanicky zabrání průchodu spermie k vajíčku.

 

Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož je pro mnohé nejlepším antikoncepčním řešením. Těsně před ejakulací vytáhnete penis z těla partnerky. Jistota, zda to stihnete, závisí na vašich zkušenostech a na tom, jak jste společně sexuálně sehraní. Tato metoda nechrání před sexuálně přenosnými chorobami.

ČTĚTE TAKÉ: Vše o viru HIV a smrtelné nemoci AIDS. 

Hormonální antikoncepceNejúčinnější, možnost souložit kdykolivZásah do organismu, lékařský předpis
Nehormonální antikoncepceRychlé zavedení, nemusí se používat pravidelněČastokrát ovlivňuje nálady, nepraktičnost
KondomNízká cena, chrání i před chorobamiLehce se zničí, alergie na latex
Přerušovaná souložVhodné při správné techniceVelice nízká spolehlivost, hrozba pohlavních chorob

 

Vyhněte se unáhleným rozhodnutím!

Pokud se nechcete vázat, dávejte si při sexu pozor a chraňte se. Pokud jste nezadaní, užíváte si mládí a svobodu, zvolte „dvojitou“ formu ochrany – nejen proti otěhotnění, ale i proti sexuálně přenosným chorobám – kondom. Při trvanlivějších vztazích navrhněte partnerce třeba antikoncepční pilulky. Věříme, že se rozhodnete správně.

vimax facebook

DÁLE ČTĚTE: Sex po potratu – za jak dlouho se dá opět souložit?

5 příčin bolesti penisu při erekci
Sex po potratu - za jak dlouho lze opět souložit?
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR