Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Ovlivňuje hysterektomie sexuální život? Pokud se správně zahojí, tak ne

1/52/53/54/55/5 (4 hlasů, průměr: 4,75 z 5)
Loading...

Je normální, že má řada lidí po prodělané hysterektomii (chirurgické odstranění dělohy) řadu otázek. Zároveň se obávají, jaký bude jejich život, včetně toho sexuálního.

I přes to, že každý se hojí individuálně, lze po operaci běžně zažívat některé vedlejší účinky, které mohou ovlivnit také sexuální život.

Avšak mnoho žen zjistilo, že po dostatečné době k zotavení zůstává požitek ze sexuální aktivity po hysterektomii stejný, některé dokonce hovoří o zlepšení.

Pokračujte ve čtení a zjistěte, co lze očekávat.

hysterektomie a sexuální život

 

Jak dlouho by se mělo se sexem počkat?

Podle Amerického kongresu porodníků a gynekologů (ACOG) by se žena po hysterektomii měla vyvarovat vkládání čehokoli do vagíny po dobu 6 týdnů. To zahrnuje penis, prsty, sexuální hračky, tampony a výplachy.

Důležité je porozumět tomu, že tato doporučení jsou založena na průměrné době potřebné k zahojení, která je kolem 6-8 týdnů. Každý se nicméně hojí jiným tempem.

Lékaři doporučují, aby se ženy po hysterektomii vyhýbaly sexuální aktivitě, dokud se všechny vaginální výtoky spojené s chirurgickým zákrokem nezastaví a nezhojí se všechny rány.

Pro to, zda je bezpečné dosažení orgasmu manuální masturbací s pomocí prstů, neexistují žádná oficiální doporučení.

Je však naprosto klíčové dát tělu čas zahojit se, přičemž stahy svalů pánevní oblasti při orgasmu potencionálně ztěžují jakékoli hojení ran.

VÝBORNÝ TIP: Kegelovy cviky pro posílení svalů pánevního dna – MANUÁL.

Neexistují žádná pravidla pro to, kdy by se žena po hysterektomii měla cítit otevřená sexuální aktivitě.

Některé ženy se mohou potýkat s vaginálním krvácením a bolestmi několik týdnů po operaci a mohou tak mít jen malý zájem o sex.

Vedle fyzických účinků může mít hysterektomie výrazný emocionální dopad a ovlivnit pocity ženy ohledně sexu.

Pocity ženy ohledy sexu po hysterektomii se mohou lišit podle důvodu provedení operace, její osobní situace a zda operace vyvolala menopauzu.

 

Jaké důsledky lze očekávat?

I přes to, že hysterektomie může vyvolat určité změny v pánevní oblasti, obvykle neovlivňuje schopnost užívat si sex po zahojení.

Ve většině případů může žena pokračovat ve zdravém a naplňujícím sexuálním životě poté, co se zahojí.

Vyjmutí dělohy a čípku obvykle nijak neovlivňuje citlivost vagíny a schopnost ženy mít orgamus.

Pochva může být o něco kratší než před operací, nemělo by to však způsobit jakékoli problémy se sexuální aktivitou.

Pokud má žena dostatek času na zotavení, nemělo by dojít ke krvácení nebo bolestem. Pokud se během sexu objeví bolesti nebo krvácení, měla by si žena promluvit se svým lékařem.

Podle přehledu několika studií, prodělání hysterektomie nemá většinou žádný negativní dopad na sexualitu.

Většina žen dokonce hovoří o zlepšení nebo nezměnění sexuálního fungování po podstoupení hysterektomie.

Pokud se objeví sexuální dysfunkce, může to být vlivem stárnutí nebo hormonálních změn způsobených vyjmutím vaječníků.

Hysterektomie může ženě ulevit od mnoha symptomů, které před tím tvořily sex nepohodlný. Patří sem např. bolesti nebo těžké krvácení.

Úleva od těchto symptomů může po operaci vést k větší schopnosti užívat si sex než před operací.

 

 Možné komplikace po hysterektomii

I přes to, že mnoho žen se po hysterektomii nepotýká s žádnými sexuálními problémy, mohou některé zažít jistě komplikace.

Mezi ně může patřit:

  • Nedostatek sexuální touhy: Žena může zažívat snížení libida, pokud u ní došlo k vyjmutí vaječníků, což způsobí nedostatek estrogenu.
  • Ochablost pánevního dna: Provádění cviků na pánevní dno, jako např. Kegelových cviků, může dojít k posílení svalů po operaci, zlepšení sexu a snížení rizika inkontinence
  • Vaginální suchost: Některé ženy po hysterektomii zažívají vaginální suchost. Tento problém může být vyřešen s pomocí volně prodejného lubrikantu nebo přírodních alternativ, jako je např. kokosový olej.
  • Změny v sexuální citlivosti: Některé ženy zmiňují sníženou citlivost uvnitř pochvy během sexu. Nemusí to však negativně ovlivňovat schopnost ženy dosáhnout orgasmu, protože klitoris a stydké pysky jsou stále velmi citlivé. Může to však vést ke změně pozic a technik a nalezení toho, co ženě po operaci vyhovuje. 

 

Sex a menopauza

Odejmutí vaječníků v průběhu hysterektomie spustí u ženy menopauzu bez ohledu na její věk.

I přes to, že ne všechny zažívají po menopauze sexuální potíže, může menopauza ovlivnit sexuální život ženy.

Vlivem menopauzy klesne hladina estrogenu, což může vést ke ztenčení vaginální tkáně. Ztenčení tkáně může vést k bolestem během některých sexuálních aktivit.

Díky menopauze může dojít také ke vzniku vaginální suchosti, což může činit sexuální aktivitu nepříjemnou. Díky poklesu hladiny hormonů může u ženy také dojít ke snížení chuti na sex.

Některé ženy se rozhodnou podstoupit hormonální substituční terapii (HRT), která pomůže zvládnout potíže, včetně vaginální suchosti a sníženého libida.

Existuje také několik volně prodejných produktů k léčbě vaginální suchosti.

 

Bezpečnostní tipy na sex po podstoupení hysterektomie

Určité obavy ze sexu jsou po hysterektomii normální. Existuje několik věcí, kterými lze situaci zlehčit. Patří mezi ně:

  • Nic neuspěchat: Sex příliš brzy po operaci může být bolestivý a může způsobit infekci. Je třeba řídit se doporučeními lékaře ohledně toho, kdy je bezpečné mít sex a pamatovat na to, že 6 týdnů je pouze orientační lhůta. Některé ženy nemusí být v tomto bodě zotavení ještě připravené.
  • Používání lubrikantů: Použití lubrikantů může sex zjednodušit a zpříjemnit. Lubrikace je užitečná zejména pro ženy, kterým byly odejmuté vaječníky, což vedlo ke spuštění menopauzy.
  • Promluvit si s partnerem: Je klíčové promluvit si s partnerem o tom, jak je žena cítí po hysterektomii a to zejména v případě, že trpí bolestmi či nepříjemnými pocity.
  • Vyzkoušení různých poloh: Určité polohy mohou být příjemnější než jiné, zejména pro ty ženy, které se potýkají s vaginální suchostí. V  takovém případě lze experimentovat s různými polohami a najít tak to, co funguje lépe

 

SLOVO REDAKCE:

Zajímat se o to, jaký vliv bude mít hysterektomie na sexuální život, je naprosto běžné. Ve většině případů nemá podstoupení hysterektomie na sex žádný dlouhodobý negativní vliv.

Každý je hojí jinak a v jiném tempu. Žena by měla naslouchat svému těla a počkat, dokud nebude kompletně zahojená – emočně i fyzicky – před tím, než se zapojí do sexuální aktivity.

Ženy, které se po hysterektomii potýkají se sexuálními problémy, jako je např. bolest nebo snížená chuť na sex, by si měly promluvit se svým lékařem o možnostech řešení.

Dobrou zprávou pro ženy je fakt, že sex může být stejně dobrý jako před hysterektomií, nebo dokonce lepší.

vimax facebook

(ODBORNÝ ZDROJ ČLÁNKU)

Sexuální touhu (mužské i ženské libido) lze podpořit světelnou terapií
Zdravotní příčiny nízkého libida u mužů a u žen - identifikujte je a vyléčte
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR