Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Sexuální dysfunkce jako přirozená, ale přehlížená součást roztroušené sklerózy

1/52/53/54/55/5 (Žádné hodnocení)
Loading...

Roztroušená skleróza (RS) způsobuje různé sexuální dysfunkce a zhoršuje nebo úplně zastavuje sexuální život postižených. Sexuální dysfunkce zažívá až polovina pacientů s RS. Lze proto tvrdit, že dysfunkce jsou pro pacienty běžné.

Mnohé sexuální dysfunkce lze léčit nebo je aspoň zlepšit, proto je důležité mluvit o problémech a dostupných možnostech se svým neurologem.

roztroušená skleróza a sexuální dysfunkce

 

Které sexuální dysfunkce hrozí pacientům s roztroušenou sklerózou?

Vědci z polského Institutu psychiatrie a neurologie ve Varšavě mluvili se 67 pacienty s RS. Snažili se zjistit jejich spokojenost se sexuálním zdravím a životem.

Tyto výsledky nezávisí na věku pacienta, době, po kterou nemocí trpí ani na celkové úrovni postižení. Sexuální dysfunkce tak hrozí prakticky všem pacientům s roztroušenou sklerózou včetně žen.

 

Problém se zjišťováním sexuálních dysfunkcí

Vědci dospěli k závěru, že sexuální dysfunkce jsou u pacientů velmi časté a ve velké míře zhoršují jejich sexuální životy a vztahy. Bohužel se často přehlížejí. O svých problémech s lékaři mluví pouze 6 % pacientů. Za nízký počet těch, kteří s lékařem mluví upřímně, pravděpodobně může tabuizace tématu sexu celkově.

Někteří pacienti nevědí, že dysfunkce jsou důsledkem roztroušené sklerózy, jiní netuší, kterému lékaři se mohou svěřit a zda jim dovede pomoct. Proto svůj problém drží v tichosti. Přitom právě rozhovor s lékařem je prvním krokem k pomoci. Lékař pacienty doporučí ke správnému specialistovi, pokud nedovede poradit i sám. Ptejte se a nechte si poradit.

 

Sexuální dysfunkce trápí muže i ženy s RS

Roztroušenou sklerózou samozřejmě trpí i ženy. Bohužel je mezi nimi ještě méně těch, které sexuální dysfunkce konzultují s lékařem a to pouhých 2,2 %. Dysfunkcemi přitom trpí až 75 % z nich.

Pacientky s roztroušenou sklerózou nejčastěji trápí slabá touha a nedostatek sexuálního vzrušení, snížená citlivost genitálií, neschopnost dosáhnout orgasmus a vaginální suchost (tzv. vaginální atrofie). Tyto dysfunkce byly méně časté u žen, které své vztahy označily jako pozitivní. Častější byla u starších pacientek a u těch, které trpěly depresemi a zhoršeným psychickým stavem.

U obou pohlaví pacientů jde o rozšířený, ale zdá se, že podhodnocovaný problém, o kterém navíc neexistuje dostatečný přehled. Vědci pracují s údaji, které se jim povede získat, ale ne každý pacient tyto údaje otevřeně poskytne.

 

Velmi důležitá je otevřená komunikace

Pacienti musí pochopit, že sexuální dysfunkce jsou reálnou součástí roztroušené sklerózy. Kromě otevřené diskuze s lékařem je důležité informovat i partnera. Cílem je zde zbavit se úzkosti a strachu či smutku ze svých zhoršených schopností, a zároveň získat odbornou pomoc a morální podporu pro lepší zvládnutí dysfunkcí.

Roztroušená skleróza ohrožuje a poškozuje centrální nervový systém, takže negativní vedlejší účinky jsou běžné a pochopitelné.

 

Co jsou vlastně sexuální dysfunkce?

Sexuální dysfunkce se dělí na 3 základní typy.

  • Primární sexuální dysfunkce kvůli RS je důsledkem poškození nervů. Signály z mozku kvůli poškozeným nervům putují nedostatečně nebo neputují do pohlavních orgánů, a zároveň se z nich do mozku nevrací. Častým příznakem primární dysfunkce je necitlivost pohlavních orgánů.
  • Sekundární sexuální dysfunkce zhoršuje intimitu. Mezi příznaky patří třeba třes rukou, problémy s močovým měchýřem nebo střevy a další komplikace, které jsou pro sex a intimitu rušivé nebo je nedovolují vykonávat.
  • Terciální sexuální dysfunkce se týká emocí a nálad. Střídání emocí s převahou těch negativních pacientům ubírá sexuální vášeň. Z partnera se po čase může stát spíše pečovatel o nemocného, co ještě více ubírá vzájemné přitažlivosti a společná intimita se začne vytrácet.

 

Zlepšení kvality sexuálního života pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Důležité je netrpět v tichosti a požádat o pomoc. Pro pacienty muže lze předepisovat léky proti erektilní dysfunkci, a tedy Viagru, Levitru nebo Cialis. Léky lze podávat i injekčně přímo do penisu a erekci podpořit vakuovou erekční pumpou.

Ženám se doporučují lubrikační gely pro zvlhčení vagíny, podporu citlivosti a sexuálního dráždění. Zároveň nové erotické vjemy a techniky, které mohou zvýšit erotické libido a sexuální uspokojení.

Sex s doporučenou léčbou a novými technikami je vhodné načasovat podle toho, kdy je pacient nejméně unavený a má dostatek energie provozovat je. Ošetřujícího lékaře se zeptejte i na pomoc párového nebo sexuálního terapeuta, který poradí, kdy a jak si nejlépe užít sexuální život.

Odborníci radí zapisovat si všechny negativní pocity, nepříjemné příznaky a případné dotazy, které mohou sexuální život zlepšit. Odborníci jsou připraveni naslouchat vám a vždy se budou snažit kromě léčby roztroušené sklerózy zlepšit aspekty vaší sexuality a schopností.

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce a léčebné terapie
Erektilní dysfunkce – vše o příčinách, projevech
9 nečekaných příčin erektilní dysfunkce
Léčba erektilní dysfunkce – léky, operace a cviky
Fakta o ED

vimax facebook

 

Léčba erektilní dysfunkce může zachránit život v mnoha případech, shodují se vědci a lékaři
Léky na předčasnou ejakulaci existují, vždy je musí předepsat sexuolog
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR