Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Druhy antikoncepce – neproniknutelná brána pro spermie

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Termín antikoncepce souhrnně označuje mnoho různých metod, jak zabránit početí, aniž by se daný pár vzdal pohlavního styku. Tyto metody lze rozdělit do několika skupin, jako přirozené metody, mechanické – bariérové metody, chemické metody, hormonální antikoncepce i chirurgické sterilizace mužů i žen.

bez děťátka

Před těhotenstvím je jednoduché se chránit. Obtížnější je v dnešní době dítě vůbec počít.

 

Druhy antikoncepce od A po Z

Hormonální antikoncepce

Nehormonální antikoncepce

ČTĚTE TAKÉ: Podrobně o potratu, druzích a šancích na opětovné otěhotnění. 

 

Dlouhodobá antikoncepce

Metody dlouhodobé antikoncepce lze rozdělit na reversibilní – vratné, kdy se po ukončení užívání nebo aplikace antikoncepce plodnost obnoví a nereversibilnínevratné, kdy se plodnost už neobnoví.

Může být mužská, kdy dochází k uzávěru chámovodů, i ženská, kdy dojde přerušení vejcovodů. Nereversibilní – nevratná metoda je sterilizace, která vede k trvalé ztrátě plodnosti, ale současně zachovává normální funkci pohlavních žláz. Reversibilní – vratné metody, kdy se po ukončení užívání nebo aplikace antikoncepce plodnost obnoví, jsou tyto:

 

VIDEO: Blogerka Veronika Wisiorková mluví o důvodech vysazení antikoncepce a vaginálního tělíska. 

 

Krátkodobá antikoncepce

Metody krátkodobé antikoncepce se aplikují denně ve formě pilulky, jiné se nemusí aplikovat každý den, ale 1x týdně ve formě náplasti, 1x měsíčně jako vaginální kroužky nebo 1x za několik měsíců ve formě injekce.

ČTĚTE PODROBNĚ o typech , velikostech a bezpečném použití kondomů. 

 

Chemické metody antikoncepce

Spermicidní čípky, krémy a pěny patří pro chemické antikoncepční metody a obsahují spermicidní látky, které znehybňují nebo zabíjí spermie. Aplikují se hluboko do pochvy bezprostředně před každým pohlavním stykem.

Jejich účinnost je 2 až 10 hodin po aplikaci. Jsou dostupné bez lékařského předpisu. Nevýhodami jsou časté alergické reakce, nesnášenlivost na spermicidní látky, nepříliš vysoká účinnost a žádná ochrana proti pohlavním nemocem.

MĚJTE PŘEHLED: Nejčastější pohlavní nemoci u mužů – nenechte se nakazit!

 

DOKUMENT ČT 2: O pozitivních a negativních vlivech hormonální antikoncepce. 

 

Záchranná pilulka PO sexu

Záchranná pilulka PO či pohotovostní antikoncepce obsahuje velké množství gestagenu a používá se jen v nezbytně nutných případech. Může se použít výjimečně i v době kojení vždy do 72 hodiny od pohlavního styku, pokud možno v době těsně po kojení a další tableta pak až po 12 hodinách.

ČTĚTE TAKÉ: Vše o potratové pilulce – brzdě na miminko. 

 

Přirozené metody antikoncepce

Nejde o příliš spolehlivé, ani 100%-tní druhy antikoncepce, to je třeba říci hned na začátku. Mnoho mužů totiž nestihne těsně před vyvrcholením ejakulovat mimo pohlavní orgány ženy. Další metody jsou také dost zavádějící. Všechny přirozené metody antikoncepce lze označit za značně nespolehlivé.

Metoda je založena na omezené době životaschopnosti spermií a vajíčka. Vajíčko je po ovulaci, tedy uvolnění vajíčka, schopné oplodnění asi 24 hodin. Pamatujte si, že spermie v těle ženy přežívají i 3 dny. Plodné období u ženy má být asi 3 dny před ovulací a 1 den po ní. Slovo asi je velmi důležité, nejde o moc spolehlivou metodu.

Během ovulace, tedy plodných dnů, má děložní hlen charakteristickou konzistenci usnadňující pohyb a přežití spermií v těle ženy. Pro určení ovulace je nutná podoba, nikoliv množství hlenu.

Vlastnosti děložního hlenu se v průběhu cyklu mění. Na začátku cyklu v pochvě není prakticky žádný hlen. Před ovulací je to hlen hustý, hrudkovitý a později krémovitý. Nejplodnější stádium doplňuje hlen lubrikační, čirý a tekutý, který se roztáhnete mezi prsty až do délky několika centimetrů. Nejde o příliš spolehlivou metodu.

Přerušovaná soulož neboli přerušení pohlavního styku před ejakulací partnera tak, aby skutečně došlo k výronu semene mimo pochvu, je pro mnoho mužů prakticky nemožné. Navíc semeno vzlíná, uvolňuje se postupně i během styku a zůstává za předkožkou.

Spermie v těle ženy přežívají i 3 dny. Metoda patří k nejstarším metodám a je velice nespolehlivá, zejména protože klade velice vysoké nároky na sebekontrolu muže. Kolik dětí se zrodilo při tomto tipu antikoncepce si můžete domyslet. Přerušovaná soulož a těhotenství patří bohužel nerozlučně k sobě a možnost otěhotnění je vysoká.

TIP: Přerušovaná soulož je výhodná pro muže – vydrží díky ní déle. I během téhle metody nezapomínejte na kondom. Čtěte, jak soulož co nejdéle prodloužit. 

 

Metoda měření bazální teploty se zakládá na tom, že v průběhu ovulace je tělesná teplota ženy o několik desetin stupně vyšší než jindy. Těch několik desetin je opět zavádějících.

Měření bazální teploty je měření klidové teploty v pochvě nebo v konečníku a provádí se vždy ráno po probuzení. Problémem je, že zvýšení bazální teploty nastává obvykle po začátku ovulace s mírným zpožděním, odhalit začátek ovulace je velmi obtížné a metoda není příliš spolehlivá.

Při této antikoncepční metodě se sex provozuje jen v neplodných dnech, které jsou vždy nejisté. V plodných dnech se abstinuje. Metoda je opět velmi nespolehlivá.

Kojení je pokládáno za antikoncepční metodu, ale její účinnost není příliš vysoká. Žena nesmí menstruovat, musí kojit minimálně 6x denně a mezi kojením nesmí být delší časový interval než 6 hodin. Opět nejde o příliš spolehlivou metodu antikoncepce.

 

Chraňte se a ušetřete se problémů

Antikoncepce není pouze způsob, jak se chránit před početím. Minimálně kondom byste měl použít vždy, zejména kvůli riziku přenosu nemocí.

I věrné páry, které nestřídají sexuálni partnery, mohou nedopatřením nějaký vir chytnout třeba na veřejném WC nebo jinak. Ostražitost je v dnešní době velice důležitá.

DÁLE ČTĚTE: Vyšetření na spermiogramu prověří kvalitu spermií a šance na oplodnění ženy. 

Nechuť k sexu u mužů - kdo zodpovídá za kulhající vztah?
Výměna partnerů - dobře si rozmyslete, zda se podělit o ženu
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR