Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Co je to erekce? Průvodce ztvrdnutím penisu v 11 častých otázkách

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Pro mladé čtenáře jsme sepsali jednoduchý článek o tom, co je to erekce, jak vzniká a proč ji vlastně kluci a muži potřebují. Vysvětlíme, proč k erekci dojde někdy nečekaně, zda je to normální a co je to z tekutinu, která z penisu kromě moči vytéká.

Víte, že lidé si často pletou erekci s ejakulací? Ejakulace je vystříknutí spermatu při orgasmu, ke kterému dojde při sexuálním vyvrcholení. Erekce je důležitá, aby muž uměl vpravit tvrdý penis do ženiny pochvy a ejakulovat do ní spermie pro oplodnění vajíčka.

co je to erekce

 

Co přesně je erekce?

Erekce je výraz pro ztvrdnutí a zvětšení penisu. Erekce je přirozeným následkem erotického vzrušení, ale může k ní dojít i pokud na nic vzrušujícího nemyslíte. Během erekce penis nevisí volně, ale postaví se a vyčnívá z těla.

Penis je tvrdší díky silnému prokrvení. Naplní se krví, která se v něm na krátký čas zadrží a neodtéká z něj zpátky do těla. Díky tomu může mít kluk sex. Pozor, v Česku lze mít sex legálně až od 15 let, takže na své poprvé si ještě počkejte.

Erekce je normální, žádoucí a je důkazem, že se vaše rozmnožovací soustava vyvíjí správně a vy jste připravený začít sexuálně žít 🙂

 

Proč vzniká erekce?

Muži dosahují erekci na základě erotického vzrušení. Vzrušit se můžete, když koukáte na něco, co vás sexuálně vzrušuje, něco hezkého cítíte nebo se vás někdo dotýká. K erekci dojde i když na něco vzrušujícího pouze myslíte.

Erekce ale může někdy vniknout i bez erotického vzrušení, takže bez zvláštního nebo konkrétního důvodu. Takové erekci se říká spontánní erekce. Připravte se na to, že se někdy penis chová samostatně a „dělá si co chce„.

Erekci můžete mít často ráno po probuzení. Té se říká ranní erekce a může vzniknout i pokud se vám nic vzrušujícího nezdálo. Tělo během noci vyvolá erekci samo, aby zkontrolovalo, zda funguje správně.

Mají to tak všichni muži, takže se nelekejte, když se vám penis postaví v nečekané chvíli, třeba ve škole nebo na koupališti 🙂 Erekci obvykle prostě nejde ovlivnit.

 

Jak vzniká erekce?

Penis není sval a není v něm ani žádná kost, která by tvrdost způsobovala. Penis tvoří houbovitá tkáň, odborně corpus cavernosum. Tkáň vytváří 2 komory, které leží po levé a pravé straně celé délky penisu. Každá obsahuje úzké krevní cévy, které jsou v klidovém stavu prázdné.

Díky vzrušení se cévky uvolní a rozšíří, takže do nich může vtékat krev. Toto prokrvení naplní penis krví a vznikne erekce. Během erekce obklopí cévy jakási uzávěra, díky které se krev nevrací do těla, ale zůstává v penisu a erekce zůstává pevná.

Pro vznik erekce je kromě penisu důležitý i mozek. Ten totiž při vzrušení vyšle do penisu signál, který způsobí uvolnění cév a napuštění krví.

 

Má každý muž erekci?

Ano, každý zdravý muž dosahuje erekci. Ta velmi úzce souvisí se zdravotním stavem a hlavně propustností zmíněných cév.

Nezdravá životospráva, kvůli které se cévy ucpávají a do penisu neproudí dostatek krve, způsobuje problémy s erekcí nebo až neschopnost erekci dosáhnout (to je nemoc erektilní dysfunkce). Nejčastěji erekci oslabuje kouření, pití alkoholu, nezdravá strava a různé nemoci nebo úrazy, které poškozují a ucpávají cévy. Dále únava, vyčerpání, stres a duševní nepohodlí. Problémy mohou vyvolat i některé léky na lékařský předpis.

 

Je erekce bolestivá?

Ne, erekce by neměla bolet ani nebýt nepříjemná. Někdy si ani nemusíte uvědomit, že jste erekce dosáhl.

Erekce vám může být mírně nepříjemná v případě močení. Penis je navržen tak, aby erekce vedla ke zmíněné ejakulaci při vyvrcholení. V penisu je proto záklopka, která při erekci blokuje odtok moči a čeká na uvolnění ejakulátu. Během močení s penisem v erekci můžete pociťovat pálení a mírnou bolest. To je normální.

Jako mladý kluk pravděpodobně masturbujete (onanujete). Příliš silná a necitlivá masturbace může na penisu způsobit nepohodlí, když si odřete jemnou a citlivou kůži nebo poškodíte uzdičku. To je místo, ve kterém se předkožka napojuje na penis. Odřený můžete mít i žalud, což je špička penisu. Masturbujte opatrně, a pokud je to nutné, pár dnů si od masturbace odpočiňte.

Pokud si na penisu jakkoliv ublížíte, svěřte se rodičům. Pokud by bylo zranění těžší, je potřebné nechat se ošetřit u lékaře.

 

Co když při erekci něco vytéká z penisu? Je to normální?

Ano, je normální, že kromě moči z penisu vytéká tekutina. Ta by měla být průhledná nebo mléčně bílá. Tekutina nesmí být krvavá, žlutá ani zelená a neměla by nijak zvláštně páchnout, protože by mohlo jít o infekci močové nebo rozmnožovací soustavy.

Vyloučení tekutiny se nazývá ejakulace a tato tekutina se nazývá ejakulát nebo preejakulát. Ejakulát obsahuje i spermie, proto je bílý. Preejakulát je pouze tekutina, která zvlhčuje močovou trubici před ejakulací (výronem spermatu), aby se spermie lépe a rychleji pohybovaly.

K ejakulaci dohází při orgasmu, a tedy při erotickém vyvrcholení po masturbaci. Díky silnému nahromaděnému vzrušení dojde k uvolnění tohoto pnutí a z penisu vystříkne ejakulát. Ejakulovat můžete i samovolně během noci, když máte erotické sny. Lidově se ejakulaci během noci říká „vlhké nebo mokré sny„, odborně poluce.

 

Jaký je význam erekce?

Základním smyslem erekce je umožnit penisu vniknout do ženské pochvy. I pokud byste byl vzrušený, ale penis by nebyl v erekci, do pochvy byste jej nedostal. Bylo by to podobné, jako kdybyste se snažil nacpat lano do úzké díry. Nešlo by to. Přesně proto musí být penis dostatečně tvrdý.

 

Jak často byste měl erekci dosáhnout?

Žádné doporučené číslo kolikrát za den či týden dosáhnout erekci neexistuje. Muži za den dosáhnou zhruba 11 erekcí a za noc během spánku průměrně 5 spontánních. Každý kluk je jiný a každého vzrušuje něco jiného, takže se na tato čísla nijak nesoustřeďte.

Existují různé vlivy, které ovlivňují, jak často a v jakých situacích erekci dosáhnete. Je to věk, hladina hormonů a taky životní styl. Pokud máte delší dobu problém dosáhnout erekci nebo ji nedosahujete vůbec, je vhodné informovat o tom svého praktického lékaře. V mladém věku by totiž k žádný potížím s erekcí docházet nemělo a kluk by se měl s postupným nástupem puberty dostávat na vrchol svých sexuálních sil. Podezřelé jsou i erekce, které trvají déle než 2 hodiny, takže se s nimi můžete zdůvěřit praktickému lékaři taktéž.

 

Jak se zbavit nechtěné erekce?

Penis ztratí erekci krátce po vyvrcholení. Zatím je jedno, zda již ejakulujete neb zatím ne. Ejakulát se začíná tvořit zhruba kolem 12 let s pohlavní zralostí. Orgasmus, a tedy vyvrcholení můžete do té doby dosáhnout i bez ejakulace.

Pokud je erekce pevná a nechce se ztratit, můžete se pokusit zamaskovat ji:

  • posuňte si penis pod kalhotami na stranu tak, aby se o něj neotíraly a nedráždily ho ještě více
  • myslete na něco nevzrušujícího, třeba na písemku nebo na to, jak půjdete po škole ven
  • přes vyboulené kalhoty si dejte mikinu nebo bundu a počkejte, až erekce zmizí
  • rozptylte se něčím jiným, třeba si zapněte televizi nebo čtěte knížku
  • pokud se vám erekci nepovede zamaskovat, jděte prostě na chvíli jinam

 

Dá se erekci nějak zabránit?

Spíše nedá, protože erekce je přirozenou odpovědí organismu na vzrušení. Je to podobné, jako když vás něco lechtá v nosu a potřebujete si kýchnout. Erekce může vzniknout i pokud právě vůbec nechcete. Spíš než se snažit erekci vyhnout se ji naučte zamaskovat podle doporučených rad.

 

Jak můžu erekci sám vyvolat?

Opakujeme, že pro vznik erekce je nezbytné erotické vzrušení. Erekci si můžete navodit takto:

  • Myslete na někoho, kdo vás vzrušuje. Spolužačky, sousedka nebo sexy zpěvačka. Pokud se vám nějaká holka líbí, jistě vás vzruší představa, jak je nahá a společně se líbáte nebo mazlíte.
  • Podívejte se na obrázky holek a žen, které se vám líbí.
  • Na internetu si můžete přečíst erotickou povídku.
  • Porno sice není pro nezletilé kluky, ale přes mobil se k němu lze dostat prakticky kdykoliv. Sledování porna sice nedoporučujeme, ale pro mnohé kluky je to často jediný způsob, jak se rychle vzrušit a dosáhnout erekci.
  • Vzrušte se sám pomocí doteků a masturbace. Kromě penisu se dotýkejte i dalších míst, které vás vzrušují, třeba na stehnech, na podbřišku nebo kdekoliv je vám to příjemné.

 

Závěrem o erekci

Nyní víte, co je to erekce, že je normální a pokud jsme zdraví, dosahujeme ji všichni muži. Pokud se objeví náhodně v nevhodnou chvíli, může být nepříjemná a způsobit menší trapas. Nejde ale o nic závažného a i taková nechtěná erekce je jenom důkazem, že jste po sexuální stránce zdravý mladý muž.

Od 15 let můžete mít sex legálně, takže si počkejte na své patnáctiny, najděte si milou holku a můžete začít s partnerským sexuálním životem 🙂 V redakci vám přejeme hodně štěstí a co nejpevnější erekci během celého života.

 

Další články o poruchách erekce a metodách zlepšení

Článek pod odborným dohledem sexuoložky: 3 nejčastější poruchy erekce u mužů
Injekce na erekci jako poslední možnost záchrany
Pravda o neúčinných sprejích, gelech a krémech na podporu erekce
Jak vám s erekcí pomůže partnerka?
Jak zlepšit erekci doma svépomocí?
SILDENAFIL - nejpoužívanější léčivo pro léčbu erektilní dysfunkce a podporu erekce

vimax facebook

 

10 zajímavých faktů o erekci, které musíme všichni znát
Testosteronový prášek seženete bez předpisu. Podpoří erekci, libido i růst svalů
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR